MIDDELBURGSCH-E COURANT. m m N°. 87. Diugsda^ 1840. 21 Julij. -V UITEEN BESTUREN en ADM IN 1STRAT1 EN. iEtottficatic. Publicatie. NIEUWSTIJDINGEN. SJuttscïtIis«&. (6r00t~i3rittaitje. jTattlitijfe. iötebcvlan&cn. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND, brengt bij deze ter kennis der belanghebben den, dat door Zijne Exc. den Heer Opperhoutvester, met overleg van Hun Edel Groot Achtbare de Gedeputeerde Sta ten, is bepaald: dat de Jagt op Ganzen Eenden en Water snippenin die Provincie zal geopend zijn op den i Augus tus aanstaandemet dien verstande echterdat dezelve wat de Publieke Jagt aanbelangtop het Waterlangs de Stranden en Oevers van waterplassen en op lage moerassige Landen alleen geopend wordt, en bepaaldelijk gesloten blijft in en langs Bosschenalsmede op Bouw- en Weilanden, tot het gewone Jagtveld behoorende. Zullende de opening van de Groote Jagt nader worden be kend gemaakt. Deze Notificatie zal in het Provinciaal Blad worden ge plaatst, mitsgaders de noodige exemplaren daarvan aan de Stedelijke en Gemeente-Besturen, ter affixieworden toe gezonden. Middelburg, den 17 Julij 1840. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENRURCII. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen ter kennis van de ingeschrevenen voor de Schutterijdat de Commissie van Onderzoek omtrent de redenen van vrijstelling en uitsluiting, nog eene Zitting zal honden op het Raadhuis dezer Stad, op Vrijdag den 24 de zer maanddes voormiddags ten tien ureen manen dezel ve aan zich deze gelegenheid ten nutte te maken om hunne redenen van vrijstelling en uitsluiting te doen gelden; zul lende zijwelke nu voor die Commissie niet opkomenge houden worden geene reclames te hebben en alzoo bij de Schutterij worden ingelijfd. En opdat niemand hiervan onkundig blijvezal deze wor den afgekondigdmitsgaders in dezer Stads-Courant ge plaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 20 Julij 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, F. Z. ERMERINS L. S. Lid van den Raad. FRANKFORT den 14 julij. Het Petersburgscbe dagblad bevat een artikel Over den graanhandel in Moscou waarin, onder anderenbeweerd wordt, dat de voorraad van granen voor iet algemeen gebruik volkomen toereikend is en de prijzen binnen korten tijd eerder zullen dalen dan stijgen. De door de Hamburger dagbladen medegedeelde berigten om trent eene ukase, waarbij de vrije invoer van granen in de Russische Oostzee-havens wordt veroorloofd, is tot nu .oe nog niet in het licht gekomen. Brieven uit Zwitserland zeggen dat men te Zurich voor onrust beducht is, naardien de partij, welke in september van het vorig jaar het onderspit gedolven heefteene tegen omwenteling in den zin zou hebben. De onlusten in Servie worden meer en meer verontrus tende. Op sommige plaatsen heeft het volk zich van de openbare kassen meester gemaakt, en de zucht naar de te rugkeering van vorst Milosch begint zich luid te openbaren nadat men zich overtuigd heeft, dat het niet inwilligen van billijke eisch.en niet aan hem maar aan zijne raadslieden is te wijten geweest. In een bijzonder berigt uit Weenen wordt melding gemaakt van een verschrikkelijk ongeluk hetwelk den 26 junij moet plaats gehad hebben op den ijzeren weg tussc'nen Napels en Portici. Dien dag zou namelijk op genoemden weg voor zoo ver dezelve voltooid iseen proefrid gedaan worden, waaraan een aantal der aanzienlijkste personen (vol gens sommigen, omstreeks 300) deel namen. Naauweli.fks was de trein vertrokken, of de bestuurder van den stoom wagen werd, naar men meldt, door eene beroerte overval len, zoo dat de machine in volle werking bleef tot aan het einde der baan alwaar de geheele