Ml 1)1) EL li 11 RGSCIIE C O N tf& - N°. 69. Dingsdag 1840. M( GFMom Bi 9 Junij, BESTOREN en ADMINISTRATIE-N. Bckcnbmafcttig. ©pcufoatre Staiifocstcbing. Publicatie. N I ET WST1J D INC EN. ifvanfmjfi. üicöcsriauïssn. tè"- 5- l)c abonncments-prijs deier Couranl is 2 y5 voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, oi bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inaending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vrfdr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is/i 5o en voor icderen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald Hoe PROVINCIAAL GEREGTSIIOF in ZEELAND maakt bij deze bekend dat de Kamer, welke, overeenkom stig art. 17 der wet op de Regterlijke Organisatie cn liet Beleid der Justitie, en art. 11 van bet Reglement op de wijze van Eeds-aflegging enz., vastgesteld bij Zijner Maje- steits besluit van den ^September 1838 {Staatsblad 110.36), gedurende de Vakantie, van den 1 Julij aanstaande tot en met den 31 Augustus daaraanvolgende, belast zal zijn met de afdoening van Spoed vereischende zaken en van Strafza ken, bare gewone Teregtzittingen zal houden op de navol gende dagen te weten Zaturdag den 4, Maandag den 6, Zaturdag den 18, Maandag den 20 Julij Zaturdag den 1 Maandag den 3 Zaturdag den 15, Maandag den 17, Zaturdag den 29, en Maandag den 31 Augustus; telkens aan te vangen des voormiddags ten tien ureen dat overzulks de eerste gewone Regtsdag voor Burgerlijke zaken, na de Vakantie zal zijn Dingsdag den 1 September dezes jaars. Middelburg, den 21 Mei 1840. Op last van den Hove De Griffier, A. VRÉKE. Op Donderdag den 18 Junij 1840, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den Staatsraad Gouverneur der Provincie Zeeland of, bij deszelfs afwezig- beid door een der Leden van de Gedeputeerde Staten, en in bet bijzijn van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat in deze Provincie aan het Lokaal van bet Gouvernement te Middelburg worden aanbesteed De noodzakelijke vernieuwingen en herstellingen aan de volgende Provinciale IVaterstaats-lVerken en IVegen als 1, Aan de Veerdammen van bet Sloe. 2. Aan het Paalhoofd en den Aardendambuiten den Zee dijk beoosten het Fort Bath. Aan de Contr'escarpen der Stad Tholen. Aan de werken beboorende tot het Postbaventje te Gorishoek. Aan de Havenwerken der Stad Vere. Aan de Havenwerken van Breskens. Aan den Straatweg van Zierikzee naar Zijpe, en den daarbij behoorenden Stijger of Aanlegplaats. 8. Aan den Straatwegvan den Tolpaal No. 4 naar de Stad Sluis en verder van die Stad naar de limiet van West-Vlaanderen. Daaronder begrepen het onderhoud van al de vorenstaande werken en wegen, tot 1 Junij 1841; zullende het bestek ter lezing liggen op de plaatsen in deze Provincie waar zulks gewoonlijk geschiedt, en gedurende drie dagen vóór de aan besteding de noodige aanwijzingen worden gedaan terwijl bij den Hoofd-Ingenieur te Middelburg, voor de werken in het algemeen, en bij de Ingenieurs te Middelburg, Zierik zee GoesTholen en Breskensvoor de werken onder elks Ressort behoorende, nadere informatien te bekomen zijn. De Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland VAN VREDENBURCH. 3. 4- 5- 6. 7- PROVINCIE ZEELAND. QUnfocetcbiug.. Op Woensdag den 17 Junij 1840, des voormiddags ten tien ure, zal, onder nadere goedkeuring, door de Dijks- Directie van de Watering van Groede en Baanstpolder in de Herberg de drie Koningen te GROEDEin het openbaar worden aanbesteed Het gedeeltelijk ONTGRAVEN der Nieuwe Groedscbe Sluis, en het doen van eenige belangrijke herstellingen van TIMMER- en METSELWERKEN, aan dezelve Sluis, met de leverantie van de daartoe benoodigde Materialen. Het bestek, op hetwelk deze Aanbesteding zal plaats heb ben, zal tien dagen te voren ter lezing leggen bij den Pen- siingmeester dier Watering van Groede, bij den Sluiswachter derzelve en in de Herberg genaamd het Hotel du Canon d'Or, te Breskens bewoond bij D. van Male Izaakszoon Zullende twee dagen vóór de besteding de noodige aan wijzing in loco worden gedaan en inmiddels nadere inlich tingen te bekomen zijn bij de Directie der voorzegde Wate- ring. