MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. 59. Zalurdas 16 Mei, BESTUREN en ADMINISTRATIEN. Qanbe^tcbiug. N EU WSTIj DIN GEN. Jvanferijk. £!cbcvl<mbctt. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIE- RIKZEE zijn voornemensop Dingsdag den 2 Junij eerst komendedes middags, ten Raadhuize aldaar, in het open baar aan de minsteischenden aan te bestedeneenige belang rijke herstellingen en vernieuwingen aan de STEDELIJKE WERKEN, en zulks in vijf Perceelente weten: 1. De BEKLEEDINGS-MUUR aan het Luitje, met eenige herstellingen aan de Muren in de Oude en Nieu we Havens, 2. Drie gedeelten Nieuwe VLEUGEL-MUREN aan de Brug buiten de Zuid-IIavenpóort. 3. De vernieuwing van 204 strekk. Ellen KAAIMUUR, en de herstelling van 74 strekk. Ellen aan de Nieuwe Haven, met het onderhond van alle die Muren gedu rende drie jaren. 4. De herstellingen aan Stads Steenen HEULEN, en het onderhoud derzelve met de Bruggenvoor drie jaren. 5. Eenige herstellingen aan de HAVENDIJKEN en het HOOFDniet het onderhoud dier Werken gedurende drie jaren. Alles met de leverantie van Materialen breeder omschre ven in de Bestekken ter lezing liggende ter Stedelijke Se cretarie terwijl nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Stads- Architect. Zierikzeeden 12 Mei 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE Vt. Ter ordonnantie van dezelve, W. J. P. KROEF. Al die genen welke genegen zijn te dingen naar de be trekking van DIJKBAAS bij de Polders van [Vaarden en Elle- woutsdijkop Zuidbeveland en van den Koudenpolderop Axelkunnen zich vervoegen in de Directiekeet van Bors- selen den 24 dezer maand, alwaar des voormiddags ten io ure een vergelijkend examen zal worden afgenomen. Middelburg, den 16 Mei 1840. De Hoofd-Infenienr van dan WotortMsr. A. CALAND. FRANKFORT den 10 mei. Volgens tijdingen uit Kon- Stantinopel, tot den 22 april, was Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden den 15 dier maand, aan boord van Zr. Ms. fregat den Rhijn en door de Fransche stoomboot Lavoi. sier begeleid in die hoofdstad gearriveerd. Den volgenden dag had zich de minister van buitenlandsche zakenReschid- pacha aan boord van den Riiijn begeven, 0111 den prins in naam van den sultan te verwelkomen. PARIJS den 11 mei. Bij de regering is nog geen officieel rapport uit Algiers ontvangen nopens het gevecht, hetwelk den 27 april bij het gebergte Affroun heeft plaats gehad. Uit bijzondere berigcen uit het leger van den maarschalk Halte, van den 28, ziet men intusschen, dat de door den hertog van Orleans aangevoerde afdeeling van dat leger met de Arabieren ernstig slaags is geraakt; dat de overige troe pen door den maarschalk zeiven aangevoerdlater insge lijks aan het gevecht hebben deel genomen en dat de sol daten ofschoon met leeftogt voor verscheidene dagen bela den en vermoeid door eenen langdurigen marsch, de Arabie ren met groot verliesmaar niet dan na een hardnekkigen zegenstand geboden te hebben, op de vlugt hebben gedreven. Inmiddels blijkt uit bijzondere berigten uit Algiers van 30 -april, dat, terwijl de hoofdmagt zich van daar verwijderd had er eenige Arabische benden in den onmiddellijken omtrek van Algiers verschenen zijnde bevolking verontrust en eenige landhoeven geplunderd en verwoest hebben zoodat de beschikbare troepen uit de stad onderden generaal Rosto- Jantegen hen afgezonden en andere maatregelen van voor- zorg genomen hadden moeten worden. Men verzekertdat alhier eene telegrafische depeche is ontvangen, volgens welke Alcala en Sylva in de magt van den generaal der Christino'sO'Donnell, is gevallen; de bezettingwaaronder zich een Rotal officieren bevinden ?fnige monniken zij" allen krijgsgevangen gemaakt. O Donne moet den 3 dezer den weg naar Cantavieja heb ben niges agen om met het beleg dezer vesting een begin xe maken. 