MIDDELBURGSCHE C M T. J| fe; hè—N 4 Donderdag 6 Augustus, Jranferijli. N°. 04. 1840. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. CSatt mt b tg t« g N f 15U'WSTIJD JNGEN. 23mlöcM«ntb. ©voot-iarittanjc. i^cbcflAnbcit. —"■nu» V> 'Ns*v^i4SA^r. De abonneinents-^rijs dezer Courant is 2 76 voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt coinptantol bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Adverteritien behoort te geschieden des morgens voor 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertcntien worden berekend tegen 22 Cenls de regel, met uitzondering van iiuwelyks- Ccboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels i&fi,5o en voor icderen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijnalzoo het regt van zegel wordt betaald. De COMMISSIE van BESTUUR over de Provinciale School tot aankweeking van Heelmeesters en Vroedvrouwen, tn de Provincie Zeeland, gevestigd te Middelburgbrengt bij deze ter kennisse van de belanghebbenden Vooreerst: dat de zoodanigen, die verlangen als Leerlin gen der gemelde School bij den eerscvolgenden Cursus te 1 worden toegelaten, zich ter inschrijving zullen behooren aan te dienen na alvorens te zijn geschikt geoordeeld door de Provinciale Commissie van Onderzoek en Toevoorzigtwel ke daartoe zal vaceren in het Lokaal harer zittingen in de Ab dij op Vrijdag den 7 Augustus des middags van 12 tot 1 ure. Ten tweede-, dat de Lessen voor den eerstvolgenden Ctir- o t su s eenen aanvang zullen nemen op Maandag den 10 Au gras- nis na dat alvorens, op Zacurdag den 8 derzelve maand, de rangschikking der Leerlingen zal hebben plaats gehad ten welken einde ieder hunner bij deze wordt uitgenoodigd zich op laatstgenoemden dagdes middags ten één uuraan het Lokaal der School te vervoegen. En, ten derde: dat, onder goedkeuring der Commissie, bij onderling overleg van Ileeren Professor en Lectoren en van den Heer Docent in de Latijnsche Taal, is vastgesteld, dat de Lessen zullen worden gegeven op zoodanige dagen en uren, als omschreven zijn in de Aankondiging, welke aan de Voorpoort van het Lokaal der School is aangeplakt. Middelburg, den 28 Julij 1840. Namens de Commissie voornoemd VAN BAKELGEM Secretaris. WEENEN den 16 ju lij. Ofschoon de groote souvereinen van Europa dezen zomer geene bijeenkomst in Bobemen zullen houdenzoo zal dit land evenwel het middelpunt zijn, waarop belangrijke diplomatieke onderhandelingen voor de Noordelijke en Oostelijke gouvernementen van Europa zullen behandeld worden. Vorst Metternich bevindt zich op zijn landgoed te Koenigswarth, en zal aldaar eenigen tijd vertoeven; de Engelsche Pruissische en Russische gezan ten zullen zich eerlang derwaarts begeven. In dit congres zal men zich hoofdzakelijk bezig houden met de aangele- heden van het Oosten. Het Presburger dagblad deelt een berigf' mede uit Giurgewovan den 29 junij volgens hetwelk de Russen met eene legermagt van 150,000 man, naar de Syrische grenzen Zouden zijn opgerukt. BERLIJN den 30 julij. De koninklijke kabinetsorder betrekkelijk de amnestie voor alle staatkundige misdadigers is reeds aan de ministerie» verzonden. Dezelve zal bij ge legenheid der inhuldiging van Z. M. den koning openbaar gemaakt worden. FRANKFORT den 31 julij. Z. M. de keizer van Rus land heeft den 18 der afgeloopen maand een manifest uitge vaardigd waarbij, tot voltalligmaldug van het legereene algemeene ügtiug van recruten wordt voorgeschreven, die zich 111 de meeste gouvernementen tot 6 en in de overige tot 5 man op de 1000 zielen zal uitstrekken. De ligting moet den 1 november aanvangen en binnen twee maanden voltooid zijn. Die gouvernementen, welke door lier mislukken van den oogst