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van een iegelijk dien zulks zonde mogen aangaan, dat de KERMIS ofJAAR- MARKT dezer Stadvolgens gewoonte, ditmaal wederom zal aanvangen op den 22 Julij aanstaande, des middagsten 12 ure, en zal voortduren tot middernacht van den 5 Augustus daaraanvolgende; dat geene Bedelaars, Dobbelaars, Ho roscooptrekkers Loterijspel/.rs-' >f Draaiborden op dezelve zullen worden toegelaten, en de Kooplieden of Vertooners van openbare Vermakelijkheden, ten aanzien van de plaat sing hunner Kramen en Tenten, zich zullen hebben te ver voegen bij den fungerenden Marktmeester, door wien deswege openlijke Advertentien zullen worden gedaan. Gedaan ten Raadlniize der Stad Middelburg, den 29 Mei 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BEC'IU S. PARIJS den 4 junij. De Moniteur bevat eene telegrafi sche depeche uit Toulon van den 3 dezer, waarin, omtrent de jongste krijgsverrigtingen in Afrika bijzonderheden voor komen, die, hoewel van eene oude dagtèekeningechter niet bekend zijn. Den 7 der vorige maand, namelijk, heb ben de Arabieren het ltarnp van Aym-Turco ten westen van Setifaangevallende vijand is daarbij door 400 man van het 67ste regement van linie onverwachts in den rug aangetast terwijl de bezetting te gelijlter tijd eenen uitval deedde Arabieren zijn geheel geslagen en hebben 400 dooden achter gelaten; het verlies aan deze zijde bedroeg 17 dooden en 37 gewonden. Den 15 daaropvolgenden is het bedoelde kamp op nieuw aangevallen, en heeft de vijand daarbij 200 man verloren. Den 22 hebben een 1000tal Arabieren het kamp van Arrouch pogen te vermeesterendoch zijn met verlies terug geslagen. Men spreekt hier steeds van de terugroeping van den maarschalk Faléedie als g'Li vermar van Algiers vele klag- ten en beschuldigingen tegen zich heefc zien ontstaan en welke krijgsman door velen als zeer ongeschikt voor de ver vulling dier belangrijke betrekking wordt uitgekreten. Bij zondere berigten melden dat de regering er dan ook wer kelijk op bedacht is eenen opvolger voor den maarschalk te benoemen en zou gisteren in eene vergadering van den raad der ministers ernstig daarover zijn beraadslaagd. Het dagblad le Capitole, hetwelk met de Napoleonti sche partij in naauwe betrekking staatdeelt eenen brief mede door den graaf de Survilliers {Josef Bonapartej aan den maarschalk C/auselin zijne hoedanigheid van rapporteur over het bekende wees-ontwerp betrekkelijk het gebeente van Napoleonden 26 der vorige maand uit Londen geschre ven, en waarbij deze voormalige koning van Spanje het aan bod doetom het door de kamer der afgevaardigden gewei gerde één millioen francs zelf aan te vullen. Het in dezen brief vermelde aanbod waarvan aan den heer Thiers is ken nis gegeven zou door het ministerie van de hand zijn ge wezen. Heden is11a den afloop der beursde belangrijke telegrafische tijding bekendgemaakt, dat de laatste wapen plaats der Carlisten in Arragon het bekende Morelia zich aan de constitutionele troepen heeft overgegeven en dat 5 it 6 bataillonswelke er de bezetting uitmaaktenkrijgsge vangen zijn gemaakt. De constitutionelen vleijen zich dat daarmede aan de partij der alieeuheersching en der inquisitie de laatste slag zal zijn toegebragt, en dat het alsnu niet be zwaarlijk zal vallen om de overblijfselen der Carlisten te beteugelen. Lieden echter, welke Spanje en den aard der inwoners meeneu te kennen oordeelendat het nog jaren kan duren, alvorens daar te lande eene wenschelijke rust en veiligheid zullen hersteld zijn. Het is intusschen buiten kijf, dat de overgave van Morelia voor de Carlisten als een' schier onherstelbaar verlies moet worden aangemerkt, 's GRAVENHAGE den 4 junij. In hare avond-bijeen komst van woensdag heeft de Tweede Kamer de discussien over de wijzigingen in de grondwet hervat. Ontwerp B, over de inhuldiging van den Koning te Am sterdam, en ontwerp C, over den Raad van State, werden zonder eenige beraadslaging en met algemeene stemmen, aan genomen. Ontwerp D, over het getal leden der Tweede Kamerwerd door de heeren Ltizac en van Asch van JVijck bestreden. De eerste spreker meende, dat het getal leden der Kamer naar geen bepaalden maatstaf was geregeld. Hij was ook voor eene afschaffing der Eerste Kamer, in welk laatste gevoelen hij door den heer Corver Hooft ondersteund werd. De heeren van Akerlaken en van de Poll zeidendat in elke welgeordende vergaderingde minderheid zich aan de meerderheid moet onderwerpen, en, de meerderheid der Ka mer thans de scheiding vastgesteld hebbende, zij de tegen- woordige voordrage, als een uitvloeisel daarvan, zouden goedkeuren. Bij hoofdelijke omvraag is de voordrage met 45 tegen 8 stemmen goedgekeurd. Ontwerp E, betreffende het vervallen van art. 98 der grondwechoudende beschikkingen aan de beide Kamers ge meen iszonder eenige