M1DDELBU li S E —7 LW'1'1? vM.y O U li .A W T. li Donderdag 1840, 14 Mei, Jxanfctujfe. W 7-( A 'c .r^. BESTUREN en ADjtfINES'TRATIEN. N lEUWSTIJDINGKN. iDuitschUitb. (6vöot~ï3v-iü,iujc. öcUjic. ücbcvlauöcn. sTSe-r itm^r 1 4 tl O I)e abunneinents-fiiijs deier Guuraul is 2 -jb vuor drie maanden, en franco ucr Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maaniien genomen, en de betaling geschiedt coraptant, of bij hel einde van ieder vierendeel jaa s De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vrfdr to ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. f: De Advertcntien worden berekend tegen 22 Cents de regel met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekcndmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is f 1 5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo liet regt van zegel wordt betaald. De ondergeteekendeCollecteur van liet Stedelijk Middel tier Lantaarn-Brandspuit- en Nachtwacht-Ge.'den binnen deze Stad, bij resolutie van den 23 Maart ji.ten fine van invordering van Hun Edel Achtb. ontvangen hebbende, let door den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie"In dato 20 uier/elfde maand, executoir verklaarde Kohier over hetzelve Middel, Dienst 1840, brengt bij deze ter kennis van een iegelijk der Belastingschuldigen, dat de Biljetten van Aanslag uit voorschreven Kohier, allen naar behooreu opgemaakt, aan hunne woningen zijn bezorgd; terwijl hij dezelvcn opmerkzaam is makende, vooral te willen zor. gen dat de verschuldigde aanslagen op hunnen tijd worden aangezuiverd en dat diegenen welke geene Biljetten van Aanslag mogten hebben bekomen, dezelve alsnog, gedurende deze maandten zijnen Kantore op de gewone uren van vaceringgratis kunnen erlangen. Wordende wijders de als nog ten achteren zijnde Belas tingschuldigen over de Dienst 1839, bij deze ten ernstig ste aangemaand, tot eene onverwijlde voldoening derzelve, alzoo hij last is hebbende, de ualatigen in dezen, door mid del der bij de wet voorschreven Dwangbevelen, onverwijld tot de voldoening derzelve te achtervolgen. Middelburg, den 5 Mei 1840. De Collecteur van voorschreven Middel, D E T 11 O IJ E Nz. De Nederlandsche Godsdienstige Israëlitische SCHOOL COMMISSIE, voorliet ressort Middelburg, brengt bij de ze ter kennis van de Begunstigers van het Instituut van On derwijs Chescd Negnurim dat op Vrijdag den 15 dezer, des morgens ten 10 ure, zal worden overgegaan tot het afne men in de Schoolvertrekken van het gewoon jaarlijksch on derzoek der bij dat Instituut onderwijs genietende Kinderen en datop den voet van vorige jaren toegang zal worden verleend aan hen welke dit examen mogten willen bij wonen. Middelburgden 11 Mei 1840. De School-Commissie voornoemd Namens dezelve, hec Lid en Secretaris, S. W. PRAAG. FRANKFORT den 8 mei. Verscheidene Dnitsche plaatsen zijn gedurende de laatste dagen door zware branden be zocht geworden. In het Hanoversehe vlek Bergen aan de Dumme zijn, den 2 dezer, 150 huisgezinnen door zoodanige ramp in armoede gedompeld en in de Badensche stad Pforz- heim zijn op denzelfden dag 25 huizen eene prooi der vlam men geworden, bij welken laatsten brand verscheidene ineii- schen zijn omgekomen. Eindelijk is, den 4, het dorp Suiid heim vor der Rhön in het Weimarsche, bijna geheel af gebrand. In de Pausselijke allocutieden 27 der afgeloopene maand in het geheim consistorie gebondenwordt van de kerkelijke geschillen met de hoven van Berlijn en Petersburg niets naders gezegdmaar uitgeweid over de opofferende po gingen der zendelingen om het Christendom in Heidensche landen inzonderheid in Tonkin en Cochin-China uit te breiden met vermelding der namen van die missionarissen en bekeerde inboorlingen welke uit