MIDDELBURGSCHE C O IJ II A N°. 75. üiiigsdag 1840. 23 Junij. BESTUREN en ADIVIïNISTRATJ EN. NIEUWSTIJDINGEN. Suitselüaub. Jfca wilrijk. ilcöcvliïtiöcn. De abuiinemeuls-;>rijs dciei' Courant is J 2 76 voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt complantol bij het einde van ieder vierendeel jaars De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs »an dén tot zes regels is/i,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. De DIRECTIE brengt ter kennisse van de Stemgeregcig- de Deelhebbers, dat, ingevolge het 91ste der Arcikelen van overeenkomst de in de vergadering van Commissarissen goedgekeurde Balans, over het vijftiende Boekjaar, geëin digd zijnde met ultimo December 1839, van den 20 Junij tot den 4 Julij 1840, voor hen ter visie zal liggen ter Se cretarie van de Directie te Amsterdambij de Agenten der Maatschappij te RotterdamMiddelburg en Dordrechtaan het Lokaal der Kamer van Koophandel en Fabrijken te Ley. den en op het Raadhuis der Stad 's Gravenhage. Amsterdam, den 15 Junij 1840. VAN DER HOUVEN, President. KOOY Directeur, fungerend Secretaris. De BURGEMEESTER van DOMBURG maakt bij deze bekend datingevolge overleg met de Commissie van de Bad-Inrigcing alhier met het gebruik van de Binnen- en Buitenbaden een aanvang zal kunnen gemaakt worden op Maandag den 29 dezer; terwijl, even als vorige jaren, bij eenige Inwoners in deze Gemeente nog geschikte Kamers uit logeren te huur zijn. Domburg, den 22 Junij 1840. De Burgemeester voornoemd, A. v. d. MEULE. WEENEN den 12 junij. Z. M. de keizer heeft, bij het uitvaardigen van het besluit, waarbij aan het hof den rouw, ten gevolge van het overlijden van Z. M. den koning van Prnissenwordt voorgeschreven, te gelijker tijd bepaald dat het huzaren-regement koning Frederik mihehn r.o. 10, deil rouw voor den tijd van 5 weken aan zijn vaandel zal dragen en voor altijd den naam van den overleden monarch behouden. Voorts heeft Z. M., als een blijk van vriendschap voor den thans regerenden koning van Pruisse», het eigen- domsregc van dit regement aan hoogscdenzelven overgedragen. h R ANKFORT den 16 junij. De Duitsche Staten schijnen het eindelijk eens te zijn geworden nopens den aanleg van vestingen in het Zuid-Westelijke Duitschlandwaartoe'reeds bij den vrede van Parijs besloten was. Op voorstel van den Pruissischen gezant te Frankfortis thans bepaald dat zoo wel Rastadt als Ulm zullen versterkt worden. I11 den be ginne was alleen van Rastadt gesproken, maar de verster king van Ulm is voor de verdediging van Zuid-Duitschland te belangrijk geacht, om niet daartoe over te gaan. Tot meerdere beveiliging van de Zuid-Westelijke grenzen, zullen ook de bergpassen van het Schwarzwald bevestigd worden. Daar de reeds voor lang tot uitvoering van zulk een plan ne ergelegde gelden niet toereikend zijn voor het thans ont worpen werkzalonder waarborg van het bondgenoot schapeene geldleening tegen 4 pet. rente gesloten worden, en zal jaarlijks door de verschillende Bond-Stacen bij omslag, 5 ten honderd van het op te nemen kapitaal worden bijge- Aiagen, zullende daarvan 1 pet. tot aflossing worden aan gewend, LONDEN den 17 junij. Eergisteren heeft de koningin een kabinetsraad gehouden, waarin aanstaande zondag, de 21 dezer, als de dag bepaald is, op welken openbare dank- zeggingen voor de redding van Hr. Ms. leven gedaan zullen worden. De koningin en prins Albert hebben zich vervolgens naar Wiudsor begevenwaar zij met de grootste geestdrift ont vangen zijn. Het schijnt nog onbeslist voor welk geregsthof Edtvard Oxford te regt zal staan ook zijn omtrent den door hem gedanen aanslag