STO0MJAGT, Middelburg en Rotterdam. ADV ERTEN TIEN. ZEETS 71 9l 11 DE STOOMBOOT DE SCHELDE, «met eigen levensgevaar, van den over boord gevallen matroos G. van der Reep. Laatstleden maandag heeft de Koning, in een bijzon der gehoor en met de gewone plegtighedenontvangen den graaf von Lottum die door den Koning van Pruissen gelast is hoogstdenzelven de brieven aan te biedenwelke hem op nieuw bij Z. M, den Koning der Nederlanden als buitenge woon gezant en gevolmagtigd minister accrediteren. De maatschappij tot bevordering van het godsdienstig onderwijs onder de slaven en verdere Heidensche bevolking, in de kolonie Suriname, heeft den 24 junij alhier hare jaar- lijksche vergadering gehoudenonder voorzitting van den beer vice-president Jannen. Het medegedeeld verslag lever de gunstige resultaten op. Het aantal der plantaadjenwel ke voor het christelijk onderwijs zijn geopend werd met 18 vermeerderd; op twee plantaadjen zijn kleine kerken ge bouwd, met torentjes versierd; aan een vierde gedeelte van de Heidensche bevolking der gebeele kolonie wordt het woord des levens verkondigd; het onderwijs der kinderen gaat ge regeld voorten de zucht van vele slavenom van de hun aangeboden gelegenheid gebruik te maken is zeer verblijdend. De aanzienlijksten in de kolonie beijveren zich dan ooit meer en meerom de waardige zendelingen en de maatschappij te ondersteunen. De heer gouverneur-generaal Rijk heeft "het voorzitterschap der in Paramaribo gevestigde afdeeling des hoofdbestuurs wel op zich willen nemen. 'Wenschelijk ware het, dat eene nog meer algemeene deel neming der vrienden van Christendom en beschaving hier te lande de maatschappij in staat stelde haren weldadigen werk kring uit te breiden. ARNHEM den 2 ju/ij. Het hof heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van den beziener en klerk der Rijnvaarts- regten van der JVerf en den beziener de Bruinen den eerst genoemde schuldig verklaard aan bedriegelijke ontvreemding van gelden ten nadeele van den ontvanger der Rijnvaarts- regten en vervalsching van het bezienersboek, hetwelk door hem moest worden bijgehoudenhem veroordeelendeom te Arnhem te worden gebragt op een schavot waar hem het zwaard over het hoofd zal worden gezwaaid, tot een con- finement van 7 jaren eene boete van f 150 en de kosten. De tweede beklaagde isbij gebrek aan regtelijke bewijzen, van alle vervolging ontheven en dadelijk in vrijheid gesteld. Men zegt, dat de veroordeelde zich in cassatie zal voorzien. 's IIERTOGENBOSCH den 2 ju lij. Heden morgen is alhier, door het provinciaal geregtshof van Noord-Braband het vonnis des doods uitgesproken over de personen IV. SchampersSimon Versteegh en Jan Ilrocks j welke zich aan brandstichtingen binnen de gemeente Sprang in het afgeloo- pen jaar hebben schuldig gemaakt. De voorzitter heeft bij deze gelegenheid deze drie onverlaten, welke niet de minste aandoening hebben laten blijken, op eene hartroerende wijze aangesproken en hen ernstig vermaand, om zich met ootmoed te wenden coc den Opperregterten einde daar genade te vinden voor hunne zware misdaden. SAS-VAN-GENT den 1 julij. Gedurende de afgeloo- pene maand zijn wederom door het kanaal van Neuzen ge passeerd 40 zeeschepen van welke de Scheldetol is ontvan gen, te weten: 16 uit zee inkomende, en 24 naar zee uit gevaren. Van de 16 inkomende, allen naar Gent bestemd, waren geladen 6 met graan2 met katoen1 met hout 1 met stukgoederen1 met lijnzaad 4 met suiker en 1 met suiker en gedistilleerd. Van de uitgevaren schepen allen komende van Gent, waren 7 met suiker en 1 met meehani- que werktuigen beladen, de 16 overigen zijn in ballast uit gegaan. De bedoelde 40 schepen voerden de navolgende vlaggen, 3 Nederlandsche6 Belgische, 2'Amerikaansche, 1 Spaansche, 3 Fransche, 2 Zweedsche, 2 Noordsche 1 