MIDDELBURGSCHE A. M. M°. 63. Di 11 ss das 1840. 26 lei. p BESTUREN en ADM1NISTRATIEN 33c&cubm<iïuug. NIEUWSTIJ DINGEN* ipMttöcltlflub. (fijvoot-iSrittanje. JfcAïik rijft. HMKmauMn lïHMjrmnr tS\ -/ X' Dc abon neme rits-prijs dezer Courant is 2 70 voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Adv er t ent i en behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve ïn het eerst uit te geven No, wil geplaatst hebben. De Advertcntien worden berekend tegen 22 Cents dc regel, met uitzondering van Huwelijks Geboorte- cn Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is f 1 5o ert voor lederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. Het PROVINCIAAL GEREGTSHOF in ZEELAND maakt bij deze bekend dat de Kamer, welke, overeenkom stig art. 17 der wet op de Regterlijke Organisatie en het licleid der Justitie, en -rt, 11 van het Reglement op de wijze van Eeds-aflegging enz,, vastgesteld bij Zijner Maje- steits besluit van den ^September 1838 {Staatsblad 110.38), gedurende de Vacantie, Van den 1 Julij aanstaande tot en met den 31 Augustus daaraanvolgende, belast zal zijn met de afdoening' van Spoed vereischende zaken en van Strafza ken, bare gewone Teregtzittingen zal houden op de navol gende dagen te weten Zaturdag den 4, Maandag den 6, Zaturdag den 18, Maandag den 20 Julij; Zaturdag den 1 Maandag den 3 Zaturdag den 15, Maandag den 17, Zaturdag den 29, en Maandag den 31 Augustus; telkens aan te vangen des voormiddags ten tien ure, en dat overzulks de eerste gewone Regtsdag voor Burgerlijke zaken, na de Vakantie zal zijn Dingsdag den 1 september dezes jaars. Middelburg, den 21 Mei 1840. Op last van den Ilove De Griflier, A. VIIÉKE. BURGEMEESTER en ASSESSOREN der Gemeente SINT-LAURENS c. a. verwittigen bij deze de belangheb benden, dat de KERMIS in die Gemeente dit jaar eenen aanvang nemen zal op den 5 Junij aanstaande, en eindigen den 8 daaraanvolgende; terwijl op Zaturdag den 6 Junijbij gelegenheid derzelve Kermis naar den Ring zal worden ge reden. Sint-Laurens c. a, den 25 Mei 1840, Burgemeester en Assessoren der Gemeente voornoemd I1UBERTUS REKKER. Ter-ordonnantie van dezelve, P. van de GR AFT, Secretaris. FRANKFORT den 19 mei. Te Galacz Zijnin het be gin dezer maandop nieuw zeer verontrustende berigten uit de Russische havens der Zwarte zee ontvangen volgens welke de geheelc Ciicassische kust in de magt der inboorlin gen schijnt te zijn. Ook het forc St. Nicolaas is door hen veroverd en een groote voorraad van levensmiddelen en am munitie benevens de aanzienlijke Zoutmagazijnen In hunne handen gevallen. Aangemoedigd door de voordeelen der Cir- •cassiers, vereenigen zich nu ook de bewoners der gebergten van Lesghistnn met de overwinnaarswier magt bereids tot 20,000 man gestegen is én die nu ook Anapa bedreigden. Hun aanvoerder is zekere Hamileen man van groote dap perheid, die altijd van Poolsche staf-officieren omringd is. Volgens brieven uit Smyrnavan den 1 dezerwas aldaar bij een gedeelte der Turksche bevolking het plan ont dekt0111 de Christen bewoners, op het Pa'ascirfeest der Grie ken gewapenderhand aan te vallen, de stad in brand ceste ken en de huizen uit te plunderen. Ongeveer 4 h 500 Tur ken worden van deelneming aan deze zamenzwering beschul digd. De consuls, van de zaak verwittigd zijnde, hebben ■den gouverneur aangeboden de Europesche eskaders te ont bieden maar deze heeft geantwoord dat hij de orde zou we ten te handhaven. De troepen waren dag cn nacht onder de wapenen en men voedde geene vrees meer voor de openba re veiligheid. LONDEN den 20 mei. Iti het