MIDDELBURGS CUE C O N°. 73. Donderdag 1840. 18 Jtinij. BESTUREN en ADMINISTRATIEF. P. P O u s. VEILING VAN DOMANIALE GOEDEREN. ÜIcbcirïrtMböcIic ^«tubcl-JBarttöclïrtjjpij. Slbvctttctttic. NIEU W STIJ DINGEN. Z)uit$diiAnb. co Ot -15 vi11 AM j c jfvanbvi jk, De abonnementsprijs dezer Courant is i 75 voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, oi bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit. te geven No. wil geplaatst hebben. i)e Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbckendmakingenwaarvan de prijs van één tot zes regels is ƒ1,50 en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in Zeeland adverteert, dat, van Maandag den 22 dezer, zoo ten zijnen Kantore als bij de respective Ontvangers hunner Woonplaatsen, zullen worden uitbetaald de Traktementen en Toelagen aan 's Rijks Ambteharen in deze Provincie over het tweede kwartaal 1840. Middelburg, den 18 Junij 1840. De Administrateur voornoemd Op Maandag den 6 Julij 1840, des voormiddags ten 10 lire, zullen in het Nederlandsch Logement in de Abdij, te Middelburgin het openbaar worden geveild, alle Domaniale BOUWLANDEN, WEILANDEN, DIJKEN, SCHOR REN enz., gelegen inde Provincie Zeeland; alsmede een PAKHUIS, staande en gelegen in de Stad Middelburg. Al les breeder omschreven in de daarvan alom aangeplakte Bil jetten alsmede in de Catalogussen No. 1 en 2welke res- pectivelijk voor den prijs van ƒ0,25 en f 0 5° zÜn te verkrijgen bij de Agenten van het Domein te Middelburg Sas-van-GentArnhem, Zutphen en Thielalsmede bij de Agenten van het Domein in de Hoofdplaats van iedere Pro vincie des Rijks; terwijl de Veil-conditien ter lezing liggen in het Hotel van het Provinciaal Gouvernement van Zeeland ten Raadhuize der Stad Middelburg en ten Kantore van de Agenten van het Domein te Middelburg en te Sas-van-Gent. ZEGT HET FOORT. De DIRECTIE mankt, ingevolge het 94ste der Artikelen van overeenkomst, bekend, dat door den Raadin deszelfs zitting van heden in overeenstemming met de bepalingen van het 92ste en 9de der evengemelde Artikelen is beslo ten tot de uitkeering van een Dividend over het Boekjaar 1839, ten bedrage van Fijf-en-Tachtig Gulden over elk Aandeel groot 1000, staande op naam; en verwittigt dien ten gevolge de Houders van Aandeelen op naam, dat, over eenkomstig den inhoud der bij die Aandeelen afgegevene nieuwe Dividend-Bewijzen, tot de betaling tegen intrekking van het Fijfde derzelve zal worden gevaceerd bij deNeder- landsclie Bank te Amsterdam en wel te beginnen met Zaturdag den eersten Augustus 1840. Amsterdam, den 12 Junij 1840. VAN DER HOUVENPresident. KOOY, Directeur, fungerend Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad VLIS- SINGEN, Brengen ter kennis van de belanghebbendendat de KER MIS of JAARMARKT binnen deze Stad op Maandag den 13 Julij aanstaande een aanvang zal nemen, en eindigen met Dingsdag den 21 dier maand. Zullende op gemelde Kermis geene Bedelaars, Draaiborden, Gochelaars, Horoscooptrek kers, Loterijspelers of Kwakzalvers worden toegelatennoch zulke Personen welke zoo ver gevorderd wordtvan geen Patent voorzien zijnterwijl de Kooplieden enz. worden uitgenoodigd om zich in tijdsmet gefrankeerde Brieven, aan den Marktmeester alhier te adresseren tot aanwijzing «n bekoming der benoodigde Standplaats* Vlissinren den 30 Mei 1840. rgemeester en Wethouders voornoemd A. van der. SWALME. