Koninklijke Nederlandsche Loterij. POST' W AG KA-DIE HST van Middelburg o|> Goes vice versa. ZEETIJDINGEN. A S VWnTlNTlIhN. De ondergereekendeCommissaris van bovengemelden Postwagen heefc bij deze de eer te berigcen dat geregeld tweemaal daags, van en naar GOES, een Wagen af- en aanrijdt, naast het Logement het Wijn'tuis alhier, en dat de Passagiers, welke van dezen Wagen verlangen gebruik te ma- keu, tot een half uur vóór hec vertrek van eiken Wagen, hunne plaatsen ten zijnen huize kunnen bespreken; zullende diegenen welke 11a dit tijdstip komen geene aanspraak op een. Biiwagen kunnen maken. De Goederen welke men met gemelden Wagen verkiest te verzenden, moeten een halfuur vóór het vertrek 'aan den Commissaris bezorgd worden. kunnen voorzien. ïn de steden waar de verpleging jn ge stichten veel kostbaarder is klaagt men dat de kinderen in de voorschreven koloniën geene bedrijven of ambachten lee- ren, welke zij in de steden waar zij hunne eerste opvoeding genoten en hunne naastbestaanden en kennissen wonenen werwaarts zij na Irun ontslag terug keeren kunnen uitoefe nenen alzoo bij hunne terugkomst veelal geen middel van bestaan hebben. De administratien van gestichten en armbe sturen maken dtis zoo min mogelijk gebruik van deze be staande gelegenheid tot verpleging hunner weezen en bet jaarlijks opgegeven getal eer opzending bestemde, isin even redigheid tot dat der bestaande weezen en verlatene kinde ren zeer gering. In dit jaar bedroeg hetzelve slechts 8 en worden thans in de voorzeide koloniën niet meer dan 76 kin deren voor rekening van armbesturen of gestichten dezer provincie verpleegd, welker alimentatie in 1839 ƒ1616,32 heefc gekost. Wij Eijn tot ons leedwezen nog niet in staat aan UEd. Groot Achtbare eenig nader voorstel te doen, betrekkelijk de daar- stelling van een provinciaal krankzinnigenhuis daar tusschen beide gekomene omstandigheden bij het stedelijk bestuur van Middelburg, zwarigheden hebben doen ontstaan in den af stand van hetvolgens ons vorig verslag tot dat einde voor- loopig bestemde gestichtwij vleijen ons echterdat deze zwarigheden nog zullen kunnen worden uit den weggeruimd, of een ander geschikt gebouw door het stedelijk bestuur van Middelburg voor dit oogmerk zal kunnen worden beschik baar gesteld en de commissie uit ons middenmet de on derhandelingen te dezer zake belastheefc alzoo te dezer za ke geene nadere voorstellen kunnen doen en is het ons voor gekomen dat men het resultaat harer nadere pogingen zal moeten afwachcenvermits het stichten van een geheel nieuw gebouw, voor rekening der provincie, bij den bekrompen toestand der provinciale fondsen, voor 's hands niet in aan merking kan komen, en men tot de 2 pet. der gemeente-be grootingen welkevolgens de kennisgeving van den minister van binnenlandsche zaken, eventueel hiervoor zouden kun nen worden aangevraagd de toevlugc niet kan nemen ver mits deze over de vorige jaren reeds tot andere einden zijn beschikbaar gesteld. Uit de statistieke tabellen nopens het armwezen over het jaar 1839, welke door ons, uit de door de plaatselijke bestu ren gedane opgaven vervaardigd aan het departement van bin nenlandsche zaken zijn opgezonden en hiernevens ter inzage aan UEd. Groot Achtbare worden overgelegd (bijl. 110 1.), zal hec UEd. Groot Achtbare blijken, dat door de 224 arm-ad- ministratien in deze provincie, door welke de vereischte opr gaven zijn ingezonden, hebbeude eene, zijnde die der Men nonieten te Middelburg, zich daaraan onttrokken, aan 9073 behoeftige personen en huisgezinnen onderstand is verleend en dat daarvoor eene som van 194301,94 is besteed ge worden, hetgeen per persoon of bedeelde 21,41 beloopt. Dat de eigene inkomsten dezer administratien bedragen ƒ106962,405; de collecten en giften 63439,31 hebbenop- geleverd en 74043,78 aan dezelve voor subsidien uit de plaatselijke kassen is verstrekt. In de tien in deze provincie aanwezige godshuizen (met uitzondering der gast- of