MIDDELBVRGSCHE C O 'AIT. N\ 78. Dingsdag 1840. 30 Jaiiij. BESTUREN en ADMINISTRATIEF, publicatie. 3lgemcctt JSurgerlijls Pensioetifcmbd. CtanbcigsÉcbuigcit, NIEUWSTIJDINGEN. Xïi&itöciilaMfc. <6tr0Ot~I3rttlaujc. ScSgtc. ilebcviatibcn» WifgluP De abonnemerits-()rijs dezer Courant is 2 75 voor drie maanden, en franco per Post f5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Adoertentien behoort te geschieden des morgens vddr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte-en Dood bekendmakingen, waarvan de prijs van éen tot zes regels is f 1 50 en voor iederen regel daarboven 22 Gents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gezien een besluie van den lieer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, van den 18 dezer maand Provinciaal Blad rio. 65) Brengen ter kennis der In- en Opgezetenen, dat, naar aanleiding der wet van den 30 Met' 11, Staatsblad 110. 15); tot vaststelling der Middelen tot dekking van de Uitgaven be grepen in de Begrooting over den jare 1840, de door den Heer Staatsraad Gouverneur voor de dienst van 1840 execu toir verklaarde Kohier en wegens de Grondbelastingalsnu voor een geheel jaar, en dus tot het einde van gezegde dienst, invorderbaar zullen zijn. En opdat niemand hiervan onkundig blijve zal deze wor den afgekondigd, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 26 Junij 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BEC1US. Ten Kantore van den Ontvanger van het Fonds voor de Provincie Zeeland zullen gedurende de maanden Julij en Augustusworden betaald de Pensioenen over het halfjaar verschijnende den 30 Junij 1840, met overlegging van Atte statie de Vita en op vertoon der Acte van Inschrijving. Middelburg, den 30 Junij 1840. De Ontvanger voornoemd A. J. BOËSSES. BURGEMEESTER en ASSESSOREN der Gemeente KOLIJNSPLAAT maken bij deze bekend, dat de JAAR MARKT dezer Gemeente dit jaar een aanvang zal nemen met Woensdag den 8 Julij en eindigen met Zaturdag avond zien 11 daaraanvolgende. De Burgemeester voornoemd L. A. PAARDEKOOPER. Op Zaturdag den 4 Julij 1840 des namiddags ten 2 ure, zal de DIRECTIE der Watering van Walzoorden in het openbaar aanbesteden, ten Huize van C. Adriaansenste WALZOORDEN: Het maken van 6000 Ellen ZINKWERK, 3000 Plat- beslag RIJSWERK, vernieuwen van 2000 Ellen TUI NEN, het verhoogen en verzwaren van 100 strekken de Ellen Zeedijk, met eenig DELF-, METSEL- en TIM MERWERK aan de Molen-Kerk-Noorddijk- en Wilhelmus Polders; benevens het leveren van RIJS- MATERIALEN, HORDEN en VILVOOIIDSCHE STEEN. Bestek en conditiën leggen dagelijks (Zon en Feestdagen uitgezonderd) ter inzage van de gegadigden zoo ten Huize van den Dijkgraaf te Hulst als ten Kantore van den Heer Ontvanger der Algemeene Nederlandsche Maatschappij op den Huize te Zande. KERKVOOGDEN te ZOUTELANDE zullen op Zatur dag den 18 Julij 1840, des namiddags ten 2 ure, in de Consistorie-Kamer aldaar, onder nadere goedkeuring van het Hooger Bestuuraanbesteden eenige herstellingen aan het SCHALIEN-DAK van het Kerkgebouw. Zijnde de voorwaarden te zien bij den Secretaris van Kerk voogdenvan den 13 tot den 18 Julij des middags van 12 tot 1 ure. Zoutelande den 30 Junij 1 840. Kerkvoogden voornoemd, J. ADRIAANSE. Ter ordonnantie van dezelve, P. S. de KONING Secretaris. FRANKFORT den 24 junij. Door den Russischen ge zant te Rome, prins van Potemkinis het antwoord van den Pauselijken Stoel op de ofliciele nota wegens de arre statie van den bisschop van Podlachiën, naar