MIDDE LB ÜRGSCI1E C O R A N T N°. 88. Donderdag 1840. 23 Julij. jfvanferijfe. 00® BESTUREN en ADMINISTRATIEF. Publicatie. Qmodteatie-^utibicaat. NIEUWSTIJDINGEN. Italië. 23nit0chlaub. ©root-ISriitanjc. Hcbcciiinben. lï;v>ïi"%ii5P BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gezien een besluit van den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, van den 18 dezer maand Provinciaal Blad no. 65) Brengen ter kennis der In- en Opgezetenen, dat, naar aan leiding der wet van den 30 Mei li. Staatsblad no. 15); tot vaststelling der Middelen tot dekking van de Uitgaven begrepen in de Begroeting over den jare 1840, de door den Heer Staatsraad Gouverneur voorde dienst van 1840 execu toir verklaarde Kohieren wegens de Grondbelastingalsnu voor een geheel jaar, en dus tot het einde van gezegde dienst invorderbaar zullen zijn. En opdat niemand hiervan onkundig blijve, zal deze wor den afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den j<5 Junij 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. B E C I U S. Administratie der DomeinenWegen kaartenenz. Provincie Zeeland. Agentschap Sas-van-Gent. AANBESTEDING. Op Dingsdag den 28 Julij, des voormiddags om 11 ure. zal de AGENT van het DOMEIN te Sas-van-Gentdaartoe behoorlijk geautoriseerd, al of niet in tegenwoordigheid van eenen Inspecteur der Domeinen ten overstaan van den No taris C. E. Vermandeiresiderende te Sas-van-Gent, en ge tuigen, ten Huize en Herberge van J. de Rechterte SAS- VAN-GENT, in het openbaar aanbesteden, in één perceel Het opmaken en in behoorlijk profil brengen van de op tien 23 Maart 1840, ontstane afschuiving of val in den Westhavendijkskop te Neuzen met de leverantie der daartoe benoodigde materialen. Het bestek en voorwaarden, waarop deze Aanbesteding zal geschieden, ligt, behalve op de gewone publieke plaatsen, ter lezing in het lokaal van het Provinciaal Gouvernement te Middelburg, ter Secretarien van de Steden Sas-van-Gent, Axel en Neuzenmitsgaders ten Kantore van de Agenten van het Domein te Middelburg en te Sas-van-Gent; Zul lende den dag vóór de Aanbesteding de aanwijzing in loco plaats hebben. De Agent van het Domein, E. C. L. D'HANENS. De Plaatselijke SCHOOL-COMMISSIE brengt ter ken nis van de daarbij belanghebbendendat de Jongelingen welke verlangen met den in de maand Augustus eerstko mende, beginnenden cursus tot de Latijnsche Scholen te wor den toegelaten daarvan in persoon zullen moeten kennis geven aan den Voorzitter der Commissie, den Heer D. Bor. king Gz.vóór of op Woensdag den vijfden der gemelde maand Augustuszullende hun de dag van het te houden examen alsdan worden opgegeven. Middelburg, den 23 Julij 1840. ADR. P. van DEINSE. Waarnemend Secretaris. De fungerende MARKTMEESTER der Stad Middelburg berigt bij deze den Ingezetenendatgedurende de Kermis te rekenen van Donderdag den 23 Julijde plaats alwaar de Groenten en andere dergelijke Eetwaren zullen worden te koop gesteld, zal zijn de Groenmarkt. De Marktmeester voornoemd A. DUIK HENDRIKSE. ROME den 7 julij. Aangaande den gezondheidstoestand van Z. II. den Paus verneemt men dat de doctoren voor eene borstkwaal bevreesd zijn en dat zich kenteekenen van waterzucht voordoen intusschen koesteren zij de beste hoop op de sterke ligchaamsgesteldheid van den H. Vaderen op deszelfs verblijf in het kasteel Gandolfo. Zoo alhier als te Macerata Ancona en Ferrara hebben talrijke arrestatien plaats gehad ten gevolge van het ont dekken eener staatkundige zamenzweringdie zich als een tak van het jonge Italië wilde vestigen. FRANKFORT den 17 julij. Volgens berigten uit Peters- burg van den 9, was toen de ukase wegens den vrijen in- voer van graan in de