MIDDELBURG c A N T. Dingsdag 1840. 2 Juiuj. IV. Ölï 17 fji 3& «WTfiA tyQQ\ BESTUREN en ADMINISTRATIEN. Slm0rti0attc~j9t)ttbtcftat.. 5Liukc£tcbi«g. NIEUWSTIJ DINGEN. Jxanfirijk. ÜXcöcrlAnbcn. tmri**r.riiiwraf*"* iff 'iTM" iTf itniat witi'i'jHiHëaiamm ,i« 11 ''v;4v De Provinciale COMMISSIE van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigt, in ZEELAND, residerende te Middelburg berigt bij deze de belanghebbenden dat zij hare ge wone Vergadering houden zal op Donderdag den tweeden Julij aanstaande en verzoekt tevens allenwelke als dan verlangen toegelaten te worden tot het Heel-, Verlos- of Artscnijraengkundig Examenof tot dat van Oog- of Tandmeester of Drogist, zich vóór den 20 dezer maand, bij requestmet overlegging van de noodige bewijzente vervoegen bij den tijdelijken Voorzitter der Commissie, den lieer ,7« P. During. Middelburg, den 1 Junij 1840. De Provinciale Geneeskundige Commissie voornoemd Namens dezelve Js. de MAN Jz.Secretaris. Administratie der Domeinen Wegen Vaartenenz. PROVINCIE ZEELAND. AGENTSCHAP SAS-VAN-GENT. AANBESTEDING. Op Dingsdag den 16 Junij 1840, des voormiddags om elf ure, zal de AGENT van het DOMEIN te Sas-van- Gent, daartoe behoorlijk geautoriseerd, al of niet in tegen woordigheid van eenen Inspecteur der Domeinenten over staan van den Notaris C. E. Vermandeiresiderende te Sas- van-Genten getuigen ten Huize en Herberge van Judocus de Hechterte SAS-VAN-GENT in het openbaar aanbe steden in één PerceelHet maken van TWEE PAREN NIEUWE SLUISDEUREN, als: Een paar Punt-Ebdeuren in de Oost-Binnensluis te Neu zen. en een paar dito Deuren in de Bovensluis te Sas-van-Gentmet de leverantie der daartoe gevorder de materialenmitsgaders het uithangen sloopen en opleggen der oude Deureninhangen der nieuwe Deu ren enz. Het bestek en voorwaarden waaróp deze Aanbesteding- zal geschieden, ligt, behalve op de gewone publieke plaat sen, ter lezing in het lokaal van het Provinciaal Gouverne ment te Middelburg, ter Secretarien der Steden Sas-van- Gent^ Neuzen en Axel, en ten Kantore van de Agenten van het Domein te Middelburg en Sas-van-Gent; bij welken laatstenzoomede bij den Hoofd-opzierter der Wegen en Vaarten in Zeelandte Neuzen, nadere inlichtingen te beko men zijn. De Agent voornoemd E. C. L. D'HANENS. PROVINCIE ZEELAND. Op Woensdag den 17 Junij 1840, des voormiddags ten tien ure, zal, onder nadere goedkeuring, door de'Dijks- Directie van de Watering van Groede en Baaustpolder in de Herberg de drie Koningen te GROEDEin het openbaar worden aanbesteed Het gedeeltelijk ONTGRAVEN der Nieuwe Groedscbe Sluisen het doen van eenige belangrijke herstellingen van TIMMER- en METSELWERKEN, aan dezelve Sluismet de leverantie van de daartoe benoodigde Materialen. Het bestek, op hetwelk deze Aanbesteding zal plaats heb ben, zal tien dagen te voren ter lezing leggen bij den Pen ningmeester dier Watering van Groede, bij den Sluiswachter derzelve en in de Herberg genaamd het Hotel du Canon d'Or, ce Breskensbewoond bij D. van Male Izaakszoon Zullende twee dagen vóór de besteding de noodige aan wijzing in loco worden gedaan, en inmiddels nadere inlich tingen te bekomen zijn bij de Directie der voorzegde Wate ring. De COMMISSIE onder de Zinspreuk LOON VOOR. WERK berigt door deze, dat het openbaar verslag harer werkzaamheden gedurende den afgeloopen Winter zal wor den gedaan op heden, des middags ten 12 ure, in de Luther- sche Kerk alhier, een ieder uitnoodigende hetzelve bij te wo nen. Diegenen van Toegang-Kaartjes voorzien worden ■verzocht door de deur op de Bree te willen inkomen. De Commissie voornoemd A. M. CRAMER, President. H. REKKER, Secretaris. Drukfeil. In de Waarschuwing van HH. Burgemees ter en Wethouders dezer stadaangaande het schieten