MIDDELBURGSCHE N°. 4-9. Donderdag 1840. f£Wï - o B ESTURKX ex A UMlXlSTRATl EN NlI£UWSTIJI>li\GEi\. 23tut0chlfiii&. (?5root-J3rtttanie. ifvastfcctjh. Bclgic. zïc&cvlauösn. tS f Dc abonncmeuts-^rijs deter Courant, is f 2 jb voor drie maanden, en franco per Post 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt coinptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars De inzending der Advertentien behoort te gesehieden des morgens vddr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Gents de regel met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is ƒ1,50 en voor iederen regel daarboven 22 Gents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. De ONTVANGER van de Centrale Directie va» WAL CHEREN verwittigt de daarbij belanghebbenden, dat bij hem ontvangen zijnde de door Zijne Excellentie den Staats raad Gouverneur dezer Provincie executoir verklaarde Hol van het Geschot over den jare 1840, de daaruit getrokkene Aanslag-biljetten zijn rondgeliragten de onderscheidene Landeigenaren hiervan behooren te zijn voorzien worden de de zoodanigen welke die niet mogten hebben ontvangen, uitgenoodigd dezelve ten zijnen Kantore te komen afha len, terwijl de belastingschuldigen worden aangemaand, zich naar de beoaalde betalingstermijnen, volgens den in bond der kennisgevingen stiptelijk te gedragen ten einde onaangenaamheden en kosten te voorkomen. Middelburg, den 16 April 1840. De Ontvanger voornoemd ISAAC LUT E Y N. FRANKFORT den 17 april. De plegtige verloving van prinses Maria van Hessen met den Russischen grootvorst troonopvolger heeft gisteren te Darmstadt plaats gehad. H. K. H. de grootvorstin Maria van Rusland, gemalin van hertog Maximiliaan van Leuchtenberg is den 8 dezer voorspoedig van eene prinses verlost. De ofliciele Russische dagbladen deelen nadere bijzon derheden omtrent den terugtogt der expeditie naar Chiwa tot aan de versterkte plaatsen aan de Emba, mede, waar uit zich laat opmaken dat alles wat omtrent de daarbij ge leden verliezen verspreid is zeer overdreven is geweest. Ge noemde berigten tot 1 maart loopende zeggen dat de troe pen hunne kampementen in oorden hebben opgeslagen waar meerder overvloed van voeder voor het vee en van brandstof fen voorhanden is, dat de staat hunner gezondheid door gaans goed was en dat de vijand zich nergens op nieuw had vertoond. Omtrent de arrestatien die onlangste Viterbo in den kerkeiijken staat, gedaan zijn, verneemt men nader, dat zij het gevolg geweest ziin der ontdekking van een complot hetwelk zich zuidwaarts tot in Sicilië noordwaarts tot de Alpen uitstrekte, en de omverwerping van het wereldlijk gezag ten doel had.* De deelnemers aan dit plan waren meest al wereldlijke geestelijken monniken en militairen onder den burgerstand had het geringen bijval gevonden. De po gingen tot een openbaren opstand zouden op het Paaschfeest be proefd zijn geworden en zich gelijktijdig over geheel Italië hebben uitgestrekt. Het getal der in hechtenis genomenen te Viterbo beliep niet meer dan 15. LONDEN den 18 april. Bij een nader besluit in rade zijn de leden van het admiraliteits-hof benoemd, dat overde verbeurdverklaring en verkoop van genomen of nog te nemen schepen en ladingen, aan den keizer van China of zijne on derdanen behoorende beslissen en orders uitgevaardigen moet. In den Morning-Chronicle van heden vinden wij het volgende Admiraal Stopfort heeft de stoomboot de Hydra van Malta naar Napels gezonden, niet om, zoo als de Fransche dagbladen zeggenvan de Napolitaansche regering reden te vragen van zekere bewegingen der troepen maar om tijding van den Britschen gezant, lord Tempte, te halen, wegens bet al of niet aannemen van de voorslagen, door den gezant gedaan. De