zwaar geleden hebben zijn voor ditmaal vrijge steld. Den 24 is de Russische grootvorst-troonopvolger, van zijne reis naar Duitschlandte Petersburg wedergekeerd. Joseph Napoleon zal heden tc Coblentz aankomen en van daar naar Italië voortreizen. De aartsbisschop van Keulen bevindt zich sedert eer. gisteren te Munster, en zou volkomen vrij gelaten zijn inde bepaling, waar hij voortaan zijn verblijf wil vestigen. Uit Syrië is geen nader nieuws, dan dat de Egypte- •naren plan hadden een leger-korps van 25,000 man onder het opperbevel van Soliman-pachate vereenigen om met ééuen slag een einde aan den opstand te maken. LONDEN den 1 augustus, De wet op het regentschap ss ten tweeden- en derdenmale in het lagerhuis gelezen 11a eene vergeefsche poging van den heer Freshfwldom daarin nog een artikel te brengen, tot bepaling dat,- wanneer dere gent moge overlijden op eenen tijd dat het parlement niet ver gaderd was het alsdan onverwijld bijeen zou geroepen worden. Naar men verzekert, zal het parlement den u dezer gepr-orogeerd worden. Dat Engeland zich ter afdoening van de Turksch- Egyptische questie met de Noordsche mogendhedenzon der Frankrijk, vereenigd heeft, is thans aan geenen twiifel meer onderhevig, sedert lord Melbourne gisteren avond de ze daadzaak in het hoogerhuis zelf erkend heeft. Op eene vraag van lord Strangfóid op dat onderwerp, heeft de eerste minister het volgende geantwoord Het is zeker waar, dat er onderhandelingen tusschen Groot-BrittanjeOosten rijk, Rusland, Pruissen en de Verheven Porte ter bevredi ging van de Levant, gevoerd worden, en het is ook tevens waardat deze onderhandelingen reeds zeer ver gevorderd zijn doch dergelijke overeenkomsten kunnen niec gerekend worden voltooid te wezen, vóór dat ze geratificeerd zijn." Op de vraag verder van lord Broughamof hec dan ook waar is dat er van deze onderhandelingenof van dit ver drag geene kennis aan Frankrijk gegeven isvóór dat men liet over alles eens was, antwoordde dezelfde minister: Het is altijd onze wensch geweest, op dit onderwerp met Frank rijk eenstemmig te wezen, maar des niet te min is het waar, dat Frankrijk aan deze schikking geen deel heeft." Sommige conservative bladen, Welke anders niec gewoon zijn de politiek van den minister l'a/rnerston toe te juichen, zeggen nu dat men in Frankrijk niet geiuoven moet dat de Engelschen geneigd zijn tot het goedkeuren van eenige schik- lting waardoor Egypte zijne grootheid op de puinhoopen van het Turksche rijk zou vestigen, en betoogen verder dat het plan van bevrediging, van de Fransche zijde inge- bragt, de lijnregte strekking had om de Engelsche belangen in de Levant en Indie, ten behoeve van Mehemcd-Alite krenken. Ook de liberale dagbladen zeggen, dat de eer van Enge land boven alles moet wegen, en raden lord Palmerston aan, eenige pachaliks in Syrië tusschen de Middellandsche zee en den Eufraatdoor Engelsche troepen te doen bezetten zoowel om daardoor de Turken en Egyptenaren te beletten elkander te naderen, als om aan de uitvoering der plannen van Engeland in Azie kracht bij te zetten. Prins Louis Bonaparte heefc gisteren een onderhoud met lord Palmerston gehad. PARIJS den 1 augustus. In den Moniteur worden heden drie koninklijke ordonnantiën, van den 29 julij gedag teekend afgekondigd betreffende de vermeerdering van de land- en zeemagt. Bij de eerste wordt bepaald dat het effectief der marine zal vermeerderd worden met 10,000 matrozen, 5 linieschepen, 13 fregatten en 9 stoombooten. De beide laatste» houden oproeping van het nog beschikbaar gedeel te der ligtingen van 1836 en 1839, zijnde die van 1837 en 1838 reeds bij de ordonnantiën van den 23 april en van den 22 junij dezes