geene nadere bijzonderheden bekend geworden. De heer Pelbarn heelt op aandrang der moeder van dien jongeling, zijne verdediging op zich genomen, die daarop gegrond schijnt te zuilen zijn dat hij aan vlagen van verstands verbijstering onderheven is. Van medepligtig en verneemt men mets met zekerheiden velen trekken het gerucht in twijfeldat eene lijst der zoodanigen bij Oxford gevonden zou wezen, of houden althans die lijst voor een door hem verdicht stukom aan zijne zaak meer gewigt bij te zetten Men zegt, dat hij verklaard zou hebben, dat de pistolen niet met kogels geladen zijn geweest, wat echter moeijelijk daarmede overeen is te brengen, is, dat hij op den dag van den aanslag 24 kogels gekocht heeft. Gisteren morgen is alhier, bijeen bakker in Highstreet Wapping brand uitgebrokenwaardoor verscheidene woon- cn pakhuizen en eene groote menigte koopwaren vernield zijn, terwijl ook eenige op de rivier liggende schepen meer der of minder schade heuben geleden, en eet: jong mcnsch, die bij den eigenaar van een der verbrande huizen inwoonde, het leven in de vlammen heeft verloren. Men vreesde ge- durende eenigen tijd voor de veiligheid der schepen in het Londen-Dock maar gelukkig i. het gevaar daarvan afgewend. Prins Louis Napoleon heeft een brief in de Engelsche dagbladen doen plaatsen on.-> jne goedkeuring te hechten aan het protest door zijnen o'irn Josepfi Bonaparte tegen het afstaan der wapenen van den keizer aan den koning derFran- schen gedaan. De jongste berigten uit Noord-Amerika gewagen van vele ongelukken door hevige stormen veroorzaaktinzonder heid heeft echter Natchet door een dwarrelwind geleden. Omstreeks 300 menschen zijn daarbij omgekomen en er is alleen in de stad voor zeker een millioen dollars schade aan- gerigt. Geen huis of het hacl bij deze ramp geleden vele vaartuigen in de haven liggende, zelfs verscheidene groote stoombooten voor inlandsche diensten waren van derzelver ankers en stuk geslagen het grootste der schepen was ver gaan. De straten in de stad waren derwijze met ingestorte balken en steen vervulddat zij onbegaanbaar waren. De schade aan koopmansgoederen was onberekenbaar. PARIJS den 18 junij. De maarschalk Gérard heeft een bij hem ontvangen brief van koning Lodewijk Filips openbaar gemaakt,, waarin de koning zijne hoogste tevredenheid over de jongste wapenschouwing der nationale garde betuigt; „Nooit, zegt Z. M. in dezen brief, zag ik de nationale garde talrijker en schooneren nooit heb ik meer gevoeld dat de genegenheid die zij voor mij toonde en de blijken welke zij daarvan aan mijn gezin gaf, de zoetste beloonin gen zijndie wij voor onze algeheele toewijding aan het vaderland kunnen ontvangen." öe tegenwoordige zitting van de beide kamers loopt blijkbaar ten eindede afgevaardigden hebben de begrooting der uitgaven afgehandeld en houden zich als nu met onder scheidene wets-ontwerpen bezig, die meest alle op de ont- wikiteü ig net materiele belanden betiekking hebben. Heden is de voordrage betrekkelijk de dasrstelling van eene stoom- bootendiensc tusschen Frankrijk en Amerika met eene over- groote meerderheid aangenomen. Ook heeft de kamer een ontwerp tot viering der julijdagen in overweging genomen, welke viering, uit hooide van het tiental verloopen jaren, met bijzondere plegcigbeid schijnt te zullen plaats hebben. Althans de afgevaardigden hebben op voorstel der regering, met schier eenparige stemmen bepaald dat bij die gelegen heid de tot vereeuwiging dier omwenteling opgerigte kolom, welke het stoffelijk overschot der in 1830, zoo als de wet zich uitdrukt tot verdediging van het charter gesneuvelde