hoogerlmis is de verdere behandeling der wet op de Iersche corporatien tot 2 junij uitgesteld. Lord Melbourne heeft aan dat huis medegedeeld dat aan de Engelsche consuls te Damascus en in Syrië instruc- tien gezonden zullen worden om onderzoek te doen naar de vervolgingen, welke de Israê'liten aldaar ondergaan. Het oorlogsvaartuig Dolphin van Portsmotuh naar Sc. Ilelcna vertrokken, om. de toestemming der Engelsche regering, tot het naar Frankrijk vervoeren der asch van Napoleon dervvaares over te brengen. PARIJS den 21 mei. Het ontwerp van wet omtrent de verlenging van het octrooi der Fransche bank is door de kamer der afgevaardigden, met 252 tegen 58 stemmen, aan genomen. De commissie van evengcmelde kamer heeft met aclit tegen éëne stem beslistdat de geschiktste plaats voor het begraven van Napoleons gebeente de kerk der Invaliden is, even als het gouvernement zulks heeft voorgesteld. Men is op het miniscerie van marine ijverig bezig aan het maken van toebereidselen voor de reis naar St. Helenaen men verhaalt, dat het fregat la Belle Poule vergezeld zal wor den door de korvet la Favoriteaanboord van welke, in eetie verlichte kapel, onder coezigc van een geestelijke, tot de kerk van St. Louis bebooren;;er,V.e lijkkist van Napoleon ge plaatst zal worden. Men wil dat de beroemde schilder Ary Schejfer met de deputatie naar St. Helena zal gaan. Het besluit der regering omtrent het gebeente van Na poleon wekt bij voortduring denkbeelden en verwachtingen op welke op eene treurige wijze van den toestand der partijen getuigen. Zoo leest men in den Capitole, een dagblad, dat geheel onder den invloed der Bonapa'rtfgtlschè partij staat een artikelwaarin onder anderen de volgende zinsneden voorkomen De nationale erkentelijkheid jegens Napoleon is bij ons meer dan een duister gevoel is een ziedende harestoge ge worden die al wat er groots en edels in het menscbeüjk gemoed schuilt in beweging brengt. Wij zijn een ander volk, andere menscben geworden. Aller verbeelding voelt zich ge troffen. Allen erkennen dat iets geheimzinnigs ons wacht, hetwelk de een evenzeer vreest, als de ander hoopt. Groote gebeurtenissen zijn achter den sluijer van den tijd verborgen. Wat zal er gebeuren Ons voegt het niet voorspellingen te doenmaar wel kunnen wij aankondigendat Frankrijk als hec de schim van Napoleon in zijn midden heefttegen over Europa eene houding zal aannemen, waarover zijn kei zer zich niet behoeft te schamen; dat, in tegenwoordigheid dier schim degenen die thans de aan Frankrijk passende rol miskennen, gedwongen zuilen zijn, scoutmoedig in de raads vergaderingen der koningen te spreken of aan anderen de zorg over te laten van ons te doen eerbiedigen. Onze wil spreekt zich niet uit, omdat hij steunt op ons regtmaar het oogenblik zal weiligt komen dat Frankrijkbij het aan schouwen der door onze verminking vernederde schim zich niet vergenoegen zal, met: naar den Rhijn! te roepen maar daarheen onder de hoede van zijnen ouden keizer zrd oprukken." De bestaande onzekerheid omtrent ons leger In Afrika heeft opgehouden. De Moniteur deelt eéné telegrafische de- peche uit Toulon mede, een berigt uit Teniab de Mouzaia i van den 13 dezer inhoudende, volgens hetwelk de troepen den bergpas van Mouzaia waren doorgetrokkenna een schitterend gevecht tegen de Arabieren onder de aanvoering van Abd-el-Kader. Het leger houdt zich bezig met het ma ken van eenen weg naar Medeah. Eene andere telegrafische depeche die men zege alhier te zijn ontvangendeelt nadere bijzonderheden mede, waaruit blijkt, dat de gezegde bergpas door 6000 