jaars geheel in dienst gesteld. Door deze maatregelen worde het leger vermeerderd met 150,000 man, en het totaal der zeemagt gebragt op 25 linieschepen en 24 groote fregatten, behalve de kleinere vaartuigen. Hec schijnt alsnu bepaald te zijn dat de doop van den graaf van Parijs den 24 augustus aanstaande, den dag zij ner geboorte, plaats zal hebben. Uit al de departementen van Frankrijk verneemt men dat de juiij-feesten met de meeste geestdrifc zijn gevierd. De nationale garde is, even als te Parijs, talrijker dan ooit bij. die gelegenheid opgekomen. Deze eenstemmigheid, zegt de Constituiionelinde tegenwoordige omstandigheden, ge ven aan de iade verjaring der revolutie van 1830 het karak ter van eene nationale demonstratie. In den Commerce Francais leest men: De omstandig heden, die thans de publieke opinie, bezig houdenmaken hec handels traktaat tusschen Frankrijk en Holland hoogst belangrijk. Het laatstgenoemde land bestemd om in ge val van oorlog, in geheel hunnen omvang, de regten der on zijdigheid te genieten, zou onmiddellijk den Engelschen han del door den zijnen doen vervangen, en de zoo ter gelegener tijd aangenomen grondbeginselen, ter regeling van de handel- belangen der beide volken zouden op minnelijke schikkin gen worden toegepast, die ten minste nog tienmaal uitge strekter en voordeeliger zijn, Men schrijft uit Barcclona den 26 julij het volgende: Sedert eenige dagen hebben alhier geene verdere ongeregeid- hedèn plaats gehad alles is cot de orde teruggekeerd en ofschoon het beleg der stad nog niet is opgeheven is zulks alleen een voorzigtigheids maatregel. H. M. de koningin regentes heefc vermeend hare gewone dagelijksche wande lingen op de Rambla te moeten nalaten ten einde alle bij- eenscholingen te vermijden. In de zitting van de cortes te Madrid van den 25, zijn de besluiten der koningin regentes, waarbij het nieuwe ministerie benoemd wordt, voorgelezen, De president der i^atnerde heer Isturitz heeft daarop voorgesteld om de vergadering te schorsen tot dat het ministerie in de gelegen heid zon wezen haar bij te wonen. Men verhaald^, dat de gematigde meerderheid tegen de nieuwe benoemingen zou protesteren maar niets van dien aard heeft een voorwendsel voor nieuwe onlusten opgeleverd. Overigens vindt de ge mengde za menstelling van het kabinet nergens bijval en beklagen zich de overdreven liberalen daarover luid. Drie der nieuwe ministers moeten besloten hebben hunne posten niet te aanvaarden en in hunne plaats zou het bestuur der bin- nenlandsche zaken aan den heer Infantes, dat van financiën aan den heer Gatnboa consul-generaal te Baijonneen het departement van oorlog aan den generaal Linage opgedragen worden. Men hield eene ontbinding der cortes voor onver mijdelijk. Ineen later berigtdoor middel van de telegraaf ontvan gen, wordt gezegd, dat de nacionale garde te Barcelona geene dienst meer deed en Espartero alle avonden de ver- schillende wachtposten ging visiteren terwijl zij order had den elk die de rust trachtte te storen ter neder te schieten. MIDDELBURG den 5 augustus. Den 1 dezer heeft de heer .7. J. Rochussenals minister van financiën den eed in handen van Z. M. afgelegden daarop zijne gewigtige be trekkingen aanvaard. Z. Exc. de directeur-generaal voor de marine heeft den 31 julij ter kennis gebragt van alle zeevarenden, dat, blijkens bekendmaking van Trinityhouse te Londen van den 7 julijte beginnen met den avond van den 1 september aan staandeeen draailicht zal worden vertoond van een vuur schip ten dien einde geplaatn tegen den oosteli.jken kant van de bankgenaamd de Kentish Knockgelegen in de Noordzee, vóór de zeegaten van de Theemszullende dit licht, hetwelk 38 