Schouwburg. Middelburg en Rollerdam ZEETIJDINGEN. A D VERTENTI EN. De Rotterdatnsche Tooneellisten onder de directie van L. ROSENVELDT, zullen de eer hebben te vertoonen op HEDEN den 21 April 1R40: DE LIGTZINNIGE LEUGENAAR, STOOMJAGT, DE STOOMBOOT DE SCHELDE sing van zeer vele leden der Staten-Generaal hebben opge wekt; eenige verhooging in deze paragraphen gebragt zijn waarlijkbij orrze moeijelijke geldelijke situatiebij het aangaan van geldleeningen om in gewone behoeften te voor zienniet te verdedigen; en zonder te willen .tegenspreken da: eenige dezer uitgaven onvermijdelijk km :en wezen, moet de afdeeting echter opmerken dat zeer vele daarvan als uit gaven van luxe te beschouwen zijn. Bij het VTIIste hoofdstuk herhaalde de afdeeling hare vroegere bedenking over de noodzakelijkheid eener betere verzorging van het loodswezen van gevoelen zijnde dat la tere gebeurtenissen overtuigend hebben doen ziendat zij met het meeste regt de uaauwgezette aandacht der Regering op dit onderwerp heeft ingeroepen. De som van 20,000tot voortzetting der groote com- municatien in Vriesland en groote werken uitgetrokken, ver langen sommige leden in eenstegen betaling van renten te negotiëren. Men wenschte ook te weten welke werken hier bedoeld werden. Eindelijk bleef het niet onopgemerkt dat, bij de aangebo den begrootings-wetten de uitgaven door de ontvangsten niet werden gedekt. Bedragen de uitgaven toch 58,227,215, zoo worden de ontvangsten wel geraamd op 58,276,484, doch de op brengsten van het kapitaal van f 6,000,000 werkelijke ren- tegevende schuld ad 5 pet., reeds daargesteld volgens de wet van 30 december 1839, en van het kapitaal van 6,700,000, alsnog daar te stellen, worden a pari bere- kendterwijl hiervoor zeker niet meer dan 98 pet. zal wor den ontvangen, hetwelk een verschil oplevert van ƒ254,000, zoo dat de ontvangsten niet hooger kunnen geraamd worden dan f 58,022,484, en mitsdien nu reeds een te kort aan wezig is van f 204,731 nog ongerekend de renten, op 1 october 1840 verschuldigd voor hetgeen van het daar te stellen kapitaal vroeger mogt worden te gelde gemaakt. AMSTERDAM den 17 april. Uit Guernsey meldt men onder dagteekening van den 8 dezer Gisteren zijn alhier drie Hollandsche matrozen in eeue sloep aangekomen zij hebben behoord tot de equipagie van het Nederlandsch schip Minervakapitein Wiersma den 24 maart in ballast van Amsterdam vaar Philadelphia vertrokken. De equipagie bestond uit tien personen, de kapitein, zijne vrouw en twee kinderen. Zondag li. het schip op rotsen gestooten zijnde, is hetzelve dadelijk verbrijzeld. Van het overige gedeelte der equipagiedat zich met de groote sloep gered hadwas niets vernomen geworden." Volgens het Journal de la Haye is de heer Davezac vroeger zaakgelastigde der Vereenigde Staten bij ons gou vernement en die eervolle herinneringen heeft nagelaten bij de personen, die in de gelegenheid zijn geweest, zijne hoo- ge verstandsbegaafdhedende minzaamheid van zijn karak ter en de goedheid van zijn hart te waarderen onlangs op een banket genoodigd door zijne vrienden te Nieuw-Orleans die aan dezen diplomaat hunne geheele tevredenheid wilden betuigen, wegens zijn gedrag gedurende den tijd, dat hij de Vereenigde Staten, bij het hof van Napels en bij dat van *s Gravenhage heeft vertegenwoordigd. In antwoord op de ze welwillende uitnoodigingheeft de heer Davezac eenen merkwaardigen brief geschrevenwelke door de dagbladen van Amerika wordt bekend gemaakt. In denzelven komt omtrent ons Vaderland, onder anderen het volgende voor: „Ik heb in Holland geleefden veroorlooft mij dus bij de ze gelegenheid eene regtmatige hulde van erkentelijkheid toe te brengen aan de bewoners van dat land voor de aange name gastvrijheid die ik aldaar zoo lang genoten heb aan een volk, den ouden en standvascigen