man infanterie met groote hardnekkigheid is verdedigd zoodac het Fransche leger niet dan met groote inspanning en na zeer gevoelige verliezen zich daarvan heeft meester gemaakt. Het leger van Abd-el-Kader schijnt door dit bloedig gevecht geheel te zijn verstrooid. Men spreekt weder meer dan ooic van het aftreden des maarschalks Valléedie zich als gouverneur van Algiers meer en meer In eene van het ministerie onafhankelijke stel ling blijft handhaven. De maarschalk Clausel zou alsdan zijn opvolger worden. Men verzekert, dat het Fransche gouvernement een waakzaam oog op de gebeurtenissen in China wil houden al thansvolgens eene telegrafische depeche welke alhier zou ontvangen zijn, heeft het fregat la Magacienneonder bevel van den kapitein-ter-zee Roygisteren Brest verlaten, om in de Chinische zeeën gestationeerd te blijven. Hec congres der Vereenjgde-Staten te Washington is in zijne zitting van den 21 april getuige geweest van een dier schandtooneelen die zeer gelukkig nog niet bij ons zijn ingevoerd. Eene woordenwisseling was ontstaan over de waarde van een document, betrekkelijk de uitgaven dei- regering en door verschillende leden van het congres onder teekend, toen dezelve eensklaps werd gestoord door den heer Beymtnuit Noord-Carolinadie op den heer Garland, uit Louisiana toekomende, hem, ten aanzien van dac document, zeer heftig aansprak, tegelijk alle de onderceekenaars daar van beleedigende. De heer Garland verklaarde, dat het stuk de zuivere waarheid inhield waarop de heer tBeymtn ancwoordde, dat dit onwaar was, cn dat hij, Garland, een schandelijke logenaar was; de "neer Garland schoot op zij nen beleediger toe. en er ontstond een regelmatig gevecht met vuistslagen in het midden der zaal. Gedurende dezen worstelstrijd trok de heer Beymtn een mesdoch werd door de ttisschenkomst van andere leden verhinderd daarvan ge bruik te maken. Het tumult was verschrikkelijk, en de voorzitter poogde te vergeefs, luidkeels schreeuwende, de orde te herstellen. Dit tooneel nam eerst een einde 11a de verdrijving uit de zaal van den heer Beymtndie in zijne gramschap niet ophield de ergste beleedigingen uit te bra ken. Het congres heeft daarna eene commissie van 5 Jeden benoemd om over dit voorval verslag te geven. 'sGRAVENMAGE den 21 mei. Naar uien verzekert, zullen de beraadslagingen over de ontwerpen toe wijziging der grondwet in den loop der volgende week gehouden worden. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Scaten-Ge- neraal zijn heden vergaderd geweestom in overweging te nemen de nadere antwoorden der Regering op de bedenkin gen iwilte in de afdelingen der Kamer, ten aanzien der laatst ingediende 7 ontwerpen tot herziening der grondwet, nader gemaakt zijn. Men verwachtdac in eene der eerste zittingen der Kamer de centrale afdeeling verslag over de 12 of 13 aanhangige ontwerpen, nopens de grondwec, zal uit» brengen. In hare Vergadering vart heden heeft de Eerste Kamer der Staren-Generaalnaar de afdeelingen ter onderzoek ver wezen de bij haar ingekomen ontwerpen van wet betrek kelijk de vrijdommen van lasten wegens landverbeteringen dat tot weder invoering eener belasting op de runderen paarden en schapen, ten behoeve van het fonds van den land bouw benevens die der begrooting van den iare 1840. Onlangs is ter kennis van de ambtenaren der belastin gen gebragt, dat ook de adjudanten bij de korpsen infanterie met uitzondering van die welke bij een reserve-bacaillon ge- plaatsc zijn, volgens het reglement van dienst, een paard moeten houden. AMSTERDAM den 22 mei. Bij gelegenheid van