trein van eene nog niet voltooide brug, in het destijds drooge maar diepe stroom bed van een riviertje nederstortte. Twintig personen moeten daarbij het leven verlorenen de meeste andere meer of tuinder gekwetst zijn geworden. PIH. MM. en de leden van ■het koninklijk gezin zouden deel aan den togt hebben geno men, maar waien door eene toevallige omstandigheid daarin verhinderd geworden. LONDEN den 15 julij. In de beide huizen van het par lement is ingekomen eene koninklijke boodschapbetreffende de noodzakelijkheid om te voorzien in de benoeming van een regentschap, voor het geval, dat H. M. een erfgenaam der kroon ter wereld mogt brengen maar zelve mogt komen te overlijden. De beide huizen hebben terstond hierop be sloten om adressen aan H. M. aan te bieden waarin zij zich bereid verklarenom de door K. M. aangekondigde voor- dragt iu ernstige overweging te nemen. Men ziet nu eerst daags die voordrage te gemocten wel met ineer dan ge wone belangstelling, omdat bij voortduring gesproken wordt van verschil van gevoelensniet alleen tusschen de ministers onderling, maar ook tusschen hen en de koningin, over den persoonof de personenaan welke het bedoelde regent schap zou behooren opgedragen te worden. In het hoogérhuis heeft lord Melbourne officieel aan gekondigd dat met de Napelsche regering eene schikking was getroffenvolgens welke de zwavelmonopolie voor het vervolg zou zijn afgeschaft, en aan alle Engelsche onderda nen die in de zaak betrokken zijn schadevergoeding zou worden gegevenzoodra het bedrag hunner eischen bekend zal zijn. In weerwil der pogingen van lord Wellington en verschei den andere leden van het huis, om zulks nog te beletten, is de wet op het bestuur in Canadanadat daarin eenige amendementen gemaakt zijn ten derdenmale gelezen. Men verwacht, dat de zitting van het parlement tegen het midden van de volgende maand gesloten zal worden. De hertog en hertogin van Nemours zijn hier aangeko men, om aan de koningin en derzelver gemaal aan welke beiden de hertogin naauw verwant is een bezoek te geven. De heer O'Connell heeft zich naar Dublin begeven en aldaar eene openbare volksvergadering bijgewoondwaarin hij wéder, op eene hevige wijze, heeft aangedrongen op het intrekken der unie. PARIJS den 16 julij. De beide kamers zijn gisteren bij koninklijke ordonnantie werkelijk gesloten geworden. De koningdie men zeide dat eenigzins ongesteld was, is heden op de Tuilerien gekomen, en heeft in den raad van ministers voorgezeten. De maarschalk Bourmont is den 12 te Bordeaux onge stoord aangekomen. Zijn zoon droeg nog een band om het hoofd van den steenworp die hem te Marseille in het rijtuig zijns vaders getroffen had. Cabrera heeft gisteren Parijs verlaten en wordt naar het kasteel van Ham in het departement de 1'Aisne vervoerd alwaar hij dezelfde vertrekken zal innemenwelke door den prins de Polignac den laatsten raads-president van Karei X gedurende zijne gevangenschap zijn bewoond. De jongste tijdingen uit Algiers houden niets bijzonders zij spreken alleen van moedeloosheid onder de Arabieren ten gevolge der geleden verliezen en vernieling van hunnen oogst en eigendommen. De dagbladen van Madrid behelzen geen ander nieuws, dan dat de onruststokers der overdreveue partij te vergeefs beproefd hebben om in de hoofdstad de goede orde te^ver- storenen dat de beide koninginnen steeds te Barcelona met groote staatsie onthaald worden. Men ziet eerlang de geheele bevrediging van Catalonie te gemoet. Een leger van Carlisten is er niet meer, en men ziet alleen nog enkele benden in de omstreken van Girona en Tarragona rondzwerven. Volgens berigten van de Spaansche grenzen heefc een nieuwe