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, S. van der SWALME, Secretaris. tuiging is versterkt, dat uwe liefdegaven doelmatig besteed worden. Mogt iemand bij toeval geen Biljet ontvangen hebben die wordt vriendelijk verzocht zich ter verkrijging daarvan bij den Secretaris te vervoegen. Middelburg ,den 17 Junij 1840. N.nens de Commissie, A. M.'CRAMER, President. H. REKKER, Secretaris. De COMMISSIE ouder de Zinspreuk LOON FOOR IFERK, gevestigd binnen deze Stad in het begin dezer Week een' aanvang hebbende gemaakt met het doen rondzenden van ïnschrijvings-biljetteu aan de huizen der Ingezetenen alhier 'ter verkrijging van vrijwillige bijdragen, ten behoeve liarer weldadige Inrigting voor het aanstaande Wintersaizoen beeft de eer bij deze kennis te gevendat op Dingsdag den 23 dezer maand en volgende dagen die Biljetten weder zullen worden afgehaald. Ondersteunt dangeachte Stadgenooten, even ais vroeger, door uwe milde bijdragen eene schoone Inrigting in ons midden, die, daar zij thans eene proef van twee jaren heeft doorgestaan als gevestigd mag worden beschouwden die het nitzigc geeft van, on der Gods zegen, in de toekomst nog meer nuttig te zullen worden. Gaarne verwijzen wij hierbij op het onlangs gegeven openbaar Verslag waaruit bleek in boe vele Hui zen de nood der armoede door haar gelenigd of zelfs is voorgekomen, en waardoor, zoo wij vertrouwen, de over- BERLIJN den 11 junij. Reeds heden morgen vroegtijdig zag men ecne ontzaggelijke menigte verzameld, van verre en nabij toegestroomd, om den overleden monarch eene laat ste hulde te bewijzen; rijken en armen, zelfs de behoeftig- sten, waren in rouwgewaad. Hoe groot de volksmenigte ook ware, de diepe stilte en orde, die onder dezelve heerschten, getuigden, dat eenieder met ware hartelijke aan doening eenen monarch ten grave zag dalen, die, gedurende 43 jaren, in stormachtige en gelukkige tijden, de lieveling zijner onderdanen was. Ten 10 ure was de domkerk reeds stik volhe,t corps di- plomatique, de hooge staats-ambtenaren die zich aan den trein niet konden aansluiten, waren op de tribunes geplaatst. De kerk was geheel in het zwart gehuld. Tusschen 10 en ti ure kondigde het gelui der klokken aan, dat de trein in aantogt was; het gevolg trad, onder het zingen van het lied IVat Gott t'iut ist woh/gethanin de kerk; aldaar werd de lijkkist op eene zwart behangen estrade geplaatst, nadat de rijks insignia's waren ten toon gesteld. Vervolgens werd het lied: „Jesu, meine Zuvorsichtdoor de militaire zan gers in plegtig en indrukwekkend koor aangehevenhetwelk eindelijk door alle aauwezenden werd medegezongen. De opper-consistoriaa'.raad en opper-hofpredikantdr. Ehrenberg hield vervolgens eene treffende redeen sprak den zegen over het liik. Hierop volgde1.1 .de salvo's der artillerie en andere wapens. Op dit plegtig oogenblik traden Z. M. de koning, Z. M. de keizer van RuslandZ. M. de koning van Hanover Z. K. H. de groothertog van Mecklenburg-Strelitz Z. D. H. de hertog van Anhalt-Dessau en de prinsen van het konink lijk huis voor de lijkkist, en knielden in gebede daarvoor neder. Hetzelfde geschiedde vervolgens door H. M. de ko ningin en de prinsessen van het koninklijk huis. Diepe ont roering heerschte onder de menigte, bijzonder op het oogen blik toen de hooge personaadjen elkander omarmden en een tranenvloed openlijk getuigenis droeg van htinne innige smart. KRANENBURG den 13 junij. Onlangs heeft in het grooce Rijkswald eene ernstige ontmoeting plaats gehad, tusschen twee boschwachters van het Pruissisch gouverne ment en een twaalftal wildstroopers uit het dorp Groesbeek. Gelijk meermalen gebeurt, waren de laatste, strijdig met de wet, jagende op grof wild, toen