MIDDEL B U tl G SC H E cV-i^Il A IV \T, N°. 71. Zaturdag 1840. 13 Juuij. i' .al. BESTUREN en ADMINISTRATIE-N. NIEUWSTIJDINGEN. «Duitscitlaub. Jfcaafcvijk. IScIgte. iïcbcvïaubcn. t TT r V--' t <v, *A i 1 De a bc» n n e in e n ts-;> rij s dezer Courant is/ 2 ?5 voor drie maanden, en franco per Post/3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt coinptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der .ddrertentien behoort te geschieden des morgens vrfdr to ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en üoodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is 1 5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. Loting van den Jure 1810. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dor Stad MID DELBURG Gelet op Art. 11 van Zr. Ms. besluit van den ei Maart 1828 Brengen bij deze ter kennisse van al degenen welke daar bij belang hebben 1. Dat de Alphabetische Naamlijst van al de Personen, die aan de Loting van dit Jaar voor de Schutterij dezer Gemeente moeten deelnemen ter inzage van een iegelijk zal liggen op het Raadhuis dezer Stadvan heden tot en met Zacurdag den 20 dezer (de Zondag uitgezon derd) des voormiddags van 9 tot 12 ure, ten einde een ieder in staat zoude zijn om ingeval hem op die Lijst eenige Personen of omstandigheden mogten voorkomen die op dezelve nog zouden behooren te worden aange- teekend of daarvan moeten worden weggelatenzulks ter kennis te brengen van de Commissie welke bij de Lo ting tegenwoordig zal zijn. 2. Dat de tijdwaarop voorschrevene Loting zal plaats hebben, is bepaald op Woensdag den 24 Juuij 1840, des morgens ten 10 ure. 3. Dat de Loting zal plaats hebben op de Boven-Voorzaal van het Raadhuis. 4. Da: almede bij de Loting zullen moeten tegenwoordig zijnten einde tot eene Naloting te worden toegelaten alle Personen, vallende in de jaren der Schutterij welke uit andere Gemeenten, sedert de laatste inschrijving, in deze Gemeente zijn komen inwonen en buiten de termen van dienstpligtigheid zijn gebleven en 5. Dat niemand tot de Loting zal worden toegelaten dan de Ingeschrevenen zeiven of derzelver Gevolmagtigden ten welken einde zij, zoowel als derzelver Gemagtigdef) voorzien zullen moeten zijn van een Oproepings-Biljet hetwelk ieder hunner van wege het Stedelijk Bestuur zal worden te huis bezorgd. En ten einde een iegelijk hiervan kennis drage zal deze worden gedrukt, afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 11 Junij 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. FRANKFORT den 6 junij. Bij gelegenheid van den tasten verjaardag van den koning van Hanover, heeft eene deputa tie uit de beide kamers der stenden, den 5 dezer, hoogst- denzelven geluk gewenscht. Na daarvoor zijnen dank be tuigd te hebben, gaf Z. M. het verlangen te kennen dat het werk der herziening van de grondwet spoedig ten einde mogt loopen met bijvoeging der stellige verklaringdat hij de zitting onmogelijk kon adjourneren, en zulks niet doen zou alvorens dat werk geheel ten einde was gebragt. Uit Rome den 28 mei wordt gemeld; Gisteren zijn een aantal couriers van Napels, zich naar de Noordsche ho ven begevendealhier doorgekomen. Sedert hun vertrek verspreidt zich hier een geruchtdat de aangelegenheden betrekkelijk de zwavel-questieniet spoedig zullen worden beslist ook beweert men dat in Siciiie op verschillende punten onlusten zouden zijn uitgebarsten." De heer Weschniakowte Petersburg, heeft (zoo leest men in een der Duitsche dagbladen) eene uitvinding gedaan >cn door proeven gestaafd welke in de thans bestaande be weegkrachten eenen geheelen ommekeer zal bewerken. Zij bestaan in een' geheel eenvoudigen