0 In den Phare des Pjretiées leest men, dat den 7 des avonds, zeven Carlisten, die met de wapenen inde hand waren gevatte Elisondo zijn gefusilleerd de pastoor Le- garra zou den volgenden dag hetzelfde lot ondergaan. Het theatre van het Cirque Olympique te Lyonis in den nacht van den 9 dezer geheel afgebrand; in minder dan een half uur tijds stond het geheele gebouw in vlam. Ver scheidene huizen die zich op eenen afstand van 30 voeteu bevonden, zijn insgelijks eene prooi der vlammen geworden. Men meldt uit Rhiemsdat, volgens berigten uit Bourgondie en alle de wijnbouwende departementende wijn stok dit jaar de schoonste vooruitzigten aanbiedt, en dat, zoo er geene geheele verandering in het weder plaats heeft, het jaar 1840 eene voorname plaats in de geschiedenis van den wijnbouw zal beslaan. Volgens brieven uit Alexandrie van den 22 der vorige maandhebben de Israëiiten aldaar over den beruchten moord te Damascus aan Mehemed'Ali een .verzoekschrift ge- rigtwaarop de onder-koning geantwoord heeftdat hij reeds aan Ibrahim-pacha had geschrevenom wegens deze zaak nadere inlichtingen te ontvangenen dat hij alsdan in persoon een oordeel ten dezen aanzien zal vellen. Denzelf den dag zijn nog bevelen uitgevaardigd om de beschuldigden wel gevangen te houden, maar hun volstrekt geenerlei leed of pijniging aan te doen. Dit verzoekschrift dringt voornamelijk aan op regtvaardig onderzoek, en is in eenen gloeijenden Oosterschen stijl en in voor Mehemed-Ali zeer vleijende bewoordingen geschreven. BRUSSEL den 11 mei. Terwijl men het sluiten van de tegenwoordige bijeeukomst der wetgevende 'kamers reeds als zeer nabij beschouwde, zijn gisteren door het ministerie eenige hoogst belangrijke voordragten aan de kamer gedaan, die derzelver werkzaamheden nog wel eenigen tijd zullen verlengen. In de eerste plaats is een wets-ontwerp voorgedragen tot het aangaan van eene leeningten beloope van 90 milliocn frankenwelke strekken moeten om de Iinien van ijzeren spoorwegen, waartoe besloten is, te voltooijen om iamil- lioenen schatkist-bons, die tot hetzelfde einde bij de wet van 28 december 1839 waren daargesteldweder In te trekken, en om de 4000 aandeelen in den Rijn-spoorweg te betalen. Een tweede, mede zeer belangrijk ontwerp, behelst een voorstel om het gouvernement te magtigen, de oprigting van eene stoomboot-dienst tusschen Belgie en Noord-Amerika te ondersteunen. Wijders zijn er nog eenige voordragten gedaan van plaat selijk belang, als op den invoer van granen in het district van Vervierseen ontwerp betreffende het verlengen van de dienst der miliciens van de klassen van 1833 34 en 35 tot 1 mei 1840 enz. Het ontwerp eener nieuwe leening van 68 h 70 mil- lioen franken zal in eene der eerste zittingen van de kamer der VPrrPffpnmnnrSiffrt— worde». De graaf d'Oultremontonze gezant te Rome, is te Luik teruggekeerd. Een der Vlaamsche bladen spreekt van de mogelijkheid, dat de Belgische gezant bij het Nederlandsche hof, prins de Chimay die betrekking zou verlaten. Alsdan zou in zijne plaats benoemd woiden de heer de Rijckeretegenwoordig gezant te Scokholm. De Antvverpsche dagbladen maken een besluit bekend van den minister voor de openbare werkenbetrekkelijk de verlenging van den spoorweg tot binnen de stad. De weg zal voortgezet worden van het tegenwoordig station tot aan hec entrepot. De generaal-majoor van Hooff^ aide-de-camp van Z. K. H. den Prins van Oranjeen presidenc der commissie van demarcatie tusschen de Nederlanden en Belgie is den 10 dezer, aan boord der stoomboot Prins Frederikte Antwer pen gearriveerd. 