MIDÖELBÜRGSCHE C O IJ RANT, - mïmf r.'r t vof" irr* r: N°. 79. Uoudcrdii! 1840. 2 Julij. BESTUREN en ADM1NISTRATIEN. Qm0rti0Atic~£hmbicAat. VEILING VAN DO MA.NI VLE GOEDEREN. (Stycufcatrc Stau&cstcbing. dövcrtcutic. NIEUWSTIJDINGEN. SDuitöcitlauö. (Broot-iarUtanjc. jfrankrtjk. Hebedanben. >"""d ,dl' z-K- p™> Neil,.ri De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in Zeeland adverteert, dat van heden af, ten zijnen Kantore zullen worden uitbetaald alle de Pensioenenover het twee de kwartaal 1840, Middelburg, den 2 Julij 1840. De Administrateur voornoemd P. P O U S. Op Maandag den 6 Julij 1840, des voormiddags ten 10 ure, zullen in het Nederlandse'! Logement in de Abdij, te Middelburgin het openbaar worden geveild, alle Domaniale BOUWLANDEN, WEILANDEN, DIJKEN, SCHOR REN enz., gelegen inde Provincie Zeeland; alsmede een PAKHUIS, staande en gelegen in de Stad Middelburg. Al les breeder omschreven in de daarvan alom aangeplakte Bil jetten, alsmede in de Catalogussen No. 1 en 2 welke res- pectivelijk voor den prijs van o 25 en f o 50 zijn te verkrijgen bij de Agenten van het Domein te Middelburg Sas-vanGentArnhemZutphen en Th ielalsmede bij de Agenten van het Domein in de Hoofdplaats van iedere Pro vincie des Rijks; terwijl de Veil-conditien ter lezing liggen in het Hotel van het Provinciaal Gouvernement van Zeeland ten Raadhuize der Stad Middelburg en ten Kantore van de Agenten van het Domein te Middelburg en te Sas-van-Gent. ZEGT HET VOORT. Op Zaturdag den 4 Julij 1840, des namiddags ten 2 ure, zal de DIRECTIE der Watering van Walzoorden in het openbaar aanbesteden, ten Huize van G. Adriaansenj, te WALZOORDEN: Het maken van 6000 LH Ellen ZINKWERK, 3000 Plat- beslag RIJSWERK vernieuwen van 2000 Ellen TUI NEN, het verhoogen en verzwaren van 100 strekken de Ellen Zeedijk, met eenig DELF-, METSEL- en TIM M ERWERK aan de Molen- Kerk- Noorddijk- en IVilhelmus Polders; benevens het leveren van RIJS- MATERIALEN, HORDEN en VILVOORDSCHE STEEN. Bestek en conditiën leggen dagelijks (Zon en Feestdagen uitgezonderd) ter inzage van de gegadigden zoo ten Huize van den Dijkgraaf te Hulst als ten Kantore van den Heer Ontvanger der Algemeeue Nederlandsche Maatschappij op den Huize te Zande. BURGEMEESTER en ASSESSOREN der Gemeente ZAAMSLAG adverteren bij dezedat de gewone jaarlijksche MARK F of KERMIS zal invallen op Maandag den 20 Julij aanstaande, en zullende eindigen den 23 derzelve maand. Burgemeester en Assessoren voornoemd A. D E E S. Ter ordonnantie van dezelve, P. W. STEENKAMP. BERLIJN den 26 junij. Het hof is img te Sanssouci maar de koning begeeft zich van tijd tot ti;d naar Berlijn om de regeringszaken te bespoedigen. Bij eeue dier gelegen heden heeft Z. M. hoogstdeszelfs ministers, ten huize van een hunner, den graaf von PVylich en Lottum vereenigd ten einde dien hoogbejaarden staatsman de moeite te besparen van zijne woning te verlaten. Prins en prinses Albert van Pruissen zijn, met hoogstder- zelver kinderen naar hunne goederen te Kamenz in Silezie afgereisd. FRANKFORT den 26 junij. Het vierde eeuwfeest van de uitvinding der boekdrukkunst is, den 24 en 25 dezer, zoo in deze stad als in vele andere Duitsche stedenmet groo- ten luister gevierd geworden. Hier te Frankfort leverde een optogt van meer dan 4000 personen onder welke zich de leden der 39 gildenmet hunne verschillende vaandels be vonden een indrukwekkend schouwspel op. Te Maintz is bij deze gelegenheid een muzijk-feest gege ven, waartoe ruim 1300 zangers en zangeressen hebben me degewerkt, terwijl de zaal tusscheu de 