MïDÖELBURGSC C O JV T. Ui NV 65. Zaturdag 1840. 30 Mei. (ïlSlartröcfauwitig. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. Publicatie. Glanbc^tcMug. N IE IJ W iSTIj ^iNGHN. SisUèdUflttb. JVawktrijk. iXcbcviauticn. Dc STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND herinner: bij deze alle belanghebbende Admi- nistratien en Particulieren in de Provincie, aan de bepalin gen der wet van den 8 November 1815, 110. 36 (Staatsblad no. 50' volgens welke van alle Schuldvorderingen, ten las te van het Rijk, over den jare 1839, de Rekeningen, Me moden of Declaratten vóór of op den laatsten Junij aan- staandebij zoodanige AdministratienCollegienAutori teiten of Ambtenaren als welke de orders tot het doen van Leverancien of anderzins gegeven hebben behooren te cijn ingediend op poene van te worden gehouden voor verjaard en vernietigd met uitnoodiging verder om dit uiterste tijd stip voor de indiening der gemelde Pretentien niet af te wachten maar dezelve onverwijld te bewerkstelligen. Middelburg den 25 Mei 1840. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan, dat de KERMIS of JAAR MARKT dezer Stadvolgens gewoonte, ditmaal wederom zal aanvangen op den 22 Julij aanstaande, des middags ten 12 ure, en zal voortduren tot middernacht van den 5 Augustus daaraanvolgende; dat geene Bedelaars, Dobbelaars, Ho roscooptrekkers Loterijspelers of Draaiborden op dezelve worden toegelaten en de Kooplieden of Vertooners van open bare Vermakelijkheden ten aanzien van de plaatsing hunner Kramen en Tenten, zich zullen hebben te vervoegen bij den fnngerenden Marktmeester, door wien deswege openlijke Ad- vertentien zullen worden gedaan. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 29 Mei 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. B E C I U S. vacecrd ten Kantore der Directie, co Middelburg, en bij de Agenten der Maatschappij. Wordende heeren Deelhebbers rritgenoodigd, om, regelma- tigheidshalve, de bewijzen van uitdeeiing' over de jaren 1837 en 1838 aan het bewijs over 1839 geannexeerd te laten, ten einde gelijktijdig niet dit laatste te kunnen worden ingetrokken. Middelburg den 29 Mei 1840. J. BAL SNIJDERS. P. de MARET TAK. F. van SORGE, IdmiitïstrateurenDirecteur, BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengenten gevolge eener missive van den Heer Luitenant-Kolonel kommanderende de ödeAfdeeling In- fanterie, ter kennisse van een iegelijk, dac gedurende de Zo- mermaanden, des Dingsdags Woensdags en Vrijdags in stede van 9 tot 12 ure, door het Garnizoen dezer Stad, voorden zoogenaaraden Galgen-Polder bij het Nieuwlandnaar den Schijf zal worden geschoten, en deze oefening daarenboven nog des Woensdags namiddagsvan 5 tot 7 ure zal worden voortgezet. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 29 Mei 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. De CENTRALE DIRECTIE van het Eiland WALCHE REN zalin tegenwoordigheid van den Heer Hoofd-Inge- nieur van den Waterstaatonder nadere goedkeuring van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, in het Lokaal van gemelde Directie te MIDDELBURG, op Donderdag den 11 Junij 1840, des voormiddags ten elf ure, aanbesteden: Het maken en zinken van twee RIJSSTUKKEN, te zamen groot 4314 vierkante Ellen, aan de Oostwatering, benevens het verzwaren van een gedeelte DUINS al daarover 27 Ellen lengte. Het bestek, op hetwelk de bovengemelde aanbesteding zal plaats hebbenzalbehalve ter Griffie van voorschreven Directie, te Middelburg, mede ter lezing liggen op de ge wone plaatsen te GiesendamHardinxveldWerkendam en