MIDDEL'BURGSCHE c o u R'4f;i N". 57. l)iugsdag 1840. £2 Mei. BESTUREN en ADMINISTRATIEF publicatie. Nn^UWSTyPTN g en! Steitecfclawb. (Srcel-BrtRawjc. JVaniiriffc. öelgic. ülcbcrlanbcn. seks» BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gelet hebbende op de resolutie van de Edel Groot Acht bare Iieeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie, van den 3 April, No. 20 Provinciaal Blad 110. 36), betrekkelijk den Herijk der bevorens reeds geijkte en herijkte Lengtema tenInhoudsmaten en Gewigtenvoorliet jaar 1840; Gezien eene missive van den Heer Arrondissements-ijker van den 24 dezer No. 6; Brengen bij deze ter kennisse van alle belanghebbenden dat met de verificatie en herijk der Lengte-, Inhoudsmaten en Gewigten, binnen deze Stad, een aanvang zal worden gemaakt op Maandag den 4 Mei aanstaande, ten Huize van den Arrondissements-ijker alhier, op het Koorkerkhof, A. No. iii en voorts alle dagen (Zon- en Feestdagen uitge zonderd) des voormiddags van p' tot 12 en des namiddags van 3 tot 5 uur, en zulks tot en met den 6 Junij daaraan volgende als wanneer het Kantoor tot het doen der IJkcour- née zal gesloten worden. En dat, ten einde de werkzaamheden geregeld en met de meeste ïiaauwkenrigheid zouden kunnen geschieden, door den Heer Arrondissements-ijker stiptelijk de navolgende orde zal worden in acht genomen, als: Des Maandags voor- en namiddags, als ook des Vrijdags namiddags voor de IJzeren Gewigten van één Nederlandsch Pond en daarboven. Des Dingsdags voormiddags, voor de kleine Koperen Ge wigten en des namiddags tot het justeren en in orde brengen der te ligt bevondene Stukken welke alsdan kunnen wor den afgehaald. Des Woensdags voor- en namiddag, voor de Lengte- en Inhoudsmaten voor Drooge Waren. Des Donderdags, voorde Maten en Gewigten der Land lieden en bewoners der Landelijke Gemeenten. Des Vrijdags voormiddags, voor de Vochtmaten, en des namiddagsvoor de IJzeren Gewigten. Des Zaturdags voormiddagsvoor het Medicinaal Gewigt. Zullende het Kantoor des Zaturdags namiddags gesloten zijn en de verificatie van het Goud en Zilver Gewigt nader door den Arrondissements-ijker worden bepaald. Dat alle Maten en Gewigten behoorlijk schoongemaakt en gereinigd moeten worden aangeboden; zullende dezelve bij gebreke van dien als wordende de verificatie daardoor onmo gelijk gemaaktworden afgewezen. Burgemeester en Wethouders willen bij deze gelegenheid de In- en Opgezetenen, bij vernieuwingopmerkzaam maken op de verpligtHigenwelke, zoo ten aanzien van het ge bruik der Nederlandsche Lengtematen en Gewigten, als met betrekking cot het gebruik der Inhoudsmaten voor Granen, Zaden I eulvrnchten en Meelen van de Vochtmaten voor den Handel in het kleintot den Ijk en Herijk derzeive op een iegelijk berusten en tevens de belanghebbenden waarschuwen, dat de Heer Arrondissements-ijker is geauto riseerd om zich door een opzettelijk onderzoekte over tuigen in hoeverre door een iegelijk aan de voorschreven verpligtingen voldaan wordt, en dat de nalatigen zichzelven zullen te wijten hebben de nadeelige gevolgen, welke uit dit onderzoek voor hen zouden mogen voortvloeijen. En ten einde een iegelijk hiervan kennis dragezal deze worden gedrukt, afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stads Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 27 April 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. B E C I U S. De Nederlandsche Godsdienstige Israëlitische SCHOOL- COMMISSfE, voor het ressort Middelburg, brengt bij de ze ter kennis van de Begunstigers van het Instituut van On derwijs Chesed Negnurimdat op Vrijdag den 15 dezer, des