Petersburg op gezonden, alvorens hij de eerstgenoemde hoofdstad verlaten heeftom zich voor eenigen tijd naar Florence te begeven. Genoemd antwoord zou in een zeer gematigden, maar tevens hoog ernstigen toon gesteld zijnen aanleiding geven tot cene schikking, volgens welke het Russisch gouvernement, zonder zichzelven te krenken den prelaat naar zijn bisdom zou kunnen doen terugkceren. Men scljrijft uit Hanover den 23 dezer, dat Z. M. de keizer van Rusland aldaar in den voormiddag van dien dag was aangekomen en een bezoek bij den koning en de ko ningin op het slot Montbrillantafgelegd had waarna hoogst- dezelve zijne reis, in de rigting van Hamburg, had voort gezet. LONDEN den 24 junij. In de zitting van het lagerhuis van maandag hebben de ministers niet minder dan drie nederla gen geleden. In de eerste plaats zijn de belangrijkste arti kelen van een ontwerp op het overvoeren van inlanders uit de Engelsche Oost naar Mauritius, met groote meerderheid verworpen vervolgens heeft de wet op den invoer van meel in Ierland gelijk lot ondergaan, en eindelijk is, tegen den zin van het ministeriebesloten dat de regter bij het admirali teitshof voortaan geene zitting in het parlement zal hebben. Aanstaanden vrijdag zal de behandeling in comité van het ontwerp van lord Stanley, op de Iersche kiezerslijsten, voortgezet worden, terwijl lord Russell beloofd heeft het ontwerp van den solliciteur-generaal voor Ierland, deze zaak betreffende dien dag niet ter tafel te zullen brengen. Het regtsgeding tegen Edsvard Oxford is maandag aan gevangen maarten gevolge der aanmerkingen van zijnen pleitbezorger, dat verscheidene personen, die als getuigen ge hoord moesten worden en op zeer verren afstand woonden niet zoo spoedig te Londen zijn konden, alsmede dat de op gewondenheid der gemoederen, door de verontwaardiging over den aanslag verwekt, de leden der jury nog niet toe zou laten met de vereischte kalmte te oordeelen, heeft het hof beslotende verdere voortzetting der zaak tot den 9 der volgende maand te verschuiven. JfVAUÏiHjfc. PARIJS den 24 junij. Gisteren verbreidde zich hier een vrij zonderling gerucht. Men wilde weten, dat de vertegen woordigers der groote mogendheden in de Londensche con ferentie tot de beslissing waren gekomen, om aan den Egyp- tisc'nen onderkoning eene laatste aanmaning tot teruggave van het door hem veroverde grondgebied te doen en dat de Engelsche en Russische vloten indien Mehemed weigerde toe te gevende havens van Syrië en van Egypte zouden blokkeren. De mogendheden zouden hem slechts veertien dagen tijd meer laten om een besluit te nemen. Men voeg de er bij, dat de Fransche gezant, de heer Guizotgewei gerd had om tot die beslissing toe te treden en nadere last brieven van zijne regering had gevraagd. Het is ons onbe kend in hoe verre dit nieuws juist ismaar het schijnt aan geen twijfel onderhevig, dat Mehemed-Alide langzame raadplegingen der Europesche staatslieden moedebesloten heeft, om den loop der zaken te dwingen en den veldtogt weder te openen. Sedert langen tijd dringt zijn zoon Ibra- him bij hem op verlof aan, om weder voorwaarts te ruk ken. Er is alle reden om te gelooven dat het jaar 1840 niet voorbij zal gaanzonder dat het Oosten nog weder het schouwtooneel van gewigtige gebeurtenissen worde. Zeker huis in de straat du Petit-Carreau was onlangs het tooneel eener allertreurigste gebeurtenis. De heer C. vroeger chef van een der aanzienlijkste handelhuizenwerd door