Ameide terwijl nadere inlichtingen te bekomen zijn bij den Opper-Commies der Centrale Directie, te Middelburg, en den Commies aan de Oostwatering. Middelburg, den 21 Mei 1840. De COMMISSIE van LANDBOUW in ZEELAND brengt hiermede ter kennis van allen die eenige verzoeken of ;voordragten mogten willen doenof hierbij eenigzins belang .hebben, dat zij hare gewone Vergadering zal houden in de Abdij te Middelburgop Woensdag den 24 Junij 1840, des voormiddags ten 10 ure. Middelburgden 29 Mei 1840. Op last der voornoemde Commissie J. H. LIEBERTSecretaris. De Directie der Neder'landsche Maatschappij van VEE VERZEKERING te Middelburg, adverteert: dat in de algemeene Vergadering van Actionarissengehouden den 23 dezer, het dividend over 1839, voorde Aandeelen in die Maatschappij, is bepaald op vier ten honderdvan de twee daarop gedane fournissementenzoo mede dat, tot uicbeca- ling der door de houders in te vnliene bewijzen van uitdee iing, te begiimen met 1 Junij aanstaande zal worden ge- FRANKFORT den 23 mei. Brieven uit Weenen geven de vrees te kennen, dat tusschen de westelijke en oostelijke ka binetten van Europa eene merkelijke verkoeling ontstaan is, waartoe de benoeming van den heer Thiers tot president-mi nister en de vereeniging van Engeland met de politiek van dezen staatsman, aanleiding gegeven zou hebben. De con- ferentien te Londen over de Oostersche aangelegenheden zouden volgens de#:e brieven op het punt staan om afge broken of voor langen tijd verschoven te worden. Prins Esterhazydie zich bereids tot zijne afreis naar Londen had gereed gemaakt, zou Weenen nu vooreerst niet veriatenen het scheen zeer onzeker of de Fransche gezantgraaf St. Aulaire, zelf naar de Oostenrijksche hoofdstad zou terug keeren of door een ander diplomaat vervangen worden die meer de staatkunde van den heer Thiers is toegedaan. Ook het gebeurde tusschen Engeland en Napels en de bemoei- jingen der Fransche regering met dien twistheeft altijd volgens de genoemde berigtenhet Oostenrijksche kabinet mishaagd dewijl het daarin eene verzwakking ziet van zij nen invloed op de aangelegenheden der Italiaansche staten. KOBLENTZ den 23 mei. Heden middag is in een van de eerste logementen dezer stad het volgende treurige voor val gebeurd. Een koopman uit Mentz de beer F. Sch..n, die in gemeld logement zijnen intrek genomen bad, ver wijdert zich gedurende eenige oogenbiikken uit zijne kamer, waarin hij verscheidene uren iang met briefschrijven bezig geweest was. Bij zijne terugkomst ontdekt hij dat er aan het slot van zijnen koffer gebroken en dat uit zijnen in de kamer hangenden rok eene som gefifc ontvreemd is. Deze bevinding deelt hij terstond aan de eigenaresse van het ho tel mede, die, benevens de opper-kelderineester en de bed denmeid, met hein naar zijne kamer terug keert 0111 er nazoe king te honden. Bij het opentrekken der bedgordijnen zien zij onder hètzclve eenen vreemdelingdie mede sedert drie dagen in het hotel gehuisvest heeftmet een dubbel pistool in de nicgestrekce hand. Verschrikt snellen zij de kamer uit, terwijl zij echter tegenwoordigheid van geest genoeg hebben om de deur derzelve achter zich te sluiten. Na verloop van tien minuten, gedurende welke men naar de poiicie ge zonden. had valt er in de geslotene kamer een schotmen snelt er binnen en vindt den dief in zijn bloed liggen, hij had zich met het pistool in den mond geschoten en was dood. De zelfmoordenaar was onder den naam van dr. R..r, uit Eins, in het vreemden-boek opgeteekend. In zijnen zak vond men eene menigte valsche of looper-sleutels. In den