MIDDELBURGSCHE COÜRAN T. N°. 81. 1840. 7 Julij. jT'rtufcrijk. Diugsdiig tv -»V:V. t BESTOKEN en ADMINISTRATIEF. iickctibmafitngcn. NIEUWSTIJDINGEN. SEhiitdcItlatib. <6 sr<i3 o i13v i tt u jj c Eelgte. ^lebct-landen, 'l m BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van alle belang hebbenden dat het Suppletoir-Kohier van het Patentregt voor het 4de kwartaal i8fg door den Heer Staatsraad Gou verneur dezer Provincie executoir is verklaard en ter invor dering aan den Heer Ontvanger der Directe Belastingen is verzonden. En opdat een iegelijk hiervan kennis dragezal deze worden afgekondigd, mitsgaders in dezer Stads-Courant ge plaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad" Middelburgden 6 Julij 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. B E C I U S. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Brengen bij deze ter kennis der belanghebbendendat de Heer Arrondissements ijker andermaal zal vaceren voor den Herijk der Nederlandsche Maten en Gevvigten te Middelburg in het Lokaal op het Koorkerkhof, van Donderdag den ló Julij tot Vrijdag den 31 daaraanvolgende, des vooriniddags van negen tot twaalf en des namiddags van drie tot vijf ure, en dat daarbij de volgende orde zal worden in acht genomen: Des Maandags: voor de IJzeren Gewigten. Des Dingsdags: voor de kleine Koperen Gewigten. Des Woensdagsvoor allerlei soort van Maten. Des Donderdagsvoor de xMaten en Gewigten der Land lieden en Bewoners der Landelijke Gemeenten. Des Vrijdags: voor het Goud en Zilver Gewigt. Zullende na den 31 Julij, overeenkomstig het besluit van Ileeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie, van den 3 april jl. No. 20. Provinciaal Blad no. 36) de Herijk ge sloten zijn. - Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 6 Julij 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad 1JZENDIJKE, maken bij deze bekend, dat op Zaturdag den 18 van de loopende maand, en vervolgens wekelijks op dien dag, des voormiddags van tien tot twaalf ure, aldaar GRAAN MARKT zal worden gehouden, waarop gelegenheid zal wor den gegeven tot het verhandelen van Granen zoo wel in Zakken als op Monster. IJzendijke, den 3 Julij 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. BREVET. Ter ordonnantie van dezelve D. BEK AAR. BURGEMEESTER en ASSESSOREN der Gemeente ZAAMSLAG adverteren bij dezedat de gewone jaarlijksche MARKT of KERMIS zal invallen op Maandag den 20 Julij aanstaande, en zullende eindigen den 23 derzelve maand. Burgemeester en Assessoren voornoemt! A. D E E S. Ter ordonnantie van dezelve P. W. STEENKAMP. Het INSTITUT van VACCINATIE voor Minvermogen den, nogmaals dit jaar willende beproeven of Middelburgs Ingezetenen waren prijs stellen op het welzijn en de gezondheid hunner toevertrouwde Panden, noodigt alle Ouders en Voog den uitom van de gelegenheid van gratis gevaccineerd te worden gebruik te maken en zich tot dat einde aan te mel den bij den Heer J. L. Daman Heel- en Vrocdmeester in de Krommeweele, welke daartoe wekelijks ten zijnen Huize zal vacerenop eiken Maandagvan twaalf tot één uur. Middelburg, den 6 Julij 1840. Uit naam van voornoemd Institut, P. 