JMIDDELBURGSCHE C O UviVA N°. 80. Zalurdag IScfccttbrnafmtgcit. 1840. fe TE '3 4 Julij. Jfcflnfcrijk. BESTUREN en ADMINISTRAT1EN. QU0cmccttc 41cbcvianbscïtc iRaat- schappij. iïcbctflanbscfte ^anbcI-ftUrttechapptj. NIEUWSTIJDINGEN. SJuilecIïlfüJib. J_\| \JJ, 1 y' illcbctianbcn.. BURGEMEESTER en WETHOUDERS lier Stad MID DELBURG Gezien de Staten van ten achteren zijnde Belastingschul digen nopens de vervallene termijnen der Grondlasten over het loopende jaaropgemaakt door den Heer Ontvanger der Directe Belastingen, binnen deze Stad; Verwittigen mits deze de belanghebbenden dat de Dwang bevelen tegen de ten achteren zijnde Belastingschuldigen bereids worden opgemaakt en binnen kort aan hen zullen worden beteekendonder aanmaning, om als nog, tot voor koming van vervolgingten spoedigste hun verschuldigde te voldoen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 3 Jnlii 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. B E C 1 U S. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan, dat, door den Heer STaats raad Gouverneur der Provincie, is invorderbaar verklaard het Kohier der Personele Belasting voor de dienst" i83t> No. 9, en dat hetzelve ter invordering aan den Heer Ont vanger der Directe Belastingen is toegezonden. En zal deze worden afgekondigdmitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 3 Julij 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M.. B E C I U S. PUBLIEKE VERPACHTING VAN TIENDEN, gelegen in het District Middelburg. A. W. MIRANDOLLE, Agenc van den Algenreenen Rijks-KassierHoofdplaats Middelburg, belast met het be heer der Domeinen en Tienden van de Algemeene Nederland- sche Maatschappijin de Districten Middelburg en Goes zalop de ondergemelde dagen en plaatsen publiek aan den meestbiedende verpachtende TIENDEN over den Jare en Oogst van 1840, als: Te yF.RE op Zacurdag den 18 Julij 1840, en Te yLI SS ING ENop Dingsdag den 21 Julij 1840. Middelburg, den 4 Julij 1840. MIRANDOLLE. DIRECTEUREN van het BIJBEL-GENOOTSCHAP te Middelhuig, noodigen bij deze'alle contribuerende Le den, om op Woensdag 8 Julij, ten één uur, in het Museum alhier, tegenwoordig te zijn bij het doen der jaarlijksche Rekening, en bij de verkiezing van Directeuren, in plaats van de aftredende. Middelburg 3 Julij 1840. A. ^1. CRAMER. Tweede Secretaris. VERGADERING van het Middelburgsch^ Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, op Heden den 4 Julij 1840, des middags ten één ure. Over de Punten van Beschrijving. Namens Bestuurders P. de MARET TAK Secretaris. De DIRECTIE maakt bekend, dat door haar zullen «e- veild worden Te AMSTERDAMop Woensdag den 15 Julij 1840, 12,000 Blokken Banca's TIN, liggende aldaar. Te ROTTERDAMop yrijdag den 17 Julij 1840, 8,000 Blokken Banca's TIN, liggende aldaar. De Maatschappij geeft bij deze aankondiging de verzeke ring dat zij vóór de maand October dezer jaars geen an der Tin, dan de bovengemelde partijen aan de'Markt zaï brengen. De Notitien met de Veil-conditien zullen in tijds worden uitgegeven. Amsterdam, den 15 Junij 1840. VAN DER IIOUVEN, President. KOOY, Directeur, fungerend Secretaris. FRANKFORT den 28 junij. Men meldt uit Hanover, dat de geheimraad von Grafe aldaar uit Berlijn is aangekomen, om binnen kort de sedert lang voorgenomen operatie aan het gezicht van den kroonprins te bewerkstellingen. De generaal Perowskidie zich sedert geruimen tijd te Orenburg ophoudt moet zich zegt menzoodra de keizer te