Carlistische troep de wijk op ons grondgebied geno men in de rigtitig van de vallei van Andorn. Het proces tegen madame Laffarge is den 13 voortge zet en heeft men toen een begin gemaakt met het verhoor der getuigen, hetwelk tot dus verre nog weinig licht over deze duistere zaak heeft verspreid. De beschuldigde heeft vroeger beweerd het diamanten hoofdsieraad van de burg gravin de Leoteaud te hebben ontvangen tot te geldemaking ten einde met de opbrengst daarvan het stilzwijgen te koopen van eenen jongeling, iet wien de burggravin, toen mademoisel- le de Nicolaïdochter van den pair van dien naam in betrek king zou gestaan hebben, en die sedert naar Mexico vertrok ken is. Deze bewering wordt echter door madame de Leo- taud met kracht wedersproken en voor lasterlijk verklaard. MIDDELBURG den 2c julij. Gisteren morgen is de wel-eerw. heer J. J. P. Vale tonkandidaat, toe predikant bij de Walsche gemeente te dezer stede bevestigddoor Ds. .7. A. van Hamel, predikant bij de Walsche gemeente te Haarlem welke tot grondslag zijner leerrede had 1 Tim. 4 vs. 16. De oplegging der handen is geschied'behalve door den bevestigerdoor de wel-eerw. heeren J. J. van Deinse en A. Slotemaker predikanten bij de Ned. Herv. gemeente alhier, .7. de Rochefortemeritus-predikant, A. M. Snouck Hurgronje,7. II. Soli en ,7. Appel, predikanten te Vere, 's Gravesande en Cockengen. Des avonds aanvaardde de bevestigde leeraar zijn dienst werk tot tekst zijner intreé-rede hebbende, Rom. 1 vs. 12. De talrijke opkomst der gemeente heeft getuigd van hare belangstelling in deze beide plegtige godsdienstoefeningen. Naar men verneemt, heeft Z, M. dezer dagen een be sluit genomenwaarbij de uitvoering wordt toegestaan van eene Pauselijke breve, van 2 junij jl. inhoudende onder an deren, dat de weder in bezit genomen streken van Limburg, welke tot hiertoe aan het geestelijk gebied van den bisschop van Luik onderworpen warenbenevens de Limburgsche parochiën die tot dusver onder beheer van den apost. vica ris generaal van Grave stonden, vereenigd zullen worden en zullen uitmaken een nieuw ingesteld vicariaat van Limburg, Naar men verneemt, zal er aan de met onbepaald ver lof zijnde miliciens der onderscheidene ligtingen uitgezon derd die van 1840, welke het beroep van buitenlands zee varenden of visschers vóór hunne inlijving uitoefenden ver gunning worden verleend om hun bedrijf ouder zekere bepa lingen te mogen uitoefenen. Omtrent de commissie van liquidatie der Belgische schuld verneemt men dat de heer Baudcommissaris van die commissie, maandag van Utrecht naar 's Gravenhage is vertrokken, en dat de overige Noord-Nederlandsche com missarissen donderdag zouden vertrekken. De zittingen zou den dus eenige dagen worden geschorst. Twee der Belgische bladen, de Luiksche Politiquc en de Brusselsche Commerce Beige maken thans met zekeren ophef gewag van groote ontwerpen des nieuwen ministers van binnenlandsche zakenden heer Liedtsom aan den handel en het fabrijkwezen in Belgie meerder leven te verschaffen. Deze ontwerpen zouden bestaan in de oprigting eener groote bank, met een kapicaal van 300 millioen franken, met welke in stelling de zoogenaamde Belgische bank zou worden zamen- gesmolten; en iu de vestiging eener handelmaatschappijzoo veel mogelijk op den leest der Nederlandsche geschoeid. Alverder beweren deze bladen, dat de Belgische ministers de geregelde stoomvaart op Amerika met kracht willen aan moedigen en ook al het mogelijke zullen doen om te beletten dat, bij den aanstaanden verkoop der fabrijk-inrigtingen te Seraing, deze vernietigd worden. VERSLAG van de gedeputeerde Staten aan de Staten der provincie Zeelandgedaan in der zelver