Oostzeehavens aldaar afgekondigd. Dit van den 3 julij jl, gedagteekende stuk is van den vol genden inhoud Wegens het misgewas in eenige der bin nenste gouvernementen des rijks bevelen wij gedurende de scheepvaart van dit jaar zal in alle Russische havens aan de Oostzee de tolvreije invoer van de volgende graansoorten, alst rogge, tarwe, haver, gersten boekweit, niet alleen ongemalen maar ook ais gort en meel, geoorloofd, en deze maatregel ook tot zulke schepen uitgebreid worden weike gedurende het tegenwoordige scheepvaart-saizoen uit buiten- landsche havens vertrekken maar eerst in de eerstkomende lente de Russische havens bereiken zullen. De overige be palingen van het tarief ten deze blijven in werking." LONDEN den 18 julij. Donderdag heeft de lord kanse lier de wet op het regentschap, in geval de koningin een minderjarigen erfgenaam der kroon mogt achterlaten in het hoogerhuis ter tafel gebragt. Daarbij wordt voorgesteld dat prins Albertals de eenig overblijvende der ouders, in dat onverhoopt geval, alleen régent -zV: zijnmet drie uitzonde ringen echter op de onbeperkte uitoefening van het konink lijk gezag, daarin bestaande, dat de koninklijke sanctie door hem niet gegeven zal kunnen worden aan eenige acte waar bij de orde van troonopvolging wordt veranderd noch aan zoodanige, waarbij op de leer en tucht der gevestigde kerk of op de wettige voorregten der kerk in Schotland wordt in breuk gemaakt. Het ontwerp iszonder eenige tegenspraak voor de eerscemaal gelezen en de tweede lezing op aanstaan den maandag bepaald. In zijne voorspraak beriep zich de lord-kanselier op het vroeger voorbeeld datbij den dood van den laatst-overledenen monarchhet regentschaptot op de meerderjarigheid der thans regerende koningin, aan hare moeder, de hertogin van Kentwas opgedragen. De politie is verwittigd van een vreesselijken diefstal van effecten die in deze hoofdstad gepleegd is. De waarde van het gestolene bedraagt ongeveer 78,000 p. st.en daar onder bevinden zich 100 stuks Hollandsche 5 per cents obli- gatien. De vermoedelijke ontvreemder of heler heeft waar schijnlijk met zijn huisgezin Engeland verlaten. Aan den genen die zijne arrestatie en de ontdekking van het vermiste kan bewerkstelligen is eene premie van 1000 p. st. uitgeloofd. Op Jamaica zijn ligte troebelen ontstaan, ten gevolge der onwilligheid van eenige Negersom op de plantagie van hunnen meester te werken. De oproeracte is gelezenen verscheidene soldaten zijn door het werpen van steenen ge wond. Zekere PVardeen prediker der Baptistendie de Negers tot oproer moet hebben aangezet, is aaneen geregte- lijk onderzoek onderworpen. De chartisten van Birmingham en de omstreken zullen binnen kort eene openbare vergadering houden, waaraan men zegt dat tusschen de 100,000 150,000 menschen deel zullen nemen. De hoofden der partij vèrmanen hunne vrienden, zich rustig en ordelijk bij deze gelegenheid te gedragen. De luchtbal, met welke cfe heer Green naar het Nas- sausche is overgestokenis dezer dagen openlijk verkocht gewordenten gevolge van het bankroet der eigenaars van de vauxhall. Zij isvoor rekening van genoemden lucht reiziger, voor 500 p. st. gekocht. PARIJS den 18 julij. Naar het schijnt, is het berigt onjuist, dat de heer Rockussen reeds bet handeltraktaat tus schen Frankrijk en de Nederlanden geteekend heefc, zootals sommige dagbladen hebben aangekondigd men zegt echter dat alle moeijelijkheden zijn opgeheven en dat het gezegde traktaat eerlang van weerskanten zal worden toegestemd. De Moniteur bevat eene telegrafische depeche uit Tou- lon van den 17 dezer, volgens welke den 4, de maarschalk Valée het grondgebied der Beni-Sala heefc doen bezetten