6 en 7000 raenscheu bevatte, HAMBURG den 27 junij. z. M. de keizer van Rusland Is in den nacht tusschen den 23 en 24 dezer, van Hanover komendeover Harburg en Altona naar Kiel voortgereisd zonder eerstgemelde stad aan te doen. Te Kiel is de keizer des morgens ten half 10 ure aangekomen en heeft zich, na een kortstondig oponthoud, aan boord der Russische stoom boot Bogatyringescheept. De Börsenhalle bevat een berigt uit Kiel, van den 24 dezer, des morgens ten 11 ure, door den Russischen con sul te Hamburg, den heer L. Schriderheden bekend ge maakt, en volgens hetwelk men bij het vertrek der oorlogs stoomboot Bogatyr uit Peterburg vernomen heeftdat de Russische havens in de Oostzee voor den vrijen invoer van granen zijn opengesteld, en dat de keizerlijke ukase deswe gens eerstdaags zal worden uitgevaardigd. LONDEN den 26 junij. H. M. de koningin heeft woens dagop den troon gezeten zijnde, de adressen van geluk- wensching met het behoud van haar leven van de univer siteiten van Oxford en Cambridge, uitbanden van derzelver groote deputatien, ontvangen. II. M. en prins Albert hebben vrijdag lord en lady Ravensworth met de bijwoning van een feest vereerd, door hen op hun landgoed Percy's-crooss, nabij Fulham gegeven. Langs den geheelen wegdien het vorstelijk paar moest rij den hadden de bewoners der huizen vlaggen of kransen uit gestoken ook waren hier en daar eerebogen opgerigt. Verscheidene leden der koninklijke familie waren insgelijks tot dit feest genoodigd, dat kostbaar en smaakvol was inge- rigcen met een bal eindigde, waaraan de koningin deel heel: genomen, door met prins Albert en prins George van Cambridge te dansen. lieden is het de tweede verjaardag der troonbeklimming van H. M. De voorbereidende werkzaamheden tot oprigting van het monument voor den beroemden Nelson in Trafalgarsquare zijn aangevangen. Gisteren zijn in het lagerhuis de discussien in comité over het bekend ontwerp van lord Stanley, voortgezet, nadat de heer 0 Connell vergeefsche pogingen had aangewend om de zaak op de lange baan te schuiven. Verscheidene ministeriele leden trachtten den tijd gedurende welken iemand eene ze kere som in de belastingen betaald moet hebben, alvorens op de kiezerslijsten in Ierland geplaatst te kunnen worden, van 12 op 6 maanden verminderd te zien, maar eene meerderheid van 4 stemmen heeft ten voordeele der door lord Stanley ge- maakte bepaling van 12 maanden beslist. Na den afloop dezer stemming, zeide de heer Sibthorp dat de secretaris van staat voor de koloniën, die bij de be handeling dezer wet de ministeriele amendementen inzonder heid verdedigtna zoo menigvuldige nederlagen beter doen zou zijn ambt onverwijld neder te leggen dan nog langer in het bewind te blijven. Deze aanmerking werd door de oppo sitie luid toegejuichtmaar van den kant der ministers is daarop geen antwoord gegeven. Alhier ontvangen brieven uit Athene, van 9 junij, hou den in dat koning Ottoondanks zichzelvenzijnen minis ter Zographos ontslagen en den heer Paicos in diens plaats benoemd heeft. Voorts melden zij, dat de koningen de ko ningin zich nog in den Peloponesus bevondenen talrijke ver zoekschriften tot herstelling van grieven en tot verwijdering der Beijersche troepenontvingen. Nog wordt gezegddat de stemming der gemoederen in Maina zoo ongunstig was, dat de koning van zijn oogmerk had afgezien om dat gewest te bezoeken. Brieven uit Malta bevestigen niet slechts het vroeger berigt, omtrent het ontslag van alle derwaarts opgebragce Napolicaansche vaartuigen, maar melden ook, dat de admi raal Stopford den 15 dezer op dat eiland is terug gekomen, en dat de Engelsche oorlogschepen Prinses CharlotteBel ler ophon en Rhadamantus de reede van Napels verlaten heb ben. De beide eerste moesten naar Malta wederkeeren maar de bestemming van het laatste was niet bekend. In het begin der vorige maand is de Noord-Amerikaan- sche staat Georgia door vreesselijke overstroomingen geteis terd die talrijke eigendommen verwoest en aan vele menscher. 