MIDDEEBU R G S IIE COSJRAI few' N°. 82. Donderdag 1840. 9 Julij. €r$r Jxaafetriffc. i j'"- BESTUREN en ADMINISTRATIEN. BcKcnbmafcing. ©jjcttbarc Slattfrcdtcbittg. NIEUWSTIJDINGEN. 5Dtttt0cïtI«mb. (Sroot-Brittawjc. O l)e Advcrtcnlien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte-, eu Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van ddn tot zes regels is/j,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van tegel wordt betaald. De abonnements-prijs dezer Courant is 2 75 voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEELAND adverteert, dat van heden af ten zijnen Kantore zullen worden uitbetaald de Interessen der Borgtogten van 's Rijks comptabele Ambtenaren, over het eerste halfjaar 1840. Middelburg, den 9 Julij 1840. De Administrateur voornoemd P. P O U S. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad IJZENDIJKE maken bij deze bekend, dat op Zaturdag den 18 van de loopende maand, en vervolgens wekelijks op dien dag, des voormiddags van tien toe twaalf ure, aldaar GRAAN MARKT zal worden gehouden, waarop gelegenheid zal wor den gegeven tot het verhandelen van Granen zoo wel in Zakken als op Monster. IJ zend ij ke, den 3 Julij 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. BREVET. Ter ordonnantie van dezelve D. B E K A A R. BURGEMEESTER en ASSESSOREN van ELLE- WOUTSDIJK en EVERINGE, maken bekend, dat de Ge meenteraad aldaar onder nadere goedkeuring, op Woensdag den aa Julij aanstaande, des namiddags ten 3 ure, in het Gemeentehuis dier Gemeente, in het openbaar bij inschrij ving en opbod zal aanbesteden Het verrigten van eenige Herstellingen en Vernieuwingen aan den TOREN aldaar, met de leverantie van al de be- noodigde Materialen. Het bestek en de voorwaarden liggen van heden af voor de gegadigden ter visiein het genoemde Gemeentehuis. Zullende Zaturdag den 18 Julij te voren, des voormiddags van p tot 12 ureen ook des voormiddags van den dag der Besteding, aanwijzingen geschieden. EllewoUtsdijk, den 4 Julij 1840. Burgemeester en Assessoren voornoemd J. PRUMERS Vt. Ter ordonnantie van dezelve, F. W. PRUMERS, Secretaris. BERLIJN den 1 julijGedurende de hooge tegenwoor digheid van Z. M. den keizer van Rusland in onze hoofd stad is aan den keizerlijken Russischen minister van finan- tien den graaf von Cancrin opgedragen om met het Prnis- sische hof,te onderhandelen, tot het sluiten van een handél- traktaat tusschen Rusland en Pruissen. Men beschouwt dit als eene zeer belangrijke gebeurtenis en tevens als een bewijs, dat hét fabrijkwezen in Rusland thans die mate van uitbrei ding en volkomenheid heeft erlangddat men daarvoor de mededinging van buitenlanders niet meer onbepaald behoeft te vreezen. Steeds was het de gewoonte de insignien van den zwarten-adelaardoor de koningen van Pruissen gedragen na het overlijden van hoogstdezelven in het kunst-kabinet neder te leggen. De ster dier orde, echter, die Z. MFrie- drich JVilhelm III droeg, is op schriftelijk bevel aan den regerenden koning overhandigd. Toen Z. M. haar voor de eerstemaal wilde dragen, ontdekte men aan de binnenzijde eene kleine medaillon, waarin het portret van wijlen H. M. de koningin Louise prijktwier beeld de overleden monarch dan gewis nagenoeg eene halve eeuw in en op zijn hart heeft gedragen. FRANKFORT den 3 julij. Z. M. de keizer van Rus land is, na een overtogt van 82 uren, des avonds van den 27 junij aan boord der stoomboot Bogatyr te Kronstadt nangekomen. Dadelijk na zijne aankomst te Petersburg zou hoogstdezelve zich naar Krasnoje-Selo begevenom de wa penoefeningen der lijfgarde bij te wonen. Eenigen tijd geleden is door onderscheidene Duitsche dagbladen gesproken van een besluit der bondsvergadering betrekkelijk het bouwen van vestingen in Zuid-Duitschland mar aanleiding van het traktaat van Parijs. Thans leest men ïn de Augshurgsehe Allgemeine Zeitungdat de Fransche ge- xant te Carlsruhe daaromtrent ophelderingen heeft gevraagd en zelfs, als het ware, tegen het aanleggen van nieuwe vestingen geprotesteerd. Het gouvernement van Baden zou de daartoe betrekkelijke nota aan de bondsvergadering heb ben opgezonden. Den 28 der vorige maand heeft de plegtigheid der kroo ning en zalving van HH. MM. den koning en de koningin van Denemarken te Frcderiksborg plaats gehad. Volgens officiële staten, zijn gedurende het jaar 183P, in de acht provinciën van den Pruissischen Staat, 574,973 menschen geboren, en 430,op8 gestorven, zoodat de bevol king met 144,875 zielen vermeerderd is, waardoor het ge heel getal der inwoners, bij het einde van dat jaar, die van het vorstendom Neuchacel daaronder begrepen, 