jBURGSGHE C O U R A N°. 85. Donderdag 1840. 16 Julij. ficfecubmafchtg. Janknjfc. BESTUREN en ADMIN1STRAT1EN 2tlgemccnc flcbcrlanböchc iflaat- schappij. NIEUWSTIJDINGEN. jOuitschlanb. (BroGt-Jacittauje. jUcbcvlanbctt. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG; In aanmerking nemende, dat in het Kies-Collegie dezer Stad, door het overlijden van den Heer Mr. Franpois Ermerins eene vacature bestaat, welke overeenkomstig Zr. Ms. besluit van den a4 December 1829, No. 123 in den loop der maand September moet vervuld wor den Gelet op het bepaalde bij de Artikelen 2 en 23van genoemd Re glement, houdende dat, om het Stemregt binnen deze Stad te kun nen uitoefenen, jaarlijks in de Grondlasten en verdere beschreven middelen buiten het Patentregt) niet beneden de dertig Galden en om tot Kiezer bevoegd te weien in dezelfde middelen jaarlijks ten minste honderd en tien Gulden moet worden betaald Brengen bij deze ter kennis van een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan 1. Dal Ban alle Ingezetenen van het Mannelijk geslacht, die in de Belasting op het Personeel zijn aangeslagen van Stadswege door liecren Wijkmeesters der respcctive Wijken, zal worden uitgereikt ren gedrukt Biljethetwelk door een iegelijk zal behooren te worden ingevuld en geteckerid, en drie dagen 11a de uitreiking zal worden te rug gehaald. 2. Dat dien onverminderd aan alle Ingezetenen, welke op het Ko hier der Personele Belasting over het vorig dienstjaar niet zijn be grepen geweest, en echter vermeenen tot hel Stemregt binnen deze Stad bevoegd te zijn de gelegenheid zal worden gegeven om zich als zoodanig hij het Stedelijk Bestuur te doen kennen. 3. Dat volgens Art. 7 en 8 van meergemeld Reglement, het Stem regt door Mans voor hunne Vrouwen en door meerderjarige Zoons voor hunne Moeders, Weduwen zijnde, kan worden uitgeoefend, mits de Moeders zich in het laatste geval schriftelijk aan de Regering verklaren, door welken harer Zoons zij het Stemregt in hare plaats willen zien uitoefenen. 4. Dat volgens Art. 4 van meergemeld Reglement zoodanige Ingeze tenen welke dcrzelver Belastings-belaling in eene andere Gemeente ten dezen zullen willen doen gelden, verpligt zijn, om daarvan vooraf aan het Stedelijk Bestuur kennis te geven en des gevorderd aan dat Bestuur de bewijzen van die betaling te vertooncn en 5. Dat tot de ontvangst van alle aangiften en verklaringen, welke, naar aanleiding van voorschrcvene bepalingen zouden mogen geschie den, toten met den laatslen dezer maand, eene bua ter Stedelijke Griffie zal zijp geplaatst. En willen voorts Burgemeester en Wethouders de Ingezetenen heb ben herinnerd aan het belang hetwelk voor hen gelegen is, om niet door nalatigheid in de invulling der voorschrcvene Biljetten of in het doen der vereischte aangiften te worden overgeslagen bij de op making van de lijst der Stemgeregtigde Ingezetenen en der zoodanigen welke tol het Kiezcrschap zijn bevoegd. En opdat niemand hiervan onkundig blijvezal deze worden afge kondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den i3 Julij i84o. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun EdTcl Achtbare A. M. BECIUS. PUBLIEKE VERPACHTING VAN TIENDEN, gelegen in het District Middelburg. A. W. MIRANDOLLE, Agent van den Algemeenen Rijks-Kassier, Hoofdplaats Middelburg, belast met het be heer der Domeinen en Tienden van de llgemeene Nederland- sche Maatschappijin de Districten Middelburg en Goes zalop de ondergemelde dagen en plaatsen publiek aan den meestbiedende verpachten: de TIENDEN over den Jare en Oogst van 1840, als: Te FERE op Zaturdag den 18 Julij 1840, en Te FLISSINGENop Dingsdag den 21 Julij 1840. Middelburg, den 4 Julij 1840. MIRANDOLLE. FRANKFORT den 10 julij. De Zwitsersche landdag is den 6 dezer, met eene redevoering van den bondspresident den heer de Muraltgeopend, waarin hij op de rus: wees, die thans in onderscheidene kantons, na zeer onstuimige ge