MSDÖELBURGSCHE cou tv JV\ 54. 1840. Diiigsdag - 5 Mei. NIEUWSTIJDINGEN. {Turkije. JVanfetrijfc. ilcbcvlaubcn. ~W~ I)e abonneinents-prijs dezer Gouranl isy 2 y5 voor drie maanden, en franco per Post f3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt coinptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdtfr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. KONSTANTINOPE L den 8 april. Volgens berigten uit Alexandrie tot den 7 dezer had toen de Engelsche consul- generaal bij den Egyptischen onder-koning er sterker dan ooit te voren op aangedrongen, om de Turksche vloot naar den sultan terug te zendenen zelfs in dat opzigt eene drei gende taal beginnen te voeren; hebbende de consul-generaal onder anderen gezegddat hij al de Turkenwelke deze vloot verlieten, onder Britsche bescherming nemen wilde. De onder-koning was tegenstand blijven bieden niettegen staande ook de Fransche consul hem zeer tot toegevendheid aanmaande en veel meer dan te voren met den Engelschman gemeene zaak scheen te maken. Men meende, dat de on der-koning door deze wending zijner zaken zich in groote verlegenheid bevond. Hij had gedreigd een iegelijk van welken rang ook, die zonder zijn verlof de vloot verliet, te zullen laten doodschieten. PARIJS den 29 aprilDe maarschalk Vallie is fuidens een telegiafisch berigt van Toulon den 25 naar BoulTarick vertrokken, waar zich de prinsen bevindenzoodat de vela- togt nu weldra voortgang zal hebben. De brieven uit Napels, van den 22 dezer, melden, dat de vijandelijkheden begonnen zijn, en reeds eenige Napoli- taansche vaartuigen zijn genomendie vooreerst te Malta zullen bewaakt worden. Van de zijde van Napels is nog geen tegenstand geboden. De geruchten van eenen opstand op Sicilië worden niet bevestigd. AMSTERDAM den 2 mei. Men schrijft uit Antwer pen het volgende De alhier vereenigde commissarissen voor de Schelde- vaart zien met ongeduld de benoeming van het Belgisch voorzittend lid te gemoetdaar die vacature en andere daar mede in verband staande aangelegenheden eenen oogeublik- kelijken stilstand in hare reeds ver gevorderde werkzaamhe den veroorzaken. Hec is opmerkelijk, dat in den korten tijd van negen- maanden de Antwerpsche commissie drie en de Utrechtsche commissie twee der Belgische leden verloren heeft; van welk vijftal twee overleden zijn, en de drie anderen, door verwisseling van ambtsbetrekkingen, van de hun opgedragen lastgeving hebben moeten afzien. Men verwacht met eiken dag de benoeming van eenen gouverneur voor dit gewest. Algemeen, en ook als voor zittend lui der Belgische commissarissenbetreurt men het verlies van den heer Rogier, en men mag billijk hopen, dat zijn opvolger 111 vele opzigten aan hem in zijne openbare betrekkingen gelijken moge." Uit Utrecht verneemt men dat het nog onzeker is, wanneer de werkzaamheden der Nederlandsch-Belgische com missie aldaar zullen worden hervat. Volgens hetgeen ons wijdersuit goede bronnenvan daar gemeld wordt, moet het daarvoor worden gehouden, dat de onlangs door een ander blad gegeven berigten als of het Belgisch jaarlijksche aandeel in de renten der Nederland- sche staats-schuld gekapitaliseerd zoude wordenvoorbarig zijn geweest. GRONINGEN den 30 april. Op zaturdag den 18 de zer des namiddags tusschen 1 en 2 ureontstond er te Sögelin het ambt Huminelingen hertogdom Arensberg een hevige brandwaarbij tusschen de 70 k 75 woonhuizen en ongeveer 80 schuren eene prooi der vlammen werden. De brand ontstond in eene smederij (doch de oorzaak hier van is niet bekend), die in weinige oogenblikken geheel in vlammen stond. De smid, die op dit oogenblik niet in het huis zelfmaar op de straat was den brand ziende sprong in zijne woning, om zijn ongelukkig huisgezin te