vorigen nacht was ook vermoedelijk door denzelfden man de kas van den opper-keldenneester opengebroken doch ge lukkig was daarin geen geld geweest. Het uiterlijke van den vreemdelingals ook zijn geheel voorkomenwaren fatsoen lijk en geschikt om allen schijn van verdenking van hem ce verwijderen. PARIJS den 25 mei. Tot dus verre hebben zicli drie le den doen inschrijven ten einde voor de wet op het over brengen van het lijk van keizer Napoleon te sprekenen een enkele, de neer Glais-Bizoin om hetzelve ce bestrijden. De laatstgenoemde heeft zich reeds dadelijk doen kennen als een dergenen welke zich weinig goeds voorsteilen van de openbare vereering van den oorlogsman, welke zoo weinig eerbied neefe betoond voor de regcen des volks. Men wil ook dat de heer de Lamartine welligt het woord tegen de voordragt zal voeren, en dat als dan de presiderende minister Thiers zich verpligt zal rekenen om dien spreker te beant woorden. Men verhaalt, dat een aantal jonge Franschendien het niet veroorloofd zoude kunnen worden om den prins de Joinvüle naar St. Helena te vergezellen zich naar Engeland willen begeven ten einde van daar naar genoemd eiland over te stelten en tegenwoordig te zijn bij het opgraven van het stoffelijk overschot van Napoleon. Men voegt er bijdat zelfs prins Lodewijk Bonapartedie zich steeds in Enge land bevindt-, voornemens zoude zijn om mede naar St. Helena te stevenen met oogmerk om aldaar de nagedachte nis des keizers de laatste eere te bewijzen, doch dat er reeds van de zijde van Frankrijk aanzoeken bij de regering van En geland zijn gedaanom het een zoo wel als het ander te verhoeden, teneinde elke aanleiding tot buitensporigheden, welke van die zijde zoude kunnen worden aangewendte ver hinderen. Als een tegenhanger van den uitbundigen lof, die op dit oogenblik door de dagbladen van alle kleur aan bet genie van Napoleon wordt toegebragt kun het volgende strekken door het Journal des Débats in julij 1815 geschreven: De regering van Bonaparte was voor ieder 'regtschapen Franschman de afschuwelijkste, die er immer bestond. De loodkleurige Corsikaan met zijnen tijgerblik laclue 1100'it dan bij rampen ellende. Den ao mei kwam die dwingeland door meineedige soldaten ondersteund, met geweld in een rouw dragend paleis in de verweesde hoofdstad des rijks plaats ne men. Sluwe vlugheidwaarmede hij tegen den Bellerophon (een Engelsch linieschip waarop Napoleon na den siag van vVaterloo eene wijkplaats vond) opkroop, en alle die schoone bedreigingen om zich van kant te maken, zijn uitgeloopen op het verwisselen van den Bellerophon met den Nortkam- herlandop welken overtogt hij zich als eenen volmaakten koordendanser heeft aangesteld. Hij is een van de beste too- neelspelersdie er ooit geweest zijn zoowel in het blij- als in het treurspel wist hij raad, en hij schreide even cm- makkelijk als een krokodil." s GkAVENHAGE den 26 mei. In de zitting van de Tweede Kamer der Scaten-Generaal van heden zijn ontvan gen onderscheidene verzoekschriften welke aan de daartoe bestaande commissie zijn verzonden. Zij heeft, bij monde van de heeren Vijfhuis en van Hoorn van Burghverslag gedaan op verschillende in hare handen gestelde stukkenalle betrekking hebbende tot de ingediende voorstellen ter her ziening der grondwet. Eenige inwoners van een deel van Noord-Braband verzoeken, dat die streek wederom bij Zuid- Holland moge gevoegd worden. Ingezetenen van Noord- Holland verklaren zich tegen de verbrokkeling hunner pro vincie enbijaldien daartoe mogt worden overgegaandan vvenschen zij dat West-Vriesland met het