rampspoeden gedwongen om als bediende in een ma gazijn voor zich en de zijnen het brood te verdienen. Zijne echtgenoot was eene dochter van welgestelde lieden, en het ging haar zeer ter harte, haren kinderen vooral hare zestien jarige dochterniet eene zoodanige opvoeding meer te kunnen geven, als zij zelve genoten had. Haar vader, die geenszins weigerde de ongelukkige familie te ondersteunen vond het echter eene dwaasheid om aan het eene kind eene grootsclie opvoeding te geven, terwijl de drie andere, alle jongensgenoodzaakt zouden zijn een handwerk leeren. De stellige weigering van den grootvader, om zijne kleindochter op eene kostschool te doen, krenkte mevrouw C. diep, en zij was daarover radeloos. Laatstleden zaturdag was haar man genoodzaakt zich uit de stad te begeven. Nu liet zij hare dochter die als leer linge in eenen winkel was geplaatstbij zich komenover laadde haar met liefkozingenzond haar weder naar hare meesteres en bragc daarna hare drie zonen te bed. Vervol gens schreef zij eenige brieven, begaf zich naar de ka mer, alwaar hare kinderen waren, en na zich te hebben ver zekerd, dat zij in eenen genisten slaap lagen, maakte zij een vuur van houtskolen aansloot de kamerdeur en plaat ste zich naast het bed der sluimerende knaapjes. Des anderen daags morgens keerde de heer C. terugen was niet weinig verbaasd noch zijne vrouw, noch zijne kin deren te zien en de deur der slaapkamer gesloten. Voor eenig onheil beduchtsnelde hij naar den commissaris van poiicie en toen op diens bevel de deur geopend was, vond hij zijne vrouw in dezelfde houding zitten als zij zich waar schijnlijk had nedergezethare handen waren gevouwen als iemand die bidt. De ongelukkige en hare kinderen waren dood. Aan de zamengetrokken handjes der kinderen, die allen van een sterk ligchaamsgestel waren kon men zien dat zij langen tijd met den dood hadden geworsteld twee hunner was het zelfs gelukt van het bed te komen en hun ne moeder te naderen. De door mevrouw C. aan haren man en vader geschreven brieven zijn treffend: zij geeft daarin ce redenen opdie haar tot eene zoo vreesselijke misdaad hebben vervoerd Zij smeekt haren vader voor de opvoeding harer dochter te zorgen, en zegt, dat hem zulks gemak- keiijzal zijndaar nu drie personen die vroeger zijne ondersteuning genoten niet meer leven. BRUSSEL den 25 junij. Te Luik heeft men de tijding I ontvangen, dat de beroemde fabrijkant John Cockerill, naden j 12 dezer uit Petersburg te Warschau aangekomen te zijn, aldaar aan de gevolgen eener beroerte overleden is. Men j beschouwt het overlijden van dezen werkzamen en merk- waardigen man, op wiens naam nog zulke uitgestrekte fa brijk-inngtingeii in Belgie bestuurd worden als een verlies voor het gelieele land. De werkzaamheden der commissaris sen van 's mans thans voor zijne schuldeischers beheerden boedel, zullen daardoor niet weinig vermeerderen en moeije- lijk worden. Met grooten ophef spreekt men in een berigt uit Brug ge van de piegtigheidwaarmede op gisteren eene nieuwge bouwde Belgische oorlogs-goelec het dok verlaten heeft, 0111 door het kanaal naar Ostende te worden gevoerd. Dit schip zal met eenige jonge zee-officieren en een vijftigtal ma trozen worden bemand en dit jaar dienen tot geleide en be scherming der Belgische schepen die op de groote visch- vatigsc in de noordelijke zeeën uitgaan. Het berigt eindigt met den wenschdat de regering op den ingeslagen weg moge voortgaan, en ook andere oorlogschepen tot