morgens ten 10 ure, zal worden overgegaan tot het afne men in de Schoolvertrekken van het gewoon jaarlijksch on derzoek der bij dat Instituut onderwijs genietende Kinderen en datop den voet van vorige jaren toegang zal worden •verleend aan hen welke dit examen mogten willen bij wonen. Middelburg, den 11 Mei 1840. De School-Commissie voornoemd Namens dezelve, het Lid en Secretaris, S. W. PRAAG. KONSTANTINOPEL den 15 april. De jongste tijdin gen uit Europa, betrekkelijk de Oostersche qnestie, luiden tamelijk geruststellend. Volgens sommige wel onderrigte per sonen zijn de bezwaren, die eene schikking van hetTtirksch- Egyptisch vraagstuk ondoenlijk maakten, zoo niet in hun geheelechter voor het grootste gedeelte uit den weg ge ruimd. De talrijke bezoekendie de dragomans bij de verte genwoordigers van de 5 groote mogendheden hebben afge legdlaten hopen, dat het ongc'ukkig geschilhetwelk het land in twee partijen verdeelt, der afdoening meer dan ooit nabij is. FRANKFORT den 5 mei. Je verloving van den Rns- sischen grootvorst troonopvolger met prinses Maria van Hes sen -Darmstadt is gisteren te Da. wstadt officieel aangekondigd. De vorstelijke bruid is den 8 augustus 1824 geboren; de grootvorst heeft den 29 april zijnen 22Sten verjaardag gevierd. Te Berlijn loopt vrij algen, en het geruchtdat de ker kelijke geschillen tusschen e 1- jtissische regering en eenige prelaten, over het sttilt der gemengde huwelijken, vereffend zijn en dat de aartsbisschop van Gnezen en Posen binnen weinige dagen verlof zou ontvangen 0111 naar zijn aartsbisdom terug te keeren. LONDEN den 6 mei. In het hoogerhuis is eergisteren de wee op de municipale corporacien in Ierland die in vroe gere zittingen zooveel tegenstand in dar huis gevonden had, maar sedert beduidend gewijzigd is, met 131 tegen 32 stem men aangenomen, nadat de poging van graaf fVinchilsea om de wet te doen verwerpen, mislukt en door den hertog van JVellington gezegd was, dat hij zich niet tegen de aan neming zou verzettenmits enkele punten nader in comité behandeld werden, Betrekkelijk de geschillen met China zijn hier berigten tot den 20 januarij ontvangen. Zij behelzen dat de Chine zen bij Whampoa twee schepen hadden opgebragtop grond dat zij goederen aan boord hadden die aan de Engelschen be hoorden. De keizer had al de verrigtingen van zijnen com missaris Lin goedgekeurdzoodat alle handel als gestremd mag worden aangemerkt. De rivier van kanton werd door Engelsche oorlogschepen geblokkeerd. Ook had de bevel hebber zijn voornemen te kennen gegeven om de Bocca Ti- gris te blokkeren, bijaldien de Engelsche koopman Gribble die door de Chinezen is opgeligtvóór 24 januarij niet in vrijheid was gesteld maar de autoriteiten hadden dat tijd stip niet afgewachten hem reeds den 14 ontslagen. De kapiteins Smith en EHiot hebben groot gevaar geloo- pen van, op eene wandeling nabij Chumpee, in handen der vijandelijke soldaten te vallen. Bij keizerlijk ediet was het gedrag van den admiraal Kwan en zijne officieren bij gelegenheid van het gevecht met de Folage en Hyacinth, hoog opgehemeld, en den admiraal be loofd dat hij 6 rangen zal verheven worden wanneer hij in 6 volgende gevechten overwinnaar bleef. Bij een ander edictden 5 januarij uitgevaardigdworden de Engelschen buiten de wet gesteld, is alle verkeer met hen verboden en zware straf bedreigd aan de onderdanen van andere regeringendie Engelsche goederen zouden durven invoeren. PARIJS den 7 mei. Men verzekert, dat de hertog van Orléans reeds den 12 in deze hoofdstad uit Afrika wordt terug verwacht. Men schrijft dien overhaasten terugkeer voornamelijk