ziekenhuizen), zijn gedurende het afgeloopen jaar 796 personen verpleegd geworden welker onderhoud en voeding eene uitgave van 61610,68 heefc vereischt; hebbende de eigene inkomsten dezer gestichten 42134,15, de collecten en giften 10,26 en de subsidien uic de plaatselijke kassen ƒ32141,88 bedragen. ïn de drie gast- of ziekenhuizen, welke onder de zoo even vermelde gestichten niet begrepen zijnhebben in het afgeloopen jaar 202 personen verzorging genoten voor der- zelver onderhoud eri voeding is eene som van 7743,90 be steed tot welker bestrijding, mitsgaders van de administra tie-kosten en lasten der bezittingen, gestrekt hebbende eigene inkomsten dezer gestichten ad 10450,885611 de sub sidien uic de plaatselijke kassen, ten bedrage van 4717,50. Bij eene vergelijking der uitkomsten dezer tabellen met die des vorigen jaarsontwaart men 1. Dat het getal der huisgezinnen en personen, aan welke 'door de administratien van den huiszittenden armen onder stand is verleend, met 358 is vermeerderd dat evenwel de uitgaven voor dien onderstand nog 1200,915 minder hebben beloopendat de administratie-kosten mede een verschil in minder opleveren van 1120,80 dat voor belegging van gelden 3066,78 minder is uitgegeven; en dat de uitgaven over derzelver geheel eene som van 5749,96 minder dan over 1838 hebben beloopen. 2. Dat de bevolking welke in het afgeloopen jaar in de godshuizen is verpleegd geworden even als over 1838, 796 bedraagt; dat evenwel voor onderhoud en voeding ƒ1587,89 meer is besteed geworden, waarvan de oorzaak in de meer dere duurte der levensmiddelen en een langer tijdelijk verblijf der verpleegd geweest zijnde personen schijnt gelegen te zijn 1 dat voor belegging van gelden eene som 2990,76 minder dan f in 1838 Is besteed geworden; dat de eigene inkomsten dezer instellingen eene geringe aanwinst van 51,45 hebben er langd en dat de aan dezelve uit de plaatselijke kassen ver strekte subsidien 1419,52 meer hebben bedragen. 3. Dat het getal der in de gast- of ziekenhuizen verpleeg de personen 19 minder bedraagt dan over 1838, dat even wel het cijfer der vcrpleegdagen dat des vorigen jaars met 519 te boven gaat, hetgeen aan een langer tijdelijk verblijf der ki die gestichten verzorgd geweest zijnde personen is toe te schrijven dat daardoor de uitgaven voor onderhoud en i voeding 393 9i|, en die voor geneesmiddelen ƒ662 73! meer hebben bedragen dan in het voorgaande jaar; dat dg eigene inkomsten dezer gestichten 143 ig*' raeeren de j subsidien uit de plaatselijke kassen 626 50 minder dan over het jaar 1838 hebben bedragen. Overigens blijkt uit de tabellen, dat behalve de 1253 kin deren, welke in de binnen deze provincie aanwezige armen scholen gratis onderwijs hebben genotenen waarvoor uic tic stedelijke kassen eene som van ƒ5594,78 is verstrekt geworden, nog daarenboven in de verdere scholen der steden en gemeenten in dit gewest 3023 kinderen van behoeftige en minvermogende ouders kosteloos onderwijs hebben geno ten; waarvoorboven en behalve de zoo even vermelde som, nog die var. ƒ3471 29! uit de plaatselijke kassen is ver strekt geworden onverminderd hetgeen voor onderwijs van armen kinderen, bij wijze van jaarwedde, door de school onderwijzers is genoten. Bij de gezamenlijke in deze provincie bestaande banken van leening, zijn gedurende het afgeloopen jaar 110,329 panden beleend geworden. ïn de te Zierikzee bestaande werkschoo! heeft men in het afgeloopen jaar aan 34 kinderen onderwijs in hec naaijen en breijen gegeven. De twee in 1838 te Middelburg bestaan hebbende werk plaatsen van liefdadigheid zijn thans vereenigddezelve heeft in 1839 aan 152 in- en uitwonende personen werk verschaft, en eene subsidie van ƒ7466 93 uit stads kas gevorderd wijders is aldaar door bemoeijingen en vrijwillige bijdragen van partikulieren eene geheel nieuwe inrigting onder de zin spreuk van Loon voor Werk opgerigtdoor welke gedurende den wincer aan ambachtslieden en