Hydra heeft de weigering van den koning dade lijk naar Malta gebragt en men verwachtte, dat admiraal Stopford nu terstond naar de kusten van Napels en Sicilië zoude zeilen om zoo veie schepen te nemen als hij kan opvangen. Schepen te nemen is echter nog geen oorlog, maar moet alleen aangemerkt worden als een voorloopige maat regel van voorziening, om den oorlog voor te komen. Vol gens de laatste berigten van Napels, heeft prins Cassaro minister van buitenlandsche zaken die herhaalde malen in naam des konings beloofd heeft dat de uitsluitende zwavei- flrandel afgeschaft zoude worden hu geweigerd de tolk te zijn van 's konings kwade trouw. Hij heeft het weigerend antwoord niet willen tcekenen en is daarop van zijnen post «ontzet naar Foggia eene kleine plaats, 100 Eng. mijlen van Napels, gebannen, en derwaarts met gensdarmes ver voerd, na vooraf te vergeefs verzocht te hebben om in bal ÜingsehaD naar Rome te gaan. Is het wonder dat er in zulk .een land carbonari zijn Men is hier zeer verontrust door de jongste brieven uit Nieuw-York die de nadere correspondentie behelzen tus- fichen den Engeischen gezant te Washington, den lieer Fa*, en den secretaris van staat der Vereenigde State» den heer Forsythgehouden. Eerstgemelde deelt onder dagteekening van den 13 maart mede, hoe zijne regering met leedwezen gezien heeft dat de vijandelijke maatregelen in den Staat Maine wnarove: vroeger geklaagd had, door het be stuur der republiek niet verhinderd maar veeleer goedge keurd waren, waarom zij nu verlangde, dat de inwoners van Maine de vallei van St. John verlaten en geene fortifi catiën opwerpen zouden. Voor dit geschied wasmoesten de EngeHche autoriteiten op de grenzen hare middelen van tegenweer voortzetten wordende alle mogelijke gevolgen dezer wederzijdsche bewegingen voor rekening van de rege ring der republiek gelaten. De heer Forsyth heeft daarop geantwoord door weder- keerige beschuldigingen van schennis van grondgebied tegen de Engelsche autoriteiten aan te voeren, en verklaard, dat zijn gouvernement de gedane eisclien niet zon inwilligen. Het slot van den brief zegt, dat het bestuur den Staat Maine in zijne bij het verdrag van 1783 verkregen regten moet handhaven, zoo lang dc bevolking zelve in geene an dere bepaling van grondgebied toestemt of eene bemiddelen de mogendheid beslist zal hebben dat de grenslinie anders bepaald moet worden. Hierop 'weft de gezanc den 26 terug geschreven dat hij de nota van den secretaris van staat onmiddellijk naar Lon den zou opzenden en in geene verdere briefwisseling over deze zaak treden alvorens hij den wi! van zijn gouverne ment zou hebben verstaan. Het congres der Staten heeft in de uitgifte van schat kist-biljetten ten bedrage van 5 millioen dollars bewilligd. Door het huis der representanten van Pensyivauie is de gou verneur van dien Staat geregiigd tot het leenen van 1 mil lioen dollers uit de bank der Vereenigde Staten tot betaling- der rente en de herstelling van openbare werken. De oppositie-bladen maken opmerkzaam op het gevaar dat het rijk loopt om gelijktijdig met de Vereenigde-Staten China, Egypte en Napels in oorlog te geraken, en beweren, dat een beter gevormd kabinet al deze gevarendoor het opvolgen van vroeger gegeven raadgevingen zou hebben voorgekomen. De bekende dierentemmer Carter is dezer dagen ge durende de repetitie van eene te geven voorstelling, door een zijner tijgers aangevallen, maar heefc, na een lang en bloedig gevechtde zegepraal op het woedende dier behaald, dat bijna levenloos van het cooneel is weggedragen, PARIJS den 18 april. Eene telegrafische depeche uit Toulon, van den 16 dezer, houdt een berigt uit Algiers van j den 13 in, volgens hetwelk de hertogen