zonder daarbij eenigen tegenstand te ontmoeten terwijl den volgenden dag het expeditionaire leger naar zijne garnizoenen is teruggekeerd. Tusschen Blidah en Medeah is eene tele grafische linie daargesteid zoodat laatstgenoemde stad zich alsnu met Algiers in gemeenschap bevindt. Alles was ove rigens in eenen rustigen toestand. De generaal Bertrand vaart voort met geschenken te doen van voorwerpen die Napoleon toebehoordenen door dezen bij het vertrek van Fomaineb'lean aan den generaal overhandigd werden. Voor zijn jongst vertrek namelijk van Toulonheeft hij aan zijne geboorteplaats Chateauroux den degen aangeboden, dien Napoleon in den slag vanAbou- kir droeg alsmede een groot kruis van het legioen van eer en twee kleine itruissen, het een van het legioen van eer, het andere van de ijzeren kroon, die de keizer gedragen had. Het regtsgeding tegen madame La ff ar geheeft den 15 een einde genomen. De regtbank heeft haar aan gepleegden diefstal van diamanten schuldig verklaard, en tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld. Omtrent de beschuldiging van vergiftiging, is door de kamer van beschuldiging van het koninklijk geregtsbof te Limoges nog geene uitspraak gedaan. Het Memorial Bordelais spreekt van het voornemen van eenige voorname Carlistendiealvorens naar hun vader land terug te keeren eene soort van manifest willen in het licht geven, ter afbakening van de gedragslijn, door die partij voortaan te volgen. Zoo men aan de beweringen van dat dagblad mag geloof hechten, zou de infant don Sebas- tiaan die vroeger het Carliscische leger heeft aangevoerd niet ongenegen zijnalsnu het koningschap van Isabella II te erkennenin welk geval de hoven van Napels en van Rome dit voorbeeld zouden volgenterwijl de Noordsche mogendheden insgelijks alsdan daartoe zouden overgaan. I'1 de maand februarij 11. strandde op de Agulhos-klippen niet verre van Kaap de Goede Hoop het Fransche schip ia Lise van Mauritius naar Bordeaux bestemd, en verbrij zelde geheel. Een groot aantal passagierszoo van Mau ritius als van het eiland Bourbon bevonden zich aan boord van hetzelve, daar het schip als zeer goed, en de kapitein van hetzelve, Lecacheaux genaamdals zeer bekwaam zee man bekend was. Al de passagiers de kapitein en verdere officieren, zijn eene prooi der golven geworden terwijl daarentegen de matrozen zich op eene onverklaarbare wij ze hebben gered, de Kaap bereikt en eene verklaring, aan gaande het verlies van het schip hebben afgelegd. De En- gelsche autoriteiten echter ontwarendedat de geredden niet alleen hunne eigene goederenmaar ook de koffers der pas sagiers benevens verschillende voorwerpen van waarde had den medebragt, en zeer mild ip hunne geldelijke uitgaven waren, hebben de gestrengste nasporingen bevolen geduren de weike de mét wonden bedekte lijkeu van den kapitein en verschillende passagiers aan strand zijn gedreven. Door eene schouwing dier lijken heeft men ontdekt, dat de won den blijkbaar vóór dat het schip strandde zijn toegebragt. Men heeft de noodige maatregelen genomen om de waar heid te ontdekken en de schuldigen te straffen. ROTTERDAM den 20 julij. Door Z. M, Is goedgunstig aan onzen stadgenoot, den heer IVillem van Houtenop nieuw een octrooi verleend voor den tijd van tien jaren, op de verbeterde uitvinding en fabricering der in teer bewerkte bladen mos, als belegpapier onder de koperen of zinken huid der schepen, van welk fabrijkaat de gebruikers de allergun stigste uitkomst hebben verkregen en het debiet aanmerkelijk toeneemt, zoodat het niet alleen als eene belangrijke aanwinst in den scheepsbouw te beschouwen is, maar tevens als een middel waardoor velen der behoeftige klassen