redden. Nadat het hem gelukt was zijne vrouw er uit te halen, wil de hij ook zijn kind en zijnen ouden schoonvader redden maar het eerste vond hij niethelaashet was reeds niet meer. Nu naar laatstgenoemden zoekendevond hij hem op een stoel zitten; wilde hem bij de hand grijpen, om hem met zich voort te trekken doch helaas ook de oude man was reeds bijna geheel verbrand. Nu toen alles vruchte- oos was en om nog zijn eigen leven te redden, wilde hij haastig het huis uitloopendat in volle vlam stond, toen eene huisbalk ook hem verpletterde. Na veel moeite had men liet geluk hem nog met ijzeren haken uit het vuur weg te trekkenen zoo werd men nog meester van de verbrande gebeenten van dezen roemwaardigen man, die zijn leven voor het behoud van zijn dierbaar huisgezin had gelaten. Hij werd met groote plegtigheid den volgenden dag begraven en een groot aantal der voornaamste ambtenaren en burgers bewees hem de laatste eer. Bij dezen brand zijn er nog verscheidene personen zwaar gewondwaarvan den volgenden dag nog twee overleden zijn. Niettegenstaande de vele brandspuitendie van alle omliggende plaatsen ter hulp kwamen was aan geen blus- schen te denken. De brand greep zóó snel om zich heen, dat in een oogenblik alles in vollen vlam stond zoodat ie der slechts moest trachten om zijne goederenzoo veel mogelijk waste redden. NIJMEGEN den 1 mei. De zaak van de kapiteins der stoombooten Schoftvan de Stad Keulen, en Koek, van de Komeetsedert ruim acht dagen voor de arrondissements- regtbank alhier aanhangig in welke nog vele getuigen moes ten gehoord worden, is gisteren voormiddag eensklaps ge schorst geworden ten gevolge van hetter requisitie van het openbaar ministerie in hechtenis nemen van twee ma trozen van de stoomboot de Stad Keulenals verdacht van valsch getuigenis te hebben gegeven, en zulks uit kracht van art. 195 van het wetboek van strafvordering. Van Clevc meldt men, dat op den 26 april, in het Rijkswaldin de omstreken van Goch en Asperden een felle brand is ontstaan, welke men vermoedde door eene mis dadige hand te zijn aangestoken daaromtrent vindt men in de dagbladen het volgende gemeld: De brand heeft bepaaldelijk in het gedeelte van het Wald genaamd Klooster Hoevein de omstreken van het dorp As perden verwoestingen aangerigt, en meer dan 100 morgen bosch zijn vernield eerst in den laten avond van zondag jI. is hetdoor de groote inspanning van meer dan 400 lie den onder de leiding van den opperhoutvester en andere autoriteiten, gelukt, aan den voortgang van denzelven paal en perk te stellen, zoo door het afhouwen van al het hout, dat nieuw voedsel aan de vlammen geven konde als door het graven van tamelijk breede greppen wordende dedaar uit gehaalde grond tevens aangewend, om het vuur, dat door de drooge heiplanten of struiken, die tusschen het schaar hout en de opgaande zware eiken en beuken booinen groeidenonderhouden en snel voortgeplant werdzoo veel doenlijk uit te doovenzijnde deze kostbare boomen wel niet door de vlammen verteerdmaar toch in hunne verdere groeikracht gestoord door het mos dat aan stam en takken zaten hetwelk als een geschikt geleiderhet vuur in een oogenblik, naar den top van de uiterste takjes, ver spreide. De schadedie het Rijk en vele eigenaren van het ter plaatse nog voorhanden onlangs gevelde en reeds ver kochte hout, door dit misdadige opzet, geleden hebben, is aanzienlijk, en het ware te wenschen dat het der poli tie gelukte die onverlaten te ontdekken en onschadelijk te maken, te meer. omdat, volgens geruchten, het leggen van zoogenaamde brandbrieven, aan de woningen der aanzienlijk- sten in die streken, sedert kort, aan de orde van den dag schijnt te zijn. GOES den 30 april. Op den 29 dezer zijn in het