Pecersburg teruggekeerd zal zijn naar die hoofdstad be geven om bevelen wegens de uitrusting eener tweede expe ditie tegen Chiwa te ontvangen. Uit de officiële depeches door dien bevelhebber gedurende den eersten togtaan zijne regering algezonden, worden de vroegere geruchten omtrent de geleden verliezen bevestigd. Van tienduizend kameelen die uit Orenburg waren medegenomen was reeds bij de aankomst te Ak-Bulak de helft omgekomen of voorde dienst ongeschikt geworden, en de manschappen hadden, door de ontzettende koude en groot gebrek aan levensmiddelen verschrikkelijk geleden. Te Alexandria had de laatste Fransche paketboot geene gewigte depeches aangebragc, ofschoon die door den consul- generaal den heer Cochelet zoo stellig verwacht waren J dat hij den onderkoning verzocht had zijne reis naar Cairo I tot na de aankomst van dat vaartuig ce verschuiven. In j Opper-Egypte heerscht de grootste opgewondenheid der gemoe deren ten gevolge der strenge wijze op welke de organisatie der nationale militie wordt doorgezet. Een Arabier, van wiens vier zonen drie tot de dienst geprest warenis op last van den Bey zoodanig met stokslagen mishandeld dat' men hem naar huis heeft moeten dragen waarop de vierde zoon den Bey met eeue pistool van het leven beroofd heeft. De haat der bevolking van Alexandria tegen de Christenen neemt op eene verontrustende wijze toe. Zekere heer Tur- cinovicheen bejaard Europeer is op de openbare straat, door een Arabiermet een sabei gewond geworden zonder dat het blijkt dat deze zijne welverdiende straf heeft onder gaan. PARIJS den 29 junij. De Moniteur bevat een tweetal telegrafische depechesbetrekkelijk den toestand des legers in Algiers, welke de onrustbarende geruchten, die in de laatste dagen in omloop waren grootendeels wederspreken. Volgens het eerste dier berigten, uit de stad Algiers van den 24 dezer gedagteekend zijn twee convooijen leeftogc voor de expeditionaire kolonne bestemd, den 20 en 22 te voren te Blida aangekomen van waar de zieken en gewon den naar Algiers zijn vervoerd zonder door den vijand te zijn verontrust, terwijl de staat der vlakte en van het Sa- hel voldoeude is. Het tweede berigt uit Totilon van den 28 deelt dezelfde bijzonderheden mede, er bijvoegende, dat het vervoer der zieken en gewonden heefc plaats gehad zonder dat men eenen enkelen Arabier heeft ontmoet. De telegrafische gemeenschapwelke men zeide op verschillende punten ce zijn gestaakt heeft niet opgehouden te bestaan. De maarschalk yaiée werd den 27 te Blida en den 30 te Algiers verwacht. Arabische overloopers verhalen, dat hun ne landgenooten veel van den honger lijden dat het leger van Abd-el-Kader genoodzaakt is zich te ontbinden, om zich mondbehoeften te verschaften, en dat de emir gebrek begint te krijgen aan geld om de soldij zijner regelmatige troepen te betalen. In weerwil dezer officiële berigten, is men nog niet geheel gerustgesteld omtrent den werkelijken staat van zaken in Algiersen het blijkt in allen gevalle meer en meerdat de achterhoede van het leger bij het doortrekken van den bergpas van Teniab, inderdaad deerlijk gehavend is. Het Journal des Débatsdat niet kan gezegd worden moedwillig verdichte nadeelige geruchten op te nemen, deelt een vrij uitvoerig artikel mede, waarin nopens dit gevecht, onder anderen, het volgende voorkomt: De achterhoede was uit Zonaven en tirailleursten getale van 800, zamenge- steld. Den bergpas doortrekkende, is zij