beurtenissen heerschte den raad gaf om den middelweg te bewandelen tusschen overdrevene gehechtheid aan het oude ■en onberedeneerde zucht voor het nieuwe, en bijzonder aan beval alle middelen tor betere regeling van het krijgswezen aan te wenden. Dit onderwerp behoort dan ook met het- igene tot de grenstollen betrekking heefttot de voOrnaamsten ■welke de landdag in deze zitting te behandelen zal hebben. De aftredende kanselier Amrhyn is op nieuw, voor den tijd vap twee jaren, in dien post bevestigd. Uit het Oosten is weinig nieuws van belang; alleen ver zekeren brieven uit Alexandria dat Saini-beyeen vertrou weling van den onderkoningmet rijke geschenken naar Kon- stantitiopel zou vertrekken en in last hebben met de Porte over vrede te onderhandelen. Mehemed zon zich bereid ver klaren het eiland Candia af te staan, maar Syrië willen be houden, terwijl hij zich verbinden wil om de Porte ten allen tijde met raad en daad te ondersteunen, LONDEN den 1 o julij. Men verzekert stellig, dat Hr. Ms. ministers voornemenszijn binnen weinige dagen eene bill in het parlement in te brengentot daarstelling van een re gentschap om de tengels van het bestuur gedurende Hr. Ms. kraambed op te nemenwelk regentschap ook zal voortdu ren ingeval het der voorzienigheid behagen mogt, H. M., na de geboorte van een erfgenaam der kroon, uit dit leven op te roepen. Alle de leden van den kabinetsraad zijn het eens over de noodzakelijkheid van dezen maatregel van voorzorg, doch watde keus van den persoon betreftheerscht er tot hiertoe nog verschil. Zoo men echter den Morning Chronicle van heden gelooven mag, is het verschil nu uit den weg geruimd en is er beslotenprins Albert als eenigen regent aan het parlement voor te dragen. De jury heeft Edward Oxforddie op de koningin geschoten heeft, niec schuldig verklaard, omdat hij tijdens hij het feit gepleegd heeft niet wel bij zijne zinnen was. De procureur-generaal heeft daarop geëiseht, dat het hof zou bevelen dat Oxford in vertekerde bewaring zal gehouden wordentot dat de koningin ten zijnen opzigte een ander besluit zal gelieven te nemen. PARIJS den 11 julij. Op het einde van de zitting van de kamer der pairs van gisteren, is de begrooting van uit gaven voor 1841, met 109 tegen 12 stemmen, aangenomen. In den Moniteur van heden vindt men een berigtvol gens hetwelk het aantal der Spaansche uitgewekenen, die aan de zijde van het departement der Oostenrijksche Pyreneen over de grenzen zijn aangekomen, niet minder dan 13,000 bedraagt. Men moet daaruit opmaken, dat, behalve de bende van Cabrera, ook nog eenige duizende Kataloniers in Frankrijk eene wijkplaats hebben gezocht. De Constitutionel berigtdat het handeltrakcaat tusschen Frankrijk en Engeland alsnu gesloten is. De laatste moeije- Ujkhedendie eene afbreking der onderhandelingen deden vreezenzijn weggenomen. De heer Porter is heden naar Londen vertrokken, om de getroffen overeenkomst aan de goedkeuring zijner regering te onderwerpen. De inkomende regten op de wijnen moeten van de zijde van Engeland zeer verminderd zijn. De bemiddeling van Frankrijk in het geschil tusschen Napels eh Groot-Brittanje heeft goede vruchten gedragen. Beide partijen hebben genoegen genomen met de door Frank rijk voorgestelde schikking. Te Marseilie heeft een volksoploop plaats gehad ter gelegenheid dat de maarschalk Bourmont zich in die stad be vond. Het gemeen heeft dien krijgsman, zoo men zegt om zijne gehechtheid aan het vroeger regerend geslacht, uitge jouwd en met steenen geworpenwaardoor zijn zoon, doch gelukkig niet gevaarlijkgekwetst is geworden. De plaat selijke kommandanc heeft den heer Bourmont door 6 kompa- gnie» infanterie en eenige gendarmes tegen het gepeupel doen beschermen en hem naar het vaartuig begeleidenwaarmede hij naar Cette vertrokken is. MIDDELBURG den 15 julij. Het exercitie-eskader, dat in den morgen van den 11, van den Helder is naar zee gezeild en waarvan wij