bondgenoot van onze staatkundige kindschheid den trouwen vriend onzer natio nale mondigheidaan het landde bakermat der nieuwere vrijheid op het Europeesch vasteland, en welks roemrijke jaarboeken de hooge daden der NassaVs hebben opgecee- kend; de wijsheid en de talenten der Barneveldtsder de IVittcn der GrotiussenGrotius den wetgever der natiën; den onbedwingbaren moed van Tromp en de Ruyter\ de we tenschap van RuischHuygens en Boerhavehet verstand en de weergalooze geleerdheid van Erasmusen het aange nomen land der geleerden SalmasiusBayle en Snurinaan een volkdat bij elke wisseling der fortuin dat groote ka rakter en die schitterende hoedanigheden heeft behouden welke zijne voorouders magtig en beroemd hebben gemaakt, en hetwelk thans nog voortgaat zich in den rang van de groote natiën der wereld te handhaven met eene bevolking in getal beneden die van de meeste Kuro. esche Staten van den derden rang! Ik heb Amsterdam gezien met zijne hon derd kanalen en tallooze bruggen, zijne bewonderenswaardi ge kaden zijne vorstelijke paleizen door eenvoudige bur gers bewoond; zijne beurs, alwaar 10,000 handelaars zich dagelijks vcreetiigenom goud en zilver aan keizers en koningen en gemeenebesten te verkoopen zijn entrepot al waar de verschillende voortbrengselen van Europa Azie en Afrika Amerika en Australië zich opeengestapeld bevinden zonder zijne onmetelijke magazijnen te vervullen." ROTTERDAM den 17 april. Gisteren werd van'sRijks werf alhier, met goed gevolg, te water gelaten het stoom - oorlogschip Hek la, van 7 stukken geschut, zullende dit schip voorzien worden met werktuigen van 140 paarden krachten. MIDDELBURG den 20 april. Op 11. zr.turdag is van de werf der coramercie-compagnie dezer stad, met het beste gevolgvan stapel geioopen het barkschip de Onderneming gebouwd voor rekening van de heeren Boddaert Co. al hier gevoerd zullende worden door kapitein P. J. RassCt en bestemd voor de vaart op Suriname en is terzelver tijd de kiel gelegd voor een fregatschip groot circa 500 lasten. De wel eerw. heer J. A. van Hamelsedert 1835 predikant bij de Walsche gemeente binnen deze stad maar thans beroepen naar Haarlem, nam gisteren avond, voor een talrijk gehoor, een treffend afscheid van zijne gemeente, tot tekst zijner leerrede genomen hebbende Deuter. 30 vs. 19. Op denzelfden dag trof de Nederduitsche Hervormde ge meente alhier een niet minder gevoelig verliesdoor den dood van een* hafer zeer geachte leeraren den wel-eerw. heer A. Moolenaarvan wiens overlijden hier onder nadere bekendmaking wordt gedaan, en welks nagedachtenis zoo ten vollen verdient betgene aldaar van zijn eerw. worde getuigd. f- Daar de onlangs bij de Walsche gemeente alhier beroepen predikant P. J. Marcusvoor deze beroeping heeft bedankt, is dejor den grooten kerkeraad dier gemeente, op heden, uit een vooraf genomineerd drietal, bestaande uit de heeren A. A. T. Mounier Dz.predikant te 's Hertogenbosch .7. F. C. Kronenbergpredikant te Arnhem, en .7. .7. P. Valeton candidaatberoepen de heer .7. J. P. Valetonte Leyden. De Fransche kamer der pairs heeftin hare zitting van den 16 dezer, het wets-ontwerp betrekkelijk de geheime fondsen met 144 tegen 53 stemmen aangenomen. Uit de voordragt van den Fransehen minister van ma rine aan de kamer der afgevaardigetiwaarbij voorgesteld wordt, een pensioen van 500 franken aan de weduwe van JVillem Gillesz. Kuyper, te Scheveningente verleenen blijkt nog, dat de Fransche regering gedenkpenningen, uit naam van koning Lodewijk Filips, heeft toegekend aan de matrozen der reddingsboot, aan den geneesheer van Renesse aan den R.