na burig dorp Wilhelmina-polder de eerste steenen gelegd V311 eene nieuwe Hervormde kerk en pastorie die gebouwd zullen worden naar het plan van den architect IVarnsinck te Amsterdam. Het was voor de gemeente eene regt feestelij ke plegtigheid, welke geheel naar het doel bestuurd op alle aanwezigen diepen indruk maakte. De heer I. G. J. van den Bosch, die den eersten steen der kerk legde, deed daar bij aan de bevolking, welke zich rondom hem geschaard had, eene treffende toespraak waarin zijn ed. herinnerde dat voor eeuwen zelfs eene kerkgemeente (Hotigersdijk) op'de ze gronden had bestaanwelke door het geweld der baren overstroomd waren doch die daaraan bij het begin dezer eeuw weder ontwoekerd en thans reeds in vruchtbare akkers herschapen zijnen dat de eigenaars dezer gronden voor het zedelijk belang der bewoners (thans ongeveer 500) zor gende uit eigene middelen dit kerkgebouw en de predikants woning sticlueden. Deze bijzonderheden naauwkeurig op perkament opgeteekendwerden in eene looden doos op den hoek des gebouws bij den eersten steen ingemetseld, opdat, wanneer na eeuwen de tempel mogt worden gesloopt dezelve tot den nazaat de geschiedenis der stichting zouden overbrengen. MIDDELBURG den 4 mei. Bij Zr. Ms. besluit van den 27 april 11,, no. 6t zijn benoemd: toe luitenant-ge neraals, de generaal-majoor L. J. Georgeopperbevelhebber der vesting 's Hertogenbosch en de generaal-majoor C. E. de Favaugekommanderende in het iste groot militair kotn- mando tot isten luitenant, de 2de luitenant.plaatsmajoor der 3de klasse te Wierickerschans, A. van de Wakker. Bij besluit van denzelfden dag, no. 62, zijn -uit over weging, dat de thans nog bestaande verdeeling van het Rijk in groote militaire kommando's voor den geregelden gang der algemeene militaire territoriale dienst-aangelegenheden niet volstrekt noodzakelijk wordt geacht deze groote mi litaire kommandementen opgeheven. Bij besluit van denzelfden dag, no. 64, zijn benoemd: tot provincialen kommandant van Noord - Braband de gene raal-majoor R. de Mttraltthans provinciaal kommandant van Utrecht; tot provincialen kommandant van Utrecht, de generaal-majoor C. J. J. baron de Posson tot provincialen kommandant van Groningen, de generaal-majoor IV. E. J. baron van Balverenthans belast met het toezigt over de Be Advertcntien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitsondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingcn, waarvan de prijs van één tot ses regels is/i,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op segel geschreven zijnalsoo het regt van zegel wordt betaald koninklijke militaire rijschool en over de stoeterij te Borculo uit welke laatste betrekkingen hij eervol is ontslagen tot kommandant van de 2de brigade der 3de divisie infanterie in plaats van den generaal-majoor H. A. de Hart, aan wièn als zoodanig eervol ontslag is verleend de generaal-majoor D. O. Bagelaartot dusverre opperbevelhebber der vesting Bergen-op-Zoom, uit welke betrekking hij tevens eervol ontslagen is. Bij besluit van denzelfden dag, no. 65zijnuit over weging, dat de bestaande organisatie van den plaatselijken stafin de tegenwoordige omstandigheden, eene verminde ring kan ondergaan, met wijziging der besluiten van 11 maart 1814 en van 4 jannarij 1816, opgeheven: de plaat selijke kommando's van de 2de klasse: Haarlem en Utrechc; alsmede de plaatselijke kommando's van de 3de klasse: Briel- !e, DeifcArnhem, Deventer, Zwolle, Leeuwarden en Delfzijl. Tevens is bepaald, dat in de hoofdplaatsen der provin ciën in welke thans geen vaste plaatselijke kommandant meer wordt benoemd, het plaatselijk kommandement zal worden waargenomen door den provincialen kommandant. Bij besluit van denzelfden dag, no. 