MIDDELBURGSCHE C O U li l IV T. N°. 95. 8 Augustus. Zalurdag 1840. TH - £3 Ü:A¥lë> BESTUREN en ADMINISTRATIEN. Nationale ftlilitte. JDcbcvïrtubschc 94 12 2 EXGELSCH VICE-CONSULAAT voor ZEELAND NIEUWSTIJDINGEN. Buel.iub. sDuitsclUaub. Jfranktiffc. i^ebctrlattltcn. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gelet op art. 3 van het besluit van den lieer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, van den 4 December 1839, Provinciaal Blad no. 117). Gezien het Provinciaal Blad no. 51 van dit jaar; Verwittigen bij deze de Verlofgangers welke zich in de Gemeente bevinden, dat allen zich zullen moeten vervoegen op Vrijdag den 14 dezer, des middags ten twaalf ure, op de Heerenbeurs alhier, voorzien van de Kleeding- en kleine Equipementscukkenwelke zij van hun Korps hebben be houden, mitsgaders van het Attest IIH.ten einde door den Heer Militie Commissaris te worden geïnspecteerd. Dat van deze Inspectie zijn verschoond de zoodanigen die met hunne Korpsen nu of in der tijd hebben afgerekend alsmede diegenen die zonder Kleedingstukken en Wapening zich in de Gemeente bevinden, en eindelijk de reeds inge lijfde Manschappen van de ligtirig van dit jaar, die onge kleed, na hunne toewijzing aan een der Korpsen Militie, naar huis zijn gezonden zoo lang zij in de opgegevene positie verkeeren. Wordende alle belanghebbenden aangemaandzich ten voorschreven uur en plaats te doen vinden, ten einde zich niet bloot te stellen aan de straf van Provoost-Arrestbij art. 183 darwet vermeld, welke aan de zoodanigen, die van de Inspectie afwezig zullen blijven zonder wettige redenen daarvoor te doen blijken, door den Heer Militie-Commissa ris zal worden opgelegd. En ten einde een iegelijk hiervan kennis dragezal deze worden afgekondigd mitsgaders in deze Stads-Courant ge plaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburgden 7 Augustus 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. De DIRECTIE maakt bekend, dat de NAJAARS-VEI- LINGEN der Maatschappij van 1840 zullen gehouden wor den op de dagen en plaatsen en bestaan uit de Artikelen en hoeveelheden, hieronder getneld Te AMSTERDAMop Maandag den 7 September 1840, 276,471 Balen 1972 Vaten Java KOFFIE 1 15,290 Balen Sumatra KOFFIJ J 'Sgende aldaar. Te ROTTERDAMop Maandag den 10 September 1840, 198,727 Balen 1579 Vaten Java KOFFIJ, liggende aldaar. 23'3i9 1318 ligg. te Dordrecht. Te MIDDELBURGop Donderdag den 17 September 1840, 16,609 Balen 441 Vaten Java KOFFIJ, liggende aldaar. Te AMSTERDAMop tfoensdag den 23 September 1840, liggende te Amsterdam. Rotterdam n Amsterdam. Rotterdam. Amsterdam. Amsterdam. 360 Vaten NOTENMUSCAAT rt Kisten Rollen Kisten Rollen Dito FOELIE Dito NOTEN ZEEP Java, KANEEL [Java KANEEL Rotterdam. 160 20 60 29 jo8 Zakken 2 Pakken De Maatschappij geeft bij deze aankondiging de verzeke ring, dat zij vóór hare gewone Voorjaars-Veilingen van 1841, geene andere Koffii en Specerijendan de bovenge melde partijen, aan de Markt zal'brengen. De Monsters van de- Koffij zullen op Vrijdag den 14 Au gustus, en die der Specerijen op Vrijdag den 21 Augustus eerstkomende verkrijgbaar zijn; terwijl de Notitien met de Veil-Conditien in tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdam, den 4 Augustus 1840. VAN DER HOUVEN, President. KOOY Directeurfungerend Secretaris. in de Boogaardstraat, Lett. D. No. 57. Middelburgden 1 Augustus 1840. PLTERSBURG den 31 julij. De Russische Invalide geeft thans een uitvoerig verslag aangaande den oorlog met de Circassiers. Volgens dit blad zijn werkelijk drie onzer aan de oostelijke