MID DE LB IJ II GS CIIE C O U 'idmc rc°. 55. Donderdag 1840. T Mei. - .fr-av BESTUREN en ADMINISTRATIEN. Bckcnbm<ikiti0. N1EUWSTIJ DINGEN. Suitscïilaub. ©root-ficittanic. Jfca alrijk. Bclgte. Uicöcrlanbcn. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad M*D- DELBURG maken bekend, dat op Donderdag den 21 dezer maanddes middags te twaalf uurin eene der Zalen van het Raadhuis in het openbaar zal worden aanbesteed Ia Het herstellen en gedeeltelijk vernieuwen van 112 cubie- ke Ellen Metselwerkop onderscheidene plaatsen der Ka a ij'en. 2— Het gedeeltelijk vernieuwen van 22 strekkende Ellen Beschoeijing op den Korendijkmet de leverantie der daartoe benoodigde Materialen Arbeidsloonen en Ge reedschappen en 3S Het Schilderen van eenige Stads-Gebouwen en Brug gen met de leverantie der daarbij benoodigde Mate rialen Dagloonen Gereedschappen enz. Alles op de voorwaarden, welke van heden ter lezing zullen leggen bij den Stads-Architectdie daaromtrent de noodige inlichtingen verschaffen en drie dagen te voren de noodige aanwijzing in loco doen zal. Gedaan een Raadhuize der Stad Middelburg den 4 Mei 1 840. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. De ondergeteekende Collecteur van het Stedelijk Middel der Lantaarn-Brandspuit- en Nachtwacht-Gelden binnen deze Stad, bij resolutie van den 23 Maart j!., ten fine van invordering van Hun Edel Achtb. ontvangen hebbende, het door den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, in dato 20 dierzelfde maand, executoir verklaarde Kohier over hetzelve Middel, Dienst 1840, brengt bij deze ter kennis van een iegelijk der Belastingschuldigen, dat de Biljetten van Aanslag uit voorschreven Kohier, allen naar behooren opgemaakt, aan hunne woningen zijn bezorgd; terwijl hij dezelven opmerkzaam is makende, vooral te willen zor gen dat de verschuldigde aanslagen op hunnen tijd worden aangezuiverd en dat diegenen welke geene Biljetten van Aanslag mogten hebben bekomen, dezelve alsnog, gedurende deze maandten zijnen Kantoreop de gewone uren van vacering, gratis kunnen erlangen. Wordende wijders de als nog ten achteren zijnde Belas tingschuldigen over de Dienst 1839, bij deze ten ernstig ste aangemaand, tot eene onverwijlde voldoening derZelve alzoo hij last is hebbende, de nalatigen in dezen, door mid del der bij de wet voorschreven Dwangbevelen, onverwijld tot de voldoening derzelve te achtervolgen. Middelburg, den 5 Mei 1840. De Collecteur van voorschreven Middel, DE T R O IJ E Nz. BERLIJN den 30 april. Z. M. onze koning is, wel is waar, weder hersteld, doch niet zoo, dat men van alle zorg voor hoogstdeszelfs gezondheid is ontheven. Sedert eenige dagen rijdt Z. M. weder uit, doch is ook bij het warmste weder in eenen groocen mantel gehuld. Z. K. H. prins Karei is thans weder geheel hersteld van eene wond, die hij met een bajonet boven het oog ontving, bij gelegenheid, dat zijn zoon met eenige andere knapen exerceerde. Deze wond was echter niet onbeduidendwant de punt was door het been gedrongen en slechts een half duim dieper was hij doodelijk geweest. De knaap, die de- ze wond onwillekeurig had toegebragtis de zoon eens of ficiers van de garde. De prins heeft zich bij het geheele voorval aller voortreffelijkst en zeer goedig gedragen. Naar het schijnt, hecht men aan de feestviering bij gele genheid van den 70sten verjaardag van Z. M. bijzonder ge- wigt. Men gelooft, dat Z. M. de keizer van Rusland en HH. KK. HH. de hertog en hertogin van Leuchtenberg ten dien einde herwaarts zullen komen. De beroemde mistress Fry bezoekt thans onze gevan genissen en wel vergezeld van prinses Wilhelm die