MIDDELBURGSCHE O N°. 45. Dingsdag 1840. 4|Hv»fe itlrttcn ctt 05cwigtou GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND NIEUWSTIJDINGEN. ®utrfc i\c ZDuitdcftlanb. d iHc&ctrlattöcu. In aanmerking nemende, dat, naar aanleiding van Zr. Ms. •Besluiten van den 28 September 1819 {Staatsblad no. 49), en van den 30 Maart 1827 Staatsblad no. 13), jaarlijks een Herijk van al de Nederlandsche Maten en Gewigtcn welke in omloop zijn gebragt en in den handel gebruikt wor den behoort plaats te hebben Gelee op het Reglement op den Herijk in deze Provincie van den 15 Februarij 18223 Gezien de Missive van Zijne Exc. den minister van Bin- nenlandsche Zaken, van den 15 November 1839, no. 139, •2de Afdeeling. BESLUITEN: Art. 1. De Herijk over het jaar 1840 van de Nederland sche Maten en Gewigten welker gebruik in het vorige jaar verpligtend is geweest, en mitsdien van alle Gewigten, Lengte-maten, Inhouds-maten voor drooge waren, Vochtma ten voor den Handel in het klein en grootmitsgaders van de Wisse, zal worden aangevangen met den 1 Mei aan staande en gesloten op den 1 Augustus daaraanvolgende. 2. De letter V zalovereenkomstig bovengemelde aan schrijving voor de ijkletter gedurende dit jaar gebezigd worden, en op al de geijkt of herijkt wordende Maten en Gewigtenbenevens het bijzondere merk van den Arrondis- sements-ijkerworden afgedrukt of ingebrand. 3. De Arrondissements-ijkers zullen overeenkomstig art. 5 van voorschreven Reglementbehalve in de plaats hunner Woning, nog in zoodanige Gemeenten van derzelver Arron dissement tot den Herijk vaceren als nader door ons zullen worden aangewezen en op de dagen gedurende welke zij niet in de Gemeenten buiten hunne Woonplaats vaceren, ten minste gedurende vier uren daagshunne Kantoren ge opend houdenom aan de ingezetenen gelegenheid te geven tot de verificatie hunner Maten en Gewigten. 4. Zij zullen van de uren, waarop hunne kantoren zullen geopend zijn, mitsgaders van de dagen op welke zij, uit 'hoofde der vereischte vacatiën in andere Gemeenten, niet tot den Herijk der Maten en Gewigten te hunnen kantore zullen vaceren aan Burgemeesters en Wethouders hunner woon plaats kennis geven welke daarvan, door publicatie en door insertie in de Stedelijke of in de binnen derzelver Stad meest gelezen wordende Courant, aan de belanghebbenden zullen doen kennis dragen. 5. De Arrondissements-ijkers zullen Burgemeester en Wet houders of Assessoren der Gemeente in welke zijvolgens de nader overeenkomstig art. 3 te doene aanwijzing, tot den herijk zullen vaceren, van hunne op handen zijnde komst ten minste acht dagen te voren informeren en zullen deze gehouden zijnde Burgemeesters en Assessoren der andere Gemeenten, voor welke gelijktijdig wordt gevaceerd, daar van kennis te geventen einde de Ambtenarenpublieke Administratie!)Kooplieden Winkeliers en andere belangheb benden door hen worden verwittigd van de plaats en van den tijd, waarop tot den herijk zal worden gevaceerd, en van hunne verpligting om de bij hen in gebruik zijnde Maten en Gewigtenmitsgaders de Strijkels der halve en quart mudden te doen herijken; zullende de Plaatselijke Besturen, behalve •de ten deze vereischte Openbare Bekendmaking, tevens zoo veel mogelijk de belanghebbende Ingezetenen hunner Gemeen te, welke zij weten dat van Maten en Gewigten gebruikma ken, te hunnen huize eene waarschuwing of kennisgeving- laten doen. 6. De Burgemeesters der Steden en Gemeenten worden -uitgenoodigd om aan den Arrondissements-ijker vóór den aanvang van den Herijk of bij deszelfs komst in de Ge meente, eene naamlijst te doen geworden van de Inwoners hunner Gemeente, welke uit hoofde van hunne betrekking of hun bedrijf verpligt zijn, gebruik te maken van Maten of Gewigten. Tot het opmaken dezer Lijsten zal het Register der Pa- tentpligtigen worden geraadpleegden voorts op dezelve ook gebragt worden de Ambtenaren en publieke Administra- tienwelke in derzelver Ambtsbetrekkingen van Maten of Gewigten, tot het constateren van leverancien of werken gebruik moeten makenwordende met betrekking tot de zamenstelling der bedoelde opgaven eene bijzondere naauw- keurigheid aanbevolen, opdat in dezelve uitsluitend alle erkende IJkpligtigen en geene andere dan de zoodanigen worden opgenomen. 