Engelsche voeten boven de oppervlakte der zee verheven is, vervolgens alle nachten branden, van zons-ondergang tot zons-opgang. Het bedoelde vuurschip za! even beoosten de tegenwoordige bakenton komen te lig gen welke laatste zal worden weggenomenzoodra het vuurschip geplaatst zal zijn terwijl daarentegen de kleine aldaar thans aanwezige ton zal blijven liggen. Het stedelijk bestuur te Arnemuiden is van wege den Koning gemagtigd om, gedurende een tijdvak van 16 jaren, te heffen eene plaatselijke belasting op het gemaalhet ge- slagt en het gedisteleerd. Zr. Ms. Nederlandsch exercitie-eskader, onder bevel van den schout-bij-nacht Machielsenheeft den 1 dezer voor Scheveningen gemanoeuvreerd. Vrijdag is te Amsterdam gehouden de zes-en-twintigste algemeene vergadering van het Nederlandsch bijbel-genoot schap belangstellingijver en broederlijke liefde kenmerk ten hare beraadslagingen. Gunstige berigten omtrent den staat en de werkzaamheden des genootschapszoowel bui ten als binnen ons Vaderland gaven ruime stof tot dankbare blijdschap en opwekking tot volhardend streven naar het doel de uitbreiding van het'Koningrijk Gods door de verspreiding der Heilige Schrift. Zijne Exc. de minister van Staat, mr. A. van Gennep, die, wegens booge jaren en wankelende ge zondheid, voor hec voorzitterschap bedankt heeft, nam me: eene hartelijke toespraak afscheid van de vergadering! In de plaats van Z. Exc. is door haar toe voorzitter des ge* noocschaps verkozen de heer mr. D. .7. van Ewijckstaats raad en gouverneur van Noordholland. In de fabrijk van den heer Ckristiaan Verveerte Am sterdam, is men begonnen met het touwen van eene ijzeren stoomboot, voor rekening van de heeren van de Garden en comp., welke den naam van de JJssel zal dragen, en bestemd is voor de stoomvaartdienst tusschen Rotterdam en Gouda, cot welke door Z. M. reeds concessie is verleend. Het provinciaal geregtshof van Gelderland zitting houdende te Arnhem, heeft uitspraak gedaan in het regtsge- ding, ten gevolge van het noodlottige voorval op den 19 fe bruari 11,, op de Waal bij Millingen, tusschen de stoom booten de Stad lieulenvan de Nederlandsche maatschappij, toenmaals onder bevel van kapitein Scoten de Komeetvan de maatschappij van den Neder- en Midden-Rijn, gevoerd door kapitein Koek. Beide kapiteins zijn buiten alle verdere regtsvervolging gesteld. Te Groningen zijn den 1 dezer E. Meeterredacteur, en .7. H. Bolt, drukker van hec dagblad de Tolk der Vrijheid, voorloopig op vrije voeten gesteld zijnde de tegen hen aan hangige zaak naar de correctionele teregtzicting verwezen. Den 30 julij is op den huize Mattenessein Gronin gen, in den ouderdom van 59 jaren, overleden de heer mr. II. E. Ilagenouw Brongers, lid van de Tweede Kamer der Stacen-Generaal. Hij was in het begin van julij, als zoo danig, door de Staten van Groningen herkozen geworden. VERSLAG van de gedeputeerde Staten aan de Staten der provincie Zeeland, gedaan in der- zelver vergadeung den 7 Julij* 1840. {Vijfde vervolg en slot.} Nationale Militie. Schutterijen. Deze afdeelingen be helzen algemeene ram belangrijke bijzonderheden. Omtrent de laatste laten wi.i hier volgen 1 en gevolge der ontbinding is aan de officieren der mo biele en reseive schutterijen bij Zr. Ms. besluiten van den 16 december 1839 '10. 81 en 82 ontslag verleend, terwijl tevens bij twee besluiten, van dezelfde dagreekening, no. 83 en 84, door hoogstdenzelven aan de heeren majoor .7. F. Bij- leveldkommandant van hec isce bataillon der afdeeling mo biele Zeeuwsche schutterij, en luitenant-kolonel L. A. van Otjenkommandant van het 13de bataillon reserve-schutterij,

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1