MIDöELBüllGSCHE C Cl N T. t :ÏC ?J c M A N°. 93. Biugsdag 1840. p ié TE /,f k iFGEl®0«: 4 Augustus. NIEUWSTIJDINGEN. JEuvfcijc Shiitdcltianb. flcbcrlanbcn. de bezielit. T ST •Üc abonnemeirts-f>rijs dezer Courant isy 2 j5 f voor drie maanden, en franco per Post f3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, ot bij het einde van ieder vierendeel jaars De inzending der Aduertentien behoort te geschieden des morgens vdrtr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentieii worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prgs van e'én tot zes regels is f 1 5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, al zo o het regt van zegel wordt betaald. KONSTANTINOPEL den 8 ju lij. De Egyptische ge zant Sami-beyheeft heden met den grootvizierRauf- pachaeen langdurig onderhoud gehad; na afloop daarvan heeft hij een bezoek bij Reschid pacha en de overige minis ters afgelegd. Zijne zending bestaatnaar men met zeker heid verneemt, daarin, dat Mehemed-Ali verklaart bereid te zijn de Turksche vioot onmiddellijk terug te geven Canda en de heilige steden te ontruimen en eenige districten van Adana weder af te staan; daarentegen wil hij voor zich cn zijne nakomelingen het erfelijk bezit van Syrië en Egypte. Ilij belooft verder in het onderhoud te zullen voorzien van een leger van 50,000 man aan den Taurus en Euphraat, ter verdediging van het Osiuanische rijk, en ter bevestiging van rust en orde, en dat leger ter beschikking van de Pa- dischas te stellen. Dac de Porte deze voorwaarden ten minste niet zonder de eenparige goedkeuring van de Etirope- sche mogendheden zal aannemen, daarop zou men bijna kunnen rekenen ofschoon er geruchten in omloop zijn van grooce overwinningendie Ibrahim-pacha op de insurgenten in Syrië zou hebben behaald. De onlangs van zijnen post als grootvizier ontzette Chos- rew pacha is plotseling verdwenen terwijl niemand de oor zaak of de nadere bijzonderheden daaromtrent weet. HANOVER den 27 julij. De Hanoversche Zeitung bevat het volgende, betrekkelijk de handelingen der stenden: Na dat de voarscellen over het ontwerp van de grondwet in de zitting der tweede kamer den 25 dezer eene gedane mededeeling ten gevolge hebben gehad zijn zij ook door de eerste kamer aangenomen, zoo dat de geschillen, die cus- schen de beide kamers omtrent het ontwerp van grondwet waren ontstaan thans uit den weg zijn geruimd. FRANKFORT den 28 julij. Na, met de grootste ont beringen en gevaren de binnenlanden van Afrika doorkruist te hebben, is de beroemde natuuronderzoeker, hertog Pau van Wurtemberg, te Cairo teruggekeerd en naar Alexandria verder gereisd om zich aldaar naar Duitschland in ie schepen. PARIJS den 31 junij. De plegtige begrafenis der in 1830 gesneuvelde burgers is dingsdag zonder stoornis van beiang afgeloopen. De koning heeft uit de vensters der Louvre den stoet zien voorbij trekken en bij herhaling begroet. Men heeft niet onopgemerkt gelacen dat de koning zich op dat oogenblik vertrouwelijk met den minister Thiers die naast hem stond onderhield. Volgens sommigen zijn bij deze gelegenheid 80,000, volgens anderen slechts de helft van dit getal nationale gardes op de been geweest. Over 't geheel wordt de inrigting der plegtigheid geroemd. De revolutionairen beklagen zich echter, dat het volk op het plein der Bastille, bij het neerlaten der kisten in de graf kelders der omwentelings-zuilniet is toegelaten. Het beeld der vrijheid, op die zuil is gedurende de plegtigheid ontblooc. Op een der boulevards heeft gedurende den optogt van den stoet vrij wat schrik geheerschtveroorzaakt doordien men de studenten belet heelt, zich daarbij te voegen, en dit een oogenblik voor onlusten deed vreezen, De studenten heb ben zich vrij gematigd gedragenen .zijn na eenige woor den twisten en worstelingen met de politieonder het ge schreeuw