Deensche, 2 Oldenbnrger, 2 Hamburger en 16 Hanoversche. MIDDELBURG den 6 julij. Men verneemt, dat door het departement van de marine in plaats van de zeegaten van Brouwershaven en Goedereede, die onv derzeiver droogte schier onbruikbaar geworden zijn, de Roompot voortaan als zeegat zal worden aangewezen voor schependie uit het Engelsch kanaal komen en tot in de provincie Holland wil len gaan, hetwelk langs Keeten en de Zijp zeer doenlijk is; terwijl terzelfder tijd op deze plaats eene loodsbooten-dienst zoude worden ingerigt, zoo als dit voor alle onze zeegaten van af Terschelling tot aan den zoogenaamden HontofWes- terscbelde plaats heeft. Bij besluit van 25 junij ji.heeft Z. M. bepaald, dat de koninklijke besluiten van 23 november 1823 en 5 januarij 1824 (waarbij aan de officieren van gezondheid van de land en zeemagt, die, na twintig jaren in die betrekking te heb ben gediendop pensioen zijn gesteldof op eene andere eervolle wijze de dienst verlaten, de bevoegdheid wordt toe gekend, om, zonder nader examen, de genees- of heelkun de bij de ingezetenen uit te oefenen) almede van toepassing zullen zijn op zoodanige officieren van gezondheid der land en zeemagt, welke, na twintig jaren en daarboven in die betrekking te hebben gediendin afwachting van pensioen reeds zijn of nog zullen worden gesteld op het traktement van non-activiteit. Van wege het hooger bestuur is aan de plaatselijke autoriteiten te kennen gegeven: i°. dat buiten de gevallen, in art. 24 en 86 der wet op de schutterijen omschreven het regtom tot de reserve over te gaanvolgens het be paalde bij art. 23 aan niemand toegekend is dan alleen aan de zoodanigen, welke te voren bij de schutterij zijn inge lijfd geweest, en daarbij derzeiver werkelijke dienst van vijf jaren hebben volbragtals wanneer de bedoelde manschap pen zoo als in gedacht artikel verder wordt gezegdnog vijf jaren op de stamboeken zullen worden gevoerd en in re serve blijven; waaruit mitsdien volgt, dat de overgang tot de reserve niet afhankelijk is van den ouderdom, maaralleen plaats vindt na volbragten vijfjarigen activen diensttijd 2°. dat, volgens art. 25 der wet, elk jaar de plaatsen van hen die, 11a vijf jaren bij de schutterij te hebben gediend, overgegaan zijn tot de reserve, alsmede de plaatsen, welke, in den loop van het jaar, door overlijden, verandering van domicilie enz. zijn opengevallen, uit de Iotelingenvolgens art. 13 en 14 op te roepen, aangevuld moeten worden. Een telegrafisch berigt uit Toulon van den 1 dezer luidt als volgt De maarschalk Valée aan den minister van Oorlog. Ti'niah de Mnuzaya 27 junij. Ik heb van Medeah op Miliana een convooi gezonden waardoor die vesting tot den i november is geproviandeerd. Dit convooi werd gekomraandeerd door den kolonel Changar- nier. Abd-el-Kader heeft zich met 6060 ruiters en 2500 man voetvolk tegen zijnen marsch willen verzettendoch zulks is den emir volkomen mislukt. Wij hebben zeer weinig volk bij deze expeditie verloren. Miliana is in eenen voortreffelijken staat van verdediging. Ik heb gedurende de afwezigheid van den kolonel Changarnier zes dagen te Medeah vertoefd; de verdedigingswerken zijn bijna voltooid. Ik zal ook naar die vesting een convooi af zenden, waardoor dezelve tot 1 november volkomen zal zijn geproviandeerd." TENT O ONSTELLING van voortbrengselen van Schilder-, Teeken-, Graveer-Bouw- en Beeld houwkunst te Amsterdam, voor den jare 1810, Heeren burgemeester en wethouderen dezer stad, onder steund door heeren leden der vierde klasse van het koninklijk Nederlandsch instituut van wetenschappen, letteren en kun sten, alsmede door den raad van bestuur der koninklijke aka- demie van beeldende kunsten, hebben besloten dat dit jaar alhier eene zeventiende openbare tentoonstelling van kunst werken van levende meesters