daaraan toe, dat de hertogin van Orleans vrij ernstig ziek is volgens sommigen is zij door de mazelen volgens anderen door de kinderpokken aangetast. Doormid del van den telegraaf worden dagelijks berigten wegens den gezondheidstoestand der prinses naar Toulon opgezonden. Ook spreekt men van hooggaande onaangenaamhedendie de hertog van Orleans met den maarschalk Vallée zou hebben gehad. De Moniteur bevat eene telegrafische depeche, door den maarschalk Fallée den 30 april jl. uit het kamp van Afrouu aan den minister van oorlog gerigten volgens wel ke het Fransche leger den dag te voren de Arabieren in de nabijheid van de Ouedjez heeft aangevallen. De vijand, aan beide vleugels te gelijk geheel in de war gebragtwerd tot de stelling van Afroun teruggedreven welke versterkte plaats met geveld geweer is ingenomen. Het vervolgen heeft tot in den laten avond aangehouden. Alle de troepen heb ben zich nitmuncend gedragenen het verlies aan onze zijde was van weinig beteekenis. De hertogen van Orleans en van Aumaledie zich aan het hoofd der soldaten bevonden, waren in volkomen welstand. Het schoone weder veroor loofde den maarschalk zijne krijgsbewegingen voort te zetten. Volgens eene andere telegrafische depecheinsgelijks in den Moniteur voorkomende, en door den maritimen prefect te Toulon aan den minister van marine gezondenheeft de hertog van Aumalehet bevel van zijnen ouderen broeder aan de kavallerie overbrengendeom op den vijand in te rijdenaan deze charge deelgenomen en door zijne dapper heid de bewondering van het leger opgewekt. Den 2 dezer is te Toulon met eene stoombootdie den 29 van Napels vertrokken wasde stellige tijding van het schorsen der vijandelijkheden ontvangen. Het Engelsch linieschip Bellerophon was dien ten gevolge in de haven van Napels ten anker gekomen en had de gevangen zeelieden van de genomen Napolitaansche vaartuigen aan land gezet. De handelszaken hadden hare hewone levendigheid herkregen. Nog schrijft men van Toulon dat de paketboot van de Levant, Tancrèdete Napels van Maltha aangekomen was, zich naar Marseille begevendeen er wel was ontvangen. Te Marseille liep een gerucht, dat de Russen in Cbiwa waren binnengetrokken. liet regeringsblad bengtdat het gouvernement eenen vice-consul naar Damascus heeft gezondenmet de zending om, ten aanzien van den moord van vader Thomas, en van alwat tot deze ongelukkige gebeurtenis betrekking heeft informatien in te winnen. De gewone correspondentievan dit berigt melding ma kende voegt er bijdatnaar hare meening, het voorna me doel dezer zending ook isom de Fransche Israëlieten die, ten gevolge van dezen schrikkelijken moord vervolgd' wordente beschermen waardoor alzoo te gelijk aan het verlangen van den heer A. de Crimieux wordt te genioec gekomen, die, in eenen aan alle de dagbladen alhier ge- rigtcn brief, openlijk de kr-ohtdadige tttcschenltCH.es; der re gering in deze zaak inroept. BRUSSEL den 7 mei. In een berigt uit Keulen van den 1 dezer leest men het volgende Eene geheele bende afzetters, bestaande uit Engelschen en Franschen, en waarin eene Fransche vrouw de voornaam ste rol speelt, heeft onze streken doorloopen. Deze per sonen hebben hunne rijtuigen en bedienden en zijn van be hoorlijke passen voorzien. Zij hebben, onder anderen, eene crediet-circulaire van een' der eerste bankiers van Londen als ook de handteekening van een' Brusselsen huis welke daarop voorkwam, zeer behendig vervalscht, en door mid del van dit stuk aanzienlijke sommen te Brussel, Aken, Keulen, Ments en Frankfort verkregen. Door het toeval is men op het spoor hunner bedriegerijen gebragt; een hun ner