door eene hagel bui van kogels begroet, en onmiddellijk door 2,000 Arabie ren, regelmatige troepen, overvallen. Eene woedende en schrikkelijke worsteling ontstond daarop van man tegen man; de Arabieren, aangemoedigd door hunne overmagtren door de omstandigheid van de afsnijding der achterhoede van 'hec overige leger, wierpen zich met de woede van wilde dieren, op onze verraste soldaten. Met de eene hand greep een Arabier de bajonnet van eenen Fraiischman en met de andere stak hij hem met zijne yatagan of dolk. Van weder zijden was men tegen elkander te zeer opgewonden om het geweer te herladen; men vatte zijn wapen bij den loop, en maakte zich daarvan eenen knods de gewonden, de een op den ander vallende, zetten den strijd voort, sloegen elkander in het aangezigc niet de scecnen, die zij op den grond vonden, en geene andere wapens hebbende gebruikten zij hunne tanden, om elkander daarmede de afgrijselijkste wonden toe te brengen. De Arabieren, van eene yatagan, dolk en twee pistolen voorzien hadden in dezen strijd een noodlottig voor dcel. Tot drie malen toe is deze uitzinnige verwarring door de dapperheid der onzen hersteld tot drie malen toe wier pen de Arabieren zich op onze gelederen. Bij het afslaan voor de vierde maal eindelijk trokken zij terug, vol verba zing over eenen zoo heldhaftigen wederstand. Het verlies aan onze zijde wordt op 140 dooden en 300 gewonden be groot. 's GRAVENHAGE den 30 junij. IIH. KK. HH. de Erf prins en Elfprinses van Oranje zijn heden voormiddag ten 11 ure, uit Duitschland, alwaar hoogstdezelven een geruimen tijd aan hec koninklijk Wurtembergsche hof hadden vertoefd in goeden welstand te 's Gravenhage teruggekeerd. Bij besluit van heden heefc Z. M. benoemd den heer Rochussen tot minister van financiën. De Heer Rochussen heeft Z. M. verzocht slechts eene voorwaarde daarbij te mogen bedingen, om namelijk algehee- le openlegging van den staat van 's lands financien aan de Staten Generaal ce geven. Z. M. heeft niet geaarzeld die voorwaarde goed te keuren en zelfs de noodige magtiging tot die openlegging gegeven. Men verzekert, dac de heer Rochussen die gisceren avond naar Parijs is -vertrokken, slechts korten tijd zal afwezig blijven ten einde zoo spoedig mogelijk het beheer van het departement van financiën te aanvaarden zijnde aan den heer mr. A. van Gennep door Z. M. hec tijdelijke bestuur van dat departement nog gedurende eene maand bij verlenging on gedragen. Den 1 julij. Heden is de algemeene vergadering van de synode der Nederl. Herv. kerk, op de gewone wijze, door Zijne Exc. den minister van Staat, belast met de generale diieccie van de zaken der Hervormde kerk enz,, in deze re sidentie geopend. Het voorzitterschap daarvan wordt waar genomen door den wel-eerw. zeer gel. heer G. Benthem Red- dingius, cheol. doet. en pred. te Assen. AMSTERDAM den 1 julij. In een parcikulieren brief uit Brussel, van den 30 junij, leest men het volgende: Sinds eenigen tijd houdt m?n zich aan het ministerie van binnenlandsche zaken alhier bezig met hec ontwerpen van een handelverdragdoor den prins de Chimay aan het kabinet van 's Gravenhage voor ce stellen. Men meent, dat hec Nederlandsche gouvernement ook var, zijnen kant reeds ope ningen betrekkelijk de grondslagen van een handel-trakcaat tusschen de beide landen gedaan heefc. De voornaamste artikelen, waarop Belgie eene vermindering van regten vraagt zijn lakens, linnens, gedrukte en andere