getrouwheid aan hun ge loof, de vreeselijkste martelingen, ja zelfs den dood, heb ben ondergaan. LONDEN den 8 mei. Woensdag en donderdag hebben de oeide huizen van het parlement slechts korte zittingen gehouden waarin niets van belang is voorgevallen. De be handeling van lord Stanley's bill tot voorkoming van mis bruiken iti de registratie van de stemgeregtigrien in Ierland waarover de beraadslagingen, met zoo veel belangstelling te gemoet gezien, verleden woensdag moesten plaats hebben, is tot den 18 dezer uitgesteld, ten genoege van lord J,>hn Ruïsellwiens tegenwoordigheid daarbij vereischt wordt, en die tegenwoordig met zijne familie in diepen rouw ge- is weSens het smartelijk verlies van zijn' oom lord f. 1 ham Russell. Deze achtenswaardige grijsaard van 72 ja- jen, is ingsdag nacht alhier op eene wreedaardige wijze door een.ge onverlaten vermoord. Toen zijne bedienden des morgens opkwamenvonden zij het geheele huis in wan orde, en zijn lordschap in bed het hoofd bijna geheel afge sneden. Vele dingen van waarde waren opgepakt, 'doch maar weinig medegenomen. De moordenaars schijnen in Tiuis verborgen te zijn geweest, en zijn waarschijnlijk op ■eene of andere wijs gestoord. Men heeft nog geen spoor van de daders kunnen ontdekken. Verscheidene dergelijke wreede moorden zijn er sedert kortin Londen gepleegd van welke alle de daders onbekend gebleven zijn. Men legt der nieuwe policie van Londen te la.sedat zij ofschoon voortreffelijke diensten bewijzende tot handhaving van open bare rust en veiligheid in de straten, echter minder be kwaamheid, dan de voormalige, aan den dag legt in het uitvinden van binnenshuis gepleegde misdaden. Algemeen is men in deze hoofdstad diep getroffen over dezen growetijken moord, en wenschc men vurig dat de da der of daders spoedig ontdekt worden. Iutusschefl" melde men, dat in de Itelderknechtskamer twee der vermiste bank noten en eenige ringen verborgen gevonden zijn waardoor een sterk vermoeden tegen ec-n der huisbedienden van zijn loreschap is ontstaan die dan ook nader in verhoor zal worden genomen. De heer ö'Con'nell heeft, alvorens naar Engeland te vertrekken, om de verdere zittingen van liet lagerhuis bij te wonen in eene vergadering der nationale associatiezijn plan tot herstelling van het Ieisch parlement voorgedragen, dat hij uit 300 leden, namelijk 173 voor de graafschappen en 127 voor de steden en burgten, wil doen bestaan. Volgens alhier ontvangen berigten uit Athenesprak men daar van hec plan eener groote mogendheid om den hertog van Bordeaux tot troonopvolger in Griekenland te verklaren, bijaldien koning Otto kinderloos njpgc komen te overlijden. PARIJS den 9 mei. De ziekte der hertogin van Qrleans waarvan dezer dagen gesproken is, heeft alsnu eene guns tige wending genomen, doch schijnt werkelijk van eenen ernsugen aard te zijn geweest. Althans men leest in het Journal des Débatsdat de hertogin, die de zorgen, welke hare moederlijke genegenheid gewoon is aan haren zoon te geven, niet gestaakt heeft, toen deze onlangs door de ma zelen werd aangetast, zelve die. altijd zeer lastige en dik wijls voor volwassenen zeer bedenkelijke ziekce heeft over genomen. H. K. H. heeft daardoor veel geledenen de geneesheer Chomeldie baar behandelde, heeft nu en dan krachtigs middelen moeten aanwenden om de hevigheid der koorts te matigen. De mazelen hebben overigens haren ge- regelden loop gehaden men kan alsnu zeggen dat alle ongerustheid over den toestand der prinses, die zich enkel nog een weinig verzwakt bevindt, geweken is, en dat zij wel dra volkomen hersteld zal zijn. De graaf van Parijs is ge heel van de mazelen bevrijden zijn toestand heeft zelfs geen oogenblik bezorgdheid opgewekt. Het voorstel des heeren