col R MIDDEL'BU RGSCHE 1840.- ÉT; N°. 91. Doaderdag BESTUREN en ADMINISTR ATI EN. ïigmtiggcutug. 0jjcnliarc 'Xmfcmtbigttig, NIEUWSTIJDINGEN. JfcanfcrijH. ■Diutscïtlaufe. -r~ BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van de In- en Op gezetenen dezer Stad dat de Patenten over het Dienstjaar i8|J, ingevuld gereed liggen, en dat tot de afgifte van de zelve ten Stadhuize zal worden gevaceerd, des TVoensdags en Zaturdags van iedere week, des morgens van tien tot twaalf -ure, en zulks gedurende het tijdvak van den 8 Augustus aan staande tot en met den 31 dierzelfde maand. En worden de belanghebbende mi sdien aangemaand, om binnen den boven bepaalden tijd de voorschrevene Patenten in Persoon te komen afhalen, bij gebreke waarvan dezelve namens het Stedelijk Bestuur, volgens art. 2 van Zr. Ms. besluit van den 17 October 1820 Staatsblad no. 22), door de Deurwaarders der Directe Belastingen, tegen voldoening van tien Cent, aan hen zullen worden uitgereikt; terwijl zij zich bovendien blootstellen in eene boete te vervallen van vijftien Gulden, indien zij, des aangevraagd, hun Patent of Afschrift van hetzelve niet kunnen vertoonen. Gedaan ten Raad huize der Stad Middelburg, den 29 Ju lij 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, F. Z. ERMERINS L. S. Lid van den Raad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad NEU ZEN zullen op Woensdag den 5 Augustus 1840, des voormiddags om 10 ure, ten Ilaadhuize aldaar, in-her open baar presenteren te verkoopen de navolgende KAZERNE- FOUIINITURES als; 146 Stuks één- en tweemans Kribben. t 13 dén- en tweemans Stroozakken. 129 Kussenzakken. 465 tweemans Lakens, en 265 Wollen Dekens. Burgemeester en Wethouders voornoemd P. W. STEENKAMP. Ter ordonnantie van dezelve ,J. C. STEENKAMP P.Wz. De COMMISSIE van BESTUUR over de Provinciale Sc'iool tot aankweeking van Heelmeesters en Vroedvrouwen in de Provincie Zeelandgevestigd te Middelburgbrengt bij deze ter kennisse van de belanghebbenden Vooreerst: dat de zoodanigendie verlangen als Leerlin gen der gemelde School bjj den eerstvolgenden Cursus te worden toegelaten zich ter inschrijving zullen behooren aan te dienen na alvorens te zijn geschikt geoordeeld door de Provinciale Commissie van Onderzoek en Toevoorzigcwel ke daartoe zal vaceren in het Lokaal harer zittingen in de Ab dij op Vrijdag den 7 Augustus, des middags van 12 tot 1 ure. Ten tweededat de Lessen voor den eerstvolgenden Cur sus eenen aanvang zullen nemen op Maandag den 10 Augus tusna dat alvorens, op Zaturdag den 8 derzelve maand, de rangschikking der Leerlingen zal hebben plaats gehad ten welken einde ieder hunner bij deze wordt uitgenoodigd zich op laatstgenoemden dag, des middags ten één uur, aan het Lokaal der School te vervoegen. En, ten derde: dat, onder goedkeuring der Commissie, bij onderling overleg van Heeren Professor en Lectoren en van den Heer Docent in de Latijnsche Taal, is vastgesteld, dat de Lessen zullen worden gegeven op zoodanige dagen eti uren, als omschreven zijn in de Aankondiging, welke aan de Voorpoort van het Lokaal der School is aangeplakt. Middelburg, den 28 Julij 1840. Namens de Commissie voornoemd VAN BAKELGEM, Secretaris. PARIJS den 25 julij. De aanstaande viering der julij-da- gen wordt door sommigen met bezorgdheid te gemoet gezien «en vooral vreest men dat de plegtige overbrenging van het .stoffelijk overschot der in 1830 gesneuvelde burgers naar de •gedenkzuil der omwenteling, welke plegtigheid den 28 moet plaats hebben de hartscegten der menigte te zeer in beweging zal brengen. Toen men gisteren met den kolossa len wagen, welken tot dat einde zal worden gebruikt, eenen «ppoeftogt deed, hebben er samenscholingen plaacs gehad, die .echter tot geene ongeregeldheden hebben geleid. Dienzelf- •den ochtend heeft «een stoet van ongeveer 800 burgers uit on derscheidene standen zich naar het kerkhof te St. Mandé be geven, om aldaar den dood van den bekenden revolutionhai- ren schrijver Ar mand Ca r reldie vóór 4 jaren in een twee gevecht tegen den heer Etnile de Girardin is gesneuveld, te gedenken. De tegenwoordige hoofdschrijver van den National, waaraan vroeger ook Carrel arbeidde, heeft bij het graf eene rede gehouden, waarin hij over het veldwinnen der denkbeel den van staatshervorming uitweidde. Een tweederedenaar, en wel een jong studentliet zich daarop