van Orleans en van Aumalein den morgen van dien dag, omstreeks ten 4 ure, aldaar zijn aangekomen. Men verwacht alsnu dat de krijgs- togt tegen Abd-el-Kader met kracht zal worden doorgez.et. Omtrent den brand in de kolenmijnen van Commentry verneemt men, dat het door het afleiden van het water der nabijliggende rivier gelukt is om alle onderaardsche werken te doen volloopen. en men veel hoop heeft om met den tijd niet alleen den tegenwoordigen brand, maar ook het vuur dat sedert 24 jaren gesmeuld heeft geheel te blusschen. Te bejammeren is Het, dat de bevolking door dit ongeluk haar middel van bestaan geheel verloren heeft, daar zij ongetwij feld in lang den arbeid in de mijnen niet zal kunnen hervatten. BRUSSEL den 19 april. Eindelijk bevat de Moniteur de koninklijke bevelschriftenvolgens welke het nieuwe ministerie is zamengesceld uit de heeren LeheauRogier, LiedtsMercierLeclerq en den generaal iiuzenrespecti- velijk als ministers van buitenlandsche zaken, van openbare werken, van binnenlandsche zaken, finantienjustitie en oorlog. De vier eerstgenoemde maken deel van de kamer der ver tegenwoordigersde heer Leclerq was procureur-generaal bij het hof van cassatie, en de generaal Euzen was militair- gouverncur dezer hoofdstad. Dit ministerie wordt beschouwd als te behooren geheei tot de zoogenaamde liberale partij, en dus ais anti-Katholijk doch, daar de mannen, die hetzelve uitmaken, groote be kwaamheden bezitten, en altijd eenen grooten invloed heb ben uitgeoefend, zal de meerderheid der nationale vertegen woordiging hun waarschijnlijk bijvallen. De nieuwe ministers hebben zich heden middag in rade onder het voorzitterschap van den koning, vereenigd. De koning zal, naar men verzekert, in den loop de zer week naar Parijs vertrekken, ten einde aldaar het huwe lijk van Z. D. nicht de prinses Fictoriamet den hertog van Nemours, bij te wonen. Z. M. zal door zijnen broeder, den hertog Ferdinand van Saksen-Coburgvergezeld worden. Het verslag wegens den toestand der zaken van den heer Cockerill, hetwelk in eene den 13 april 11, gehoudene vergadering zijner schuldeischers is voorgelezen is thans openbaar gemaakt. Daaruit blijkt, dat in de laatste maan den de staat der hem toebehoorende fabrijken aanmerkelijk is verbeterd en dat er steeds uitzigten bestaan dac bij den aanstaanden verkoop der inrigttngen te Seraing thans op den 30 april bepaald, dezen het eigendom der Russische rege ring zullen worden. 'sGRAVENHAGE den 21 april. Gisteren morgen is het geheele koninklijke gezin in de groote kerk ter Nachtmaal geweestonder het gehoor van den hofprediker Dermout. Des namiddags hebben al de leden van bet koninklijk gezin de dankzegging, onder het gehoor van den weleerw. lieer Tiiti- mers Ferhocven in de Kloosterkerk bijgewoond. Volgens berigt uit Smyrna, was Zr. Ms. fregat de Rhj.jn, aan boord waarvan zich Prins Frederik Hendrik der Nederlanden bevindt den 29 maart, van den Pireus in die haven aangekomen. In berigten uit Athene van den 20 maart wordt gemeld, dat Z. K. H. schier dagelijks Athene bezocht en verscheidene malen ten hove gedineerd had. Den 17 was er te zijner eere groot diner ten hove geweest. ROTTERDAM den 19 april. Gisteren namiddag omstreeks 4 ure is alhier nabij de kleine draaibrugbij het vertrek der brievenmaal naar Gelderland, depostkar, door het schichtig worden van het paard, in het water geraakt zijnde de con ducteur, het dreigend gevaar ziende waarin hij zich bevond bij tijds van de kar afgesprongen en heeft dus daardoor zijn leven gered. Het paard en de kar zijn eindelijk na vele aan gewende moeite uit het water getogen en behouden aan wal gebragtzijnde men evenwel genoodzaakt geweest de brieven voor alsnog naar het