arbeiders, welke bij het stilstaan hunner neringen geen middei van bestaan hebben werk wordt verschafc door het vervaardigen van klompen, timmer- en draaijerswerk, spijkers en andere werkzaamheden; 150 personen hebben op deze wijze 3600 00 aan daggel den genoten, die met andere kosten der inrigting uit de vrij willige bijdragen ad ƒ4300 00 zijn gevonden. In de in deze provincie aanwezige spaarbanken hebben de inlagen gedurende het afgeloopen jaar eene som van ƒ23344 1 2 bedragen, alzoo ƒ4053 70 meer dan over 1838, het ge tal van derzelver deelnemers is met 102 vermeerderd. Door de partikuliere commissien ten getale van acht, welke in den afgeloopen winter weder uitdeelingcn van le vensmiddelen en brandstoffen hebben gedaan, is tot dat ein- ,de met inbegrip der batige saldo's van vorige diensten sd 562 095, eene som van ƒ10,401 94^ door inschrijvingen en partikuliere giften bijcengebragcboven en behalve cie subsidien ad ƒ1300,00, welke uit de plaatselijke kas'sen zijn verstrekt geworden. Wijders is door de negentien in de steden Middelburg, GoesTholen en Viissjngen bestaande zieken- en begrafenis bussen aan 136 deelgetiooten eene som van ƒ3391 69 voor geneeskundige hulp en begrafenis-kosten, alsmede door het te Middelburg aanwezige weduwen-fonds aan 46 gepensio neerden eene som van 2391 73 uitbetaald geworden. En eindelijk ten slotte zal het de aandacht van UEd. Groot Achib. niet ontgaan, dat, boven en behalve de biervoren reeds vermelde nieuw opgerigte instelling Loon voor IVerk te Middelburg nog twee geheel nieuwe hoogst loffelijke en weldadige genootschappen zijn opgerigt beide onder direc tie van menschlievende vrouwen en geheel uit partikuliere bijdragen. Het eersteonder de benaming van Moederlijke Weldadig heidtot het verieenen van onderstand aan behoeftige kraam vrouwen, heevveik uic 97 contribuerende leden bestaat, en sedert deszelfs oprigting in den loop des vorigen jaars aan 18 kraamvrouwen onderstand heeft verstrekt, en aan concri- burien ƒ672 ao heefc ontvangen. Hec andere, onder de benaming van Zeeuwsche Dorensmet het doel om onderstand in kleederen, welke grootendeels door de leden zelve worden vervaardigdof door behoefti- gen voor rekening des genootschaps gemaakt worden, ar.n schamele armen te verieenendoor hecvvelke aan 547 be- hoeftigen onderstand is verstrekt, waarvoor eene som van ƒ1667 22 '3 besteed. (Het vervolg in ons volgend No.~) VLISSINGEN den 15 ju lij. Voor Antwerpen bestemd zijn alhier ter reede gekomen: AuroraA. Lofstadvan Gothenburg, met houtwaren; HermannnII. D. Tolken, van Petersburg, met stukgoederen; de Vrouw Sophia J. F. Ahrens en Carolina Amalia H H. Gerloff, beide van Riga met hennepzaad; JantinaII. C. de Groot, van Havrc-de- Graee, met koffijWilhelmineM. M. Koedt, van Riga, met hennepzaad Friedrich, S. Feijen van Koningsbergen, met rogge en garstFt au BarbaraE. Bolwin, van Dant- zig, met rogge en zaad; Ernest AugustG. H. Kramer, van Riga, met lijnzaad; Junger MatlildaW. Tygesen van Nerva, met houcwaren. Voor Gent: WilhelminaJ. Walker, van Riga, met lijn zaad, en PegasusJ. Piekenpack van Pillau, met rogge. De verdere zeetijding zaturdag. (getrouwd Amsterdam den 2 Julij 1840. Qetrou wd AaRDP.N'BURG den 9 julij 1840. K. L. WOUTERSZ, Luitenant-ter zee 2de Jllasse en M. C. j. NOE, van Antwerpen. ABR. van der PLASSCHE met C. van de PLASSCHE. Heden beviel voorspoedig van een' welgeschapen ZOON, Johanna Anthorna Amanda Burger geliefde Echtgenoot van Gors MK M. P. BLAAUBEÈN. den 11 Juiij 1840. Heden beviel voorspoedig van een' welgeschapen ZOON D. F. Henrijgeliefde Echtgenoot van Sl,u's 0 Pil. F. HENNEQUIN. den 13 Jultj 1840. [-Jeden verloste van ecnen ZOON, Maria Flisabeth Eeltjes, Huisvrouw van Middelburg Arm. LAN G. den 14 Julij 1840. Heden morgen teu vier ure heeft het den Heer des He mels en der Aarde kunnen behagen mijnen dierbaren Echt genoot den Heer SAMUEL ELZEVIER STOKMANS, in leven Notarisgeresideerd hebbende te Heinkenszand