hoorenhevig te gen de partij der republikeinen uitvarende, daarbij natuurlijk uitdrukkingen gebruikende die aan de bewonderaars van den afgestorvene alleronaangenaamst in de ooren moesten klinken. Men heeft hem door het geschreeuw van: leve Carrel! leve Bast/de! leve de National tot Zwijgen gebragt. De aanwe zigen zijn overigens rustig uiteen gegaan. Het bevestigt zich ten volle, dat er te Barcelona on der begunstigingen medewerking van Esparteroeen solda ten oproer heeft plaats gehadten gevolge waarvan in den avond van den 20 een nieuw ministerie is benoemd, be staande uit de heeren Antonio GonzalesCarloS di Onis Vicente Sango Valentin Ferras Ferrer en Armero, die zich respectivelijk de portefeuilles van justitie met het voorzit terschap, van buiten- en binnenlandscbe zaken, oorlog, fi nanciën en marine hebben toegedeeld terwijl de leden van het vorig bestuur aan boord van de Fransche brik le Mèlêa- gre hebben moeten vlugten. Den 21 verkeerde Barcelona nog in groote gisting dpch het oproer had opgehouden. De laatste tijdingen zeggen dat de koningin de sanctie der wet op de municipaliteiten niet heelt ingetrokken en luiden zoo als een Fransch ministerieel blad verzekertminder on gunstig dan de eerste. De Fransche ambassadeur, de heer de la Redorteheeft instructien van zijn gouvernement ontvangen met order om zich bij de koningin-regentes te vervoegen, aan welke hij in deze hagchelijke omstandigheden van groot nut kan zijn. Den 23 was de rust ce Barcelona bijna hersteld; men ge looft dat Espartero teruggekeerd is tot denkbeelden van orde en berouw heeft van zijn gehouden gedrag. Ook schijnen de overdreven liberalen niet te vreden over zijne gedane keus voor het ministerieen er begonnen zich reeds sporen van oneensgezindheid te vertoonen. Te Madrid heeft den 18 ook wanorde plaats gehad. In den omirek der markten zijn eenige lieden, die Baskische mutsen droegen, door een hoop gemeen volk aangerand en mishandeld; doch door cusschenkomst van de gewapende raagt is de rust spoedig hersteld geworden. De koning van Napels heeft zijne goedkeuring gehecht aan het besluit, door Frankrijk in het geschil over de zwa vel van Sicilië voorgesteld. - MIDDELBURG den 29 julij. Blijkens de laatste berlg- ten aangaande de plaats gehad hebbende onlusten onder hec werkvolk aan de droogmakerij van den Zuidplas, waren er reeds vier der belhamels waaronder de bijzondere hoofdaan legger gearresteerd. Donderdag morgen had zich het groot ste gedeelte der arbeiders weder aan het werk begeven en was de rust niet verdei gestoord geworden. In de Javasche Courant van den 8 april leest men dat bij besluit van Zijne Exc. den gouverneur-generaal van den 2 april 11. aan den van het vaste korps der zee-officie ren afgevoerden kapitein luitenant-ter zee .1. Ligtvoeteer vol ontslag is verleend uit zijne betrekking van directeur van het maritiem etablissement op hec eiland Onrusten li ij voorts is beiast met het beheer over 's Lands civile vaartuigen zijnde in diens piaats tot waarnemend directeur van hec ma ritiem etablissement op het eiland Onrust benoemd, de luite nant-ter zee der iste klasse IV. J. Schuier. In h&t Engelsche hoogerbuis is den 24 dezer, de wet op hec regentschapzonder eenige verdere tegenspraakten derdenmale gelezen en doorgegaan. Den 27 dezer is Joseph Bonapartegewezen koning van Spanje, met gevolg, uit Londen te Rotterdam aange komen. Uit Parijs den 25 behelst het Journal des Déhats van den 26 hec volgende: Wij hebben heden geenerlei nieuws uit Barcelona op de gewone wijze ontvangen, en ten aanzien der gebeurtenissen van den 18 tot den 23 julij zijn de berigten nog zeer onvol ledig en soms tegenstrijdig." In den Moniteur Parissen van den 25 leest met hec volgende: Er hebban in den avond van den 21 en in den morgen van den 22 te Barcelona eenige nieuwe ongeregeldheden plaats gehad. Den 22 ten 2 tire des namiddags, was de rust her steld en in den morgen van den 23 was dezelve niet ge stoord. De ambassadeur van Frankrijk is den 22 aangekomen. Bij een telegrafisch berigt van Madrid wordt gemeld dat het ministerie aan de corces de sanctie der. wet op de mu nicipaliteiten had aangekondigd. Madrid was rustig." Te Parijs liepen er den 25 geruchten omtrent de za ken van het Oosten, welke merkelijken invloed op de fond sen hadden gehad. Volgens dezelve waren thans te Londen