in het mosvis- schen een gedeelte van hun bestaan vinden. MIDDELBURG den 22 julij. Heden is op de werf van de commercie-compagnie dezer stad de kiel gelegd voor een fregatschip, groot 600 Java-lastenhetwelk zal worden gebouwd voor rekening van den heer G. C. Bosch Reitzte Amsterdam en bestemd is voor de vaart op de Oost-Indien zullende den naam voeren van Prins Maurits. Het genoemde schip is het derde hetwelk voor rekening van gemelden heer op die werf wordt gebouwd. In den voormiddag van 11. maandag ontstond alhier brand ten huize van den heer ,7. Oost Lieven sein den lan- gendelftter oorzake van het springen van den helm van een disteleerketelwaardoor het verspreide vocht in een oogen- blik alles ontvlamde. Deze brand isdoor de spoedig aan gewende hulp der buren, gelukkig in tijds gebluscht gewor den, daar zonder deze, de sterke zuidwesten-wind in aan merking genomenhet fraaiste gedeelte der stad een prooi der vlammen had kunnen worden. Bij die gelegenheid heeft ook de heer .7. C. Klaassenontvanger bij den waarborg der gouden en zilveren werken te 's Bosch welke zich al hier met verlof bevindtdoor zijne spoedige en ijverige hulpvaardigheid, zich zeer verdienstelijk gemaakt. In den avond van dienzelfden dag had er nog brand plaats in de woning van een ander inwoner dezer stad, .7. J. Hof man, in de oude kerkstraat, welke door een ongelukkig toe val is ontstaan in eene kleine kas, waarin zich al de klee deren van het gezin bevonden. Ook deze brand welke zeer noodlottige gevolgen had kunnen hebbenis door de spoedig aangebragte hulp der buren in tijds gelukkig gebluschtzijnde echter meest al de kleederen verbrand. Gisteren werdin eene sloot op de hofstede van den landman Adriaan Tilroe, nabij deze stad, het lijk gevonden van den persoon van Frans Schrierarbeider, oud 36 jaren, we ke aan dien slootkant werkende, waarschijnlijk door de vallende ziektewaaraan hij onderhevig wasis overvallen en alzoo in de sloot is' geraakt en verdronken. Men meldt uit Breda, dat in den nacht van den 20, in de nabijheid van het dorp Reijen de wind-graanmolen en olie-slagerijtoebehoorende aan den heer Tuurlingsgeheel en al door brand is vernield geworden. Vermoedelijk is dit ongeluk door het onweder veroorzaakt. Het heeft Z. M. behaagd, den directeur-generaal van oorlog voorloopig en behoudens nadere beschikking, zoo veel noodigte inagtigenom de herfstoefeningen van dit jaar niet te doen plaats hebben en dien ten gevolge de ver lofgangers der nationale militie in hunne haardsteden te iaten blijven. Z. M. Jieeft den heer Taco Roorda hoogleeraar aan het athenaeom te Amsterdam benoemd tot gewoon hoogleer aar in de faculteit der bespiegelende wijsbegeerte en letteren aan de hoogeschool te Groningen. Tot hoogleeraar in de wis- en natuurkundige faculteit aan de hoogeschool te Utrecht heeft Z. M. benoemd, den heer G. .7. Mulder, lector in de scheikunde aan de ciinische school te Rotterdam, en tot gewoon hoogleeraar der genees kundige faculteit bij gemelde hoogeschool den heer G' Lortcqdoctor in de geneeskunde en lector aan de bovenge melde ciinische school. Voorts zijn benoemd tot ontvangers der directe belastingen en accijnsen: te St Laurenswelk kantoor met 1 jannarij ,841 zal bevatten de ontvangsten van St. Laurens, Grijps- kerke en Biggenkerke C. Madera van Haamstede te Haamstede Kletnman v»n Rwknr..,,. - ls-entwervete Kerkwerve c. a. A. van tundenhout, adjunct-commies bij het provinciaal gou- Z; S Heer;Arendskêrke c. .7. X Sc hief baan 0vezande c. a. G.P. Belle, laatst iV/iniiii-'V'V ,1!'' m°k'ele Zeeuwsche schutterij; te J 'e L. Neetesonvan Cadzand en teCndzand,

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1