mecbanischen toestelwel- <ken de heer Wescbniakow eene krachthevel noemt, en waar- ■tloor de oorspronkelijke kracht der verschillende machines vooial stoomwerktuigen aanmerkelijk wordt vermeerderd. Door middel van dezen toestel, dien men aan alle stoom werktuigen kan aanbrengen van welke constructie zij ook mogen zijn, zal men millioenen kunnen besparen, die tot biertoe aan de steeds in prijs stijgende brandstoffen worden besteed. Bij het aanbrengen van dezen toestel aan stoom werktuigen behoeft noch de stoomketel, noch eenig hoofd bestanddeel van het werktuig veranderd te worden. Het is goedkoop eenvoudig en gemakkelijk te gebruiken breekt noch bederft en beslaat weinig plaats. Uit de proeven van den heer Weschniako'V is gebleken, dat een stoomwerktuig, waaraan de gezegde toestel was aangebragtgedurende een uitgestrekt tijdperk, steeds met dezelfde snelheid, tot eene en dezelfde hoogte de dubbele zwaarte ophief, dan het werktuig vroeger zonder meerganoemden toestel deed hier uit volgt, dat de toestel meer dan 100 pet. voordeel aan brengt, dat is, dat men voortaan slechts een werktuig van vijftig paardenkracht zal behoeven, waar men vroeger eene machine van honderd paardenkracht noodlg had. De heer Weschniakow heeft bij het dep-rtement der fabrijken en van den binnenlandschen handel een verzoekschrift ingeleverd om octrooi te bekomen. Hij biedt aan om den door hem uitgevonden toestel aan allen te toonendie zich met eigen oogen van de werking en belangrijkheid zijner uitvinding wil len overtuigen. Te gelijk verneemt men uit den mond van den heer Wesc'aniakowdat hij tevens eene ontdekking heeft gedaan, betreffende een nog onbekend stelsel van beweeg kracht, dat zonder twijfel een nieuw licht over de mecha- nieke wetenschappen zal verspreiden. PARIJS den 8 junij. De Moniteur behelst een aantal koninklijke ordonnantiën, waarbij 13 prefecten worden ver plaatst en één wordt afgezet, terwijl een hunner tot staats raad in buitengewone dienst en groot-officier van het legioen van eer wordt benoemd; 17 onder-prefecten veranderen van standplaats; een enkele is bevorderd tot prefect; 7 zijn af gezet; 9 treden in functie, waaronder 4 die vroeger deze betrekking hebben vervuld. Bij de kamer van afgevaardigden is heden de behandeling van het budget van oorlog, 11a een kort debat over Algiers af- geloopen. De maarschalk Clauzel heeft in weinige woor den zijne gedachten over de kolonisatie te kennen gegeven. Daarna is ook de discussie over het budget van marine af- geloopen. Op morgen zal het ministerie van flnantien worden behandeld; zullende vervolgens in het algemeen budget eelti gebij speciale wetten gevraagde, buitengewone credieten worden ingevoegd. Van de Spaansche grenzen schrijft men dat de Carlis- tische benden, onder Cabrera en Balmaceda zich door al lerlei gruwelen en wreedheden kenmerken terwijl zij door de overwinningen en het oprukken van Espartero's leger in groote wanorde zijn gebragt. Hunne junta houdt zich te Berga op waar eene schromelijke gisting heersebte en waar vele inwoners aanstalte maakten om zoo spoedig mogelijk de stad te verlaten. Balmaceda heeft in den omtrek van Lerma den weg van Madrid weder bezeten dus aan dien kant de communicatie op nieuw gestremd. Ten einde hem van daar te verdrijvenzijn een batailloneen eskadron ruiterij en vier veldstukken van Vittoria op marsch gegaan, alsmede eenige troepen van Logrono en andere plaatsen uitgetrokken. BRUSSEL den 8 junij. De geboorte van eene prinses heeft aanleiding gegeven tot eene vergissing, welke met eene omstandigheid is gepaard gegaan, die welligt eenig in hare soort mag genoemd worden. De