reeds in ons vorig no. voorloopig melding maaktenwordt gekommandeerd door den schout-bij-nacht Machielsen en bestaat uit Zr. Ms. fregat de Sambre, de korvet de Ar go, en de brikkeu de Venus, de Wind hond en de Courier. Men meldt uit 's Gravenhagedat het voorstel van drie leden der provinciale Staten van Holland betrekkelijk een aan Z. M. over de voorgenomen splitsing der provincie Holland aan te bieden adres, in de vergadering der Staten van den 11 dezer, met welke de zitting gesloten is, in over weging is genomen en verworpen zoodat hetzelve geen gevolg zal hebben. Uit de Betuwe schrijft men van den 8 julij: Het aanhoudende regenachtige en stormachtige weder veroorzaakt veel schade aan het veldgewas. Klaver en grashetwelk gemaaid ligt, kan niet droog gemaakt en ingehaald worden. Het koren is gedeeltelijk tegen den grond geslagen en de ap pelen die buitendien hier schaarsch zijn zijn veel afgewaaid. Het is opmerkelijk, dat het, gedurende de kortste nachten van den zomer, zoo sterk gevroren heeft, dat het gras ge heel wit en stijf wasen bij het maaijen in den vroegen morgenstond op de seissen rammelde." urn»— VKIISLAG van de gedeputeerde Staten aan de Si aten der provincie Zeelandgedaan in der- lelver vergadering den 7 Julij 1840. Eerste vervolgt Ecredienst. Uit 's Rijks kas zijn geldelijke tegemoetko mingen toegestaan aan de Hervormde gemeente van Goes, Zoutelande, Ovezande en Sas-van-Gent. Aan de Hervormde gemeente te Zierikzee is autorisatie verleend tot het nego tiëren eener som van ƒ30,000 af te lossen in 30 jaren, met toezegging eener jaarlijksche subsidie tot voldoening der renten van het onafgeloste kapitaal, ten einde dezelve in staat te stellen tot den verderen opbouw harer nieuwe kerk ter vervanging der oude, in 1832 afgebrand. Aan de Hervormde ingezetenen van den Wilhelmina-polder is door den Koning toegestaan eene afzonderlijke kerkelijke gemeente te mogen uitmaken en toezegging gegeven dat voor dezelve een predikant zal worden benoemd, zoodra, volgens het door dezelve gedane aanbodop eigene kosten eene kerk en pastorij zal zijn gesticht, waartoe de gemeente door aan zienlijke eigenaren in dien polder is in staat gesteld. Te IJzendijkc zal de opbouw der nieuwe R.oomsch-Katho- lijke kerk, waartoe bereids fi5,000subsidie uit 's Rijks kas was verleend, dopr negotiatie en andere maatregelen tot stand komen. Dit werk is aanvankelijk onderhanden en de soliditeit der aannemers geefc uitzigt op eene behoorlijke en spoedige voltooijing, waardoor aan de behoefte dezer aan zienlijke gemeente, waaronder ook de Roomsch-Katholijke ingezetenen van Schoondijke, Biervliet en Waterlandkerkje behooren, zal worden voldaan. Het slot van dit artikel luidt aldus Het is ons aangenaam zoo vele bewijzen van 's Kotiings levendige belangstelling en vaderlijke zorg voor de instand houding van de uiterlijke eeredienst in dit gewest te kunnen vermelden, en wij verheugen ons daarbij UEd. Groot Aehcb. tevens de verzekering te kunnen gevendat de godsdienstige zin bij de ingezetenen van dit gewestzich gunstig doet kennen; dat Christelijke verdraagzaamheid de onderlinge ver keering tusschen ingezetenen van verschillende gezindheden bevordert en veraangenaamt; dat zoo al hier of daar zaden van onverdraagzaamheid worden gestrooiddeze door het beste gedeelte der bevolking worden afgekeurd, en alzoo minder nadeelige gevolgen hebben dat de geestelijken in het algemeen zich hunner roeping waardig gedragen en datof schoon enkele hierop uitzondering makendeze zeldzaam zijn en in de algemeene afkeuring van hun gedrag of over dreven godsdienstijver teregtwijzingen ondervinden, die men zich mag vleijen dat hen van hec verkeerde zullen terug brengen. Het smart ons hier melding te moeten maken van de nog steeds voortdurende scheuring in het Hervormd kerk genootschap diezoo veel men kan nagaan in dit gewest niet toeneemt, maar nogtans nu en dan aanleiding geeft tot