zal plaats hebben. De ondergeteekendenals de vereenigde commissie dezer stadder gemelde klasse en van den raad voornoemd bren gen de volgende bepalingen ter kennis van alle besturen, maatschappijen, beoefenaars, liefhebbers, verzamelaars en aanmoedigers der beeldende kunsten met één woord van hen, die den bloei der kunst genegen en bevorderlijk zijn kunnen. I. De tentoonstelling voor kunstwerken van schilder-, teeken-graveer-bouw- en beeldhouwkunst van levende kunstenaars, zoowel buiten als binnen dit Rijk gevestigd, zal plaats hebben in het lokaal van de koninklijke akademiè van beeldende kunsten. II. Deze tentoonstelling zal geopend worden op Maandag den 14 September en uiterlijk gesloten zijn op Zaturdw den 10 October eerstkomende. III. Alle schilderijen, teekeningen, prenten en beeldwerk zullen moeten bezorgd worden van Maandag den 24 Augus tus tot uiterlijk op Zaturdag den 5 September aan het&ge- meld lokaal, mits vrachtvrijen de schilderijen teekenin gen en prenten met behoorlijke lijsten voorzien; en zullen dezelve geadresseerd zijn, aan de commissie, met eenen brief, houdende den naam en juiste woonplaats van den ver vaardiger, alsmede des verkiezende opgave der koopprijzen van de kunstwerken; zullende al wat na den 5 September mogt worden ingezonden, alléén kunnen geplaatst worden, bijaldien de ruimte zulks toelaat. Eindelijk worden alle buiten dit Rijk wonende inzenders van stukken uitgenoodigd op te geven, een binnen hetzel ve gevestigd handelshuiscommissie-kantoor of bekend per soon aan een van welke zij het door hen verstrekte wen- schen terug gezonden te hebben. IV. Alle de toegezonden .en toegelaten stukken zijn en blijven geheel, tot de sluiting der tentoonstelling, onder het opzigt der commissie, die, zoo veel mogelijk, zal zorgen voor de volkomene bewaring. V. Men zal niet toelaten stukkeu, die bevorens op ten toonstellingen alhier geweest zijn, noch die, welke, volgens het gevoelen der commissie, niet genoegzaam geschikt zijn, en houdt de commissie bet oordeel deswege ganschelijk aan zich; kunnende men, ingeval van teruggave, van de be hoorlijke geheimhouding en bescheidenheid verzekerd zijn. VI. Geene stukkendie door anderen dan door de kunste naars zelve worden ingezonden, zullen toegelaten worden, dan met bijvoeging van eene schriftelijke toestemming dei- kunstenaars, door wie dezelve vervaardigd zijn, en zal de opgave van prijzen ter verkoop aan de commissie alleen door en ten behoeve der kunstenaars geschieden kunnen, VII. Wanneer een kunststuk voorden opgegeven prijs door de commissie verkocht is, zal daarvan dadelijk aan den eige naar kennis gegeven wordenen zal geen onderhandsche ver koop van een tentoongesteld en als te koop opgegeven kunst stukzonder kennisgeving aan de commissie, erkend wor den terwijlindien het bedoelde stuk intusschen door de commissie verkocht mogt zijn, alle andere onderhandelingen als vervallen beschouwd zullen worden. VIII. Eene gedrukte lijst der stukken zal de namen en woonsteden der kunstenaren doen kennen. IX. Gedurende de week, welke op de sluiting der ten toonstelling volgen zal, zullen de stukken weder afgegeven worden, en de zoodanige, waarvan dit verlangd wordt, mits in dit Rijk te huis behoorende dadelijk en met den meesten spoed kosteloos terug gezonden worden. De commissie noodigt ieder uit, deze welgemeende po ging ten beste der kunst in het algemeen, tot luister der hoofdstad en tot roem van het vaderland in het bijzonder, met hartelijke belangstelling te bevorderen. Amsterdam, den 15 mei 1840. De vereenigde Commissie tot voornoemde Tentoonstelling, Mr. P, J. van Naamen van Scherpenzeel. Mr. J°. de Vries. A. Brondgeest. Mr. H. SlX VAN I llLLEGOM. D. D. Büchler. DE Vos, WlLI.EMSZ. J. Mendes de Leon. C. Mouet. en le Jules, P. Sheridanmet