MIDDELBURGS CIIE C O U 11 A N°. 62. Zaturdag 1840. 23 Wei. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. $)ublicattc. ScbuttcvU.' Kcntnsgcutng. NIEUWSTIJDINGEN. iDuiiödtlanb. Jfvanfcrijk. Ücfeevlandctt. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, •maken aan de belanghebbenden Lekend, dat de Commissie uit het Plaatselijk bestuur ingevolge art. i5 der wet, belast met het onder zoek nopens de al ol niet gegrondheid der redenen, welke tot vrij stelling of uitsluiting van de dienst der Schutterij zijn ingebragt, hare eerste gewone jaarlijksche zitting zal bcginjien op Vrijdag den 29 dezer maand, des voormiddags ten tien ure, tot onderzoek van henaan wie j^of der redenen waarom in het voorgaande jaar voor waardelijke vrijstelling is verleend. Wordende de belanghebbende Personen ten overvloede uitgenoodigd de schriftelijke bewijzen tot staving hunner redenen van vrijstelling, bij de wet gevorderd als nog, voor zoo verre zulks niet alreeds is geschied, tot en met den 28 aan staande ter Stedelijke Secretarie over te leggen. En worden voorts zoodanige leden der Schutterij dewelke ten ge volge der in 1829, overeenkomstig art. 87 der wet op de Schutte rijen, plaats gehad hebbende uitloting, in dat zelfde jaar tot de re serve zijn overgegaanverwezen tot de bepalingen, vervat in art. 10 van Zr. Ms. besluit van den 18 Julij 1829 Staatsblad no. 5a). Terwijl eindelijk eenieder, dien zulks aangaatwordt aangemaand om zich stiptelijk op het bepaalde tijdstip voor de Commissie van on derzoek te vervoegen, als zullende degenen, welke zulks mogten ver zuimen, gehouden worden gcene redenen tot vrijstelling te hebben, en, voor zoo verre zij dienstpligtige Nummers getrokken hebben niet vallen in de termen van art. 3. a, b, c en art. 4 der wet bij de Schutterij worden ingelijfd, tot zij in het volgende jaar hunne reclames op voorschreven voet zullen hebben doen gelden. En opdat niemand hiervan onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze worden gedrukt, afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 22 Mei i84o. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG Gelet op art. 7 van Zr. Ms. Besluit van den 7 September 1828 Staatsblad no. 55,) roepen mitsdeze op zoodanige in vorige jaren ingeschrevene Personen voor de Schutterij welke tijdens die inschrij- ving gehuwd ol weduwenaars met één of meer kinderen waren, doch door sterfgeval of anderzins in de termen vallen om in de eersteklas- se, zijnde de ongehuwden of weduwenaars zonder kinderen, te worden overgebragtom daarvan kennis te geven ter Secretarie dezer Stad vóór of op den 3o dezer; zullende tegen de nalatigen proces-verbaal worden opgemaakt en aan de Reglbank toegezondenten einde de strafbepalingen van art i der Wet van den 6 Maart 1818 Staats- Had no. 12)toe te passen, terwijl dezelve tevens overeenkomstig art. 3 van bovengemeld Besluit, dadelijk bij de Schutterij tullen wor den ingclqid. Gedaan ten Itaadhuize der Stad Middelburg, den 22 Mei i84o. Burgemeester en Wethouders voornoemd. PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare A. M. BECIUS. Administratie der Domeinen 7Vegen Vaartenenz. PROVINCIE ZEELAND. AGENTSCHAP SAS-VAN-GENT. AANBESTEDING. Op Dmgsdag den 16 Junij 1840, des voormiddags om elf ure, zal de AGENT van het DOMEIN te Sas-van- Gent, daartoe behoorlijk geautoriseerd, al of niet in tegen woordigheid van eenen Inspecteur der Domeinen, ten over staan van den Notaris C. E. Vermandei, residerende te Sas- van-Gencen getuigen, ten Huize en ITerberge van Judocus de Rechterte SAS-VAN-GENT, in het openbaar aanbe steden in één PerceelHet maken van TWEE PAREN NIEUWE SLUISDEUREN, als: Een paar Punt-Ebdeuren in de Oosc-Binnensluis te Neu zen. en een paar dito Deuren in de Bovensluis te Sas-van-Gentmet de leverantie der daartoe gevorder de materialenmitsgaders het uithangen