kust der Zwarte zee gelegen forten in het voorjaar in banden der Circassiers gevallen. Van de ove rigen waren de Circassiers echter met groot verlies terugge slagen. Hevig moeten daarbij de onzen gevochten hebben. Onder anderen ging het fort Weljaminoff niet eer aan de Cir cassiers over, dan 11a dat de laatste nian der bezetting in de verdediging gesneuveld was. Van een ander fort, met name Michae! verdedigde zich de bezetting insgelijks tot het uiterste; doch, zulks niet hatende, had dezelve haar met algemeene goedkeuring overlegd plan ten uitvoer gelegd en de kruidkelder in brand gestokeneven 11a dat de Circas siers in het binnenste der vestingdoorgedrongen waren. Aanmerkelijk was het getal der bij die gelegenheid gesneu velde Circassiers geweest. BERLIJN den 1 augustus. De sarkophaag waarin het stoffelijk overschot van wijlen Z. M. den koning Friedrich (Vilhelm III zal worden geplaatst; is gisteren in eene der voornaamste tinnegieters werkplaatsen afgewerkt. Dezelve is uit Engelsch tin vervaardigd; het deksel is versierd met een gegoten ijzeren kruis, waaronder de volgende woorden geplaatst zijn: Mijn tijd met onrust mijne hoop op God Hier rust in Godein de hoop van eeneblijde opstanding wijlen Z. M. Friedrich iVilliclm IIIgeboren den 3 augustus 177o, •overleden op den Heiligen Pinksterdagden 7 Junij 1840, in het 43ste jaar zijner glorierijke regering. Het ge heel rust op vier smaakvol bewerkte leeuvvenklaauwen. Naar men verneemt, zal het stoffelijk overschot, hetwelk nog steeds in eene parade-kist was geplaatstheden ochtend met stille plegtigheid in de sarkophaag worden gelegd. Eenige dames alhier hebben eene maatschappij gevormd ten doel hebbende, de alle perken te buiten gaande zucht voor den opschik tegen te gaan. Het getal der leden neemt dagelijks toe de bijeenkomsten worden geregeld gehouden. Een besturend committé is benoemd onder bet voorzitter schap van mevrouw Therèse Borsche. FRANKFORT den 2 augustus. Het nieuw viervoudig verbond wordt, over het algemeen, in Duitschland niet aan gemerkt als van oorlogzuchtigen aard, maar integendeel als een middel tot behoud van den algemeenen vrede, daar het perk moet stellen aan de pogingen van eene partij in Frank rijk dieuic overdreven eerzuchtdien vrede in gevaar dreigde te brengen. Berigten uit Konstantinopel van [5 julij houden in, dat Chosrew-pachavan wiens plotseling verdwijnen reeds in vroegere berigten gewag gemaakt is, in den nacht van den 8 julij, met behulp der gewapende inagt, op zijn buitengoed aan den Bosphorus opgeiigt en aan boord van eene stoomboot gebragc is welke hem naar Rodosco in ballingschap moest overbrengen. Als reden van dezen maatregel wordt opgege ven dat de afgezette grootvizier zich voortdurend aan kui perijen schuldig maaktede omverwerping der tegenwoordige orde van zaken ten doel hebbendeten einde zelf weder de teugels van het bewind in handen te krijgen. Volgens dezelfde berigten werd de gezant des onderkonings Sami-beyte Konstantinopel steeds met veel onderscheiding behandeldofschoon de Porte zich van dag tot dag minder genegen betoonde 0111 in eene regtstreeksche schikking te tredenen wei op grond der uit Syrië ontvangen tijdingen volgens welke de opstand aidaar meer en meer toeneemt. PARIJS den 3 augustus. Hedeti morgen zijn de hertog en hertogin van Nemours uit Engeland op het kasteel van St. Cloud teruggekomen. De koning is gisteren op de Tuillerien gekomen en heeft een raad der ministers gepresideerd. Ten gevolge eener aankondiging, gisteren door den mi nister van oorlog gedaan dat eene