tabak, beide van de Havan- nah; de PresidentJ. Wolier, van St. Domingo, met koffij HenrietteC. T. Divoort, van Liverpoolmet klipzout; AttaliteD. Doutwaite, van Londen, met stukgoederen; HaabetE. Togusen, van Dantzig, met houtwaren. De stoomboot Prinses Victori/f, Thom. Minter van Antwerpen op Hamburg varende, heeft in het uitgaan eene kof, genaamd Neptunes, kapitein P. Visser, van Dantzich, met eene lading hout welke voor Zoutelande omhoog zat en roerloos wasnaar de reede van Vlissingen gesleept. Ge melde stoomboot daarna hare reis vervolgendeis de kof door de stoomboot de Schelde tot in de voorhaven alhier ge sleept en vervolgens in de haven oinnengebragt. Heden verloste voorspoedig van eene DOCHTER.7. C. de Feytergeliefde Echtgenoot van Poortvliet e. C. van RIJSSEL, den 2 Julij 1840. Genees-Heel- en Verloskundige. Heden verloste voorspoedig van eene DOCHTER M. A. Swaan Echtgenoot van Middelburg M. J. B O O N E. den 5 Julij 1840. Algemeene kennisgeving. Heden overleed ons geliefd Kind, ANNA MARIA ELI- SABETH, in den ouderdom van circa drie jaren. Middelburg L. DOELMAN, den 2 Julij 1840. A. E. DOELMAN, geb. v. d. Mooren. Eenige kennisgeving. J)en 4 dezer overleed te Dordonze waarde Vader en Behuwd-Vader J. G. LOOS inden ouderdom van 74 jaren. Middelburg H. D. ERDEGAINGH. den 7 Julij 1840. A. ERDEGAINGH. geb. Loos. VLISSINGEN den 6 julij. Voor Antwerpen bestemd zijn alhier ter reede gekomen: d'Octavie, A. Klein, met suiker, He ondergeteekendeoud 64 jarenna eene blindheid van vier jarendoor de behandeling van den Heer D. PO- LIJN STAAL, Heel- en Verloskundige te s Gravenpolder in de maand Mei jl.het volkomen gebruik van haar gezigt terug ontvangen hebbende gevoelt zich gedrongen daarvoor op deze wijze gemelden Heer openlijk haren dank te betui gen. 's Gravenpolder 30 Junij 1840. M. STEYNS, Huisvrouw van Jon. Eckhart. HEDEN deu 7 Julij 1840, des namiddags ten 3 ure, in de Uitspanning BELLE VUE op den GROOTEN ABEELE, voortzetting van den Verkoop der MANUFACTUREN, be staande in fijne LakensOmslagdoekenOndervest- en Zo- merbroekstoffen en verdere Goederen. Xe koop of te huur, binnen de Stad VLISSINGEN, een wel betimmerd en sterk gebouwd WINKELHUIS, voor zien met vele gemakken en overvloed van Regen- en Wel water, met een daarachter staand PAKHUIS; adres bij P. C. VerhoefStadsdrukker en Boekverkooper, te Vlissingen. r wordt gevraagd tegen half Julij of met den eersten Augustus aanstaande, een eenig Heer, buiten den Kost, voor eene brillante Gemeubeleerde VOORKAMER en eene dito ACHTERKAMERin het beste gedeelte en vrolijksten stand van Middelburg; adres bij de Uitgevers dezer Courant, Een KRUIDENIERS-JONGELING benoodigd Kor tendelftWijk, G. No. 3. J^en JONGEN benoodigd bij den Wijnkooper Dronkers Abdij. Xerstond een aankomend MEISJE benoodigd, van 12-15 jaar, en van welks eerlijkheid men informatie krijgen kan; H. 202. JTeti aankomend MEISJE terstond benoodigd; adres bij den Boekbinder Hoogervorstop de Vlasmarkt. VARENDE TUSSCHEN van Middelburg Dingsdag 7, voorm. 45 ur Julij I 840. Vrijdag 10, Zondag 12, Dingsdag 14, ♦Vrijdag 17, ♦Zondag 19, Dingsdag 21 5 6 3 van Rotterdam Woensd. 8, voorm, io^i"-. Zaturdag 11middag 12 Maandag 13, voorm. 3* Woensd. 15, 4| Zaturdag 18, Maandag 20, Woensd. 22, 7 i 2 9 Op de met een gemerkte dagen duurt de overvaart iets langeruit hoofde van den tegenstand des strooms. Van VLISSINGEN en BRESKENS vertrekt in de maand Julij op de volgende uren: voorm. 6ftir. van Vlissingen Dingsdag 7 en namidd. 6 Woensd. 8, voorm. 7J en namidd. 6 Donderd. 9, voorm. 8 Vrijdag 10, 9 Zaturdag 11, 10 van Breskens Dingsdag 7, voorm. 7§ ur. en namidd. 7 Woensd. 8 voorm. 8£ en namidd. 7 Donderd. 9, voorm. 9 Vrijdag 10, 10 Zaturdag 11 11 TER DRUKKERIJ VAN D E GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 2