's GRAEUWËN. FRANKFORT den 30 junij. Uit het zuiden van Rus land is berigt, dat de nieuwe expeditie tegen de Circassiers hare landing bij Tuabs bewerkstelligd heeft, zonder belang, rijken wederstand te ontmoeten en dat terstond met de her stelling van het vernielde fort was aangevangen. De inwo ners hadden het geschut van ligt kaliber met zich gevoerd maar het overige achtergelaten. - Uit de ofHciele staten door den Russischen minister van openbaar onderwijs aan den keizer overgelegd, blijkt, dat ten iare 1839 >n bet koningrijk Polen 1159 scholen met ongeveer 70,000 leerlingen bestonden, welke onder het op- zigt der regering staan. KEULEN den 27 junij. Brieven uit Iioesfeld, die gis teren alhier ontvangen zijnen op welke men staat kan maken, melden als zeker dat de aartsbisschop vrijheer Droste tot Vischering die, zoo als men weet, sedert geruimen tijd op het landgoed Darfeld nabij die stad woontzich gereed maakt om naar Berlijn te vertrekken, en weldra de reis daar heen zal aanvangen. Of hij naar die hoofdstad geroepen is dan wel uit eigen beweging daarheen gaat, is tot nu toe on zeker. Op goede gronden is men hier echter algemeen over tuigd dat er in de betrekkingen des aartsbisschops onder den nieuwen koning eene aanmerkelijke en spoedige verandering zal plaats grijpen, LONDEN den 1 julij. H. M. en prins Albert hebben het koninklijk hospitaal te Greenwich met een bezoek ver eerd. Tweehonderd der aldaar onderhouden wordende man schappen, die de groote zeeslagen van 1794, 1798 en 1805 hebben bijgewoond waren als eene lijfwacht voor den ingang van het gebouw geschaard. In het hoogerhuis is eergisteren de wet wegens de municipale corpor,atien of stedelijke besturen in Ierland in co mité behandeld bij welke gelegenheid daarin op voorstel van lord Londonderry een aantal wijzigingen zijn gebragt de erkende strekking hebbende, om. het eigenlijke doel der weide vermindering van het overwigt der Protestanten in de steden, zoo veel mogelijk te verzwakken. Den 30 is de tweede lezing der wet tot vereeniging der beide Canada's in hetzelfde huis doorgegaan. Lord Wellington en anderen heb ben te dier gelegenheid beweerd, dat er met deze wet geen haast wasen zij zelfs als eene gevaarlijke proefneming was te beschouwen. In deze hoofdstad is eene inschrijving geopend, tot her stelling van de grootendeels door brand vernielde hoofdkerk te York, in haren voormaligen staat. Reeds in de eerste bijeenkomst, waarin het plan tot die inschrijving beraamd werd, is voor ruim 3,300 ponden deelgenomen. Alhier ontvangen brieven begrooten het aantal der Rus sische krijgslieden welke gedurende den laatsten veldtogt in Circassie omgekomen of krijgsgevangen gemaakt zijnop 12,000, en dat der stukken zwaar geschut, die bij de ver overing der forten in handen der inlanders zijn geraaktop ongeveer 150. PARIJS den 2 julij. De Constitutionel behelst heden het volgend berigt: Het gouvernement heeft, naar men zegt, eene tijding van zeer groot belang ontvangen. Mehemed-Ali is op het berigt van de afzetting van Chosrew-pacba uiterma te verheugd geweest, en heeft gemeend dat door dezeafzet- ting de grootste hinderpaal voor eene minnelijke schikking tusscheii de Ottomanische Porte en 'Egypte zoude uit den weg geruimd worden. Op de ontvangst van dat berigt, heeft hij aan zijnen eersten secretaris Samey-beij gelast zich naar Konstantinopel te begeven, om aan den sultan zijne hulde over te brengen en hem zijne bevelen te vragen voor de onmiddellijke teruggave der Turksclie vloot. Dit even belangrijk als plotselijk toegevend besluit van wege den pacha van Egypte za! ongetwijfeld eene op wederzijdsche opoiFering gegronde schikking bevorderen. Deze daadzaak wordt beschouwd als eenen gelukkigen invloed te moeten hebben op eene beslechting van het Oostersche vraagstuk. De Courrier Francais en de Siècle deelen dezelfde tijding medemaar volgens deze bladen zou het aanbod van de te ruggave der Turkschevloot onder voorwaarde gedaan