burgers bedekt, eindelijk zal worden ontbloot. Een ander punt, waarbij ook het buitenland belang beeft, schijnt echter nog vódr het einde der zitting in behandeling te zullen ko men en zal waarschijnlijk totzeer levendige beraadslagingen aanleiding geven. Volgens de grondwettige bepalingen is de goedkeuring der vertegenwoordigende kamers noodzakelijk om ook bij wijze van traktaat met vreemde mogendheden veranderingen in het bestaande tol-tarief te kunnen brengen. De aanhangige onderhandelingen tot sluiting van een handel- traktaat met Engeland en de Nederlanden, welke welligt binnen kort na de sluiting der zitting eene uitkomst zouden kunnen opleverenhebben aan eenige vrienden van het mi nisterie het dénkheeid ingegeven een voorstel te doen om aan het bestuur de bevoegdheid toe te kennen om in het tijds verloop van de eene zitting tot de andere handeliraktaten in werking te brengen zonder daartoe de toestemming der ver tegenwoordiging te behoeven. Een daartoe door den heer Testtières gedaan voorstel schijnt echter aanvankelijk grooten tegenstand te ontmoeten. Ofliciele berigten uit Afrika heeft men niet en vol gens geruchten zou de generaal Duvivier uit Medeah een krachtdadiger! uitval gedaan en eene beduidende overwinning op de Arabieren behaald hebbenook zou de maarschalk zoneter slag of stoot te Milianah zijn binnengerukt. Deze tijdingen verdienen nadere bevestigingdoch zijn geenszins on waarschijnlijk, omdat de Arabieren die met den oogst bezig zijn, zich moeijelijk in grooten getale kunnen vereenigenen omdat zij gewoon zijn eerst dan aan te vallen, wanneer hun ne vijanden eene terugkeerende beweging maken en de maar schalk derhalve bij zijnen terugrogt eerst kans lieefc om door hen bemoeijelijkt te worden. Bij het leger van Afrika hebben vele bevorderingen plaats gehad. De marechal-de camp de Rumigny is tot luitenant- generaal benoemd, en de kolonel Lamoricière tot marechal- de-camp. De hertog van Aumale is luitenant-kolonel ge worden en ridder van het legioen van eer. Een notaris zal binnen kort voor het hof van assises te Marsei:ie re regt staan, wegens bedrog en vervalscliiiig. Er zijn van hem niet minder dan 1200 valsche stukken, en meer dan 500 getuigen zullen gehoord worden. Het getal der aan de jurij voor te leggen vragen bedraagt meer dan 3000. Bijzondere berigten uit Madrid tot den 1 a houden', d3i de beide koninginnen dien dag de hoofdstad verlaten hadden. Bij het vertrek waren zij door de bevolking met gejuich begroet. De jongste berigten uit Katalonie en Arragon maakten hec meer en meer. waarschijnlijkdat aan den Cariistischen op stand nu spoedig een einde zal gekomen zijn. Met verlan gen ziet men den uitsiag der beweging van de constitutione le troepen tegen Cabrera te Bergate gemoët. 's GRAVENHAGE den 18 junij. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van den 21 octo'oer 1838, 110. 90, zijn, bij beschik king van den 15 dezer, door den minister van Staat, belast met de generale directie voor de zaken der Hervormde en andere eeredienstenbehalve die der R. K.tot leden der algemeene commissie van examinatoren voor de Israëlitische godsdienst-onderwijzers fn het Rijk, welke commissie den 6 julij aanstaande te Amsterdam zal bij een komen, benoemd: De heeren D. Heilbron Cz med. doctor en iid der gods dienstige Israëlitische school-commissie te AmsterdamE. J. Ló wens tamopper-rabbijn der hoofdsynagoge en van het res sort Rotterdam J. v. E. Ferrareseerste rabbinale assessor der Nederlandseh-Portugeesch-Israëlitische hoofdsynagoge te Amsterdam; mr. Y. E. Nykerkadvokaat te Amsterdam; N. H'. Praaghoofdambtenaar