katoenen, tapijten, kanr, ijzer, spiegels, bronzen, messen, enz., blanke er. vuurwapenen, behangselpapieren, gehouwen steen, en voor al steenkolen. Daartegen zou Belgie eene vermindering van regten aanbieden op alle de Hollandsche koloniale voortbreng selen alsook op het vee en de kaas, het commerciële en in dustriële onderzoek onlangs door de kamer van afgevaardig den bevolen, zou wel eenige vertraging aan den loop der daartoe betrekkelijke onderhandelingen kunnen toebrengen maar men verwacht evenweldat hec kabinet van Brussel zich daardoor niet zal laten afhouden van de spoedige behan deling eener zaak, die niet de belangen der beide volken zott overeenkomen." Men meldt ons van Rio Janeirodat den 5 april II. aldaar zijn binnengekomen Zr. Ms. korvet Boreas, kapi tein-luitenant Boelenden 9 januarij uit Vlissingen'en den 17 februarij uit Plymouth en hec Hollandsche driemastschip Pieter Floriszoon, kapitein Spiegelberg den 9 januarij uic Texel gezeild beide bestemd naar Neérlandsch Indien. De laatste had aan boord een detachement van 120 man troe pen, die den eersten nacht begonnen te deserteren, tot dac op den 8 april daar aan boord een volslagen oproer uitbrak. Terstond werd er door Zr. Ms. korvet Boreas krachtda dige hulp verleendhet oproer onmiddellijk gedempten negen der belhamels aan boord der korvec gebragcom daar mede de reis naar Java te doen. De Pieter Floriszoon, onder hec bereik van het geschut der korvet ten anker gekomen, bleef in de grootst orde daar liggen tot dac zij den 14 april hare reize heeft ver- volgd, zonder eenen enkelen deserteur achter te laten. Zr. Ms. ko.vet Boreas was de gelukkige oorzaak, dat niet een groot gedeelte van het detachement gedeserteerd is die soms nimmer en meestal met veel moeite hier terug te' krij gen zijn. 1 MIDDELBURG den 3 julij. Gisteren is, in de gewone vergadering der provinciale commissie van geneeskundig on derzoek en coevoorzigt alhier, jhr. B. de Jonge, med. doet en hoógleeraarwelke bij besluit van Z. M. van den 17 ju' nij 11. tot lid in deze commissie benoemd wasgeïnstalleerd geworden, en heefc als zoodanig zitting genomen. Koning Leopold heeft den heer H. de Brouckire, lid van de kamer der represencancen en raadsheer bij het hof van appel te Brussel, tot gouverneur der provincie Antwerpen benoemd. De laatste tijdingen uit Parijs behelzen weder twee te legrafische berigten van de Spaansche grenzen beide gedag teekend uit Baijonne den 29 junij. Hec eerste luidt aldus De generaal Concha heeft den 25, des avonds, tusschen Miranda de Aiga en Tafalla Balmaseda geslagen, een hon derdtal manschappen van hem gedood en 130 krijgsgevangen gemaakt." Bij het tweede worde gemeld Balmaseda is gisteren avond (den 28) met 380 man over Larrau Frankrijk binnengekomen. Men verzekert da nog 2000 man morgen of gedurende den nacfcc op het z'elfd^ punc zullen binnentrekken." Er is dezer dagen in hec licht verschenen een antwoord op Dr. Eekmas boekje over het lager schoolwezen in Neder- land en bijzonder ,n de provincie Groningen we k vlug. .chr,ft voorzeker geene wederlegging ten aanzien van Je schandelijke onwaarheden, welke daarin voorkomen, behoef de, maar helaas! de stoute toon en laatdunkende uitdruk kingen, zoo met betrekking tot gewestelijke en plaatselijke Des turenals ten aanzien der schoolopzieners en schoolon derwijzers, in.hetzelve gebezigd, alsmede de bezwaren tegen

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1