zij door de wachters ont dekt en aangemaand werden halt te maken en de geweren waarmede eenige dezer stroopers gewapend warenaf te leggen. In plaats van aan deze sommatie te voldoen, werd door hen op de boschwachters een schot gelost, dat toeval lig niet trof. Nu schoten deze, uit pligt van zelfverdedi ging, op den oproerigen hoop in, waardoor één hunner ge troffen werd en op de plaats dood bleef, nemende de anderen daarop de vlugt. De heer vrederegter uit Cleef heeft eene inspectie in loco gedaan en proces-verbaal van het voorval opgemaakt, 0111 deze zaak aan de cognitie van den bevoeg den regter te onderwerpen. Het ware wenschelijk, dat dit droevig voorbeeld tot afschrik strekte voor allen, die den ongeoorloofden roof van wild als eene kostwinning drijven en welk getal in de omstreken van Groesbeek grooc schijnt te zijn. LONDEN den 12 junij. De moorddadige aanslag op het leven van H. M. de koningin en prins Albertharen gemaal, woensdag avond ten zes ure, bij het uitrijden gedaanhoudt de belangstelling der hoofdstad onder alle rangen en stan den bezig, terwij! de vreugde algemeen is over het misluk- van deze gruweldaad waardoor het land voor eene reeks van rampen, welke daaruit zouden voortgevloeid zijn, be waard geworden is. Dat II. M. aan het gevaar ontkomen is, mag als een wonder der Voorzienigheid worden aangemerktdaar de moordenaar slechts op eenen afstand van acht voeten van het rijtuig was, toen hij zijne pistolen losbrandde. Zoowel H. M. als de prins zagen hem toevallig in het gezigt, toen hij op hen aanlegde, de prins drukte het hoofd van LI. M. neder, opdat het schot haar niet zoude treffen en toen hetzelve gevuurd waswas zijne eerste beweging om uit het lage open rijtuig te springen en den moordenaar aan te vallen, waartoe zijn voet reeds op de trede was doch toen hij den moordenaar de tweede pistool zag aanleggen, keerde hij zich nog half zittende om en bedekte met zijn ligcliaam dat van II. M. l)e prins zat tegen gewoonte aan de règterzijdc van H. M.waar de moordenaar stond, tegen het lange ijzeren hek, hetwelk het Green-park van den weg scheidt, terwijl zich aan de andere zijde van den weg de hooge muur van den tuin van het paleis bevindt, waar tegen de kogels zoodanig afgestuit zijn, dat het blijkbaar is, dat de moor denaar te hoog geschoten heeft. Toen de beide schoten ge vallen waren hielden de voorrijders het rijtuig op doch de prins gaf bevel dadelijk door te rijden, en een oogenblik daarnabeval H. M.dat men haar naar de hertogin van Kent zoude brengenom hare moeder wegens haar behoud gerust te stellen. Zij bleef slechts kort bij de hertogin en na Hyde-park eens rond gereden te zijn, keerde zij on der het gejuich van het volk, begeleid van al de heeren te paard die in het park warennaar het paleis terug. De moordenaar die geene moeite deed om te ontvlugten, was in een oogenblik door velen, die zich van hem meester maakten, omringd, waaronder zelfs eenige welgekleedc vrouwen waren die in het Green-park aan de andere zijde van het hek zich bevonden, en de panden van zijn' rok, tusschen de traliën door, vast hielden. Men verdiept zich tot hiertoe in gissingen, welke de be weegredenen kunnen zijn van deze gruwelijke daad. De da der van dit schadelijk feit heet Edward Oxford; hij telt slechts 18 jaren; na in onderscheidene herbergen en wiukels knecht geweest te zijn was hij nu sedert eenige weken buiten dienst. Hij is te Birmingham geboren, maar woonde, sedert zijn 9de jaar, met zijne moeder en zusterin deze hoofdstad. De ge tuigenissen omtrent