14.478.2p4 zielen bedroeg. Te Breisach is in den nacht var, den 22 junijgedu rende een zwaar onweder, de groote kerk op eene snoode wijze bestolen; men heeft alle hekken en kasten weten open te maken, en al het tot de kerkedienst bestemde zilverwerk ter waarde van ƒ3000, weggevoerd; de daders waren nog niet ontdekt. Uit Rome meldt men, dat de zaakgelastigde der ko ningin Van Portugal, burggraaf de Carreira, aldaar van Pa rijs is aangekomen, en dat men hoop voedde, na de veref fening der kerkelijke zakenhet tegenwoordig Portugeesch gouvernement weldra door den Paus erkend te zien. Men schrijft uit Napels, dat eene vloot van dat rijk, p zeilen s-erknaar Tunis zou zeilen, om zich voldoening te verschaffen wegens beledigingen die aldaar aan Napel- sche onderdanen zijn aangedaan. LONDEN den 3 julij. De Morning Post zegt, dat het ministerie het voornemen zou hebben waarschijnlijk binnen weinige dagen, in het parlement eene bill in te dienen, be trekkelijk de benoeming van een regentschap ingeval de ko ningin, eenen minderjarigen erfgenaam nalatende, mogt ko men te overlijden. Langs verschillende wegen heeft men hier tijdingen uit China. De keizerin van dat rijk was overleden en een al- gemeene rouw, voor den tijd van eene maand uitgeschreven. Eenige jaren geleden moet die vorstin grooten invloed op de staatszaken hebben uitgeoefendmaar thans was haar aan hang weinig geacht. Men sprak te Pekin van allerhande kuiperijen in het paleis, en zelfs van zametizweringen om de bestaande orde van zaken om te keeren. De onder-koning van Kwangtungde bekende Linheeft den p maart een edict uitgevaardigd waarbij hij zijn vroe ger bevel, tot sluiting der haven van Mapao, intrekt, voor reden gevende, dat de Portugesche autoriteiten, door zijne bedreigingen verschriktde Engelschen voor altijd uit die plaats verdreven hadden. Dit laatste wordt echter volstrekt doorgeene andere berig- ten bevestigd; maar men voedde te Mapao vrees, dat de Chinezen, zoodra het Engelsch eskader zich vertoonde, de forten met geweld zouden bezetten. De Amerikaansche kooplieden te Canton verkeerden in groote ongerustheid over den staat der zaken en vreesden dat de aankomst der Engelsche expeditie het sein tot eene bloedige omwenteling in China geven zou. Sommigen hun ner hadden reeds besloten de stad te verlaten. Het fregat the Druidvan 44 stukken, had zich bij de Engelsche oorlogschepen in de Chinesche wateren gevoegd. Men zeide dat de Chinezen op nieuw branders in gereedheid bragten otn die schepen te vernielen. Brieven uit Bombay bevestigen de vorderingen der Russen op hunnen togt naar Chiwa. Hun leger, 24,000 man sterk, heeft dat van den Khan op de vlugt gedreven, die daarop heeft aangeboden al de Russische onderdanen wel ke hij gevangen houdt, in vrijheid te stellen, mits het leger terug trok, hetwelk echter door den opperbevelhebber afge slagen was die in stelligen iasc moet hebben Chiwa te be zetten. De'stad Pooree in Orissa is den 30 april door een zwaren storm bezocht gewordendie eene groote menigte huizen vernield heeft. PARIJS den 4julij. De kamer der pairs heeft, met eene meerderheid van 82 tegen ip stemmen, de ontwerpen van wet aangenomenwegens de spoorwegen van Parijs naar Orleansvan Bazel naar Straatsburg, van Roanne naar An- drezieuxvan Montpellier naar Nimes en van Rijssel en Valenciennes naar de Belgische grenzen. Wij vernemen dat de generaal Bugcaud op gisteren eene bijzondere bijeenkomst met onzen eersten minister ge had heeft. Dadelijk daarna was het gerucht in omloop dat aan genoemden generaal spoedig het gouvernement van Al giers zou opgedragen worden. Reeds vroeger, vóór de ex peditie van Medeah was aan hem door de regering het op- perkomtnando over die expeditie aangeboden doch de maar schalk Valée zou de betrekking van gouverneur-generaal over Algiers blijven behouden. Nu zou de regering hem, met het opper-kommando over de troepen het gouvernement van Algiers aangeboden hebben, doch tevens het voornemen heb ben om in deszelfs Afrikaanschc bezittingen eene militaire organisatie per provincie in te voeren met eene van den gou verneur-generaal onafhankelijke magt, zoodat de magt van den laatstgenoemde zeer zou beperkt zijn. De generaal Bu- gtaud moet thans, even als vroeger, ook voor dit aanbod bedankt hebben tenzij de regering mogt besluiten om van dit stelsel af te gaan. Na de weigering van den generaal Bugeaud heeft de rege ring den maarschalk Clausel naar Parijs ontbodendie wel de expeditie van Constantine tegen zich heeft, maar in alle gevallen meer met 22,000 man heeft bewerkstelligd dan zijne opvolgers met 50 k 60,000 