vergadering den 7 Julij 1840. (Tweede vervolgd) Onderwijs. Te dezen opzigte is in de laatste jaren veel gedaan, zijnde sedert het jaar 1828 niet minder dan 34 nieuwe scholen met of zonder onderwijzers-woningen ge bouwd, waarvoor eene som van ruim f 100,000 is te kos ten gelegdterwijl 20 andere die daarvoor vatbaar waren aanmerkelijk zijn vergroot en verbeterd waarvoor eene som van ruim 16,000 is besteed, zoo dat, hadden de eerste jaren der Belgische revolutie, ten gevolge van de daaruit voor vele gemeenten ontstane lasten en bezwaren, hierin niet eenen stilstand te weeg gebragtnagenoeg al de scho len in deze provincie de noodige verbeteringen zouden heb ben kunnen ondergaan thans blijft daaraan in sommige ge meenten nog behoefte, en ondervindt men in auderedie vroeger nieuwe scholen hebben gesticht of de bestaande ver groot dat dè steeds toenemende bevolking alras wederom eene vergrooting derzelve zal noodzakelijk maken, terwijl nog zeven gemeenten geene eigene schoollokalen hebben, maar dezelve of aan de onderwijzers toebehooren of van partiku- lieren worden gehuurd, en nog in 58 gemeenten schoolon derwijzers, woningen ontbreken, in welke alzoo de onderwij zers zich tegen genot van eene schadeloosstelling voor huishuur, van woning moeten voorzien. Niet alleen tot verbetering der scholen en onderwijzers woningenblijft een loffeiijken ijver bij de plaatselijke be sturen bestaanmaar ook de verbetering van het lot der onderwijzers wordt door dezelve behartigd. Inde 155 scholen der provincie, zijnde het getal door de oprigting eenei tweede school te Hulst vermeerderd, hebben geduiende het jaar 1839, 106Ó3 jongens en 7274 meisjes, te '/amen 17937 leerlingen aan het onderwijs deelgenomen en is dit getal alzoo 1693 meer dan in 1838, van welke 4276 gratis zijn toegelaten voorts waren op de avondscholen 873 leerlingen welke niet op de dagscholen gingen en 971 kinde ren op de matressen-schoien te zamen alzoo 19781hebben de wijders 360 volwassenen op de zondags-scholen te Mid delburg, Zierikzee Vlissingen Goes en Groede onderwijs genoten. Ofschoon nu het getal der aan het onderwijs deelgeno men hebbende wederom is vermeerderd, blijft nogtans nage noeg der schoolpligtigen van hetzelve verstokenwant zoo men al de 873welke de avondscholen hebben bijge- woon onder de schoolpligtigen kan rekenendan nog blijkt het, dat van de 24279 kinderen, welke volgens de bevolking der provincie ter school moesten gaan 5469 aan het onder wijs geen deel hebben genomen, terwijl, zoo als wij in ons vorig werslag meer breedvoerig hebben oncwikkeld, het te kort en niet onafgebroken schoolgaan bij velen die onder de schoolgangers geteld worden, al de vruchten van het geno ten onderwijs doet verloren gaan. Wij wenschen derhalve dat het in uwe vorige vergadering aangehouden reglement tot daarstelling van school-fondsen bij de nu daarover te liou- dene deliberatien uwe goedkeuring moge wegdragen De drie latijnsche scholen te Middelburg zWkzee en Goes hebben 38 leerlingen; aan die te Middelburg is door het vertrek van den kundigen en verdienstelijken rector die als zoodanig aan de latijnsche scholen te Rotterdam is'aan gesteld eene vacature ontstaan, welke door het beroep en de overkomst van eenen met lof aan het hoofd eener andere latijnsche school gestaan hebbende rector is vervuld. De verslagen welke jaarlijks door curatoren omtrent het onde-wijs en de inrigting dier scholen gegeven worden zijn voldoende. De provinciale school tot aankweeking van heelmees. ters en vroedvrouwen blijft haren goeden naam handhaven het getal leerlingen is voldoende voor de behoeften aan cc-

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1