van Leve de staatshervormingweggetrokken, ten gevolge van den hierdoor ontstanen oploop zijn eenige per sonen onder den voet geraakt, en is, zoo men zegt, eene vrouw doodgedrongen. I11 eene kroeg hadden zich eenige werklieden verzameld, die het geschreeuw van: Leve de republiek! lieten hooren. Zij zijn door ruiters uiteengejaagd, die de belhamels in hechtenis hebben genomen. Gisteren verspreidde zich ter beurze het geruchtdat het Engelsch kabinet eene stoomboot naar Sc. Helena had gezonden, met bevel, om aan de magtiging der overgave van het stoffelijk overschot van Napoleon geen gevolg te ge wen. Dit berigt vindt echter geen geloof, maar het is na tuurlijk, dat alle de oude veeten, bij gelegenheid van het on gelukkig geschil door de gebeurtenissen in het Oosten ont staan weder op het tapijt zullen worden gebragt. De geheele Parijsche drukpers ademt nu oorlog, be halve het Journal des Débats, hetwelk verklaart nog niet aan den oorlog te kunnen gelooven en in een lang artikel zijne gedachten over het viervoudig traktaat uiteen •.zet en het verschrikkelijke van den krijg, indien hij uitbarst te doet uitkomen. Over het algemeen gelooft men, dat de ■wapening reeds is beslist, en dat bevelen zijn uitgevaardigd itot de oproeping van 180,000 man soldaten en 7,000 man zeelieden van de gewone reserve, alsmede om onverwijld 20 oorlogschepen uit te rustendie naar het Oosten zullen worden bestemd. De zamenkomsten der ministers houden aan, en couriers worden onophoudelijk, als in de tijden van de grootste spanning afgevaardigd. De admiraal Duperriminister van marine bi; het vo rige ministerie, is tot groot-admiraal van de geheele Fransche zeemagt benoemd. Ilij moet onverwijld naar Toulon ver trekken, en er zijn intusschen de striktste bevelen uitgevaar digd, om alle de beschikbare oorlogsvaartuigen in alle havens met spoed te wapenen. Men veronderstelt, dac b^c ministerie het opperbevel van het leger, hetwelk, men op de westelijke grenzen zal bijeen trekken, aan den maarschalk Soult zal aauhiedendie on verwijld te Parijs word: verwacht. Men spreekt nog altijd dat aan den maarschalk Gérard het bevel over het noorder leger, hetwelk op de grenzen van Belgie moet bijeen trek ken zal worden opgedragen. Het gouvernement heeft naar alle kanten bevelen gezonden om de batterijen artillerie in gereedheid te doen brengen, en de regeraenten kavallerie weder voltallig te maken. Koning Lenpolddie zich naar Londen zou begeven, zal niet derwaarts gaan, maar naar Belgie terugkeeren dat mis schien zal geroepen wordenom eene onder geschikte rol bij de krijgstoerustingen te vervullen, welke plaats zullen hebben wanneer de verwikkelingen aanhouden. Het eskader van Cherburg, gekommandeerd dooi* den admiraal Mackauis naar ia Plata onder zei! gegaan. Uit Barcelona van den 23 julij, wordt gemeld: Eenige liedenwelke tot de gematigde partij behoorden hebbende koningin, heden op eene wandelingnaar het strand een bewijs van achting willen geven en tevens coonen hoe zij het gedrag van Espartero afkeurden. Het volk nam voor den laatsten partij, en nu ontstond een gevecht, dac zeer ernstig werd en waarin drie menschen gedood en eenige gekwetst werden. Espartero heeft de troepen in de wapenen gebragt en de orde met geweld hersteld. Hij heeft vervolgens eene proclamatie uitgevaardigd en de stad in staat van beleg ver klaard het schreeuwen van vivat! en alle andere kreten op strenge straffen verboden, alsmede het dragen van wape nen door de inwoners en ook alle zamenrotcingen." 