de voorstelling, op den 27 april, van Prins Hendrik der Ne derlanden aan den Sultan van Turkijeleest men in brieveu uit Konstantinopelwerd Z.K.H. door den heer TestaNe- derlandsch consul-generaal aldaar voorgesteld, werd hoogst- dezelve mee de meeste vriendelijkheid door Abdul-Medschid ontvangen die in de vleijendste bewoordingen zijne blijdschap heeft uitgedrukt eenen kleinzoon Van een' der oudsce en ge- crouwste bondgenooten van de Porte bij zich te zien. GRONINGEN den 21 mei. Heden voormiddag heeft de heer Johannes Lentingin de kerk der Doopsgezinden, het hoogleeraarsambt in de faculteit der bespiegelende wijsbe geerte en letteren aan deze hoogeschool aanvaardmet liet houden eener Latijnscheredevoering, ten onderwerp hebbende: De utilitate ac necessitate plenioris et interioris veterum linguarum cognitionis iis qui in Academia doctrinae honores petereet artis suae aliquando laudem aut gloriam quaercre se cupiantd. i.: Over het groote nut en zelfs noodzakelijk heid eener volledige en diepgaande kennis der Grieksche en La' tijnsche talen voor degenen die eene geleerde betrekking in de maatschappij wenschen te bekleeden en zich daarvan eervol te kwijten. TILBURG den 22 mei. Z. K. H. de Prins van Oranje is dezen middag omstreeks ten 12 ure alhier aangekomen en onder het gelui der klokken Opgewacht, terwijl de stedelijke schutterij de eerewacht heeft betrokken, uic hoofde er geen garnizoen meer aanwezig is. De komst van Z. K. H. lieefc eene algemeene vreugde verwekt MIDDc-LLURG den 25 mei. Volgens de jongste berig- ten uit Suriname, was aldaar aangekomen Zr. Ms. transport schip! rins Willem Frederik Hendrik, kapitein- luitenant Huis, van Helvoet. Te Cura?ao Zr. Ms. oorlogs- orvet Amp h it rite kapitein Tetigbergcn laatst van SurL name. Het Handelsblad van den 25 behelst het volgendeals aan hetzelve uit's Gravenhage geschreven: Er zijn heden onderscheidene geruchten nopens nieuwe benoemingen van hooge staats-ambtenaren in omloop. Dezel ve dragen den stempel van echtheiden zijn mij geworden uic bronnen, waaraan ik in allen gevalle waarde genoeg hecht 0111 11 van die geruchten niet onkundig te laten u slechts ten overvloede nog daarbij doende opmerkendat ik desniettemin voor de waarheid dier geruchten in geenen deele kan instaan zoo worde verzekerd dac Z. Exc. de tegenwoordige interi- maire-miniscer voorde koloniën, de heer Baud, tot gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indicen de gewezen gouver neur-generaal baron van der Cappelien cot minister voor de koloniën zou worden benoemd. Als minister van financiën wordt de heer de Jonge van Campens Nieuwland gedood- verwd. Men wil eindelijk ook nog weten dat de minister van binnenlandsche zaken, generaal de Koek, zijn ontslag heeft gevraagd." Men verneemt, dac, ten gevolge van eene koninklijke beschikking, Z. Exc. dc minister van binnenlandsche zaken den heer H. Molineau heeft gemagtigd om op het «root Noord-Iloli. kanaal en op de andere kanalen, welke hij voor af aan het departement van binnenlandsche zaken zal aan wijzen, proeven te nemen met eene stoomboot, welke naar een nieuw model is mgerigt en die hij tot de vaart op die sanalen zou wenschen toegepast te zien zoowel voor hec vervoer der reizigers als der koopwaren; onder het uitdruk kelijk voorbehoud, om de door den heer 11. Molineau ge vraagde concessie toe te staan of te weigeren naar den uit slag dezer proefnemingenwelke in tegenwoordigheid van agenten, door Z. Exc. den minister aangewezen, belmoren f.cuasn te worden,

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1