is reeds in hechtenis genomen, en twee policie-agenten zijn in allerijl de een naar Baden en de ander naar Belgie en Frankrijk vertrokken om de arrestatie van alle de leden der bende te doen bewerkstelligen. Uit hoofde van de vooredurende rijzing der rogge, waarvan de prijs sinds twee weken tot boven de 15 francs per 100 hectoliters was gestegen is de uitvoer dezer graan soort met den 11 aanstaande verboden. ANTWERPEN den 6 mei. De Précurseur acht het eene allezins opmerkelijke daadzaakdat alleen in de afgeloopen maand april door de binnenwateren uit de Nederlanden 4Ó4 schepen de Schelde zijn opgekomen en aan het tolkantoor van Lillo ingeklaard. Het meerendeel was met graan bela denwaarvan de hoeveelheid zich verdeelde in 7,086,621 Nederlandsche ponden tarwe, 1,979,126 rogge, 1,937.11'; garst en 578,629 haver. Van deze granen zijn 4,490,239 ponden tarwe en 573,559 rogge enkel in doorvoer naar Frankrijk aangebragt. 's GRAVENHAGE den 6 mei. Z. Exc. de minister van financien ad interim, van Gennep, is gisteren uit Amster dam in deze residentie terug gekeerd en kort daarna bij Z. M. ten geiioore toegelaten. Men verneemt, dat, ten gevolge der op laatstleden maandag en dingsdag te Amsterdam gehoudene buitengewone vergadering van het ainortisatie-syndikaateerstdaags aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een ontwerp van wet zal worden aangebodenstrekkende, om die instelling te magti- gen tot het beschikken over de zich bij hetzelve aanwezig bevindende middelen, tot dekking van het te kort over I040 en het gemis der dotatie over dit jaar; en zulks cot vervanging van de sommen, die daarvoor aanvankelijk op de begrooting van 1840 waren uitgetrokken, doch, ten ge volge der bedenkingen van de afdeelingen der Tweede Ka mer van dezelve zijn weggelaten. Bij besluit van den 25 april 11. wordt de stad Delft aangewezen als losplaats van steenkolen en kolengruis, bij invoer langs de Schelde en het kanaal van Neuzen. AMSTERDAM den 8 mei. De eerste dag van het alge meen muzijkfeest der maatschappij tot bevordering der Toon kunst in deze hoofdstad, heeft eene allergelukkigste uitkomsc opgeleverd. Tegen 7 ure werd her feest aangevangen met een Te Deum van C. L. Hanssenswelk tnuzijkstuk eenige jaren geleden door de maatschappij is aangekocht en uitge geven geworden. Het bevat vele schoonheden zoowel aan gaande de vinding als de bewerking, en werd in allen opzigte fiks uicgevoerd. Vervolgens werd eene brillance ouverture van C. H. Ferhulstmede een door de maacschappij uitge geven werk, mee den meescen bijval een gehoore gebragt; daarna de psalm 142 een meesterstuk van den beroemden Mendelssohn Bartholdy en eindelijkna de pausering de negende sinfonie met itoren van L. van Beethoven een reu zenwerk welks keurige uitvoering aan koor en orchest de grootste eer aandoec. Al de solisten hebben zich voortreffe lijk van hunne taalt gekweten en verdienden de toejuichingen die hun ten deel vielen. Met gelijken luister is gisteren avond het tweede gedeelte van dit feest afgeloopen. De toen uitgevoerde stukken waren de ouverture in C, van Glück en het oratorium.losua van Handel, en de uitvoering was even loffelijk als die op den vorigeti dag. 1 Na den afloop werden de solo-zangeressen, mejufvrouwen Janssens, Hoppenbrouwers en Oltmansmet rozenkransen be kroond, en aan den verdienstelijken directeur, den heer van btee werd door de maatschappij een smaakvol zilveren thee servies aangeboden. Wederom heeft dit feest bewezen, hoe vele vorderingen de toonkunst in de laatste jaren hier te lan de gemaakt heeft.

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1