66, zijn benoemd: Tot plaatselijke kommandanten der 2de klasse: te Amster dam de kolonel IVF. Lambertkommanderende de 6de afdeeling infanterie; te 's Gravenhage, de kolonel op non activiteit D. H. van Schaek. Tot plaatselijke kommandanten der 3de klasse: te Gorin- chemde majoor G. B. van Bronkhorstvan de 8ste af- deeling infanterie; te Leyden, de majoor T. G. Arensma nu te Leeuwarden; te Naarden, de majoor G. J. Corbelijn nu te Deventer; te Nijmegen, de majoor IV, K. H. Senn van Basel, thans te Arnhem; te 's Hertogenbosch, de lui- tenant-kolenel A. H. Frantzen van de 4de afdeeling infan terie te Bredade luitenant-kolonel A. Franckvan de 8ste afdeeling infanterie; te Geertruidenbergde luitenant kolonel .7. Knollvan de 6de afdeeling infanterie. Tot plaats-majoors van de iste klasse te Willemstadde kapitein J. R, B. Voeren, thans te Venlóte Fort Bath de kapitein P. C. Mourentzthans te Crevecoeurte Delf zijl de kapitein F. A. Pippcnhegen thans te Maastricht. Tot plaats majoors van de 2de klasse: te 's Gravenhage, de 2de luitenant M. H. Ter Linden thans aan den Helder te Woudrichem, de kapitein R. Haaksmathans te Haarl lem te Breda, de iste luitenant M. A. van Koetsveld van Ankeren, thans te Utrecht; te 's Iiertogenbosch (daaronder gerekend het fort Crevecoeur) de kapitein .7. F. Egé thans te Bergen-op-Zoom; te Breskens en bijgelegene forten, de kapitein .7. A. IV. Schaal, thans te Deventer; te Venlo de iste luitenant C. van Wijngaardenthans te Coeverden' Tot plaats-majoors van de 3de klasse: aan den Helder' de 2de luitenant C. J. Tomei, thans te Bergen-op-Zoom- té Gorinchem, de 2de luitenant A. Zielhoutthans te BrHle- te Wierickerschans de 2de luitenant G. Valkenburg thans Mfti -U,recht, de „,e j, Breda; te Vl.ssingende 2de luitenant H. Gruts thans te Nijmegen^; te Llammekensde 2de luitenant .7. C. Poulus thans te s Hertogenbosch te Bourtange de tste luitenant 'vvartierme^scer .7. H. R, van Sluwe, van de 9de afdeeling infanterie. Ten gevolge van deze en andere besluiten zijn verschei dene generaals en hoofd-offïcieren door Z. M. gepensioneerd of op non-activiteit gebragt onder andere de generaals Ver- masen van GoedeckeValter, Evers en Hubner. Door Z. M. den Koning is aan de [Iollandsche IJze ren spoorweg-maatschappij te Amsterdamonder nader te bepalen voorwaardenconcessie verleend tot verlenging van den bestaanden spoorweg' vau Amsterdam naar Haarlem tot aan Rot.erdam en wel langs of over Eeyden 's Graven hage en Oelfc. Tijdingen van den R h jj n van den 10 april, tiit Smirna vermeldendat Z. K. II. Prins Henderik en de geheele etat-mnjoor den besten welstand genoten en dat al les wel aan boord was. Den 2 april had de pacha een be zoek aan boord afgelegd. Men had het voornemen dien of den volgenden dag naar Vurla te vertrekken en na een kort verblijf aldaar de reis naar Konstantinopel te vervolgen. Aangaande het vroeger medegedeelde berigt uit Utrecht betreffende de aanklagce eener moeder van voornamen ran*' wegens mishandeling van haar tweejarig kind is door den advokaat-Lipman, van Amsterdamin het Weekblad van het'<ef; m2c!e^eeld, waarbij hij als verdediger der beschuldigde verklflirr ,1.,, u bedoeling is deze zaak vooraf Tnleit, 'T acht te berigten dat hij de v -dl 7 ,Tmr R°°d'g heeft genomen om ziiner clienï 6 ".et op zich monomanie te verschaffen tre"ng V°°rregt der maar om hare eer tegen laaghar tige aanranding te handhaven. fohriiJii yaR Kaap de Goede Hoop van den 28 p' "onden oncvangen wordt gemeld, dat de boe ren te lort-Natal, ofschoon niet erkend echter nu inder daad meester zijn van die plaats. Het Engelsche observatie kamp is geheel opgebrokenen de troepen zijn aan de Kaap

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1