beschert ming der Belgische scheepvaart bouwen. s GRAVENHAGE den 25 junij. In den afgeloopen nacht is altiier overleden de generaal der infanterie Leopold grave van Limburg Stirum grootkruis der beide Nederlandsche orden, gouverneur dezer residentie, lid van de Eerste Kamer der Scaten-Generaalenz. Het aandeel, hetwelk de edele graaf aan de herstelling der bestaande orde van zaken in het vaderland ten jare 1813 ge nomen heeft, is algemeen bekend, en diep in de harten van aile Nederlanders gegrift. Naast van Hogehdorp en van der Duin van Maasdam prijkt zijn naam onvergetelijk in 's lands geschiedeniswegens zelfopoffering en moed in de uren des gevaarsen wegens den blakenden ijver, die dat edel drie tal, waarvan nu nog slechts één lid in leven is, toen en sedert heeft bezield voor al wat bevorderlijk kon 'zijn aan het welzijn des vaderlands. Men verneemt, dat van wege Z. K. H. den Prins van Oranjeaan den mr. timmerman J. E. van EUinkkuizen al hieris opgedragen, het bouwen en de verdere daarstelling eener antieke schilderij-zaal met daartoe behoorende gaand» rrnkkpn v" Z' K" H' Zal WOrde" °PS'é- trokkenen verre boven de andere daken van hetzelve uit steken, onder anderen ook met acht torenspitsen prijkende terwijl het inwendige in den geest van die te Oxford in En gelandwelke van de XlIIde eeuw dagteekenr, zal versierd worden. Een model hiervan op eene zeer kleine schaal door dien bekwanen timmerman uit mahonijhout vervaardigd en aan den Prins aangeboden moet zeer voldaan hebben en mag met regt een kunststuk genoemd worden. De I-Iooge Raad, kamer van burgerlijke zaken, heeft in de zitting van heden uitspraak gedaan in de zaak van het bestuur der registratie, contra de heeren Voute en Co., betrek kelijk de regtsvraag, of het ten processe overgelegde briefje aan toonder, door de associatie-cassa te Amsterdam afgegeven al dan niet moet worden gecenseerd toe de kassiersbriefjes tè behoorenwelke bij de wet van 31 mei 1824 van zegel zijn vrijgesteld of we!of hetzelve, volgens het beweren van het bestuur der registratie, als een billet au porteur, volgens are. 14 der wet van 13 brumaire 7de jaar, aan het zegel onderworpen is. De Hooge Raad heeft bij het uit gesproken arresthet vonnis van den eersten regter gecon firmeerd en verklaard, dat het ten processe overgelegde brief je aan toonder met een kassiersbriefje moet worden gelijkge steld. Dienovereenkomstig is de ingestelde eisch tot cassatie gerejecteerden de eischer veroordeeld in de kosten en tot betaling der boete van cassatie. De arrondissements-regtbank alhier, (correctionele ka mer) heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van de' twee Engelschen Ben Rbeschuldigd van het toebren gen van slagen aan den persoon van C...., woonachtig te Rotterdam en die zich mede in dit proces als civile 4tij had gesteld. De regtbank heeft beide beklaagden schMdi» verklaard aan het hen ten laste gelegde feit, edoch zonder praemeditatie en hen mitsdien veroordeeld naar aanleiding --■V» lsie alinea C. P. en voor zoo ver den eerste aaS - iatre!t tevens met toepassing van art. 463 ibidem en e Haagde B. tot eene gevangenis van 9 dagen, en den peKlaagde R. tot eene gevangenis van eene maandbenevens ieder 111 eene geldboete van f 20 en in de kosten. Wijders peelt de regtbank de civile partij niet ontvankelijk verklaard 111 hare ingestelde vorderingaangezien de geleden schade niet was gejustificeerd.

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1