man. Het jongste telegrafisch berigt (zie ons vorig No.) is geschikt om de ongerustheid weg te nemen, die men over het lot der kolonne, waarover de maarschalk Valée bevel voert, koesterde. Het blijkt thans dat de maarschalk geens zins in den bergpas van Mouzaïa ingesloten, maar integen deel vrij genoeg in zijne bewegingen is geweest, om zijn tegenwoordig oogmerk, het provianderen der beide pas ver overde steden Medeah en Miliana te bereiken. Aan den anderen kant is het eene ongunstige omstandigheiddat Abd- el-Kader nog altijd met eene vrij aanzienlijke magt het veld houdt. Ofschoon men zulks heeft willen verbloemen, komen alle bijzondere berigten uit Algiers daarin overeen, dat het ge vecht in den bergpas van Mouzaïa, waarvan wij reeds bij herhaling melding hebben gemaakt, zeer bloedig is geweest, en .zelfs, wat het verlies der Franschen betreft, met de be storming van Constantine kan worden vergeleken. Een der bijzondere brieven zegt, dat daarbij 5 officieren gesneuveld en 53 gekwetst zijn geworden. Het overschot van eene der kompagnien, die het meest geleden hebben, werd ten laatste door een serjant aangevoerd. De Engelsche commissarissen hebben eene bijeenkomst met den president van den raad der ministersden heer Thiers gehouden en men dacht bij die gelegenheid dat het handels, traktaat'zou geteekend zijn, doch dit moet door eene of an dere weinig beteekende zwarigheid wederom verhinderd zijn geworden. - Men verzekertdat het gouvernement over Malta ge- wigtige tijdingen uit het Oosten ontvangen heeftdie niets minder behelzen dan datten gevolge van het afzenden van Cliosrew-.pacba al de verschillen tusschen den onderkoniug van Egypte en den grooten heer weldra vereffend zouden zijn. Mehemed-Ali was zoo verheugd geweest over het besluit der Porte om Chosrew zijnen doodvijand, uit het bestuur te verwijderendat hij zijnen eersten secretaris naar Konstanti- nopel gezondep had, om den sultan zijne hulde te bewijzen en zijne bevelen voor de onmiddellijke teruggave der vloot te vragen. Het aanbod om de Turksche vloot terug te ge ven zou gedaan zijn op voorwaarde dat de Porte regtstreeks met Mehemed zou onderhandelenin welk geval de vloot door den zoon van den onderkoning naar Konstantinopel te- ruggebragt zou worden. Men voegt hier nog bij datdePortede onafhankelijkheid van Mehemed-Ali erkend heeftdie dus ophoudt van cijns baar aan de Porte te zijn, en erfelijk- souverein van Egypte en van Syrië wordt. Den grooten heer blijft hij als hoofd van de Mahomedaansche godsdienst erkennen en vereeren doch in politieke zaken zijn de oude formulieren, waarvan zich de Divan ten aanzien van de gouverneurs of vasallen bediende, te zijnen opzigte afgeschaften zal Mehemedvoor- taan met den sultan op den voet van souvereine gelijkheid handelen. Men verzekert, dat de Fransche gezant, dé heer de Por.toisniet weinig heeft toegebragt om de zaken dezen keer te doen nemen. Den ip der vorige maand lag het Engelsch eskader bij Mitilene ten anker; het bestond uit vijf schepen en eene stoomboot. De prins van Joinville is gisteren naar Toulon op reis gegaanom er het bevel over de Belle Poule op zich te riemen, waarmede hij naar St, Helena moet gaan, ten einde van daar de asch van Napoleon naar Frankrijk over ten bren gen. De prins wordt vergezeld door den generaal Gourgaud. Zr. Ms. adjudantwelken de koning met deze, zoo het hier heet vrome zending belast heeft. Men wacht het fregat tegen het midden van december in Frankrijk terug. De hertog en hertogin van Nemours staan de volgende week naar Londen te vertrekken, om een gedeelte dezer maand bij hunne nicht de koningin door te brengen. De heer Rochussen belast, namens het kabinet van 's Gravenhage, met het voeren der onderhandelingen betrek kelijk een handels-verdrag tusschen Frankrijk en de Neder landen is alhier aangekomen, en zou, volgens de gewone correspondentie, de hoop hebben te kennen gegeven dit ver drag vóór -den 1 augustus aanstaanden geteekend te zien tegen welk tijdstip hij te 's Gravenhage dacht terug te zijn. Volgens eene officiële opgave, konden van de 8,014 beschuldigden, die gedurende het jaar 1838 voor de hoven van assisses hier te lande hebben te regt gestaan, 4,469 vol strekt niet lezen of schrijven 2,567 waren daartoe minder of meerder 111 staatslechts 702 hadden genoegzame vor- detingen gemaakt, om daarvan behoorlijk partij te trekken; en niet meer dan 276 hadden eenig hooger onderwijs ont vangen. Berigten uit Spanje melden, dat de beide koninginnen den 22 junij te Barcelona zijn aangekomen. Espartero moe:

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1