de reeds lang aangekondigde besluiten tegen den pacha van Egypte tot stand gekomen, hierin hoofdzakelijk bestaande, dac de vertegenwoordigers der vier mogendheden Engeland, Oostenrijk, Pruissen en Rusland, met den gezant der Por- te eene overeenkomst hadden gesloten, bepalende: dat de sultan den pacha van Egypte het bezit van dat land als er felijk en het pacbaliek van St. Jean d'Acre als levenslang zoude aanbieden. Indien de pacha in geen tien dagen hier op tot een besluit kwam, zon hem alleen Egypte worden aangeboden, en bij weigering ook hiervan zouden zich ge melde mogendheden verbinden om Mehemeth-Ali tot onder werping te brengen. VERSLAG van de gedeputeerde Staten aan de Staten der provincie Zeeland, gedaan in der- ze Iver vergadering den 7 Julij 1840. Vierde vervolgd) Rijks-Belastingen. Het bij de wet van den 19 decem ber 1834 Staatsblad no. 34), op 569473 ,9 ij, in prin cipaal bepaald contingent dezer provincie in de grondlasten is, gelijk ook de som van 305,66, waarmede het bedoel de contingent over het loopende jaar wegens herbelasting is vermeerderdover alle gemeenten der provincie in eene gelijke verhouding omgeslagen. Even als over de dienst 1839, worden op de hoofd som der bedoelde belasting geheven de volgende opcenten te weten: 2 voor oninbare posten 8 voor het Rijk, 6 voor de provincie, 5 voor de gemeente, i| op de kohieren van de ongebouwde eigendommen tot bevordering en verbete ring van den landbouw, te zamen 21 op de gebouwde en 22§ op de ongebouwde eigendommen voorts in het iste, 2de en 3de district, 10 voor de calamiteuse polders, en 20 voor de havenwerken van Middelburg op de kohieren dier stad, zoo mede 16 voor dezelfde havenwerken, op de ko hieren van de ongebouwde eigendommen der gemeenten van hec eiland Walcherenmet inbegrip van het buiten-terricoir der steden Vlissingen en Vereen 5 wegens hetzelfde on derwerp op hec kohier der ongebouwde eigendommen van Nieuw- en St. Joosland. Plaatselijke aangelegenheden en comptabiliteit. Volgens de op last van Z. M. plaats gehad hebbende 2de tienjarige volkstelling, bedroeg de bevolking der provincie op 1 janua ri) 1840, met inbegrip der militaire garnizoenen, welke op dac tijdstip 2,705 man sterk waren, 151,387 zielen, waar van 46,757 in de steden en 104,624 in de gemeenten ten platten lande; daar echter bij die volkstelling, volgens de daarvoor aangenomene beginselen sommige slechts tijdelijk verblijf houdende zijn-medegetelddie bij de gewone jaar- lijksche opnemingen der bevolking niet ais ingezetenen kun nen worden aangemerkt, geeft de uitkomst der volkstelling een verschil met die der vaste er. eigenlijke bevolking van 335 zielen, zonder inbegrip der militairen, daar de bevol king der provincie op niet meer dan 148,341 zielen schijnt te kunnen worden gesteld; van laatstgemeld getal bevinden zich 44,708 in de steden en 103,633 in de gemeenten ten platten lande, zijnde dezelve alzoo sedert het vorige jaar wederom met 2,665 zielen toegenomen. Van de opgegevene bevolking zijn er 71,208 van het mannelijke en 77,133 van het vrouwelijke geslacht. De verschillende godsdienstige gezindheden tellen hec volgende getal zielen Hervormdeni°7,349 Roomsch Kacholijken37,917 Jansenisten I Lutherschen (Evangelischen) 1,091 Idem (Herstelde)7 Mennonieten2I<5 Remonstranteng Joden (Hoogduitsche) 590 Idem (Portugesche)1 Niet genoemde gezindheden 1,161 te zamen 148,341 Het getal der in 1839 geborenen, daaronder niet be grepen de 367 levenloos geborene of levenloos aangegeveiie, beliep in de steden Van het Mannelijk geslacht 877 Vrouwelijk 831 1708 En ten platte lande Van het Mannelijk geslacht 2379 Vrouwelijk 2248 4627 en alzoo te zamen 6335 zijnde 308 minder dan in 1838, en daaronder 376 onechte, te weten: 150 in de steden en 226 in de gemeente te plat ten lande. De sterfgevallen in 1839 bedroegen: I11 de steden Mannen557 Vrouwen 558 1115 En ten platten lande MannenI52g Vrouwen 2863 en alzoo te zamen 3978 zijnde 527 minder dan in 1838, zoo dat er in 1*39 meer geboren dan gestorven zijn 2357. I11 hetzelfde tijdvak zijn er 1272 huwelijken aangegaan en 2 echtscheidingen uitgesprokenen hebben zich van el ders in de provincie gevestigd 2088, terwijl er slechts 1780 uit dezelve zijn vertrokken. De verhouding der geboorten tot de bevolking is onge-

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1