MIDDELBURGSCHE C O U II A M°. 74. Zaturdiig 1840. w 20 Jïiiilj. BESTUREN en ADMIN1STRATIEN. 4lcbcvlanbgcïtc #anbcEfBaatffcfos>3?|?if. Bcfccnbmafcittg. NIEUWSTIJDINGEN. SuttscWanb. jfvanïitrijfe. üfelgie. i^c&crlaudcn, i',l'.v "f (p l V, t Uc alionncmcnts-prijs dezer Courant is 2 76 voor drie maanden, en franco per Post/" 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks fuik*? Geboorte- en Dood bekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is f 1 So en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. De DIRECTIE maakt, ingevolge het 94ste der Artikelen van overeenkomst, bekend, dat door den Raad, in deszelfs zitting van heden in overeenstemming met de bepalingen van het 92ste en 9de der evengemelde Artikelen is beslo ten tot de uitkeering van een Dividend over het Boekjaar 1839, ten bedrage van Rijf-en-Tachtig Gulden, over elk Aandeel groot 1000, staande op naam; en verwittigt dien ten gevolge de Houders van Aandeelen op naam, dat, over eenkomstig den inhoud der bij die Aandeelen afgegevene nieuwe Dividend-Bewijzen, tot de betaling tegen intrekking van het Rijfde derzelve, zal worden gevaceerd bij deNeder- landsche Bank te Amsterdamen welte beginnen met Zaturdag den eersten Augustus 1840. Amsterdam, den ia Junij 1840. VAN DER IIOUVEN President. KüOYDirecteur, fungerend Secretaris, De DIRECTIE brengt ter kennisse van de Stemgeregtig- de Deelhebbers, dat, ingevolge het 91ste der Artikelen van overeenkomst dein de vergadering van Commissarissen goedgekeurde Balansover het vijftiende Boekjaar geëin digd zijnde met ultimo December 1839, van den 20 Junij tot den 4 Julij 1840, voor hen ter visie zal liggen ter Se cretarie van de Directie te Amsterdambij de Agenten der Maatschappij te RotterdamMiddelburg en Dordrecht, aan het Lokaal der Kamer van Koophandel en Fabrijken te Ley- den en op het Raadhuis der Stad 's Gravenkage. Amsterdam, den 15 Junij 1840. VAN DER HOUVEN, President. KOOY Directeur, fungerend Secretaris. De DIRECTIE maakt bekend, dat door haar zullen ge veild worden, te AMSTERDAMop IVoensdag den 1 Juli] 1840 20,879 Kranj. en Kan. 1 331 Kisten [Java SUIKER ligg. alhier. 742 Zakken. 11,796 Kranj. en Kan. „te Rotterdam. 4>753» n n Dordrecht. 4'1 n Middelburg Waarvan de Notitien met de Veil-conditien in tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdam, den 1 Junij 1840. VAN DER HOUVEN, President. KOOY, Directeur, fungerend Secretaris. De DIRECTIE maakt bekenddat door haar zullen ge veild worden Te AMSTERDAMop IVoensdag den 15 Julij 1840, 12,000 Blokken Banca's TIN, liggende aldaar. Te ROTTERDAMop Vrijdag den 17 Julij 1840, 8,000 Blokken Banca's TINliggende aldaar. De Maatschappij geeft bij deze aankondiging de verzeke ring, dat zij vóór de maand October dezer jaars, geen an der Tindan de bovengemelde partijen, aan de Markt zal brengen. De Notitien met de Veil-conditien zullen in tijds worden uitgegeven. Amsterdam, den 15 Junij 1840. VAN DER HOUVEN, President. KOOYDirecteurfungerend Secretaris. De DOMBURGSCHE KERMIS zal dit jaar aanvangen met den 25 dezer en eindigenden 1 Julij aanstaandeKramers en Leurders, van behoorlijk Patent voorzien, zullen toege laten wordenterwijl Bedelaars en ongeoorloofde Spelers zullen worden geweerd. Op Vrijdag den 26 zal naar den Vogel geschoten en Zatur dag den 27 Junij naar den Ring gereden worden. Domburg, den 18 Junij 1840. De Burgemeester, A. v. d. M E U L E. BERLIJN den 14 junij. H. M. de