'sGRAVENHAGE den 30 julij. Hedenavond is de heer Rochussen raad van gezantschap, uit Parijs in deze residen tie aangekomen waarschijnlijk het handelsverdrag overbren gende dat cusschen Frankrijk en de Nederlanden gesloten is. Gelijk men weet is het morgen de laatste dag, dat de heer mr. A. van Gennep met de directie van het departement van financiën is belasc, en zal de heer Rochussen thans weliigt overmorgen liet beheer van dac departement op zich "nemen. Van maandag den 3 augustus aanstaande zullen, in eene der zalen van het gebouw der teeken-akademie aan den Boschkantter bezigciging worden gesteld twee schilderijen vervaardigd voor Z. K. H. den grootvorst-troonopvolger van Rusland, het eene door den kunstschilder B. C. Koekkoek, voorstellende een boschgezigt met vee en figuren, het an dere door den kunstschilder .7. .7. Eeckhoutvoorstellende het aankomen van Peter den Grootete Zaandam. Z. M. heeft autorisatie verleend tot de aanbesteding van zeehaven-werken te Willemstad. Naar aanleiding eener circulaire van Z. Exc. den mi nister van Staat, ad interim belast met het bestuur van fi nancien, is de aandacht der plaatselijke besturen gevestigd geworden (met het doel, 0111 de daarbij belanghebbenden daarmede bekend te maken) op de gunstige bepaling, voor komende in de wet van 30 mei 11., tot weder invoering eener belasting op runderenpaarden en schapenten behoeve van hec fonds van den landbouw, houdende derzelver 4de arti kel dat de quicantien voor gezegde belasting zullen worden afgegeven- op ongezegeld papier; terwijl in artikel 9 geheele vrijstelling van zegel en registratiekosten is verleend zoo wel voor de kohieren en scacen als voor andere stukken bescheiden en declaratien, welke krachtens deze wet benoo- digd zullen zijn. AMSTERDAM den 1 augustus. Heden middag ten t2 ure is van 's rijks werf alhier met het besce gevolg van sta pel gelaten Zr. Ms. brik van oorlog de Zwaluw, ge boord voor 22 stukken. In een' brief aan een handelhuis alhier gerigt leest men dat te Batavia in de Sara Mariavoor Amsterdam, en de Catharinavoor Rotterdam 'geladen worden in ieder circa 850/4 en 250/12 en divers klein lust Java thee. Dezeniec onbelangrijke zending geeft een nieuw bewijsdat deze zoo hoogsf belangrijke cultuur met volharding op Java wordt voort gezet, en eene nieuwe bron van welvaart voor het moeder land zal worden. Dezelve verdient dus ook om mepr dan eene reden de algemeene belangstelling; temeer, wanneer men in het oog houdt de pogingenwelke de Engelschen aanwenden tot uitbreiding dier cultuur in Assam. LEYDEN den 30 julij. De woelingen onder het werkvolk van het Haarlemmermeernabij Lisse en Hillegom waarvan vroeger melding is gemaakt, hebben geenerlei gevolgen ge had of onheilen veroorzaakt maar zich bepaald tot twisten onder het volk zelf; de arbeid aan de werken is dan ook slechts weinige uren geschorst geworden terwijl de tegen woordigheid der gewapende inagcte IJillegom gedetacheerd, voldoende is geweesc om alle vrees voor verdere ongeregeld heden weg te nemen. ZIERIKZEE den 30 julij. Heden hadden wij het genoe gen, om van de stadswerf, gehuurd door den heer le Sage ten Broek, van stapel te zien loopen het eerste alhier door den bouwmeester C. Mak fraai gebouwd barkschip, groot 400 Java-lasten genaamd de Stad Zierikzeebestemd voor de vaart op de Oost-Indienen hetwelk zal worden gevoerd door den kapitein D. C. T. Sass. Groot was dan ook de menigte van aanschouwersalge meen de belangstelling en levendig de vreugde, bij het statig te water gaan van dit eerste schip en welke vreugde werd vermeerderd, daar ter zelfder tijd de kiel is gelegd voor een derde schip, van gelijke grootte en bestemming, het welk den naam zal voeren van Borneo. Moge deze onder neming, aangevangen ten nutte dezer stad, verder bloeijen, en met andere inrigtingen in ons midden onder Gods ze- gen, welvaarten voorspoed in deze stad verlevendigen! GOES den 31 julij. Heden nacht is de schuur der hof stede Goenje in den Wilhelminapolder afgebrand. De brand werd gelukkig spoedig ontdekt, en daardoor mogten de in gezetenen hunne pogingen bekroond zien om bet woonhuis en het afzonderlijk staande