Conimerce Beige geeft daar van het volgende verhaal Nadat door het lossen van het geschut de gelukkige gebeurtenis van de geboorce eener prin ses aan de hoofdstad was aangekondigd heeft de heer van Volxemde zoon, burgemeester ad-intcrim een groot be wijs van activiteit willen geven. Eene proclamatie was aan de hoeken van alle de straten aangeplakt en luidde als volgt H. M. de koningin is van eenen prins bevallen."''' De eer ste die dit stuk van onze edelen lazen en die op het gerucht van het kanon gesteld zijn, liepen in haast naar het glacis, teneinde de 101 schoten te tellen, die, volgens gebruik, de geboorte van eenen prins moesten aankondigen. Na het 21ste schot heerschte er stilte, de nieuwsgierigen keerden stadwaarts en waren niet weinig verwonderd op sommige plaatsen eene andere proclamatie te vinden, de geboorte van eene prinses aankondigende. Op sommige gedeelten der stad hadden de onhandige aanplakkers de beide proclamatien naast elkander lacen staan zoodat er twijfel ontstond en er zelfs weddenschappen werden aangegaan, welke natuurlijk eerst na de uitgifte van den Moniteur zijn beslist. De personen die in den morgen de stad verlaten hadden hebben overal ver spreid dat er een prins geboren was. Wij hebben de eerste proclamatie gezien." 's GR AVENIIAG E den 10 junij. Gisteren avond is per estafette in deze residentie het officiële berigt ontvangen dat Z. M. de Koning van Pruissen II. zondag, den 7 dezer, des namiddags ten half 4 ure te Berlijn is overleden. De nu overleden monarch, Frederik Willem III, was geboren den 3 augustus 1770, en volgde hoogstdeszelfs vader, Fre derik Willem IIden 16 november 1797 op. Zijn opvolger Frederik Wilhelm, is geboren den 15 octobcr 1795, en der halve 44 jaren oud. Z. K. H. is in «823 gehuwd met de Prinses Elizabeth van Beijcren zuster des tegenwoordigen Konings van Beijeren. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft heden ver gadering kunnen houden. Er waren thans 31 leden aanwezig. De commissie tot de verzoekschriften heeftbij monde van den heer Bruceverslag gedaan op 3 in hare handen ge stelde stukken nopens de herziening der grondwet. Een dezer was van geneeskundigen te Groningendie zich beklagen, dat erin de tegenwoordige grondwet niets omtrent de geneeskundige staatsregeling voortkomt, en die dan ook verzoeken, dat bij de te herziene grondwet deze leemte uit den weg zal worden geruimd. Deze stukken zijn ter griffie nedergelegd. De centrale afdeeling heeft verslag gedaan op het door 3 leden der Kamer voorgestelde ontwerp van wettot aanvul ling van art. 130 der grondwet. Dat voorstel heeftbij het onderzoek in de afdeelingen over het algemeen wel voldaan. Ten gevolge echter van de bedenkingen welke deswege in de sectien gemaakt zijn, heeft de redactie der voorgestelde aanvulling van art. 130 der grondwet eenige verandering on dergaan. Art. 130 luidt namelijk aldus Het getal van de leden der provinciale Staten-Vergaderingen de evenredig- heid der verschillende scanden, worde geregeld door den Koning, die uit elke provincie eene commissie benoemt, om hem dienaangaande te dienen van advies." Nu word' voorgesteld daarachter te stellen: Wijzigingen of veran- deringen in de eenmaal bestaande regeling worden na in- gekomen advies van de Staten der provincie, door de wet vastgesteld." Deze aanvulling is vooral daarom dringend noodzakelijk, om dat bij het eerste der 7 laatst aangeboden ontwerpen van wet tot herziening der grondwet hetwelk door de Tweede Kamer reeds is aangenomen, art. 7 daarvan is vervallen verklaard. Op verlangen der leden worden de beraadslagingen over dat ontwerp onmiddellijk gehouden. De