postkantoor terug te doen brengen. ALKMAAR den 19 april. Den 14 dezer, des avonds omstreeks ten half negen ure, werd alhier brand ontdekt in eene der lijnbanen toebehoorende aan de erven .7. Ibink welke zich in den beginne zeer ernstig liet aanzien doch gelukkig door den ijver van het op de plaats aanwezig zijnde werkvolk, dat juist bezig was de fabrijk te sluiten, en eenige op bet gerucht toegeschoten personen, onder begun stiging van eene volmaakte windstilte, binnen de wanden van dat eene gebouw bepaald bleef, en spoedig daarop zonder vele hulp van de inmiddels toegeschoten brandspuiten te behoevengeheel gedempt werd. Men mag zich alzoo verheugen in het behoud eener voor onze stad belangrijke fabrijk doch betreuren het lot van den meesterknecht fVilletn Kant, die in zijnen ijver voor het behoud der eigendommen van zijne meesters zich welligc te verre gewaagd en op eene zoo deerniswaardige wijze heeft gebrand, dat hij gisteren namiddag een 2 ure aan de gevolgen zijner bekomen wondene is overleden. MIDDELBURG den 22 april. Thans zijn bij de Twee de Kamer der Sraten-Generaal van Regeringswege ingekomen de antwoorden van het Gouvernement op de laatstelijk bekend geworden bedenkingen der sectien, nopens de ontwerpen der staats-begrooting voor het loopend jaar. Men verzekertdat de antwoorden niet zeer uitgebreid zijn maar men spreekt er van dat de Regering eenige wijzigingen in de bedoelde ontwerpen zou gebragt hebben. Aan den generaal majoor L. H. B. G. baron de Roisin en den kapitein plaatsmajoor der 2de klasse te Maastricht, G. H. G. Sudhof, is respectivelijk toegekend het aan hun ne rangen verbonden pensioen. Aan den kapitein FAcholt en den eersten luitenant van der Loef der 6de afdeeling infanterie, is-, op liet door hun ge daan verzoekhet non-activiteit verleendingevolge de bepalingen, vervat in 's Konings besluit van 6 januarij jl. Zoo men meent zal eerstdaags van de Rijks werf ce Rotterdam van stapel loopen, Zr. Ms. fregat de Waal, van 64 stukken, welk fregat reeds bijna elf jaar op stapel gestaan heeften het grootste is dat men tot nog toe aldaar gebouwd heefc. - Naar men verneemtheeft de regering dezer dagen aan de heeren A. Schoneveld van der Cloette Gouda, en (F. A. de Garde en Comp., te Rotterdam, vergunning verleend tot den aanleg van eene stoomboot-dienst cusschen Rotterdam en Gouda. Ook verneemt men dat er te Gouda eene vereeniging gevestigd is geworden van geestelijken en notabele burgers, ter verbetering der wijze van voorziening in het lot der beboef- tigen aldaar. Deze onderlinge waarborg-vereeniging voor behoeftige arbeiders e:i werklieden heefc ten doei, om: i°. de genoemde klasse van personen tot den arbeid aan te spo ren; 20. hun ondersteuning te verleenen ingeval van ziekte; 3°. hun tevens in den winter eenigen onderstand te verstrek ken en 4°. de arm en-kassen te verlrgten, door de liic de zen maatregel voortvloeiende vermindering van de Uit die i kassen directelijk verstrekte bedeelingen. Z. M. heefc geoordeelddac eene zoodanige waarborg- i vereenigingdie ter plaatse, xraar dezelve is daargesteld aanvankelijk reeds gewenschce vruchten heefc gedragen o'ok j elders eene niet gering te schatten nuttigheid zoude kunnen j hebben, en dat de navolging daarvan, derhalve, aUezins j aanbeveling verdientweshalve het hoogstdenzeiven dan ook behaagd heeft den minister van binnenlandsche zaken te mag- eigen het bewuste ontwerp, door tusschenkomst der coile- gien Vc.11 Gedeputeerde Staten, aan de plaatselijke besturen in het algemeen bekend te makenten einde iecs dergelijks overai eldeis, waar het niet vrucht zou kunnen worden op- 1 gevolgdzou kunneu worden ingevoerd.

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1