's GRAVENHAGE den 13 mei. Heden ten 10 ure zou den de beraadslagingen over de begrootingswetten voor 1840 bij de 1 wecde Kamer der Staten-Generaal gehouden zijn. Men ontwaarde echterdat er vóór de zitting allerlei gesprek ken door de leden gevoerd werdendat de centrale afdeeling vergaderd was; dac de sectien bij een kwamen, enz. Toen eindelijk ruim 11 ure de vergadering geopend werden de president voorstelde de discussien aan te vangenvraagde de heer van Rappard het woord en stelde aan de Kamer voor de beraadslagingen over de finantiele wetten uit te stellen. Van Regeringswege was heden morgen aan de Kamer de be lofte gedaandat ter voldoening aan het algemeene verlan gen Z. M. er in bewilligd had om het voorname vraagstuk van de ministeriele verantwoordelijkheid in de wijzigingen der grondwet op te nemenen dat er deswege aan de Kamer een voorstel van wet zou worden aangeboden. Men behoorde der halve den verderen loop der zaken af te wachten vóór men tot de discussien overging. De heer van Dam van Isselt ziet daartoe niet de minste noodzakelijkheid of aanleiding. Het is niet zoo zeer het punt der ministeriele verantwoordelijkheid, welke hem no pen zou de begrooting af te stemmenmaar men verlangt ook algemeen dat er geheele openbaarheid in het stuk der fitiantien worde gegeven, hetwelk nog geene plaats heeft. De heer Luzac en Romme hebben de meening van den heer van Dam ondersteund. Volgens hen toch bestaat er niet het minste verband tusschen het toestaan van het punt der mi nisteriele verantwoordelijkheid en de aanhangige finantiele wetten. De lieeren van Alphen van Sytzama Star Busman Ge vers en KerweyMéjan hebben zich voor het voorstel van den heer van Rappard verklaard om de discussien op he den uit te stellen. Zij vermeenden, dat de ministeriele ver antwoordelijkheid wel degelijk in verband stond met de be grootingswetten dac er geene enkele reden bestond 0111 he den het btuljet met overhaasting te behandelen dat het in tegendeel van belang wasaf te zien welk voorstel er dien aangaande van Regeringswege zou worden gedaanen dat bovendien de aanhangige wet op het syndicaat in een naauw verband met het budget staat, err men hare af handeling moest afwachten. Zij gaven hunne vreugde te kennen dat de Re gering aan den aigemeenen wensch had voldaan en hoopten dat het voorstel, hetwelk thans mag worden te gemoet ge zien, zoodanige bepalingen zal bevatten, dat het den aige meenen bijval zal kunnen wegdragen. Zij verheugden zich te meer over deze toenadering der Regering, omdat daardoor een eerste stap op een beteren weg gedaan wordt, en alzoo de overeenstemming tusschen de Staatsmngten zal worden be vorderd. De minister van Staat, van Gennep, in de vergadering te genwoordig, verklaarde zich bereid de discussien heden bij te wonen en was ook geenszins gemagtigd tot eenig uitstel bij te dragen. Z. Exc. meende ook dat er geen verband be stond tusschen de ontwerpen nopens de finantien en de grondwet, en dat de discussien zeer wel voortgang kon den hebben. Overigens hoopt Z. Exc. dat het toegezegde voorstel een einde zal maken aan het onaangename dat zich in den laacsten tijd heeft voorgedaan. De heer de Jongedie eerst wijfelde verklaarde zich na Z. Exc gehoord te hebben, almede voor een uitstelomdat hec voordeeiige gevolgen zou kunnen hebben. De heer van Dam van Isselt bestreed het uitstel. Er zijn zeide hij, beloften gegeven, maar tusschen de belofte eener voor te dragen wet en hare vaststelling zelve bestaat een hemelsbreed onderscheid. Alleen wanneer de