Lacave-Laplagne strekkende om hec bewerken van de beetwortel suiker in Frankrijk ge heel te verbieden en aan de fabrijkanten daarvan eene scha devergoeding in klinkende munt te verleenenen hetwelk, vooral uit aanmerking van de vele belangendie door de aanneming van hetzelve mot eenen onherstelbaren slag wer den bedreigd, in de kamer der afgevaardigden weinig in gang moest vinden is in de zitting van heden met eene vrij aanzienlijke meerderheid verworpen. Deze beslissing werd door een groot aantal belanghebbenden die zich in de tri bunes bevondenmet levendig ongeduld verbeid. Daarna heeft de kamer zich met het isce artikel der suikerwec be zig gehouden, zoodanig ais dezelve door de daartoe benoem de commissie van onderzoek is voorgedragen en waarbij zoo als men weet, eene soort van middelweg wordt voor gesteld, welke waarschijnlijk door de meerderheid zal wor den gevolgd. Bij het vertrek van den post was er ten de zen aanzien nog geen besluit genomen. Bijzondere brieven uit Tolosa van den 4 dezer, alhier ontvangen, bevestigen ten volle hetgeen reeds vroeger ten aanzien van den nieuwen opstand in de Baskische 'provin ciën was gemeld. Van de 48 Carlistiscbe officieren die tegelijk met den oud-pastoor van Lecumberry de wapenen hadden opgevat, zijn 41 gevangen genomen en daarna ge fusilleerd de genoemde pastoor zelf is door de boeren van den Bastan gevat en te Erazun van het leven beroofd ook de zeven anderen zijn gearresteerd en bevinden zich thans te Baijonnealwaar de Spaansche consul den last heeft hun ne uitlevering te vorderen. De beweging kan dus beschouwd worden geheel te zijn geëindigden heeft tot bewijs ge strekt dat elke poging om na eenen zevenjarigen burger oorlog den geesc des cegenstauds in die streken op nieuw te doen herlevenOp de stemming der naar rust verlangende bevolking zai schipbreuk lijden. BRUSSEL den 10 mei. De koning is gisteren avond op het paleis te Laeken aangekomen, terugkeerende uit Parijs en hec kasteel van de Ardennes. Volgens den Indépendantzou onmiddellijk na de aan komst des konings aan de kamer der vertegenwoordigers eene voordrage worden gedaan, tot het sluiten eener leening van 68 tot 70 millioen francs, welke gelden tot de voort zetting der ijzeren wegen alhier te lande zullen worden aan gewend. Uit eenen brief van den vice-president der Keulsche spoorweg-maatschappij aan den minister van openbare wer ken blijkt, dat het gegronde vooruitzigt bestaat, den ijzeren veeg fusschcn Aker en de Belgische grenzen ia l"Ar najaar van 1842 te zien ten einde brengen, terwijl die ttisschen Keulen en Aken reeds in 1841 zal voltooid zijn. Men ver- wacht ook tegen datzelfde tijdstip de volkomen daarsteliing van den weg tusschen Luik en de Duicsche grenzen. De heer van de IVeyerbuitengewoon gezant van Bel gië bij het hof van Sc. James is dezen morgen over den spoor eg naar Antwerpen vertrokken om aldaar op de Eu- gelsche scooinboot Soho naar Londen scheep te gaan. Eergisteren is in den raad der ministers de dag be paald waarop de leden van de Utrechtsche commissie zich weder naar die stad zullen begeven, en tevens zijn de nieu we lastbrieven opgemaaktdie tot regel van hunne onder handelingen moeten dienen. Overmorgen zullen die heeren de reis aannemen en terstond na hunne aankomst de werk zaamheden hervatten. 