-K. pastoor Quant, aan den commissaris van po litie Behr en aan mevrouw Maas, wegens door dezelve aan de equipagie van het schip la Providence bewezene diens tentot getuigenis, zoo als de minister zich uitdrukte, van Frankrijks dankbaarheid voor die grootmoedige vreemdelin gen en om tevens de herinnering aan hun edel gedrag van geslacht tot geslacht te doen overgaan. De zittingen van het Engelsche hoogerhuis zijn tot den 30 en die van het lagerhuis tot den 29 dezer geschorst. Uit Londen wordt gemeld, dat den hertog van Welling ton den 14 dezer op nieuw eene ernstige ongesteldheid heeft getroffen. Op eene wandeling te paard in Drury-Lane is hij door eene sterke duizeling overvallen, en zou van het paard zijn gestort, indien zijn bediende, die kort achter hem reed, en een zich daar bevindende geregtsdienaarniet da delijk ter huip waren toegeschoten. J)e ondergeteekende betuigt bij deze deszelfs opregten dank, voor de vele deelneming, hem betoond bij het voor hem zoo smartelijk verlies zijner geliefde Echtgenoot. Middelburg den 20 April 1840. J. R I E C H. VLISSINGEN den 20 april. Voor Antwerpen bestemd zijn alhier ter reede gekomen: Syndicie Christine H. H. Kromcen, van Schelskor en Greta L. Breek wold, van Tonningen, beide met garst the IncasJ. Russeli, van Charlestowtimet katoen en rijst; DagmantiM. van Selow van Callenberg met garst; City of Rnchester A Campbell, van Nieuw-Orleans, met katoen Elfen Maria A. J. Holm van Randers, met garst; ProvidentiaF. Galle, van Me mel, met lijnzaad; Aurora, G. L. Holders, van Gothen- burg, met houtwaren; Fr anke aJ. H. Waker, van Frij- burg, met raapzaadAmanda, A. J. Voss, van Stettin met tarwe; Anna MargarethaS. Hansen, van Aalburg, en Caroline, N. Torvard, van Hormerseelbeide met garst EleonoreT. Becker, van Memel, met lijnzaad; FEugène, H. Hansenvan Huilmet klipzoutdie HoffnungJ. H. Buss, van Carolinenseel, inet garst; Albert Alexander J. C. Dahnckevan Memel, en Neptunis, C. Barcbmann van Gothenburg, beide met houtwaren; Anna, P. P. Jur- gens van Mullery, met rogge; CatharinaJ. O. Jansen, van Freyburg met raapzaad EmmanuelF. Bertëlsen van Nitinhogeken PVilhelmine P. W. Bonnezen van Ruskiel die HoffnutigG. Kraeft, en Dasc'ungkerD. N. Lameke beide van Straalsund alle vier met garstthe Albion G. Tack van Newcastle met steenkolen; Messenger, A. Del- lo, van Boston, met huiden; de Komeet, J. II. Schmidt van Mobiele, met katoen; Metta Catharina, J, J. Warrer, van Aarhuis, met rogge; MerkurinsA. Werneckvan Embden Aurora, A. L. Packer, van Randers; Anna Ca tharina, J. P. Svendsen, van Rnskielde, en F/as Ringskio- bing, P. Anessersenvan Hoebroealle vier met garst. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en van onze reede naar zee gezeild: the CeresE. Sivelders naar Lago- va met ballastAdmiraal Ulbo N. A. Smaalnaar Ham burg met stukgoederen the Ganges R. R. Ford naar de Havannah met ballast; de twee Gezusters, H. M. Hansen, naar Stettin, met stukgoederen; Marie AntoinetteP. Des- places, van Havre-de-Gracemet zink. VERE den 20 april. Gisteren zijn alhier ter reede ge arriveerd de Engelsche brikken Thomas Burdon, kapitein W. Chesholm van Sunderland en Aurorakapitein T. Aspiing van Newcastle, beide naar Middelburg, met kolen. J^eden verloste door Gods goedheid van een' ZOON E. Barthelsgeliefde Huisvrouw van Middelburg J. M. B A U T Z. den 19 April 1840. Vrienden en Begunstigerszoo wei buiten als binnen de Stad gelieven deze als algemeene kennisgeving aan te nemen. Middelburg, den 18 April 1840. J-Jeden overleed TRIJNTJE JACOBA POOY, Weduwe van PIETER BENS. Strekkende deze tot kennisgeving. J)e betrekking van FIJN-LINNEN NAAIMATRES in het Gesticht No. 3 {Burger PVceshuis')binnen deze Stad, vacant geworden zijnde, zoo worden diegenen, welke gene gen mogten zijn daar naar te dingen verzocht zich te wil len aanmelden bij Mevrouw Schorer {Schorer~)Regentes van gemeld Geslicht, op den Dam, Lett. G. No. 34. Op Donderdag den 23 April 1840, des avonds ten zeven ure zal ten overstaan van den Notaris Abraham van den Broecke Az. en getuigen, in de Bovenzaal van de Sociëteit de Vriendschap staande en gelegen binnen Middelburg, in den LangendelftWijk H. No. 14, bij opbod en afslag, worden te koop gepresenteerd 1. Een HUIS en ERVE, zijnde eene HERBERG, ge naamd het kleine Huis van Domburg staande en ge legen binnen Middelburg, op de groote Markt, Wijk I. No. 2, Kadaster Sectie C. No. 415. Inde Grond lasten aangeslagen op 14, 59. 