'net leven benomen hebben. PARIJS den 27 junij. De kamer der pairs heeft deii 24 dezer de wet omtrent het verbeteren der binnenlandsche scheepvaart met 67 tegen 49 stemmen aangenomen. Het ge vaar van verwerping dezer wetop grond van de gevoelig heid der pairs over de stelling waarin zij door het toezen den van zoo veel wetten, na het uiteengaan der afgevaar digden gebragt zijnis dus werkelijk groot geweest. Gis teren is de wet betrekkelijk de verlenging van het octrooi der bank met eene veel aanzienlijker meerderheid bij de pairs doorgegaan. De prins de Joinville heeft den 24 deze hoofdstad verlaten, om zich te Toulon naar St. Helena in te schepen. Vijf-en-twintig jaren geleden, juist op dienzelfdeu dag, vercrok de generaal Gourgaudom te Rochefort toebereidse len te maken tot de inscheping des toen zoo zeer verneder den veroveraarswelke inscheping op zijn gedwongen ver trek naar het eiland zijner ballingschap uitliep. - Men spreekt van een gerucht, volgens hetwelk de maarschalk Valée door de Arabieren krijgsgevangen zou ge maakt zijn en onze troepen geheel vernield doch men meent hetzelve op eene stetlige wijze te kunnen tegenspreken, de oorzaak daarvan aan de onzekerheid toeschrijvende, die uit het achterblijven der officiële berigten noodwendig moet voortspruiten. Volgens berigten uit Zwitserland vreest men te Schaf- hausen voor ernstige onlusten, waartoe godsdienstige twis ten zouden aanleiding geven. Men verzekert, dat dezen morgen aan de Spaansche ambassade alhier berigten uit het hoofdkwartier van Esparte- ro van den 20 dezer zijn ontvangen volgens welke de her tog de la Victoria zich op dien dag nog te Lerida bevond alwaar hij de aankomst der artillerie afwachtte, bestemd om tot het beleg van Berga mede te werken. Het hoofdkwar tier te Lerida schijnt eerst van den 24 op den 26 te zullen worden opgebroken, zoodat al hetgeen omtrent vroegere bewegingen tegen Berga is gemeld voorbarig is. De koningin-regentes wordt van den 23 tot den 25 te Le rida verwacht, van waar zij zich naar Barcelona zal bega ven overal op haren togt van de zijde der bevolking °dc meeste blijken van toegenegenheid en geestdrift ontvangende. Eene telegrafische depeche uit Baijonne van den 26° door den Moniteur medegedeeld, meldt, dat Balmasedagesla gen en door de generaals Ribera en Concha achtervolgd nergens eenige belangstelling ondervindende, waarschijnlijk zal genoodzaakt worden de wijk op Fransch grondgebied te nemen. In correspondentie!! van de grenzen leest men dat Cabre- ra op dit oogenblik aan het hoofd van 12,000 man staat zoodat het aan Espartero niet zoo gemakkelijk zal vallen zijn plan ten uitvoer te leggen, namelijk, om hem tot over de Fransche grenzen te verdrijven. Over Marseille heeft men hier berigten uit Konstanti- nopeltot den 8 dezer. Het ontslag van den grootvizier Chosrew-pacha wordt daardoor buiten allen twijfel gesteld Het is hein verleend bij een hatti-scherif of keizerlijk beveü schrift, en wel, als belooning voor zijne menigvuldige dien sten en met oogmerk om hein eene welverdiende rust te ver schaffen. Zijn opvolger is R«(?»