toegezegde mini steriele verantwoordelijkheid vergezeld gaat van regestreek- sche verkiezingen en al hetgene daarmede in verband staat dan kan zij een waarborg voor de toekomst opleveren. Toe de stemming overgegaan zijnde, is het voorstel van den heer van Rappard, strekkende om de beraadslagingen over hec budget voorloopig uit te stellen met eene meer derheid van 41 tegen 11 stemmen aangenomen. Tegen heb ben gestemd de heeren Luyben van HemertRommeIHa- rin, van Nagellvan Dam van IsseltRoel, HooftTromp Cats en Luzac. De vergadering gaat daarna uiteen. AMSTERDAM den 12 mei. Wij hebben een treurig on geluk te vermelden. Gisteren namiddag ten 4 ure is hec peerceel no. 27in de korte Houtstraatingevallen hec Jöaraan belen^PnH hnïc ij M©rc!e_»«>r gedevltciijit Dictie fnge- stort. Heczelve werd door 8 huisgezinnen bewoond 8 men- schen lagen onder de puin begraven6 van dezelve zijn er achtervolgens, en de laatste eerst na middernacht, als lijken uit opgedolven. Slechts 2 zijn nog levend gevonden en ver voerd naar het Israëlitische gasthuiswaar zij zich in zor- gelijken toestand bevinden. De lijken zijn die van eene moeder met 2 kinderen, van eene oude vrouw met hare dochter en van het kind van een der vrouwen, die in het gasthuis verpleegd wordt. Nog twee andere vrouwen heb ben kneuzingen bekomenmaar dezen zijn buiten gevaar. Als waarschijnlijke oorzaak van het ongeluk wordt opge geven dac men bezig was met het herstellen van een der zij muren van hec perceel 110. 27 en dat hierbij welligc geene genoegzame voorzorgen zijn in acht genomen. De benoodigde adsistentie is dadelijk verleend en alles in het werk gesteld om verdere ongelukken te voorkomen. NIJMEGEN den I2 mei. Opzigtens de zaak van den heet officier bij de arrondissements-regtbank alhier, tegen de kapiteins der stoomboocen H. Koekvan de Komeeten Stottvan de Stad Keulen, wegens overtreding der ko ninklijke reglementaire bepalingen omtrent de rigcing welke de scoomvaartuigen bij het elkander tegenkomen en voorbij varen moeten houden vernemen wijdac de beide in hech tenis gestelde matrozenwelke onder anderen hadden ver klaard, dat erkort vóór de aanvaring en reeds van voor het Lobith af, geen lantaren aan de boeg der Stad Keulen geweest isen die deze omstandigheid steeds als waarheid hebben volgehouden door de regebankin de zitting van heden, buiten vervolg en in vrijheid zijn gesteld. Omtrent de voortzetting der zaak welke gezegd worde spoedig ce zullen plaats hebbenzal men eerlang nader berigt geven. MIDDELBURG den 15 mei. Op de hieronder vermelde tijden en plaatsen zal, onder nadere approbatie van hec mi nisterie van binnenlandsche zaken, door den hoofd-ingenieur met de respective dijks-directien der calamiteuse polders in de provincie Zeeiand worden aanbesteed 1. Het arbeidsloon van het gewoon jaarlijks vernieuwen en onderhouden der rijsbeslagen met hec maken van sceen- glooijingen 2. De gewone aardewerken tot herstelling en verbetering der zeedijken; 3 3. Het vernieuwen en onderhouden der kramwerken van den. 1 junij 1840 tot den 1 junij 1845; 4. Het beplanten en onderhouden der domaniale duinen langs de westkust van Schouwen, van den junij 1840 tot den 1 junij 1845; 1 5. Het vernieuwen en herstellen met het onderhoud der sluizen heulen, enz in den polder van Schouwen, van af 1 junij 1840 tot den i junij 1845; 6. I-let herstellen en onderhouden der beide havenhoofden van de stad Z,enkzee, mede van den 1 junij i84o tot cien 1 junij 1845. Deze aanbestedingen zullen geschieden bij inschrijving en opbod looi het eiland Zuidbeveland te Goes op hec stadhuis,

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1