naai den schijf door het garnizoen, geplaatst in de courant van 11. zaturdag, is weggelaten dat zulks zal plaats hebben van 7 tot 9 uren. PARIJS den 27 mei. De overbrenging van Napoleons ge beente is gisteren in de kamer der afgevaardigden ter sprake gekomen. De heer Glais-Bizoin heeft het eerst daarover het woord gevoerdbeginnende met de verklaring datzoo men zich bij het oorspronkelijke ontwerp der regering had bepaald hij waarschijnlijk daarin zou berust hebben, maar na de daaraan door de commissie gegeven uitbreiding, meende hij zich daar tegen te moeten verzetten. De spreker beklaagde zich met veel bitterheid over de heerschende neiging, om Napoleon op alle mogelijke wijze ce verheerlijken, die 15 jaren lang Frankrijk geregeerd heeft, zonder zelfs maar eenen enkelen dag de vrijheid te hebben kunnen verdragen. Voornamelijk bestreen de heer Glais-Bizoin het denkbeeld om een ridder lijk standbeeld ter eere van Napoleon op te rigtenop grond dat men daardoor, zoo als hij zich uitdrukte, Napoleon van den top der kolonne van het grooce leger afrukteom hem gelijk testellen met den ruiter (Bodewijk XIV) van de Place des Viccoires. Na hem beklom de heer Gauguier het spreekgestoelte die zich voornamelijk tegen de door de commissie voorgestelde verhooging van 2 millioen verklaarde bewerende dat men daarbij niet gedacht had aan de ellende der oude dienaars van het keizerrijk, die sinds lang te vergeefs het hun verschul digde brood en de voldoening eener heilige schuld vorderen. De heer Lascazcs viel den spreker in de redeomzoo als hij zeide, uit eerbied voor de nagedachtenis van Napoleon de sluiting der beraadslagingen te vragen. De heer Gauguier toonde zich daarover zeer geraakt, en meende dat het onvoeg zaam was alcuis een' ouden soldaat van het keizerrijk, die de belangen zijner krijgsmakkers verdedigdein het uiten zijner gevoelens te willen beletten. Daarna nam de heer de Lamartine het woord op, zeggen de, da: hij ten volle aan de vrome hulde deel nam, die men voornemens was aan den man toe ce brengendie zooveel gerucht op de aarde had gemaakt zoo vele diensten aan zijn vaderlanu bewezen en wiens wil zoo langen tijd voor Frank rijk als de wii van het noodlot zelf was geweest. Als wijs geer en als schrijver zag hij niet zonder leedwezen dat het gebeente van Napo'eon van de rots verdwijnt, alwaar alles de herinnering opwekt. Hoewel bewonderaar van het genie des keizers, verklaarde de redenaar den groocen man niet in alle opzigten eene onbepaalde hulde te kunnen toebrengen. Er zijn in die schitterende geschiedenis bladzijdenzeide hij die men daar uit moest kunnen scheurenen ongaarne zie ik, dat men dit vergeet, of aan hec volk wil doen vergeten; ongaarne zie ik die vergodingen, waarbij de oorlog wordt geroemden wanneer deze denkbeelden door het gouverne ment worden verspreid is daarin een gevaar te meer opge sloten want de drogredenen der gouvernementen worden wel haast de misdaden der volken. De heer de Lamartine zag dan ook in de voordrage een onrustwekkend verschijnselen besloot met de volgende, woordenMaar welke combe gij voor Napoleon moogc kiezen, hij moet er alleen zijn, en gij behoorc daarop slechts een opschrift te plaatsen: Aan Napoleon alleendeze drie woorden zullen aanwijzen, dat zoo het land de groote mannen weet te eerenhet ook hun ne groote daden van hunne misslagen weet te scheiden deze drie woorden zuilen ook aan Europa leeren dac gij den oor log noch de alleenheerschingnoch pretendenten, noch zelfs navolgers wilc. De l.eer Odillon Barrot gaf in korte bewoordingen te ken nen dat hij de voordrage zou ondersteunen, omdat hij daar in niet het minste gevaar zag. Daarna werden de beraadsla gingen gesloten'en zou de kamer over het eerste