som van zes millioen fr. tot aankoop van paarden en oorlogsmateriëel besteed zal wor den zijn reeds aankoopen ten bedrage van een millioen 700,000 francs gemaakt. Naar men verzekert, zou den luitenant-generaal Oudinot een zeer gewigtig kommando worden opgedragen. Heden zijn hier twee telegrafische depeches publiek ge maaktwier inhoud zeer verrast heeftnaardien de laatste van alle zijden ontvangen berigten tijdingen van geheel ande ren aard deden verwachten. De eerste is, door den prefect der monden van de Rhóne aan den president van den ministerraad afgezonden gedag- teekend uit Marseiile den 1 augustus, en van den volgenden inhoud De scheeps-luitenant Sparck die de Engelsche paketboot Prometheus kommandeert, den 28 julij van Malta vertrokken is en zoo even aankomt, verklaart dat, op den dag van zijn vertrek, de Engelsche paketboot, van Beyruth en Alexan- dria komende, aangekondigd heeft, dat de opstand in Syrië zonder slag of stoot gestild was, en dat de Egyptische vloot met een gedeelte der troepen die zij naar Syrië had overge- bragtte Alexandria was teruggekeerd." De andere depeche bevestigt hoofdzakelijk deze tijding; zij is, den 28, door den Franschen consul, van Malta af gezonden, en luidt dus: De Alecto, den 21 van Beyruth en den 23 van Alexan- na vertrokken, is den 28 te Malta aangekomen; de kapi tein kondigt aan dat de opstand in Syrië -geëindigd is. le Konstantinopel is eene zanenzwering ontdekc, aan wier hoofd de voormalige groot-vizier Chosrew-pacha stond, die gearresteerd en verbannen is." - Velen vleijen zich dat de tijding van het dempen van den Synschen opstand eene gunstige uitwerking op den'staat der politieke zaken zal uitoefenen dewijl daardoor de oorzaak is weggenomen die den sultan verhinderd had onmiddellijk met den onderkoning te onderhandelen en de ratificatie van het bewust traktaat der vier mogendheden daardoor welligt belet zal worden. De ministeriële bladen schijnen^van gevoelen te zijn, dat Nederland, Belgie en Zwitserland neutraal zullen kunnen blij ven, bijaldien het, onverhoopt, tot een oorlog cusscher: de groote mogendheden komen mogt. Bij het ontvangeii der tijdingen van het gebeurde te Barcelona heeft den 27 julij te Madrid een oploop van ge meen volk plaats gehad maar de rust is spoedig hersteld. De heer Jacototwiens nieuwe manier van onderwijs voor eenige jaren grooten opgang, vooral in Belgie, maak te, is alhier overleden. MIDDELBURG den 7 augustus. Den 4 dezer is in eene vereenigde zitting van de Eerste Kamer en van de in dubbe len getale biieengeroepene Tweede Kamer de tegenwoordige buitengewone bijeenkomst der Staten-Generaaldoor Z. M.' den Koning met de navolgende aanspraak geopend Edel Mogende Heerenl Het strekt mij tot genoegen U Edel Mogenden rondom mij geschaard te zienen in persoon deze buitengewone en plegtige zitting der Staten-Generaal te kunnen openen. De grondwet van het koningrijk heeft met bedachtzaam heid verordend dat geene veranderingen of bijvoegingen in dezelve haar beslag kunnen erlangen, clan nadat zij bij eene wet noodzakelijk verklaard en duidelijk aangewezen en uit gedrukt, vervolgens door de wetgevende magtmet oproe ping van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in dubbelen getalie zullen zijn onderzocht en bevestigd. De wetten van den 13 en 21 junij jl. houden zoodani ge verklaring en aanwijzing in, en U Edel Mogenden zijn thans bijeengekomen om daarover nader te beraadslagen. Ter voldoening aan de grondwet, en in overeenstem ming met die wetten, zijn de daarbij bedoelde veranderingen en bijvoegingen