mede eene zeer vrome dame is. Bij die gelegenheid heeft een der gevangenen, die wegens het zonder voorbedachten rade ver moorden zijner vrouw, die hem door haar snood gedrag, en bare trouweloosheid getergd had, een voetval voor de prin ses gedaan, die, naar men zegt, bij Z. M. genade voor ïiem heeft verworven. De heer von Dunin heeft, ten gevolge eener schriftelij ke belofte om zich van alle woelingen te zullen onthouden, de vergunning bekomen om, ter herstelling zijner gezondheid bet bad Warmbrunn in Silezie te gaan gebruiken. FRANKFORT den 1 mei. HH. KK. HH. de erfprins en erfprinses van Oranje zijn den 27 laatstleden te Stuttgart gear riveerd. Z. M. de koning van Wurtemberg, benevens hoogst deszelfs oudste dochter, de gravin von Neippergen baar gemaal, waren het vorstelijk paar tot Heilbrotin te gemoet gereisd en hebben het aldaar ontvangen. LONDEN den 2 mei. In verschillende Iersche graafschap pen bespeurt men weder veel gisting en de moorddadige aan vallen op bijzondere personen nemen op eene verontrustende wijze toe. Onlangs is zekere heer C. West, broeder van den voormaligen vertegenwoordiger van Dublin, door gewapende lieden, nabij Mohill uit partijhaat aangevallen en aan de gevolgen zijner bekomen wonden overleden. De beide parlementshuizen hebben woensdag hunne zittin gen weder hervat. Bij de lords heeft de marquis van West- meath den eersten minister Melboume over de toenemende woelingen in Ierland, en over het plan van (F Connell en zij ne vrienden, tot verbreking der Unie, onderhouden. Hij vroeg, of genoemde minister H. M. onder de aandacht had gebragt welke gevolgen die woelingen hebben konden of de officieren der kroon last bekomen hadden om een wakend oog op de vergaderingen der ontevredenen te houden en of zijn lordschap plan had om in zijn stelsel van goede verstand houding met den Ierschen volksleider te blijven volharden. Lord Melboume heeft hierop geantwoord, dat hij de be doelde woelingen niet goedkeurde, ofschoon hem die niet zoo dreigend als den marquis toeschenen dat hij van geene verstandhouding tnsschen zich en den heer 0'Connell wist en dat men van hem niet vergen konde raadgevingen wel ke hij aan H. M. rnogt gegeven hebben openlijk mede te deelen. Gisteren heeft lord Palmerston aan het lagerhuis offi cieel medegedeeld, dat het nemen van represailles tegen Na pels begonnen was. Ten aanzien der geschillen met de Vereenigde Staten zijn door den minister Russell eenige ophelderingen gegeven ten slotte waarvan hij zeide, dat, ofschoon beide regerin gen op de handhaving van hare regten aandrongenbeide te vens belang bij het behoud van den vrede hadden en hij gegronde hoop voedde dat alles in eene minzame schikking zou eindigen. De oorlog met China is nog altijd het onderwerp der gesprekken in de city. Sommigen spreken van eene blok kade der havens, anderen van het in bezit nemen van som mige eilanden. Van eene vereeniging dier beide maatregelen verwacht men veel goeds. De berigten van Damascus, langs verschillende wegen, zijn zeer uiteenloopend. Volgens sommigen, zoude de on schuld der Joden bewezen, doch volgens anderen, zou het j lijk van den knecht van pater Tomaso in bet huis van ze keren Jood Meris Farih gevonden zijn. Eene openlijke te- regtstelling heeft er in allen geval niet plaats gehad; doch er zijn twee Joden ten gevolge van de hun aangedane mar telingen gestorven. De Times deelt den volgenden brief uit Kabulde nieuwe verovering der Engelschen in Afghanistan, van den 23 januarij, mede: Wij hebben hier thans een zwarenlast op ons genomen, en de bewerkers der jongste gebeurtenissen beladen zich 111e: eene groote verantwoordelijkheid daar wij toch het tijdstip naderen, dat twee groote natiën, de En gelschen en de Russen, elkanders sterkte in de vlakte van Middel-Azie zullen meten. Rusland is in geene deelen ge neigd, om onzen vooruitgang In dit land gelaten aantezien en eene crisis is veel spoediger op handen dan onze groo te staatslieden en speculanten wenschen of vermoeden. Eer lang zal óf in Tartarije een oorlog tnsschen Rusland en En geland zijn uitgebroken óf wel men zal stilzwijgend tot de beslissing komen, dat de Oxus de grenslijn tusschen de bei de rijken zijn zal." PARIJS den 2 mei. De koning heeft gisteren, zijnde de verjaardag van Z. M.omringd van zijne familie, de ge- lukwenschingen ontvangen van het corps diplomatiquevan de beide kamers en van de hooge staats- en reeterliike col- legien. De kamer van afgevaardigden heeft heden met 226 tegen 34 stemmen het wets-ontwerp aangenomen waarbij een jaarlijks inkomen toegekend wordt aan de weduwe van den Hollandschen stuurman W. Kuyperdie, bij het redden der schipbreukelingen van het Fransche schip la Providenceop de hoogte van Scheveningen gestrand om het leven is ge komen. Uit Algiers schrijft men dat de hertog van Orleans den 18 april het kamp van Bonffarick verlaten had en met ijver aan het organiseren van zijne divisie arbeidde. In het kamp van Arba is eene gevaarlijke ziekte uitgebro ken waaraan tot 20 menschen daags stervenzoodat de maarschalkop raad der geneesheeren bevolen heeft dat kamp te ontruimen waartoe van het vierkante huis een groot aantal wagens onder behoorlijke bedekking derwaarts zijn ge zonden. BRUSSEL den 3 mei. Volgens den Commerce Beige, maken de heeren Dujardin Dony van Cai/ly Belgische leden der Utrechcsche commissie, en Depoucqsecretaris dier com missie zich gereed om binnen weinige dagen naar htinne bestemming terug te keeren. Volgens alle waarschijnlijk heid zouden de werkzaamheden der commissie tegen het einde der volgende week worden hervat. De plaatsvervan ger van den heer Liedts wordt nog niet genoemd. Volgens hetzelfde dagblad is dezer dagen door het mi nisterie van oorlóg bepaald, dat de sterkte van elk 4ef ba- taillons infanterie voortaan niet meer dan 300 man zal tel len. Het overblijvende gedeelte is gisteren met groot ver lof naar zijne haardsteden teruggekeerd. Dien ten gevoke zullen slechts de miliciens van 1838 onder de wapenen blij. ▼en. Het gouvernement schijnt voornemens nog meerdere verminderingen 111 het leger te bewerkstelligen. Elk eska- dron kavallerie zal op 6'oc paarden teruggebragt worden/ De bevolking van Brussel bedroeg den 1 januarij 1840 106,144 zielen. Tien jaren te voren werden aldaar 98 279 zielen geteld. 's GRAVENHAGE den 3 mei. Men verneemt, dat de Tweede .\amer op aanstaanden woensdag eene zitting zal hou den waarin het verslag der centrale afdeeling nopens de begrootmgs wetten voor 1840 zal worden uitgebragc. Men verneemt wijders dat in de bijeenkomst dier cen trale afdeeling op vrijdag 11. met Z. Exc den minister van financien, ad interim, mr. van Gennep gehouden op nieuw is aangedrongen op bezuiniging en vereenvoudiging in 's lands beheer. Z. Exc. voormeid zou echter verklaard hebben, dat het onmogelijk was uithoofde de kortheid des tijdsalle die gewenschce bezuinigingen reeds nu voor de tegenwoordige dienst daar te stellen, doch tevens, namens Z. M. de ver zekering h'bben gegeven, dat de begrooting voor 1841 zooveel mogelijk naar de wenschen en inzigten van de Kamer zal worden ingerigt, welke verklaring aan het slot van het centraal verslag zal worden gevoegd Deze verklaring wordt gezegd van den volgenden