zijn, dat de Porte er in bewilligde om regtstreeks met Mehemed- Ali te onderhandelen. Wierd dit voorstel aangenomendan zou de zoon van den onderkoning de vloot naar Konstan tinopel teruggeleiden. Den 23 junij heeft de bisschop van Fréjus zich met een aantal geestelijken aan boord van het fregat la belle Poule begeven, om daar de kist, waarin het stoffelijk' overschot van Napoleon zal worden geplaatst plegtiglijk te wijden. Men wil thans, dat de zeildag van dit fregat op den 5 julij bepaald is. Aan den generaal Bertranddie zich aan eene badplaats in het zuiden van Frankrijk ophoudt, moet zulks door den telegraaf geboodschapt zijn. In de Londensche Globe, een ministerieel blad, las men dezer dagen: Het gerucht is in de voorname kringen te Parijs algemeen verbreid, dat het verbod voor de leden van het geslacht Bonaparte, om zich in Frankrijk te vesti gen bij een kabinets-besluit is opgeheven; maar dat de voorwaarden aan dien maatregel verknochtnoch niet zijn vastgesteld. Integendeel zou men daaropdadelijk na de overbrenging van het stoffelijk overschoc van Napoleon, de goedkeuring der Fransche wetgevende kamers inroepen. On gein tkig heeft de Straatsburger aanslag eene zaak moeijelijk gemaakt, die anders geene de minste zwarigheid zou hebben ontmoet. Men moet thans waarborgen vorderen, waaraan tnen zonder dat voorval niet zou hebben gedacht." Een der roorgenbladeri houdt heden het volgende: Men verzekert, dat de heer Bois-le-Comtedie te Algiers moet komen vóór de terugkomst van den maarschalk, over- bienger is van een bepaald bevel, dathem(\ien maarschalk) beveelt op dit oogenbük niets verder te ondernemen en rust aan de soldaten te verleenen." Om zich een denkbeeld te maken van het moorddadige van den krijg van Algiers, dient, dac de zoogenaamde tirail leurs van Vincenneswelke, om hunnen onversaagde!! moed door de Arabieren met den bijnaam van kinderen des doods zijn bestempeld, en in den loop van den winter, ten getale van 13 officieren en 630 manschappen, te Algiers zijn ont- ontscheeptalsnu slechts tellen 3 officieren en 305 man schappen. Men meldt dat onze regering besloten beeft, om, door eene onafgebrokene bevestiging, de uitgestrekte vlakte ron dom de stad Algiers voor goed tegen strooptogten der Ara bieren te beveiligen. Een officier der genie heeft reeds aan- zegging ontvangenom naar Afrika over te stekenten ein de nog nezen herfst dit groote werk te beginnen. De sol datendie niet te velde behoeven te trekken, zullen daartoe worden gebruikt. De regering had, volgens het Journal des Débatstusschen twee plannen te kiezen, waarvan het eene strekte, om de vlakte door eenen muur, van klei met kalk vermengd gebouwd, en hier en daar van wachttorens voor zien te omringen het andere om rondom de vlakte eene doorloopende gracht, met eene borstwering daarachter, die hier en daar op schansen uitloopt, te graven. Het ministe rie. heeft zich voor het laatste plan verklaard. Het genoem de blad bouwt daarop reeds allerlei schoone verwachtingen. In het veertiendaagsche overzigt van de Revue des deux Mondes, leest men, omtrent den loop der gebeurtenissen in Spanje, het volgende: De zaken in Spanje nemen jtiet eiken dag eene meer gunstige wending voor de constitutionele zaak. De generaal Segarra heeft zich onderworpen, en spoort de opstandelin gen aan zich bij de nationale partij te voegen. Balmaseda is geslagen. De koningin wordt in Katalonie door eene van alle kanten toegestroomde bevolking vol geestdrift begroet. Het Spaansche volk blijft steeds voor het monarchale begin sel den