letterlijk opgenomen in even zoo vele ont werpen van wettenwelke ik heb doen vervaardigenen weldra aan U Edel Mogenden zal mededeelen. Geroepen alzoo tot de gewigtige taak om te beoordee- len of datgene, wat aanvankelijk, na rijp onderzoek, noodig en nuttig is bevonden, werkelijk voor het welzijn van Nederland oorbaar en bevorderlijk kan worden geachc bidde ik den aigoeden God, dat Hij daartoe Zijnen zegen scbenke." In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van den 5zijn commissien tot het onderzoek van de nieuw verkozene buitengewone leden benoemden is dat onderzoek door deze commissien dadelijk bewerkstelligd. Het gevolg daarvan is geweest, dat 54 der verkorenen, wier geloofs brieven in volkomene orde zijn bevonden, zijn toegelaten en in de vergadering binnengeleid. De commissiedie over de toelating van den heere grave van Hogendorp advijs moest uitbrengen, heefc te kennen gegeven, dat daaromtrent, uit hoofde van het zwagerschap van dezen graaf met het lid der Kamerden heer IVarinbedenkingen zijn geopperd. Na eenige woordenwisselingen is het voorstel van den voorloo- pigen voorzitter, jhr. van Swinderen van Rensuma met 56 tegen 48 stemmen aangenomen, om de beslissing over deze zwarigheid uic te stellen, tot dat de vergadering door eene benoeming van een voorzitter geconstitueerd zoude zijn. Dientengevolge is dadelijk de stemming begonnen voor het opmaken van het drietal, hetwelk aan Z. M. moet worden aangeboden, om daaruit de keus van een voorzitter te doen Bu eene eerste stemming hebben van de 104 tegenwoordig zijnde leden zich dadelijk 67 voor jhr. van Swinderen van Rensuma verklaard, zoodat deze als eerste kandidaat op het t rietal zal worden gebragt. Na twee stemmingen is de heer Luzac tot tweeden kandidaat verkoren. Als derde kandidaat werd gekozen jhr, mr. M. IV. de Jonge van Campens Nieuw- land. De opgemaakte Iiist van drie kandidaten zou door eene daartoe benoemde commissie, den volgenden dag aan Z. M. worden aangeboden. De vergadering werd bij half 6 ure gescheiden tot den 6, om te beraadslagen over het vraagstuk der toelating van het buitengewone lid den heer D. graaf van Hogendorp. Bij besluit des konings van den 28 julij jl. no. 71 zijn benoemd: tot ingenieur van den waterstaat van de isce klasse, de ingenieur van de 2de klasse P. Koek, en tot in genieur van den waterstaat van de 2de klasse de aspirant- ingenieur IV. C. P. van Reede van Oudshoorn. Z. M. heefc, den 22 julij II., bij uitbreiding van 1, 2de lid, van hoogstdeszelfs besluit van 12 julij 1839 bepaald, t. Dac onder de daarbij opgenoemde kantoren van betaling, bij invoer langs de Schelde en het kanaal van Neu zen ook zal worden opgenomen Delfshaven tot dus verre alleen opengesteld tot den invoer uit zee; 2. Dat Schie dam als kantoor van betaling voor de Schelde ook zal worden begrepen onder dé kantoren van betaling voor bet kanaal van Neuzen. Men melde uit Rotterdam, dac Z. K. H LMns Frede rik der Nederlanden hoogstdeszelfs bijzondere goedkeuring en tevredenheid heeft te kennen gegeven, over den buitenge- wonen spoed waarmede Zr. Ms. fregatten n e W a a l en d f IJsse l, onlangs, binnendoor van Rotterdam naar Vlissingen zijn gebragt, zoo als in der tijd is gemeld. Ult Arnhem meldc mendat hec voor den landman tnans zoo gunst,g weder hem de hoop doet verlevendigen, at 1 e 11 at, ie in haren wasdom, dooj- het gure en natte weder, niet veei gewonnen heefc, ofschoon in mindere ma re dan in het voorgaande jaar, echter een' redelijken oogst

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1