7. De Arrondissements-ijkers zullen, betrekkelijk de door «dezelve in iedere Gemeente in welke zij hebben gevaceerd gedane Verificatie en Herijk, een relaas opmaken, en daar bij opgeven de Ambtenaren publieke Administratien en Par- dkulierenwelke in de vorengenoemde Lijsten begrepen zijnde, hun niet zijn gebleken aan derzelver verpligting be trekkelijk den Herijk te hebben- voldaan. Afschriften dezer relazen zullen door de Arrondissements ijkers na den afloop van den termijn gedurende welken de Herijk is opengesteld aan ons worden gezonden. {Het vervolg en slot in ons volgend Nol) Administratie der Domeinen Wegen Vaarten enz. PROVINCIE ZEELAND. AGENTSCHAP SAS-VAN-GENT. AANBESTEDING. Op Woensdag den 29 April 1840, des voormiddags om li ure, zai de AGENT van het DOMEIN te SAS-VAN- GENT, daartoe behoorlijk geautoriseerd, al of niet in te genwoordigheid van eenen Inspecteur der Domeinenten overstaan van den Notaris Benteyn residerende te Biervliet en getuigen, ten Huize en Herberge van Kriel, te IJZEN- DIJKE, in het openbaar aanbesteden: Het bouwen van een TOLHUIS, langs het gedeelte des Grooten Wegs der iste Klasse No. 10, bij den Tol No. 4, onder de Gemeente Aardenburgmitsgaders het maken en stellen van twee TOLBOOMEN, met de noodige Scheringen, Reglement, Tarief en Wapen borden met de leverantie van al de tot deze werken benoodsgde Materialen. Het bestek en de voorwaarden waarop deze Aanbesteding- zal geschieden, ligt, behalve op de gewone publieke plaat sen ter lezing in het lokaal van het Provinciaal Gouver nement te Middelburg; ter Secretarien der Gemeenten IJzen- dijke, Aardenburg SchoondijkeBreskens en Eede ten Kantore van de Agenten van het Domein te Middelburg en te Sas-van-Gentzoo mede ten Kantore van bovengemelden Notaris Benteynen bij den Opzigter des vorengenoemden Wegs, te Oostburg, bij wien het plan ter visie legt. De Agent van het Domein voornoemd E. C. L. D'HANENS. KONSTANTINOPEL den 18 maart. Mehemed-Ali heeft op nieuw aan Chosrew-pacha voorstellen gedaan, waarbij hij hem wil doen verstaan, dat het belang van de Porte vordert om de tusschen hen beiden ontstane geschillen zonder tus- schenkomst der groote mogendheden uit den weg te ruimen. Hij heeft intusschen verklaard, dat, indien men hem tot het uiterste dreef, hij tot alle mogelijke middelen zijne toevlugt zal nemenom een einde aan eene zaak te makendie zoo wel voor hem als voor de Porte ondragelijk begint te wor den. Chosrew pacha heeft tot heden den onder-koning nog niet geantwoord. HANOVER den 4 april. In de zitting van de tweede kamer der stenden op heden gehouden is eene mededeeling van de eerste kamer voorgelezen waarbij zij besloten heeft voor te stellen de paragraaf 6 van het ontwerp van grond wet, betrekkelijk de finantien aan het onderzoek van eene commissie, bestaande uit vier leden van elke kamer, op te dragen; welk voorstel door de tweede kamer t met eenparig heid van stemmen is aangenomen. FRANKFORT den 7 april. Van verschillende kanten wordt de ongunstige afloop der Russische expeditie naar Chi vva bevestigd met bijvoeging dat een nieuwe togt der waarts niet voor in de maand september zal ondernomen worden. De sedert lang in het Zwitsersch kanton Wallis heer- schende oneenigheden hebben tot openbare vijandelijkheden geleid. De Fransch-sprekende bevolking van Neder-Wallis staat daar tegen-over de Duitsche bevolking van Opper- Wallis. In Neder-Wallis is eene nieuwe staatsregeling op democratische beginselen berustendeingevoerd doch men heeft daarvan in Opper-Walliswaar de adel meer invloed heeft behouden, niet willen hooren. Tot de vijandelijkhe den is het eerst door de mannen van Opper-Wallis aanleiding gegeven, die den 29 maart het dorp Evolenaztot de an dere helft van het kanton behoorendena eenigen tegen stand die aan enkele personen het leven heeft gekost, hebben vermeestert!en de bevolking gedwongen om zich voor de oude staatsregeling te verklaren. Daarop is te Sit- ten (Sion)de hoofdplaats van Neder-Wallis, alles in be- weging gekomen. De geheele weerbare bevolking aldaar heeft de wapenen opgevat. Den 1 april is eene magt van verscheidene duizenden manschappen die echter slechts voor een klein gedeelte vuurwapenen hadden, terwijl de meesten, op de wijze der oude Zwitsers, zeer lange pieken droegen, tegen de gebergten opgerukt, waarop zich de mannen van Opper-Wallis hadden gelegerd. Na een ge vecht, dat wel gezegd wordt verscheidene uren geduurd te hebben maar waarbij toch slechts zeer enkele personen ge sneuveld zijn, sloegen de Opper-Wallisers op de vlugt. De overwinnende partij rukte den 2 april te Siders (Sierre) de hoofdplaats van Opper-Wallis, binnen. De staatsraad al daar was toen reeds