sloopen en opleggen der goede Deuren, inhangen der nieuwe Deu- ren enz. Het bestek en voorwaardenwaarop deze Aanbesteding zal geschiedenligtbehalve op de gewone publieke plaat sen ter lezing in het lokaal van hec Provinciaal Gouverne ment te Middelburg, ter Secretarien der Steden Sas-van- Gent Neuzen en Axelen ten Kantore van de Agenten van het Domein te Middelburg en Sas-van-Gent; bij welken laatsten, zoomede bij den lloofd-opziener der Wegen en Vaarten in Zeeland, te Neuzen, nadere inlichtingen te beko- meu zijn. De Agent voornoemd E. C. L. D'HANENS. De COMMISSIE van SPIJS-UITDEELING aan Min- •vermogenden op Donderdag den 21 dezer, volgens gewoon. iU™,??lng en, verantwo°rding gedaan hebbende harer admi- «isnacie over het afgeloopen Wintersaizoen acht zich, na den afloop van hare werkzaamheden te zeer aan de Begun stigers dezer nngt.ng verp.igc, om niec aan dezeIve bij"de. ff. hare'! °penhjket! d:lnk betuigen voor het vertrouwen bij vernieuwing 1,1 haar gesteld en de bijdragen zoo edelmoe dig aan haar verstrekt; daardoor toch werd zij in staat be steld om gedurende i<S achtereenvolgende weken aan' hare hulpbehoevende Scadgenooten 50,600 Portien gezond en ver warmend Voedsel te verschaffen. De Commissie betuigt ook te gelijk hare erkentelijkheid aan de Heeren Commissarissen P. van Galen B. Ackerman A. van der IVaaijen Pieterszen F, van Groenewegen en .7. .7. I Kulderijwelke nevens haar zoo veel hebben bijgedragen om alles met geregelde orde en overeenkomstig de oogmerken zoo zij vertrouwtder edele Gevers te doen afloopen. In dit vertrouwen eindigt de Commissie hiermede de aan haar opgedragene taak, en beveelt zij deze Inrigting daar- gesteld tot verkwikking van armen en hulpbehoevenden aan de voortdurende belangstelling van har" vermogen de Stadgenooten. Middelburg, den 21 Mei 1840. Namens de Commissie, H. du BUISSON BECIUS, Secretaris. Westkapeüeden 9 Mei 1840. De COMMISSIE ter voorziening in den buitengewonen nood der armen en behoeftigen te IVeslkapellehare werk zaamheden in het afgeloopen Wintersaizoen geëindigd heb bende, en steeds dankbaar voor de milddadige ondersteuning, in de ruime bijdragen, ook van elders, maar vooral van Mid delburgs Ingezetenen ondervonden, acht zich der liefdadigen verschuldigd te vermelden, dac zij, behalve geringen gelde- lijken onderstand, in buitengewone gevallen, ter voorziening in de noodwendigste behoeften, aan ruim 368 Personen heeft kunnen uitreiken: 3 mudden Aardappelen, 32 mudden Wic- teboonen 17 mudden Gort, 600 Mutsaards, 400 Turven, 46 Doeken, 150 paren Sokken, 4 Dekens, 8 linnen Buizen en 35 Broeken. De Commissie voornoemd W. Verhulst, Voorzitter. P. J. Roelse. A. L. Roelse. W. van Sighem. H. Roelse, Thesaurier. P. Back Secretaris. FRANKFORT den 17 meiVolgens te Petersburg pu bliek gemaakte staten bedraagt het aantal belijders der Is raëlitische godsdienst, in 17 westelijke en zuidelijke gouver nementen van het Russische rijk, 1,054,349, van beiderlei kunne. In Polen staat hunne verhouding tot de overige in woners ongeveer als 1 tot 9en in Warschau berekent men dat bijna een vierde der inwoners de genoemde godsdienst belijdt. Onder de verschrikkelijkste branden, welke, in het begin dezer maand, op verschillende plaatsen gewoed hebben behoort ook die in de fabrijkstad Trubau in den Olmutzer Kreks, alwaar 186 huizen, benevens het nabijgelegen slot der familie Liechtensteineene prooi der vlammen geworden en meer dan 300 huigezinnen daardoor in de diepste armoede gedompeld zijn, Men schrijft uit Konstantinopel dat Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden den 25 der vorige maand ter au. dientie bij den sultan is coegelaten. In de voorsteden Pera en Galata hebben eenige defti ge Frankische familien eene maatschappij van weldadigheid opgerigt, wier doel is, de noodlijdende volksklasse ter hulp te komen. De sultan