keizerin van Rusland ibeuevens HH. KK. HH. de grootvorst troonopvolger en de ■grootvorstin Olga hebben den 11 dezer deze residentie ver laten. Nadat het stoffelijk overschot van koning Frederik IV:Hem lil den 11 in de domkerk alhier geplaatst was, is het, des avonds van dienzelfden dag, naar Charlottenburg overgevoerd. De optogt begon ten 11 ure. Eene kompagnie der garde de-corps te voet opende den trein daarop volgden de prins von IVittgenstein en de koninklijke hofmaarschalk von Mas- sow in een rijtuig met vier paarden, waarachter dc met zes paarden bespannen koninklijke lijkkoets reed, gevolgd van zes rijtuigen, in welke zich de generaal-adjudanten van wijlen Z. M., von dem Knesebeckvon Naszmer von Thile en von Nostitzalsmede hoogstdeszelfs vleugel-adjudanten en ka merdienaars bevonden. Ter wederzijde van elk rijtuig reden staibedienden te paard, met fakkels in de hand. Ofschoon de geheele weg met menschen overdekt was heerschte over al diepe en eerbiedige stilte. Tegen 12 ure had de stoet Charlottenburg bereikt. Bij de nadering aan den ingang van den slottuin hief een talrijk mannenkoor godsdienstige liederen aan, waarop, zonder ver dere plegtigheden ingevolge hoog bevel het lijk aan zijne laatste rustplaats werd toevertrouwd. FRANKFORT den 14 junij. Te Napels is de naamdag van den koning den 29 der vorige maand luisterrijk gevierd geworden, bij welke gelegenheid ook de ter reede liggende En- gelsche oorlogschepen met vlaggen als overdekt waren en talrijke vreugdeschoten deden. Bij de wederopening van den schouwburg van San-Carlo op den volgenden dag, merkte men een aantal Engelsche en Schocsche officieren, in volle uniformop. Naar verhaald werdzou eerstdaags een spie gelgevecht tusschen de Engelsche en Napeische oorlogsche pen gehouden worden. Brieven uit Konstatitinopelvan 27 mei, bevestigen het vroeger gerucht, dat Ghosrew-pacha in ongenade is ge vallen. Onlangs is het nieuwe Turksche wetboek van strafregt ingevoerd, waarbij alle willekeurige strafoefening, zonder voorafgaand geregteiijk onderzoekten strengste wordt ver boden. PARIJS den 15 junij. De wapenschouw over de natio nale garde is gisterenonder begunstiging van het schoonste weder, in de beste orde afgeloopen en de rust is nergens gestoord geworden. Het Journal des Débats hetwelk nog altijd ten aan zien van het ministerie Thiers eene vijandige houding aan den dag legt, bevat te dezer gelegenheid het volgende: Sinds het huwelijk van den hertog van Orleans had de koning zich niet meer in het midden van de nationale garde van Parijs bevonden. "De wapenschouw, die giste ren plaats heeft gehadmoest de nationale garde en den ko ning in elkanders tegenwoordigheid brengenenal mogten onze woorden ten voordeele van het ministerie worden uit gelegdwij aarzelen niet te verklaren, dat de nationale gar de nimmer schooner en talrijker voor het koningschap is op gekomen, nimmer heeft hare toewijding voor den julij-troon zich door meer levendige en meer eenparige betuigingen ge openbaard; het is, omdat zoo de staatkunde der regering sinds 6 maanden in aanzien in verminderd, de koning zeifin het vertrouwen en de genegenheid der burgers niets verloren heeft. De wapenschouw heeft hiervan het bewijs opgele verd behalve eenige eenzelvige prorescatien tegen de be houdende staatkunde, waarvan de koning thans in de raad slagen der kroon de vertegenwoordiger en de steun is, be halve enkele kreten van: leve