wagenhuis te behouden; behalve de brandspuit van YVilhelminadorp zijn ook uit de naburige gemeenten van GoesWolfaartsdijk en Kloecinge brandspui ten toegesneld en nuttig werkzaam geweestde oorzaak van het ongeluk is onbekend. MIDDELBURG den 3 augustus. Heden is te Vlissingen aangekomen de generaal-majoor baron H. M. L. H. .7. van Quadt IVickeradt van Huchtenbruchkomrnanderende de ade brigade der 2de divisie infanterie, en ad interim belast met het bevel van genoemde divisieten einde op morgen te be ginnen met de veld-bataillons der 6de afdeeling infanterie in oogenschouw te nemen. Z. Exc. is vergezeld van deszelfs adjudant den kapitein C. A. Pfeiffer. Bij besluit van Z. M. van de maand julij II. is, aan den kapitein-kwartiermeester ff. Saltetk la suite bij de 9de afdeeling infanterie, en den 1 sten luitenant administrateur van kleeding, bij het iste bataillon jagers C. J. L. Strdteria af wachting van pensioen, het non-activiteits-tractement ver leend. De iste luitenanc plaats-majoor 2de klasse te Bre da MA. Koetsveld van Ankeren is eervol uit de dienst ontslagen, en benoemd tot commissaris van policie te Utrecht.' i De lste luitenant jhr. IV. K. J. van Dedem van het rege- tnent huzaren no. 6, is overgeplaatst bij het regeraent dragon ders no. 5. De tijdelijke officieren van gezondheid 2de klasse R. .7. Jansens, van de 8ste, en S. ff. IV. van der ffeydenvan de 9de afdeeling, zijn in het vaste kader der armee geplaatst. De kolonel der 2de afdeeling .7. .7. A. Ardeschis be noemd tot provincialen kommandanc van Groningen en Dren- l's'kommandant der 2de afdeeling de luitenant-kolonel D. ff. fferrvan het 2de bataillon jagers; tot kommandant van het 2de bataillon jagersde luitenant-kolonel G .7. .7. Roc.iellvan het reserve-bataillon der pde afdeeling; tot kommandant van het reserve-bataillon der 9de afdeeling, de majoor J. Voigtvan de 3de afdeelingtot plaats-komman- dant der 3de klassete Bredade majoor B. J. C. EVesten- bergvan het algemeen depot der landmagt no 33. Voor eenige dagen heeft men gemeld, dat de luitenant ter-zee van de eerste klasse, jonkh. IV. C. Singendonckdoor Z. M. benoemd was tot kommandant van de brik de Brak; thans verneemt men dat de benoemde Z. M. verzocht heeftten gevolge van aanhoudende ongesteldheid0111 de gedane benoeming in te trekken. Het heeft Z. M. behaagd dat verzoek in te willigen, en als nu tot bevelhebber over gezegde brik de Brak aan te stellen den luitenant ter zee der eerste klasse A. A. A. Gaymans. Uit de nadere bijzonderheden nopens de feestelijke viering van het vijftigjarig bestaan van het Instituut voor doofstommen te Groningen blijktdac die feestviering zeer belangrijk geweest en uaar wensch afgeloopen is. De rede voering, bij die gelegenheid door den heer mr. ff. O. Feith gehouden, had tot onderwerp de woordenwelke op den voor deze gelegenheid vervaardigden gedenkpenning gesteld waren namelijk Hij (Guyotj plantte, Neerland kweekte God a-af den wasdom welke redevoering als toepasselijk en welsnre kend zeer geroemd wordt. Het feest werd bijgewoond door 204 doofstommen van 9 tot 60 jaren, uit alle derien des rijks bijeengekomen tot alle standen in de maatschappij be- hoorende, en allen door een hoog gestemd aan elk der aanwezige doofstommen een exemplaar in brons van bovengemelde.! gedenkpenning gegeven als een geschenk van den lieer IVAhem Willink te Amsterdam van 90 jaren, die zeer veel tot de scichtin van het instituut heeft bijgedragen, besThotiwintHd?'rLmerkWaardigSte b'jzonderheden tot welker beschouwing de kermis thans gelegenheid aanbiedt, meent men te mogen aanbevelen het voortreffelijk Zon.Microscoop ïetwe.lk dagelijks, van jles morgens 10 tot des namiddags 5' wijk N. pio. 165 kan wor- een grijsaard en den bloei ure in de lange Singelstraat

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1