beraadslaging en met algemeene stemmenaangenomen. Vervolgens ging men over tot de behandeling van de zeven later aangeboden ontwerpen, en eerscelijk van dat over het kiesregt, hetwelk na eenige discussien met 44 tegen 10 stemmen aangenomen werd. De vergadering werd daarop tot den volgenden morgen gescheiden. Heden ochtend heefc de Kamer bare werkzaamheden her vat, en beraadslaagd over het ontwerp betrekkelijk het inko men des Koningszijnde i| millioen. Ook dit ontwerp werd na eenige beraadslaging en verdediging des ministers van justitie met 47 tegen 8 stemmen aangenomen. Vervolgens werd het ontwerp rakende de overzeescbe be zittingen ter tafel gebragt, hetwelk na beraadslagingmet 41 tegen 14 stemmen is aangenomen. Toen was aan de orde ontwerp IV, betrekkelijk de vast stelling der begrooting voor twee jaren. Deze voordragt is met 51 tegen 4 stemmen aangenomen. Eindelijk ging men over tot de behandeling van oncwerp V, becrekkelijk de periodieke aftreding der leden van de Stedelijke Raden. Dit ontwerp werd met eene meerderheid van 46 tegen 9 stemmen aangenomen. Ontwerp VI over de Rekenkamerwerd zonder eenige discussie, met algemeene stemmen aangenomen. Omtrent ontwerp VII, over de defensie, sprak de heer Schimmslpenninck eene uitgebreide rede, ter verdediging daarvan uit. De zitting werd tot des avonds ten 7 ure geschorst. Heden avond heeft de Kamer hare beraadslagingen voort gezet, en is het ontwerp der defensie, na beraadslaging en verdediging verworpen met eene meerderheid van 36 tegen 16 stemmen. Daarna zijn de beraadslagingen geopend over het ontwerp wegens de ministeriele verantwoordelijkheid. De heer Beelaerts stemde voor die ontwerp, doch wilde de natie niet bedriegen. Hij verklaarde datnaar zijne wijze van zien, de ministers, die staatsdienaren des Konings zijn, al tijd verantwoordelijk zijn geweest. De heer Corver Hooft zou gaarne eene betere redactie van het ontwerp gezien hebben. De heer Luzac zou, hoezeer de redactie afkeurende het voorstel aannemen omdat daarbij ten minste eenige verant woordelijkheid in de grondwet wordt opgenomen. Hij wensch- te dat die verantwoordelijkheid ook ware uitgestrekt tot de gevallen, dat de ministers nalieten het eene of andere te doen; tevens verlangde hij dat er eenmaal een verantwoordelijk mini sterie regtstreekscbe verkiezingen en het regt tot ontbinding der Kamer, mogten ingevoerd worden. De heer Snouck Hurgronje verklaardedat het gedane werk onvolledig waszoodra geene meerdere wijzigingen in de grondwet gemaakt waren. Hij bedoelde voornamelijk het ver beteren van het verkiezingsstelsel. De heer Bruce sprak nagenoeg in denzelfden geest en be hield zich zijne stem voor, wanneer de zaak in de dubbele Kamer behandeld zal worden. Nu werd tot stemming overgegaanen dit ontwerp, strek kende tot invoering van het beginsel der ministeriele verant woordelijkheid in de grondwec, met algemeene scemmen aan genomen. De vergadering werd tot den volgenden ochtend geschei den, wanneer de discussien over het ontwerp tot ophelfing van het amorcisatie.syndicaat aan de orde van den dag gesteld zijn. 's GRAVENHAGE den 5 junij. In de zitting der Twee de Kamer van de Staten-Geiicraal van heden heeft Z. Exc. de minister van financiën ad-interim te kennen gegeven, dat de Regering gemeend heeft aan het verlangen der Kamer om de discussien over het voorste! tot opheffing van het amorti satie-syndicaat voorloopig uit te stellen niet te kunnen vol doen omdat de afdoening der wet een groocen en onmiddel- 1 ij ken invloed zou uitoefenen op de belofte, nopens den Ko ning gedaan, om in de volgende zitting gehecle blootlegojp.r van den finantielen toestand des rijks te geven. Nadat de heeren van Hoorn van Burgh Backerde Jon«c van Rappard en van Dam van Isselt zich tegen het ontwart' hadden verklaardterwijl de heer Frets zeide daarvoor' te zullen stemmen, om aan de voldoening der belofte omtrent de tc geven openingen geen hinderpaal te stellen en nadat Z. Exc. de minister het ontwerp en de handelingen van het syndicaat had verdedigd ,s men tot stemming overgegaan en de wet verworpen, met eene meerderheid van 41 tegen n stemmen. De heer van Asch van JVijckCorver Hooft en van Sy- zama hebben daarop aan de Kamer een voorste! gedaan strek- «en e, om nog in de grondwec te brengen eene voorname wij- z.gmgnamelijk, dat in art. 130, nopens de zamehsteHin.a der provinciale Staten enz.eene bijvoeging zou worden ge-

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1