Noorder-kwartier weder als een afzonderlijk gewest onder de provincie zal worden opgenomen. Deze verzoekschriften zullen ter griffie worden nedergelegd. De centrale afdeeling doet verslag over het ontwerp van wet tot voorziening in de behoeften van het amortisatie-syn dicaat voor het loopend jaar. De beraadslagingen over dit ontwerp worden bepaald op morgen ochtend ten elf ure. Tot dien tijd wordt de ver gadering gescheiden. Met genoegen verneemt men dat aan het fraaije land schap van den Nederlandschen kunstschilder B. C. Koekkoek voorstellende een gezigt in een bosch met veehetwelk op de iongst alhier gehouden tentoonstelling met goud is be kroond geworden ook te Parijs waar hetzelve onlangs me de is ten toon gesteld geweesteenen gouden eerepenning is toegewezen. OUDE PEKEL-A (proviucie Groningen) den 25 mei. Be droevend ziet het hier op de lage gronden uitvele staan geheel onder water, anderen staan pias, en in de weiden, welke nog boven zijn vertrapt het vee het gras in den dras- sigen bodem. Veel aardappellanden andere bouwgrond wordt insgelijks bedorven en na dat men den eenen dag het vee naar hoogere stukken heeft heen gebragtis men des anderen daags genoodzaakt hetzelve nog hooger opals het mogelijk is, te bergen of, zoo als het nu het geval wordt, op° stal" te zetten. Zoo blijft het water nog al immer rijzende én waar dat zal heengaanis uiterst te vreezen. Gewis 'doet het regenachtige weer tot deze ellende geen goed, maar dat ae Aa bij de Statenzijl afgedamd en alzoo de uitloop van het water naar den Dollard gestremd isdit zal wel de voorname reden zijn van dezen treurigenen hoogst schadelijken toestand. NIJMEGEN den 26 mei. Men meldt uit Cleve van den 23 dezer: De directie van de schutters-vereeniging Schut- zen-Verreinj heeft door de Dusseldorfschc regering mede- deeling ontvangen van de koninklijke kabinets-order, waar bij aan de vereeniging voortaan vrijdom wordt verleend van patent voor het militair muzijk op het schuttersfeest, en zulks ter belooning van den ijver in het handhaven der rustbij de onlusten in het vorige jaar aan den dag gelegd. Het laat zich aanzien, dat het schutters-feest dit jaar weder zeer luisterrijk zijn zal. MIDDELBURG den 29 mei. Z. M. heef: bepaald dat de Provinciale Staten tot het houden hunner gewone jaar- lijksche vergadering zullen worden bijeengeroepen tegen dings dags den 7 julij aanstaandewaarschijnlijk zullen dezelve zich alsdan tevens bezig houden mee de benoeming van een dubbeltal leden voor de Tweede Kamer der Staten-Gene- raaldie met de tegenwoordige leden over de ontwerpen tot herziening der grondwet zullen moeten raadplegen. Naar men verneemt zijn thans bij de Tweede Kamer ingekomen de antwoorden der Regering op de bedenkingen welke in de afdeelingen gemaakt zijn, ten aanzien van het' ontwerp van wet nopens de ministeriele verantwoordelijk heid. Deze antwoorden gaan vergezeld van een nieuw ont werp van wet nopens dit onderwerp, hetwelk heden (vrij dag) in de afdeelingen moet zijn onderzocht. Wanneer de overwegingen over dat ontwerp zullen afgeloopen zijn, zullen weldra de beraadslagingen over de ontwerpen tot her- ziening der grondwet een aanvang nemen, hetgeen, naar men verzekert, eerst in de volgende week zal plaats hebben. Men ziet die beraadslagingen met de meeste belangstelling te gemoet. s Ook wordt er een verbeterd ontwerp van wetstrekken de tot opheffing van het amortisatie-syndicaatvan Regerings wege te gemoet gezien. Ook dat ontwerp zai nog door dc Kamer worden behandeld.

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1