had niet alleen dit plan goedgekeurd maar ook eene gifc van 10,000 piasters tot bevordering daar van bijgedragen. Andere brieven uit de Turksche hoofdstad schilderen den toestand van hec keizerrijk als zeer ongunstig af. I11 Adrianopel, onder anderen, zou een zeer oproerige geest heerscben en openlijk van een plan gesproken worden om den sultan te onttroonen. Ook zeide men dat talrijke gewapende zendelingen van daar vertrokken warenom het land te door kruisen en overal tot opstand aan te zettenen dat zij te Philippopolis in dit hun doel waren geslaagd. PARIJS den 18 mei. In hare zitting van eergisteren is de kamer van afgevaardigden met eene groote meerderheid tot de orde van den dag overgegaan op de talrijke aan haar ingediende verzoekschriften betrekkelijk hetgeen men thans ook in Frankrijk de parlementaire hervorming noemt." Bij het meerendeel dier verzoekschriften, gezamenlijk 185,000 on derteekenaren tellendewerd het kiesregt voor ieder Fransch burgerdie tot de nationale garde kan behooren gevraagd. Andere verzoekers wilden alle personendie als gezwore- ncn kunnen optreden of eene geletterde opvoeding genoten hebben onder de kiezers begrepen hebben. Bij de beraad slaging over dit onderwerp hebben de heeren Arago en Gar- nier Pagis zich regtstreeks voor eene uitbreiding van hec kiesregt tot alle gezecene burgers verklaard. De heer Ara- go (die als wiskundige grooten naam heeft) schroomde niet, om als een bewijs voor de heilrijke vruchten van verkiezin gen door de massa des volks de nationale conventie aan te halen, die, zoo hij zeide, wel verfoeijelijke wreedheden ge pleegd maar toch hec vaderland gered en voor Frankrijk betere grenzen gewonnen had, terwijl zij in haar midden ver dienstelijke mannen van allerlei stand telde. De eerste mi nister Thiers heeft stelliger, dan men had kunnen verwach tenalle denkbeeld aan eene uitbreiding van het kiesregt be streden, en bij die gelegenheid gezegd, dat het beginsel van de souvereiniceic des volks als men daardoor de onbeperk te oppermagc der menigte en van het aantal verstondhet gevaarlijkste en noodloccigste beginsel was, dac men in eene bestaande maatschappij kon invoerenen dat dit beginsel daarenboven nooir ergens in zijne volle uitgestrektheid was toegepast of kon toegepast worden. Het beginsel dervolks- souvereinireic, zeide hij, is, in ons oog, de oppermagt des konings en van de beide kamers die gezamenlijk wetten ma ken en den nacionalen wil uitdrukken. Hij heeft voorts te kennen gegeven, dat, als men de éën of 200,000 kiezers, die thans 111 Frankrijk de afgevaardigden benoemen, tot eeni ge millioenen wilde vermeerderen, en dus niet meer op de waarborgendie het bezit van vermogen en van eene zekere mate van beschaving gevenwilde letten, er geene reden be stond, 0111 niec nog een stap verder te gaan, en dus de 34 millioen Fransche mannen vrouwen en kinderenallen zon der onderscheid, met hec kiesregt te begifcigen. Door een -u ander heeft de heer Thiers de leden der uiterste linker zijde en in het geheel de revolutionnaire partij zeer tegen zich in het harnas gejaagd. De eersten hebben, als om zich te wrekenhec ministerie beschuldigd van, tegen de gedane beloften aan, dagbladschrijvers uit'slands kas te bezoldigen, of ook door kunstmiddelen aan de bekwaamste tegenscbrij- vers den mond te snoeren. De verdediging der ministers op dit laatste punt is minder afdoende geweest. - De raad van ministers heefc dezer dagen eene verga- dering gehouden, waarin besloten is, op hec fregat la Belle Poule, hetwelk, onder bevel van den prins de Joinville de stoffelijke overolijrsclen van Napoleon van St. Ilelena her waarts zal voerenslechts 300 personen als passagiers toe te laten weike allen onder de oude dienaren des keizers zul len moeten genomen worden. Te gelijk is bepaald dat gee ne deputatien den cogt zullen mogen