bij het provinciaal gouvernement van Zeeland en voorzitter der godsdienstige Israëlitische school commissie te Middelburg; A. C. de Larahoofdonderwij zer hij de Nederlandsch-Portugeesch-Israëlitische armenschool te AmsterdamJ. D. Oppenheimmed. doctor en voorzit ter der godsdienstige Israëlitische school-commissie te Rot terdam en S. J. Mulder, tijdelijk inspecteur over de Ne- derlandsch Israëlitische scholen zijnde tevens de heeren D. Heilbron Cz. tot voorzitter en S. J. Mulder tot secretaris benoemd. Bij koninklijk besluit is bepaald, dat de leden der hoofd commissie tot de zaken der Israëliten voor reiskosten, voor taan niet meer zullen mogen in rekening brengen dan de helft van hetgeen bij hoogstdeszelfs besluie va.i 11 junij 1814 aan de leden der Israëlitische consuierendé commissie was toegestaan. Met belangstelling verneemt men, dat Z. M. de Ko ning, bewogen door de treurige mishandeling den Joden te Damascus aangedaanzoödra hoogstdezelve daarvan onder- rigc was, aan de departementen, welke zulks aanging, ge last heef: alle aandacht op deze zaak te vestigen, en dat, dien ten gevolgede Nedeflandsche legatie te KonstantinO- pelgelijk mede de consulaire agenten Van dit Rijk in de Levant, uitgeiioodigd zijn, om de Israëliten onderdanen van het koningrijk der Nederlanden die aan onregtvaardigheden en snoode vervolgingen zouden blootgesteld zijn, onder der zeiver bescherming te nemen, en, zoo noodig'bijstand te verleenen. Te Helvoet is binnengekomen Zr. Ms. transportschip de M er wede, kapitein luitenant Stort, van Suriname. AMSTERDAM den 19 junij. Binnen weinige dagen zie: men de aankomst alhier van het stoomschip Archimedes te gemoet, welk vaartuig, door middel van de Archimedische schroef, in plaats van de gewone schepraderen, wordt voort gestuwd. Dit schip, 240 tonnen of ongeveer 120 lasten me tende, heeft eene machine van 80 paardenkracht, waarmede hetzelve dezer dagen de Engelsche kusten is rondgestoomd overal door het ongewone en sierlijke van zijn uiterlijke de bewondering en de aandacht van deskundigen tot zich trek kende. De inrigcing is zoodanig dat hec schroefrad aan den achtersteven geplaatst, steeds onder water werkt, zoo dat er van de kracht niets verloren gaat; ook is hec daardoor voor van buiten afkomende schade beveiligd, terwijl de ge wone schepraderen daarentegen door hec eerste schot van den vijand onbruikbaar kunnen gemaakt worden. Het schip iu volle vaart veroorzaakt niet ineer beweging in hec water dan eenig gewoon zeilschip, en deze omstandigheidge voegd bij de vele andere voordeelen, welke deze uitvinding oplevert, doet de verwachting ontstaan dat de aanwending der Archimedische schroef eene belangrijke verbetering in de stoomvaart zal te weeg brengen. De kapitein Chapple die, namens de Engelsche regering, met het onderzoek van den toestel is belast, verzekert, dat hec grootste oorlo* schip, daarmede voorzien, in weerwil van den sterksten te" gen windten allen tijde in slagorde zal kunnen gebragt wor- 1lJfZTC n,e','' dat de heer 'He het eerst op het denkbeeld is gekomen de gezegde schroef op die .nT'fV Znh aan boo!d va» den Archimedes b-vnidten steeds bereid is alle mogelijke verlangde iniich- tuigen te geven. b a 7YMeNT ",e'tdt Blt A,exandrie dat Z. K. 11?Prins Hen- dnk der Nederlanden, aai) boord van het ffegM I)E R in een avond van den 26 mei, aldaar in den besten welstand is aangekomen, GRONINGEN den 18 junij. Heden voormiddag heeft de heer Muurling in de kerk der Doopsgezindenhet hobgleëraarsamtu in de godgeleerdheid aanvaard met hei hou-

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1