's GRAVENHAGE den 10 mei. Gisteren is in deze re sidentie gevierd de verjaardag van H. K. H. Mevrouw de Prinses Albert van Palissen, met het uitsteken van vlag gen, zoo uit alle openbare gebouwen als uit onderscheidene bijzondere woningen, en het houden van parade in de Ma liebaan, waarbij de nuizijkanten der afdeeling grenadiers voor het eerst in hunne nieuwe uniform waren gekleed. Des mor gens was er dejeuner en des middags diner ten hove. II. K. H. heeft heden avond, omstreeks 10 ure, deze re sidentie verlaten, 0111 naar Pruissen terug te keeren. In den nazomer wordt de Vorstin alhier terug verwacht. Geduren de haar verblijf in deze stad heeft men dikwerf het genoe gen gehad Z. M. onzen geëerbiedigden Koning, vergezeld van hoogstdeszelfs Dochter, te zien, zoowel deze stad als hare omstreken bezoekende. De respeccive heeren gouverneurs zijn verzocht, om de ontvangers te kennen te geven dat door henbij uitvoer van accijnsgoederenals waarvoor de afschrijving alleen is toegestaan bij uitvoer voor negotie naar buitenslandsgeene documenten ter bekoming dier afschrijving worden afgege ven wanneer bij de aangiften tot dien uitvoer niet tevens door de belanghebbenden wordt opgegeven dat zij voor ne gotie zijn bestemd. 's GRAVENHAGE den 11 mei. In de zitting van de Tweede Kamer der Stacen-Generaal van heden is ingekomen eene koninklijke boodschap, ten geleide vaneen ontwerp van wet, omtrent den inkoop en de aflossing van schuld, en tot voorziening in de behoeften van hec amortisatie-sijndicaat. Het behelst de volgende artikelen: Art. 1. Het amortisatie-sijndicaat zal over het jaar 1840 niet worden gesteld in hec genot van de jaarlijksche dotatie van 2,500,000 bij de wet van 9 februarij 1818 Staats- blad no. 7) ten behoeve van de voormalige amortisatie-kas bestemd en welke bij de wet van 27 december 1822 (Staats blad no. 59) aan het amortisatie sijndicaat is toegewezen geworden. Des niettegenstaande zal het amortisatie-sijndicaat verpiigc zijn, om, op den tot dusverre gebruikel ijken voet, zooda nig kapitaal nationale werkelijke 2J p. ets. rentegevende schuld te verschaffen en aan te wijzen, als vereischt wordt 0111 de uitgestelde schuld waarvan de kansbiljetten bij de plaats gehad hebbende lotingen voor 1841 zijn uitgetrokken 111 zooverre die niet reeds vroeger door het amortisatie-sijn dicaat verkregen en ten gevolge van art. 2 der wet van 24 december 1829 Staatsblad no. 80) tot een bedrag van ƒ2,004,800 zijn vernietigd geworden, tot de werkelijke schuld te doen overgaan. Geene andere inkoop en vernietiging van ai p. ets. wer kelijke schuld zal in 1840 plaats hebben. Art. 2. Ilec amortisatie-sijndicaat zal verpligt zijn om op den t october 1840, ten gevolge van eene voorafgaande lotingaf te lossen een kapitaal van 500,000 schuldbekentenissen, rentende 4Jp.cc., daargesteld volgens de wee van 27 decem ber 122 (Staatsblad no. 59), en zulks onverminderd de voldoening aan de verpligting, voorcvloeijende uit het be paalde bij art. 5 van ons besluit van 1 julij 1830 no. 168, ten gevolge van welk besluie en uit krachte van de wet van 27 mei bevorens (Staatsblad no. 10), een kapitaal van 30 millioen guldens schuldbekentenissen van het amortisatie-sijn dicaat, rentende 3A pet.is gecreëerd geworden. Art. 3. Ten einde te voorzien in de behoeften van het amortisatie-sijndicaat over 1840, zal op een kapitaal van 7,500,000 guldenuitmakende een gedeelte van het no* bestaande kapitaal van 30 millioen guldens ten laste van's Rijks Overzeesche bezittingen cn ten behoeve van het amortisatie- sijndicaat, daargesteld bij art. 4 van de wet van den 24 april 1836 (Staatsblad 110. 11), worden uitgegeven een kapitaal van 6 ruillioeti guldens, in losrenten, rentende 5 ten 100, op gelijken voet en van volkomen gelijken aard als die, welke zijn uitgegeven volgens art. 1 van de wet van den 11 maarc 1837 Staatsblad no. 9.)" De voorzitter stelt voordat ontwerp te verzenden aan de aideelingen der maand october. De heer van Sytzama vermeent, dat er volgens het reglement iedere maand nieu we afdeelingen behooren te worden zamengesteld en het

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1