heer Sijtzama een der voorstellers zeide dat het de zen laatsten niet dan aangenaam kon zijn te bespeuren, dat het gedane voorstel over het algemeen met zoo veel bijval is ontvangen; terwijl de voorstellers hunnerzijds niet tegen eeni ge wijziging in de bewoordingeii hebben, opgezien. Trouwens, bij de processen-verbaal der afdeelingen over de herziening der grondwet hadden zich meer dan 40 leden in hunnen geest uitgelaten. Voor zooverre de tegenwoordig zijnde leden be trof, mogten de voorstellers derhalve nog op de meerderheid vertrouwen. Zij zullen zich gelukkig achten omtrent die punt alle verschil van meening te hebben doen ophouden, want het betreft een van de gewigtigste punten der grondwet telijke instellingen het verkiezingsstelsel. Het getai der Provinciale Staten en de verhouding der standen scheen den voorstellers zoodanig essentieeldat zij niet achterwege zou den hebben willen blijven met, alsnog, de meening der Ka mer op dit punt in eene voordragt te doen kennen. De heer van Dam van Isselt verklaarde, dat hij voor het ontwerp zou stemmen, omdat het, in den geest van de le den der Kamer, eenen waarborg opleverde dat het slechte van ons verkiezingsstelsel niet nog verergeren zou, en in de hoop dat de Regering daardoor zou worden aangespoord om toL eene betere en ruimere uitlegging van het bedoelde on derwerp te komen. Overigens blijft de spreker het bestaan de verkiezingsstelsel hier te lande hoogst gelukkig beschou wen. De heer van de Poll heeft zich tegen het voorstel ver klaard, dewijl hij vermeende dat daardoor het koninklijk prerogatief wierd aangerand. De heer de Jonge nam met het voorstelgelijk het nu was lig gende volkomen genoegen. Hij vermeent, dat daardoor meer harmonie in het verkiezingsstelsel zal geboren worden. Art. 130 der grondwet zal in verband gebragt worden met het ge wijzigde art. 6 en met de noodzakelijke wegvalling van art. 7 der grondwet. Ilij deelt geenzins het gevoelen van den heer van de Poll, omdat hij het koninklijk prerogatief te de zen niet meer kan erkennen, 11a de verandering van art. 6 der grondwet. Het ligt toch in den aard der zaak datzoodra eenig onderwerp aan de behandeling van de wetgevende magt ondergeschikt gemaakt iseen voorstel tot voorziening in dezen ook uit den boezem der Kamer kon uitgaan. Wat aangaat de bedenkingdat door de aanneming van dit voor stel een der voornaamste takken van het verkiezingsstelsel aan te groote wisselvalligheid wierd blootgesteldmoet hij bekennendat dit bezwaar weggenomen wordt door de te vens voorgestelde bepaling dat de Staten der provincie voor af dienen te worden gehoord. Maar eindelijk ondersteunt hij ook dit voorstel om dat het eene loffelijke poging is ten einde veel strijd te doen vervallen bij de nadere behandeling van de ontwerpen tot herziening der grondwet. Het zal hem dan ook zeer aangenaam zijn indien de Eerste Kamer zich met het ontwerp zal kunnen vereenigen. Het belan" der Regering zelf vordert, dat zij dit voorstel onderstetme De spreker besluit dan ook met zijnen dank te betuigen aau de geëerde voorstellers die tot het doen van dit voorstel door de beste bedoelingen zijn geleid Bij hoófdelijke omvraag is het voortel met 30 stemmen tegen slechts eene (d,e van den heer van de Polaangeno men en aan de Eerste Kamer verzonden. De vergadeiing is daarop tot nadere bijeenroeping gcschci- Gisteren heeft de Eerste Kamer de zeven ontwerpen van wee, houdende het eerste bock van het wetboek van strairegtaangenomen. In de zitting van lieden heeft de "cntralc a.doeiing derzelve verslag gedaan op verschil lende

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1