diepsten eerbied koesteren. Ongetwijfeld zal de na buurschap van het hol' veel bijdragen om de partijen te ver zoenenen een groot aantal verdwaalde mannen terug te brengen. Na vele veronderstellingen schijnt mer. thans° te geloovendat de reis der beide koninginnen werkelijk geen ander doel heeftdan het herstel van de gezondheid der ko ningin Isabella. Wat hier ook van zij men zou zich be driegen door te geloovendat wanneer eenmaal Cabrera zal zijn overwonnen, en de Carlistische partij geheel ontbonden, de moeijelijkheden in Spanje ten eenemale zullen verdwenen zijn. Verre van daar. Het volk is monarchaal en godsdien stigzelts bijgeloovig, maar desniettemin is een aanzienlijk gedeeite der middelklassevooral in de groote stedenmet onze denkbeelden en beginselen behebten juist, omdat die denkbeelden en beginselen voor Spanje te zeer gevorderd zijn, en niet in overeenstemming met den algemeenen staat des lands, is de minderheid, die deze geleende staatkunde belijdt, ongeduldig hare denkbeelden te verwezenlijken, steeds geneigd tot geweld en oproer de toevlugt te nemen. Na de algeheele vernietiging van den Carlistischen opstand zal de radikale partij in Spanje waarschijnlijk heviger wor den en al meer en meer eischen. Het gouvernement zal dan vastheid, bekwaamheid en voorzigtigheid noodig hebben. Maar dat het zich vooral waclue zijne tegenstanders te min achten; de minderheid heeft zoo dikwijls de wereld beroerd en beheerscht." BRUSSEL den 2 julij. De heer Donylid van de com missie van liquidatie ts gisteren van hier naar Utrecht we dergekeerd, met nieuwe instructien ten einde de werkzaam heden der gemengde commissie aldaar te bevorderen. Een der Vlaamsche dagbladen zegt, dat de regering besloten heeft van de stad Brugge, veel meer dan tot nu toe het geval is eene zeehaven te maken. Tot dit einde zou er een breed kanaal worden gegraven van af die stad totaan zeeop 500 mêtres ten Oosten van Blankenberg. In de laatste dagen zijn van regeringswege langs de zeekust peilin gen gedaan, die de uitvoerbaarheid van het plan hebben be wezen. Het isonder anderen gebleken dat schepen van eenen diepgang van 20 voeten, zelfs bij laag water, op het (genoemde punc den vasten wal kunnen naderen. Dit moet te gemakkelijker zijndaar zich tusschen de banken van Ostende en Sluis, als ware het, eene baai heeft gevormd die eene aanmerkelijke breedte heeften waar men omstreeks 30 vademen water vindt. De gesteldheid van den bodem der zee aldaar is zoodanigdat men niet voor groote ver anderingen in diepte op die plaats te vreezen heeft. Nog nimmer is in Belgie voor het te veld staande vlas zoo veel geld gegeven als tegenwoordig. Alles wordt voor Engelsche rekening opgekocht. Hetgeen de landbouwer daardoor wint, zal den reeds zoo zeer gedrukten linnenwe ver gewissel ijk nog meer bezwaren en zeker aanleiding Ke ven tot een ernstig beklag. b b"" Den 1 dezer hebben in Kempenland de monniken van de orde der Praemonstrentenna eene ballingschap van -0 jaren, met veel plegtigheid en in het bijzijn van'eene'aroo- te menigte het m de geschiedenis bekende klooster van Tongerloo weder betrokken. 's GRAVENHAGE den 1 'julij. Z. M. heeft, met be- tuigmg^ van hoogstaeszelfs tevredenheid, aan den matroos jL as' Guntker behoorer.de tot de rolle var de 111 Oost-Indie gestationneerde korvet Hippo.mi.nes doen mtieiken de zilveren medaille van de tweede grootte ter be looning van edele en menschlievende dadenter zake van het door hem betoonde kloekmoedig gedrag in het redden,

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1