de hervormingdie zich in de eenstemmige toejuichingen der burgerwacht ten voordeele van de openbare orde en rust hebben opgelost, is alles het koningschap waardig geweest. De omstandigheden beguns tigden overigens deze geheele dynastique plegtigheid.0 De jongste verkiezingen der nationale garde hadden de verwach tingen van de opregte voorstanders der constitutie en van de dynastie geregtvaardigd. De terugkeer der prinsen, en hun ne tegenwoordigheid te midden van een Parijsch feest, na de beproevingen en gevaren van eenen veldtogt in Afrika', ver goeden door eene zaclue en algemeene tevredenheid hetgeen de ministeriele staatkunde aan de algemeene zekerheid ont neemt. Eindelijk het koninklijk initiatief, onlangs op eenen maatregel van vaderlandsche herstelling toegepast, en waar door het stoffelijk overschot van Napoleon op het punt staat aan Frankrijk te worden terug gegeven en aan de bevolking van Parijs toevertrouwd, was eene onmisbare oorzaak van populariteit. Zoo de ministers die populariteit voor zich zeiven verlangden zij hebben kunnen zien dat de openba re stem dezelve slechts aan den koning gaf; en die stem heeft luide genoeg gesproken, om door hen te worden ge hoord. Brengen wij hun nogtans dank toe, de toenadering niet te hebben gevreesd, tusschen de nationale garde van Parijs en het koningschap, welke beide instellingen aan de vijanden van onze roemrijke julij.omwenteling den meesten scirit. inboezemen. De nationale garde, men veroorloveons ic te zeggen, is gisteren opgekomen om op nieuw voor e grondwettige onaf hankelijkheid der kroon te stemmen. Het koningschap heeft van zijnen kant een nieuw onderpand van zijn vertrouwen, van zijne syrapatie van zijne gehechtheid en van zijne opregte en trouwe medewerking aau de Pani sche nationale garde gegeven. Dit is de beteekenis van de gisteren gehouden revue. Een der ministeriele dagbladen beweertdat het getal der bij die gelegenheid opgekomen nationale gardes tusschen de 35 h 40,000 man heeft be dragen." De kamer der afgevaardigden heeft heden de twee eer ste der wets-ontwerpen betrekkelijk het daarstellen van ijze ren spoorwegenen bij welke wordt bepaald dat er spoor wegen van Parijs naar Orleans en van Straatsburg naar Ba zel zullen zijn met eene aanzienlijke meerderheid aange nomen. Alle deze wetten berusten op het beginseldat de vereischt wordende kapitalen door bijzondere maatschappijen zullen worden opgebragtdoch dat een deel der renten ten bedrage van 4 pet. door het rijk zal worden gewaarborgd. De prefect van de Seine en de maire van Parijs heb ben, in groot costuumen plegtstatig, uit handen van den ge neraal Bertrand aangenomen de kostbare reis-cassetre, welke keizer Napoleon bij zijne laatste veldtogten steeds heeft ge bruikten welke de generaalals een gedenkteeken aan de stad Parijs heeft gemeend te moeten aanbieden. Berigten uit Algiers van den 6 meldendat de maar schalk Valèe twee dagen te voren, Blidah had verlaten, en met zijne onderhebbende krijgsmagt in vollen aantogc naar Medeah was, om vervolgens naar Miliana op te rukken. Het getal der troepen, die aan deze nieuwe expeditie deel nemen, bedraagt 12,000 man. Men wil weten, dat er zich in de hospitalen van Algiers ongeveer 10,000 zieken bevin den. In dezelfde berigten wordt ook verzekerd dat een door sommige geleerden te Cherchell gedaan onderzoek het bewijs heeft opgeleverddat de stad wel degelijk het oude Cesarea iswelke plaats