toepassing der bestaande strafbepalingen tegen ongeoorloofde godsdienstige vereenigingendie te meer te bejammeren zijn, om dat zijlieden treffen, wier godsdienstige gevoelens onder geschiktheid en gehoorzaamheid aan de wetten en bestaande verordeningendie zij moedwillig overtredenmedebrengen." Armwezen. De verzorging der armen (zoo gaat het ver slag voort) staat in een zoo naauw verband met den godsdienstl- gen zin der bevolking, dat dezelve kunnen beschouwd wor den hand aan hand te gaan. Liefde toch is de geest des Christendomsen waar deze doelmatig wordt aangekweekt, zal de behoeftige natuurgenoot hulp en ondersteuning vin den. Het behoort dus tot den werkkring der Godsdienst leeraren om den geest der weldadigheid op te wekken en levendig te houden, en In ons Vaderlandhetwelk in zoo vele instellingen van liefdadigheid en gestichten de luister rijkste bewijzen opiererc, rfac deze van de voorvaderen ge- erfde deugd niet verloren is gegaanzijn daartoe geene bui tengewone middelen noodig. Het administratief gezag moec alleen voor eene doelmatige verzorging der armen zorgen opdat niet door verkeerd geplaatste weldadigheid het deel waarop de waarlijk behoeftigen of gebrekkigen aanspraak hebben, aan de zoodanige worde uitgereikt, welke door eigen schuld gebrek lijden of liever ten koste der alge meene weldadigheid levendan door eigen arbeid in hun onderhoud voorzien. In dien geest zijn de bestaande veror deningen omtrent het armwezen in ons Vaderland gesteld wordende aan de kerkelijke gemeenten of commissien van ad ministratie het beheer der ter hunner beschikking gestelde fondsen geheel gelaten, en alleen voor algemeenearmenfond- sen en die genen die uit openbare kassen onderstanden be hoeven het toezigc der plaatselijke en provinciale autoritei ten gevorderd. Dit toezigt bepaalt zich bij ons voorname lijk tot het nagaan der regelmatigheid' in de comptabiliteit, en het onderzoek, of de bedeelden als werkelijke behoefti gen en op den algemeenen onderstand aanspraak hebbende kunnen worden beschouwd, en wij leggen hier gaarne aan UEd. Groot Achtb. het getuigenis af, dat de verschillen de armbesturen en administratien van gestichten, welker be grootingen en rekeningen aan onze goedkeuring worden on derworpen de hun toevertrouwde belangen met zorg behar tigen, dat zich hoogstzeldznara bij die administratien moei- jelijkheden voordoen, om de door periodieke aftreding open vallende plaatsen vervuld te krijgen, niettegenstaande daar aan geenerhande belooningmaar dikwijls veel last en tijd verlies verbonden is. De wering der bedelarij wordt stipt gehandhaafd de be delend gevonden wordende personen worden zoo veel mo gelijk aangehouden, en dit getal is veel minder, dan dat dergene die zich zonder te bedelen vrijwillig aangeven oin naar de koloniën der maatschappij van weldadigheid te wor den opgezondenin het afgeloopen jaar bedroeg dat der eersten 16, dat der laatsten 45; in andere provinciën wer den 13 personen, welke in deze provincie onderstands-do micilie hebben, aangehouden; het getal der in 1839, in voorschreven koloniën, voor rekening van gemeenten de zer provincie verpleegde bedelaars bedroeg 132, waarvoor aan alimentatie-gelden, vervaiigings- eu transport-kosten 5239,655 is voldaan zijnde door ons aan drie gemeenten eer tegemoetkoming, in de voor dezelve te dezer zake tè bezwarende uitgavenuit de allocatie der algemeene pro vinciale begrooting subsidien ten gezamenlijke bedrage van 985,00 verleend. De verpleging der weezen en verlatene kinderen, in de kolomen der maatschappij van weldadigheid is een maatre- gel welke in deze provincie geen bijval vindt. Dezelve is voor de gemeenten te plattenlande te kostbaarvermits de gealimenteerde kinderen aldaar goedkooper worden uitbe steed, reeds met hun 13de en 14de jaar eenige verdiensten hebben en op hun 17de of jfide geheel in hun onderhond

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1