artikel, zoodanig als het door de commissie was voorgesteld, gestemd hebben, toen de heer Deslongrais een amendement voordroeg, om het crediet van twee millioen op één terug te brengen hetwelk eerst bij zitten en opstaan, en naderhand, onder eene onbeschrijflijke verwarring, en nadat de heer Thiers zich nog kortelijk daartegen verklaard had met eene aanzienlijke mcederheid werd aangenomen. Hec derde artikelbetrekke lijk hec oprigten van een ridderlijk standbeeld, werd met bij na eenparigheid van stemmen verworpen. Het geheel der voor dragewaarbij alsnu een millioen francs, enkel tot het over brengen, in het hotel des Invalides, van het scoffelijk over schot van Napoleon wordt toegestaan is met 280 tegen 65 stemmenaangenomen Bij onderscheidene koninklijke besluiten zijn eenige benoemingen onder de hooge geestelijkheid gedaan, en is, onder anderenmonseigneur Ajfrecoadjutor van Straats burg, tot aartsbisschop van Parijs benoemd. De Moniteur deelt onderscheidene telegrafische depe- ches betrekkelijk Algiers mede, waaruit blijkt, dathetFrau- sche leger den 17 dezer te Medeah is binnengerukt. Ahd- el-Kaderdie met zijne troepen op de deze stad omringende hoogten had post gevatheef: zich bij de eerste kanon schoten teruggetrokken de geheele bevolking der stad met zich medevoerende. Den 20 heeft er aan den voet van hec zuidelijk gedecite van het gebergte van Mouzaja een gevecht tegen de vereenigde strijdkrachcen van Abd-el-Kader plaats gehadwaarbij de geheele Arabische ruiterij van het paard is gestegen en den strijd te voet heeft volgehouden. Vol gens dc uitdrukking van eene der depeches moet de houding der Fransche troepen daarbij bewonderenswaardig geweesc zijn cn hebben 200 Franschen bij die gelegenheid in hec stol: gebeten; het verlies des vijands zou'onberekenbaar zijn, en is hij in het binnenland van de provincie teruggetrokken. De maarschalk Vallée heeft de nieuwe verovering der Fran schen, Medeah, behoorlijk doen versterken en aldaar, on der bevel van den generaal Duviviereene bezetting van 2,400 man gelaten. Dcc leger heeft daarop den terugtogc aanvaard den Atlas overschreden ca is zonder hinderpaal I in hec kamp van Blidah teruggekomen. Ten gevolge van dezen gunscigen uitslag van den veldtogcdie alsnu geëindigd kan beschouwd worden, zijn de koninklijke prinsen den 26 ce Algiers teruggekeerd, en zouden zij zich naar Marseille inschepen zoodra zij eenigzins van de vermoeijenissen van den krijg zullen hersteld zijn. s GRAVENHAGE den 29 mei. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden is beraad slaagd over de wet omtrent den inkoop en de aflossing van schuld en toe voorziening in de behoeften van hec amorti satie-syndicaat. De heeren Röell, BackerTromp Luzac van Hoorn van Bttrgh Schimmelpenninck en Warin hebben deel aan de discussien genomen en Z. Exc. de minister van man tien ad-interim, de heer van Gennep, heeft hec ontwerp verdedigd en eene nadere voordrage tot opheffing van het syn dicaat met het jaar 1841 aangekondigd waarna de concept- wet aangenomen ismet 48 tegen 5 stemmen. de commissie voor de droogmaking van het Ilaar- emmerraeer worden op last der Regering, proeven genomen, ot voor de droogmaking van dat meer en de drooghouding van et) 1 older al dan niet de voorkeur aan stoomwerktuigen moet worden gegeven. 's GRAVENHAGE den 30 mei. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft in hare zitting van heden aangenomen de ontwerpen der begrootingswetten voor het loopende jaar alsmede de voordrage van wet, houdende belasting op run deren, schapen, enz., ten behoeve van hec Veefonds. Aan staanden dingsdag zal de Kamer weder bijeenkomen. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Gene raal van heden, heefc de heer van Hoorn van Burghna mens de commissie tot de verzoekschriften, verslag gedaan op twee in hare handen gestelde stukken, als: 1. van land bouwers in West-Vriesland die hunne bedenkingen voordra gen over de voorgestelde scheiding der provincie Hollanden tevens voorscellen, dac, bijaldien tot die scheiding mogt wor den overgegaanWest-Vriesland en het Noorder-kwartier een afzonderlijk gewest zullen uitmaken; en 2. van Pieter Cleban te Amsterdamdie de Kamer herinnert aan vroeger ingediende requestenwaarin hij zich beklaagt over de be handelingdie eenige hooge scaacs-ambtenaren hem zouden aangedaan hebben. Beide adressen zullen ter griffie worden nedergelegd. De heer van Dam van Isselt heeft verklaard zich met het voorstel, om hec request ter griffie neder te leggen, te ver eenigen doch hec ce moecen betreuren dat op dit oogen- blik de klagte van een burgerdie vermeent ongrondwettig behandf' - zijnzonder eenig gevolg blijft. Hij bedroeft zich daarover, omdat elk lid der Kamer gezworeii heefc, niet alleen om de grondwet ce zullen onderhouden en handhavenmaar tevens dat hij bij geene gelegenheid en onder geen voorwendsel, hoe ook genaamd, daarvan zal af wijken, of toestemmen dat daarvan afgeweken worde." Het is treurig, dat eene verwijzing naar dien eed, wanneer men vermeent, dat een hoog scaats-ambtenaar zijn pligc overschre den en ongrondwettig gehandeld heefc, geen becer gevolg heeft, dan dac zoodanige klagte ter griffie worde nedergelegd hetgeen gelijk scaac met het overgaan tot de orde van den dag. De heer van Dam zou den heer Cleban in de gegeven omstandigheden naar de regterlijke ambtenaren verwijzen en geeft de hoop te kennen dat de aanstaande herziening der grondwet dat gelukkig gevolg zal opleveren, dat inliet vervolg eene zoodanige klagte een meerder en becer gevolg van de zijde der Kamer zal kunnen hebben. De cenciale afdeeling heeft verslag gedaan op de ontwer pen van wet tot wijziging der grondweten houdende het eerste boek van het wetboek op het strafregc. De beraad- slagingen over de voordragten nopens hec sirafregt zullen aanstaanden maandag worden gehoudenterwijl die over de grondwec dingsdag zullen plaacs hebben, wanneer namelijk de ontwerpen nopens het strafwetboek maandag zullen afge handeld zijn. De vergadering is tot aanstaanden maandag gescheiden. MIDDELBURG den 1 junij. Naar men verneemt wordt in de eerste dagen dezer maand de organisatie van het wa pen der artillerie te gemoec zien. De garnizoens-vervvisseling van onderscheidene bataillons artillerie reeds vroeger vermeld, zal al spoedig achtervolgd worden door het marcheren van de 3de en 4de kompagnie van het 3de bacaillon veld-arcillerie uit Nijmegen naar Grave en van de iste en 2de kompagnie van dat bacaillon uit Grave naar Nijmegen. Van hec 6de bacaillon artillerie nationale militie zullen de 4de en 5de kompagnie uit Bergen-op-Zoom naar Vlissingende isce en 2de kompagnie van daar naar Terneuzen en naar Breskens marcheren terwij! de 8ste en 9de kompagnie uit Vlissingen naar Bergen-op-Zoom teru-r keerenalwaar reeds vroeger de 7de kompagnie uit Breda zal zijn binnengerukt. Van het 3de bacaillon artillerie nationale militie waarvan bepaald is, dat de kompagnie van den kapitein Brengers uit Geertruidenberg naar Gorinchem NaardefiSnaargneTfman. u™ den kapitei" //uM»nin uit IN aarden naar DlIIc zal marcheren n-oor t ï^ir 1 rt,,-u<-ren, gaat de sde kompagnie van Dein naar Gorinchem, de Qde r»n i, r>rtiÉV f. .1 L 3a<= en 4de kompagmen van Delft naar Men Helder terwijl de 5de kompagnie van Ter- neuzen, de 6de uit Breskens en de 7de van den Helder naar hec depot te Delft zullen teruggaan, Lit Lyon wordt gemeld, dat de 2a:ikwcek der zijde-

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1