zijn vroeger gedrag luiden niet ongunstig; alleen moet zijn twistzieke aard aanleiding gegeven hebben dat hij niet lang in dezelfde dienst kon blijven. Zijne moe der heeft verklaard dat haar overleden man aan vlagen van krankzinnigheid onderhevig was, en dat zij die ook somwij. len bij haren zoon had opgemerktmaar deze laatste getui genis wordt door niemand zijner overige betrekkingen ofbe- kenden bevestigd. Nog verhalen moeder en dochter dat Oxford zich sedert eenigen tijd in het schieten met de pistool oefende en in zijn vertrek moet een kogelvorm gevonden zijn. De eerste verhooren van den misdadiger en de getuigen heb ben aan het bureau van binnenlandsche zaken in tegenwoor digheid van al de kabinets-ministers plaats gehad maar de bijzonderheden daarvan worden voor het publiek geheim ge houden zoodat men ook nog met geene zekerheid weet of het gerucht grond heeft, dat eene lijst van 26 personen bij hem gevonden is, welke tot een republikeinsch genootschap zouden behooren en in den aanslag betrokken zijn. Een der vroegere meesters van Oxford moei gezegd hebben zich over tuigd te houden dat de jongeling niet uit eigen beweging tot zoodanigen stap gekomen kan zijn, en ziet in hem het werk tuig van andere kwaadwilligen. Op last van lord Nortnanby is Oxford naar de gevangenis van Newgate overgebragt. LI. M. en prins Albert zijn gisteren tegen den avond als naar gewoonte en zonder eenig militair geleide, weder uit gereden door de verzamelde menigte, welke rond het paleis wachtte, levendig toegejuicht. Een groot aantal heeren te paard hebben zich in Hydepark weder bij het rijtuig gevoegd en hetzelve op de wandeling vergezeld. Het blijkt niet, dat de gezondheid van H. M. eenige schade van den schok ge leden heeft, hetgeen in den gezegenden staat, waarin men algemeen zegt dat zij zich bevindtdubbel gelukkig is. LI. M. en de prins schenen beide volkomen wel en opge ruimd te zijn, beantwoordende de toejuichingen van het volk meL levendige erkentelijkheid. Algemeen spreekt men met de grootste bewondering van de bedaardheid en sterkte van geest, door de jonge koningin bij deze gelegenheid, dadelijk na den moorddadigen aanvalaan den dag gelegddoch ver haalt men dat zij alle hare krachten ingespannen hebbende om zoo lang zij voor het publiek was hare waardigheid op te houden, in hare apartementen teruggekeerd in eenen stroom van tranen uitgebarsten is, hetgeen haar evenwel zoo veel goed deed dat zij een kwartier uur daarna in staat was aan tafel te verschijnen. De wet op het bestuur van Canada is, met eene over- groote meerderheid ten derdenmale in het lagerhuis gelezen. De dagbladen behelzen een brief, den 15 januarijuit naam van den Ciiineschen keizer Taoukwangaan koningin Fictoria gezondenwaarbij van haar gevorderd wordezon der uitstel, de grieven uit den weg te ruimen die de'keizer teger. de Engeische kooplieden heeft. PARIJS den 14 junij. De wapenschouw over de natio nale garde heeft heden morgen ten half 10 ure een beginge nomen en zal eerst op den middag omstreeks ten 4 ure ein digen. Ten 11 ure en eenige minuten heeft Lodewijk Philips het paleis t ei ruilerien verlaten gevolgd door eenen talrij- ken stafen is bij het doorgaan van de gelederen overal met den kreet van leve de koning begroet. De hertogen van Or- leans en van Autnale vergezelden Z. M. en men merkte op, dat hun gelaat, door de brandende zon van Afrika, bij zonder bruin gekleurd wasde laatstgenoemde droeg de uni form van kolonel der infanterie.

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1