inbond te zijn: Van 'sKonings wege wordt, in de veronder, stellingdat door de vaststelling der tegenwoordige 'oegroo- tings wetten daartoe de noodige tijd en gelegenheid gelaten wordt, de verzekering gegeven dat, bij gelegenheid van de behandeling der financiële wetten voor 1841, aan de Staten- Generaal volkomen opening zal worden gegeven van den' staat en den toestand van alle 's lands geldelijke aangelegen heden, zonder uitzonderingen van alle uitgaven en inkom sten, zoo als dezelve, met in achtneming der meest moge lijke bezuiniging en verbetering der middelen, gerekend kunnen worden bestendig te zullen zijnmet het vooruitzigt dat de middelen de uitgaven zuilen kunnen bestrijden zon der dat het noodig zal zijn bij vervolg meer tot negotiarien of geldleeningen toevlugt te nemen." Vele leden die aanvankelijk tegen de begrooting gestemd waren moeten deze verzekering met welgevallen hebben ontvangenen men vleit zich dat dezelve van eenen be- slissenden invloed zal zijn op de aanneming dier begrootings wetten. Men verneemtdat de oudste dochter van den baron van Doorn van Westkapelle benoemd is tot hofdame van LI. K. H. Prinses Sophia. AMSTERDAM den 4 mei. Den 23 dezer zal, op het stadhuis alhier, de aanbesteding plaats hebben van eenige werken aan den Rijn-spoorweg van Amsterdam naar Arnhem als: 1. het maken van eene gemetselde poort of doorgang, met een riool of duiker in de aarden baan van genoemden weg, in de gemeente Wacergraafmeer2. het bouwen van eene ijzeren draaibrug, ter zijde van de Weespervaart bij den Amstelen het graven van een daarbij behoorend ka- naaien 3. het leggen van eene vaste brug over den Levd- schen Rijn, nabij Utrecht. - Het getal reizigers op den spoorweg van Amsterdam op Haarlem heeft in de maand april bedragen 28,975 en se dert 1 januarij 71,763; de opbrengst gedurende genoemde maand was 15,168,50, en sedert het begin van het jaar f 36,968, 03. MIDDELBURG den 6 mei. Door de benoeming van den heer kolonel Lambertder 6de afdeeling infanterie tot kommandant der hoofdplaats van het Rijk, is voorloo- pig het bevel over dat korps opgedragen aan den heer luit.- kolonel de Haan, welke laatste hoofd-officier in het kom- mando van het fiank-bataillon der afdeeling op gelijke wij ze zal vervangen worden door den heer majoor 4 ia suite Fer'nelle. Ook heeft het departement van oorlog bepaald dat de vrijwillige werving voor het korps mineurs en sapeurs we der is geopend, alsmede, dat de miliciens, ingevolge art. 171 der wet van 8 januarij 1817, bij gezegd korps kun nen overgaan, zullende echter tot nader order, aan de mi liciens die mogren verlangen 111 voege voorschreven bij gezegd korps over te gaantot nader order geene premie of gratificatie mogen worden uitbetaald. Door 7.. M. is tot ontvanger der in- en uitgaande reg ten en der tollen te Bath benoemd, de heer P, /y jc teleux tot dusverre ontvanger te St. Laurens De heer J. Swartte Amsterdam, beheerder en be waarder van de zee-instrumenten der Nederlandsche marine is van Regenngs-wege gecommiteerd om zich naar Engeland te begeven, ten einde bij de makers daarvan de hier voren bedoelde instrumenten welke min of meer aanzienlijke her stelling vorderen aldaar te doen repareren en wijders om zich zoo mogelijk meer bekend te maken met de bemoeijin- gen en de nasporingen der tnagneciscbe waarnemingenwel ke thans alom en ook door de EngelscheAmerikaansche en iMansche marine-vaartuigen in de verschillende streken van den Aardbol verrigt worden met betrekking tot de de- clmatie inclinatie en intensiteit van den magneet.

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1