/-pacha die als voorstander der Fransche politiekten aanzien der Oostersche aangele genheden te boek staat. Den 6 dezer bevond de Egyptische onderkoning zich nog te Cairoen deed aldaar onderzoek naar de oorzaken der zich telkens herhalende branden. Het gerucht liep te Alexan- driadat de DrusenMaroniten en bewoners van den Libanon in opstand tegen Ibrahitn-pacha waren, maar vol gens andere brieven was de zaak van gering belang en aan geene politieke oorzaken toe te schrijven. s GRAVENIIAGE den 28 junij. Men spreekt er van, dat eerlang eene reorganisatie van het kabinet des KoningI en de Staats-secretarie zou plaats hebben. Onder anderen zou de heer van Straalenkabinets-secretaris voorloopig met de directie van het kabinet des Konings worden belast welke directie door het eervol onrslagaa., den hoer direc teur Hofman verleend op dit oogenblik onvervuld is. Door den minister van buitenlandsche zaken is eer ken nis van de gouverneurs der provinciën gebragtdat de bui- tengewone leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal naar aanleiding van art. 230 der grondwet te benoemen, de bij de art. 81 en 92 voorgeschreven vereischten in zich moeten vereenigen dat aan hen een geloofsbrief, ingerigc overeenkomstig het bij Zr. Ms. besluit van 19 maart 1819, lett B, voorgeschreven model, moet worden afgegeven, en dat* naar aanleiding van het 93ste artikelleden van de provinciale Scaten, in de Tweede Kamer der Staten-Generaal als buiten gewone leden zitting nemende ophouden tot de provincia" le Staten te behooren, doch dat de gouverneurs, wanneer zoodanig geval zich opdoet, zullen moeten zorgen, dat ter vervulling van de buitengewone vacature, daardoor i'n dé provincia e Staten te ontstaanniet overgegaan worde vöfr en aleer de zitting der Tweede Kamer in dubbele getallen zal zijn ten einde geloopenen zulksop dat de uitgeval len leden der provinciale Staten, na afloop dier zitting we- derom daarin zouden kunnen worden herkozen. Men verneemt, dat jonkhr. mr. 0. van Swinderen van Rensuma, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Gene. raai gedurende de afgeloopen zitting door Z. M. is benoemd tot staatsraad in buitengewone dienst. Het bevestigt zich, dat rnr. J. Cats Epz. zijn ontslag heeic ingediend als lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge- ner.aal voor de provincie Vriesland. Men wil dat dit ontslag door Z. M. zou zijn aangenomen. Men wil weten dat de luitenant-generaal baron van Geen het meest in aanmerking zou komen bij de vervulling der betiekking van gouverneur der residentie, opengevallen door het overlijden van den luitenant-generaal graaf van Lim burg -Stirum. Aan den generaal-majoor van Balveren, provincialen kommandant van Vrieslandis door den Koning pensioen verleend. Z. M. de keizer van Oostenrijk heeft den baron Molle- rusden Nederlandschen buitengewoner) gezant en gevolmagl cigden minister aan zijn hof, de orde van de IJzeren Kroon van de eerste klasse geschonken. Uit Alexandria wordt nader van Hp.i zou vertrekken. Men Lrzeto, d™'8z™ K° NS ™h' 'd augustus naar Alexandria tertlgk"^. d' gekomen0 mfdetfl*12" 3 ',UU]'' Eergisteren is alhier aan" van het reserve har V8" 60 manschaPPe" 1 komende et reserve-bataillon der 6de afdeeling infanterie in ffar- ni/oen te Haarlem, onder geleide van den seden luitenant J T WMn'"' te" !'"de bij de veld-bataillons der genoemde af deeling te worden ingedeeld. Ingevolge aanschrijving van het departement van oor log is de ade luitenant M. A. J. Rubensvan het adc ba-

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1