2. Een HUIS en ERVE genaamd de Graaf van Mans veld, staande en gelegen binnen Middelburg, in de Zusterstraat, Wijk I. No. 240, Kadaster Sectie C. No. 236. In de Grondlasten aangeslagen op f 8 95. Voorschreven Huizen en Erven zijn daags vóór en op den Verkoopdag voor ieder te zien, van des morgens 10 toe 12 en van des namiddags 2 tot 5 ure. Qp Woensdag den 29 April 1840, des avonds ten zeven ure, zal, ten gevolge der bekomene Regterlijke autorisa tie, ten overstaan van den Notaris Abraham van den Broec ke Az. en getuigen in de Bovenzaal van de Sociëteit de Vriendschapstaande en gelegen binnen Middelburg, in den Langendelfc bij opbod en afslag, worden te koop ge presenteerd 1. Een HUIS en ERVE, met annexe HOEF- en SLO TENMAKERS-SMEDERIJ en PAKHUIS, staande en gelegen binnen Middelburg, op het Noordplein, bij de Noordpoort en Bolwerk, Wijk M. No, 125, Kadaster Sectie A. No. 36. In welk Huis en Erve de Hoef- en Slotenmakers- Affaire tot heden met het beste succes wordt uitgeoefend. In de Grondlasten aanslagen op 28,21. 2. Een HUIS en ERVE staande en gelegen binnen Middelburg, in de Spanjaardstraat, Wijk F. No. 60, Kadaster Sectie B. No. 506. In de Grondlasten aangeslagen op f 10,09. 3. Een I1UTS en ERVE, genaamd Ouderkerkstaande en gelegen binnen Middelburg, op het Smidsbolwerk, Wijk O. No. 94, Kadaster Sectie B. No. 209. In de Grondlasten aangeslagen op f 2 25. Voorschreven Huizen en Erven zullen daags vóór en op den Verkoopdag voor ieder te zien zijn van des voormid dags 9 tot 12 ure en van des namiddags 2 tot 5 ure. Een JONGELING benoodigd bij den Instrumentmaker C. Schotte in den Kortendelft. Een aankomend MEISJE, niet beneden de 15 jaren, be noodigd; adres bij de Uitgevers dezer Courant. Blijspel in vier bedrijven, naar het Hoogduicsch van ,7. Schmidt. Na hetzelve: DE TOOVER-KOFFER, of Arleqnin onzigtbaar Groot Ballet-Arlequinade in twee afdeelingen. Aanvang 7 ure. De Directeur heeft de eer te berigten dat hij, ten einde alles aan te wenden om het geëerde Publiek genoegen te verschaffen, eene overeenkomst heeft gecroffen met den Di recteur der Weener Pantomimisten welke alom de bewon dering hebben weggedragen en bovengemeld Ballet zullen ten uitvoer brengen. VARENDE TUSSCHEN April 1840. van Middelburg Dingsdag 21voorin. 6jur. Vrijdag 24, 3® Zondag 26, 6 Dingsdag 28, 8 van Rotterdam Woensd. 22, voorin. 7 ur Zaturdag25, Maandag 27, u Woensd. 29, 3 9* Middelburg, 19 April 1840. Na eene borstziekte van twee maanden, overleed heden de Wel-Eerw. en Zeer Gel. Heer ABRAHAM MOOLENAAR, in den ouderdom van ruim 46 jaren, sedert bijkans vijfjaren Leeraar van de Her vormde Gemeente alhier. Uitmuntend in gaven van ver stand en hartdierbaar aan betrekkingen en vrienden, bijna 19 jaren nuttig werkzaam voor verschillende Gemeenten, is hij, in geloof aan zijnen Verlosser, zacht en kalm, tot hoo ger werkkring óvergegaaneti rust hij van zijn lijden. Op de met een gemerkte dagen duurt de overvaart iets langeruit hoofde van den tegenstand des strooms. Vun VL18S1NGKN en BRESKENS vertrekt in de maand April op de volgende uren: van Vlissivgen Dingsdag 21, namidd. Woensd. 22, Donderd. 23, Vrijdag 24 Zaturdag 25, voorm. 6^ en namidd. 6 van Rreskens Dingsdag 21, namidd. 3$ Woensd. 224 Donderd. 23 Vrijdag 24 UF. 5 6 Zaturdag 25 voorm. y± en namidd. 7 TER DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 2