vroeger voor de Romeinen het mid delpunt der gemeenschap mee het binnenland van Afrika was. De koningin en koningin-regentes van Spanje zouden den 11 dezer Madrid verlaten en den eersten nacht te Alcala doorbrengen. Volgens sommigen moesten zij Espartero te Alcalavolgens anderen eerst te Caldas of te Barcelona ontmoeten. Genoemde opperbevelhebber is, na twee divisien van zijn ieger tusschen Guadalaxara en Sarragossa te hebben doen post vatten, om de vorstinnen op haren togt te beveiligen, met de twee andere divisien en de brigade van Zurbanoin alles 34 bataillons en 2000 ruiters uitmakende, naar Cata- lonie getrokken. Espartero heeft, bij zijne reeds vroeger gevoerde titels dien van hertog van Morella verkregen ook is hem de rid derorde van het Gulden Vlies toegezonden. De generaals der koningin hebben eene sterke krijgsmagt in de rigting van Santo Domingo de la Calzada vereenigd welke, in drie colonnes verdeeld, Balmaceda moeten ver volgen van wiens benden men hoopt het land weldra ge zuiverd te zien. Gedurende de afwezigheid van het hof zou de zitting der cortes waarschijnlijk geschorst worden. BRUSSEL den 15 junij. Gisteren heeft koning Leopold het Te Deum bijgewoond, dat in de St. Gudulakerk bij gelegenheid der gelukkige verlossing valide koningin der'Bel- gen is gehouden. Z. M. was vergezeld door de generaals Goblet Willmar en Nypels. Ook de Fransche en Neder- landsche gezanten, benevens de zaakgelastigden van Oosten rijk, Spanje, Portugal en Brazilië, hebben, met al de Bel gische ministersde presidenten der verschillende geregts- hoven en de leden der stedelijke regering aan deze plegti- ge godsdienstoefening deelgenomen. ANTWERPEN den 15 junij. In de avondzitting der al hier vergaderde commissie tot regeling der Scheldcvaart en andere aangelegenheden, van den 12 dezer, zijn, zoomen verneemt, ter voortzetting der aan haar opgedragen werk zaamheden de onderhandelingen geopend met betrekking tot de vaart op de Boven-Maas en heeft in den voormiddag van heden zitting genomen de heer Laurent Veydtdirecteur van de consulaten en der handel-aangelegenheden aan het mini sterie van buitenlandsche zaken bij besluit van den 4 dezer benoemd tot lid der vereenigde commissieen zulks ter ver vanging van den heer Belpairewordende de betrekking van voorzitter aan de Belgische zijde steeds intériinair waarge nomen door den heer Catteaux PVattelpresident van de kamer van koophandel te dezer stede. Gelijk men algemeen verzekert, blijfc steeds eene goede verstandhouding tusschen de commissarissen der beide landen heerschen zoodat men zich van beider zijde met eenen ge- wenschcen uitslag van zaken ook wat de verdere in beraad slaging te brengen onderwerpen betreft, mag vleijen. MIDDELBURG den i9 junij. De 25ste jaardag van den mimer gedenkwaardige,1 veldslag van Waterloo, is gisteren binnen deze stad door het uitsteken van vlaggen gevierd Naar men verneemt zijn dezer dagen door Z. M. ge- teekend en als wetten uitgevaardigd de zeven ontwerpen be helzende het eerste boek van het strafregt, benevens de 13 wetten betrekkelijk de herziening der grondwet, waaruit al- zooblijktdat Z. M. hoogstdeszelfs goedkeuring heeft ge hecht aan liet voorstel, hetwelk de Staten-Generaal den Ko ning hebben aangebodenen dat de strekking heeft om art. 130 der grondwet aan tc vullen, Men meldt dat Z, M. aan de lieeren P.enAKotiinss O

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1