in Zuidbeveland het tijdelijke met het eeuwige te doen ver wisselen.Een iegelijk zal kunnen beseffen, welk een smar telijke slag mij en zijne acht nog onmondige Kinderen daar door is toegebragt, en zal ongetwijfeld in mijne regematige droefheid we! willen deelnemen, tevens met mij hopende, dat de Bestuurder van de geheele wereld mij en de mijnen niet zal verlaten. Heinkenszand M. van KLEYNPUTTE, den 12 Jtilij 1840. Wed. S. Elzevier Stokmans. t Aan bet Kantoor van den gekwalificeerden Collecteur 'te Middelburgzijn te bekomen I1EELE en GEDEEL TEN van LOTEN, in de 181ste Loterij, in Koop voor alle Klassen, i 69 't Lot, alsmede in Koop en Huur voor de Eerste Klassewaarvan de tre-kking begint Maan dagen 3 Augustus 1840, te weten: In Koop. Heel Lot14 00 Half - 7 co Vijfde- 2 80 Tiende I 40 Twintigste - ,70 In Huur. Heel Lot4 00 Half..... 2, 00 Vijfde ,80 Tiende 4o Twintigste ,20 Bij denzelven wordt Generaal CONTRABOEK gehouden. HEDEN middag één uur, Publieke Verkooping aan het Armeniaanschc Schuicvlot, van de bevorens gemelde PAAR DEN, RIJTUIGEN, TUIGEN en verdere Goederen; van des morgens negen ure af voor een ieder te zien. Qp Maandag den 20 Julij 1840, des namiddags ten 2 lire zal in de Herberg het Bonte Hertte HULST, door het ministerie van den Notaris Seydlitz aldaar, in het openbaar te koop aangeboden worden eène POONSCHUITgroot 22 Tonnen, met staand, loopend Wand en Inventarisleggende in de Kaai te Graauw alwaar dezelve dagelijks kan gezien worden terwijl nadere onderrigtingen tc bekomen zijn ten Kantore van genoemden Notaris Seydlitz. D'ngsdag den 21 Julij 1840, Verkooping ten overstaan van den Notaris Mr. A. van de Giaft,/\n den Langendclfc Wijk JL No. 135, van eenen kompleten en zindelijken IN BOEDEL, waaronder een Kabinet, Kassen, Kisten, Tafels en Stoelen Spiegelsvier franjje ZEEGEZIGTEN op Doek BOEKEN een fraai JapanséJi Porceleinen STEL, Lijnwaad voor Tafel- en Bedgebruik, Mans Kleedcren, Ledikanten en Bedden. Daags te voren, van 9 tot 12 en van 2 tot 6 ure te zien. De Notaris Mr. Adriaan vnn de Graft zal op Vrijdag den 24 Julij 1840, ten Huize van Willem lleytop de Ge meente GR.IJPSKERKE publiek presenteren te verkoopen een HUIS en ERVE staande en gelegen op de Gemeente WestkapelleKadastraal bekend Sectie B. Ntimeris 314 en 315; waarvan de Grondlasten bedragen 5 .40. Iemand eenige nadere informatien begeerendeadressere zich ten Kantore van gemelden Notarisin de Pijpstraat te M iddelburg. VERPACHTING op Zatnrdag den 25 Julij 184c, des voormiddags om tien ure, in BELLEVUEop den ABEELE onder Oostsouburg, met autorisatie van Zijne Exc. den Heer Staatsraad Gouverneur, ten overstaan van den Notaris Abm. van der Swahnevan vijf Perceelen, tezamen groot 5 Bun ders 04 Roeden 40 Ellen, zoo WEI- als ZAAILAND, gelegen onder Vlissingen en Riithem behoorende aan het Diakonie-Armbestuur van Oost- en Westsouburg. Nadere informatie te bekomen ten Kantore van gemelden Notaris. Jfene JUFVROUW van fatsoenlijke Familie, middelbare jaren en goede getuigenissen voorzien, zag zich gaarne ge plaatst ter waarneming eener Huishouding, tot Gezelschap of Oppassing; zullende meer acht geven op een goed Huis- selijk verkeer dan wel op belooning nader adres bij van llenthem Jutting. Verstond een KINDERMEISJE, beneden de 15 jaren, benoodigd adres bij van Benthem Of Jutting. Derl BOODSCTIAPSMEISJE benoodigd in de Koe poortstraat, Lect. N. No. 29. De uren van vertrek zijn bepaald: Van primo April tot ultimo September, van MIDDELBURG; Van GOES: Voornuddags ten 8 ure. Voormiddags ten 7 ure. Namiddags ten 6 ure, Namiddags ten 5 ure. Van primo October tot ultimo Maart, Voormiddags ten 8 Namiddags ten 4 ure. ure. Voormiddags ten 75 ure. Namiddags ten 3 ure. De vracht der Passagiers is bepaald als bij de voorhanden zijnde Tarieven is vastgesteld. F. van GROENEWEGEN- Middelburg, 15 Julij 1840. ter drukkerij van de gebroeders abrahams.

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 2