meedoen. Het Lon- densche dagblad The Observer berigc, dat de brigantijn the Dolfinonder bevel van den luitenant Littledalebinnen twee a drie dagen onder zeil zou gaan ten einde aan den gou verneur van dat eiland den generaal Middlimersde instruc- tieu van het Britsche kabinet over te brengentot het ne men der noodige maatregelen om aan het Fransche gouver nement het stoffelijk overschot van Napoleon over te geven. Heden zijn alhier op nieuw verontrustende geruch ten wegens de krijgsverrigtingen in Afrika in omloop geweest. Men verhaalde elkander, dat de onderneming van den maarschalk Valée geheel mislukt was, en dat de hertogen van Orleans en van Aumale reeds te Toulon waren teruggekeerd. Deze geruchten hebben zelfs ter beurze eenigen indruk ge maakt, doch later op den dag heefc men zich van derzelver ongegrondheid overtuigd. 's GRAVENHAGE den 18 mei. Nadat in de ziccing van de Tweede Kamer der Scaten-Generaal van heden morgen nog eenige leden zoo voor als tegen de begrootingsweccen hadden gesproken, zijn de beraadslagingen des avonds her vat en hebben zich nog vier leden voor hec aannemen der voordrage verklaardvan meening zijnde te mogen staat ma ken op de van wege den Koning gedane beloftedat voor het volgende jaar eene volledige en naar 's Lands toestand ingerigce begroocing zal worden aangeboden, en beschou wende de voorgedragene wijzigingen der grondwet reeds als zeer belangrijke verbeteringen. Daarna heefc Zijne Exc. de minister van Gennep, tijdelijk belast met het departement van financiën, ter verdediging- van de voordrage het woord gevoerd. Zijne Exc heeft hoofdzakelijk aangemerkt, dat de onderhavige begroocing geene normale, maar slechts eene tijdelijke is, welke vol strekt geen beginsel voor het vervolg vaststelt, en dus, voor ic ja«i geieel op haar zelve staat; dat de voorgestelde uitgaven eene vermindering opleveren van 2§ millioen dat eene meer aanzienlijke vermindering op dit oogenblik on mogelijk is geweest, want dat men niec eensklaps de hand heeft kunnen slaan aan de geheele inrigting van het staats bestuur, en thans, nu het Rijk voorde helft verminderd is, op eens afbreken hetgeen te voren, op eene breedere schaal, is tot stand gebragt; dat, wat betreft de middelen, de van Belgie ontvangene gelden niet op de begroocing gebragt zijn, omdac dezelve zijn aangewend tot aanvulling van de behoef ten der schatkist, die aan de koloniën moet ce hulp komen; dat het tegenwoordige gemis van bijdragen uit de Oosc-In- dische bezittingen hec gevolg is van het verwerpen der lee- ningswet van 56 millioendat het intusschen niet onmo gelijk is, dat die bezittingen in dit jaar nog voordeelen af werpen welligt door hec aanknoopen van nieuwe onderhan delingen met de handel-maatschappijmaar dat daartoe de aanneming der begrooting noodig isdatingeval de be grooting verworpen moge worden, eene crediec-wet zou moe ten voorgesteld worden, die niets anders zou kunnen bevac- ten dan de tegenwoordige voordrage; dat, indien de be grooting wordt aangenomen, aan de Regering tijd gelaten wordt, 0111 alles op een blijvenden voet te regelen en meer dere ophelderingen te gevendat voor het tegenwoordige het geven van de verlangde ophelderingen moeijelijk is doordien vele der daartoe vereischte documenten in Belgie verspreid liggen. 5 Wijders merkte Zijne Exc. aan Ho. c. aan» "3t de staat van 's Ruk» financiën wel bezwarende was, maar dat hij denzelven niet zoo neilloos beschouwde als anderen dat er nog vele mid delen tot herstel bestonden, bijv. het herstel der opcenten tot l vorige loogte, eene herziening der belastingen en mo gelijke verhooging van dezelve enz. fen slotte aandringende op de aanneming der begrooting, merkte Zijne Exc. aan, dat degenen, welke dezelve in ver band tot de herziening der grondwet beschouwden, nu eenen

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1