geweken en overal stak men de vrede vlag uit. De Neder-Wallisers hebben in de dorpen, die zij vermeesterdenvrijheidsboomen geplant. Zij schijnen echter niet voornemens om geheel Opper-Wallis te bezet ten, en er bestond den 3 hoop op eene minnelijke schikking tusschen de twee partijen. De bisschop van Sitten heeft reeds vroeger vergeefsche pogingen gedaan om zulk eene schikking tot stand stand te brengen. In hoe verre het bondgenootschapppelijk bestuur van Zwitserland zich door het bezetten van het kanton Wallis in den twist zai mengen, is nog onzeker. Men spreekt echter van het afzenden van een bataillon daarheen. Bij den terugcogt der Opper-Walli sersis een hunner aanvoerders, de graaf P. de Courten om het leven gebragt. Men wil dat hij door zijne eigene volgelingen is vermoord. De openbare denkwijze in Zwit serland verklaart zich vrij algemeen tegen de partij der terug werking die zoo gebeurtenissen in Of LONDEN den 8 der gemeenten de zakenl .7. Crahani begon de debS dat de vredebreuk tusscheir onvoorzigtigheid der ministeS Uit de jongste berigten blijk' dat d '.eqrusnngeii til ijverig werden voortgezet. Tien regementen hadden zich op de plaatsen waar de inscheping geschieden moet vereenigd en sir ,7. B. Gordon aan wien het opperbevel is opge dragen was van Bombay naar Calcutta gereisd om zich met den gouverneur-generaal te onderhouden en vervolgens aan boord te gaan. De schepen zouden echter niet voor den 1 mei in zee steken. Het gerucht, dat de Chinesche gouverneur Lin in onge nade gevallen zou zijnheeft zich niet bevestigd. Den 7 januarij voerde hij nog het bevel te Canton, en had een nieuw decreet uitgevaardigd waarbij alle invoer van Engel- sche goederen zoowel met vreemde als met eigen schepen ten strengste wordt verboden. Ook had hij op het aanzoek van kapitein Elliotdat de vrouwen en kinderen der Engel- sche kooplieden te Macao zouden mogen blijveneen wei gerend antwoord gegeven. De Mandarijnen hebben zekeren heer Gribble, die het ver bod overtreden en goederen ingesmokkeld had gevangen ge nomen en naar Canton opgebragt. Men hoopte echter dat hij op vrije voeten gesteld zou worden. Volgens brieven van Sydney zouden twee Engelsche zendelingen de heeren Williams en Har risdoor de be woners van een der Zuidzee-eilanden jammerlijk om het lé ven zijn gebragt. Volgens dagbladen van de Kaap de Goede Hoop, tot 9 februarij 11., blijven de berigten van de grenzen steeds gunstig. I Volgens den Times, zouden op een gedeelte der oostkust van Sumatra weder gevallen van cholera-morbus zijn waar genomen. AMSTERDAM den 10 april. Men schrijft uit 'sHage, dat, bij gelegenheid der soirée, gegeven door den baron van Westreenen van Tiellandtdie geleerde de aanwezenden ver gast heeft op eene tentoonstelling der eerste voortbrengselen der Hollandsche en Duitsche drukpers, waaronder men voor al opmerkte een exemplaar der Biblia Pauperumvan het Speculum Salvationishet Catholicon van 1460, het Psalte rium 1457Bulla Cruciata van Pius 771463, enz., welke boeken een gedeelte uitmaken der uitmuntend rijke en zeld zame verzameling van den gastheer. Het jaar 1840 bood, als ware hetvan zelve gelegenheid voor dusdanige tentoon stelling aan, als zijnde dit het jaar, waarin Duitschland het 4de eeuwfeest van de uitvinding der boekdrukkunst viert. Hiertoe hadden dan ook betrekking de volgende dichtregelen die(indien wij wel onderrigt zijn door den baron IVestree nen zeiven voor deze gelegenheid vervaardigd waren Wanneer gij Duitschlands kunstroem ziet V'.rgeetmiskent dan Holland niet Kan Giïttenbergs vernuft met regt verwondering baren Denkt dan ook aan den landgenoot Die V eerst voor hem den weg ontsloot Noem vóór den grijzen Rijnhet Sparen! Wij vernemen, dat in den nacht van den 9 op 10 dezer de schoone stoom-papierfabrijk te Vreeland toebehoorende aan den heer C. van Kempen Bavinkeene prooi der vlam men is gewordenzijnde dezelve bijna geheel afgebrand. Het is te betreuren, dat juist op het oogenblik dac dit schoo ne etablissement in vollen bloei stond en zulk heerlijk fabri kaat leverde door deze ramp haren nuttigen arbeid heefc moeten staken. HELDER den 10 april. Heden is naar zee gezeild Zr. Ms. oorlogs-stoomboot CuRAfAO, kommandant de luitenant- ter-zee der iste klasse Bolken. Gemelde bodem is bestemd, om, 11a alvorens de kust van Guinea aangedaan te hebben, in onze West-Indische bezittingen dienst te doen. Van Amsterdam is alhier aangekomen Zr, Ms. fregat de Sambre van 44 stukken, hetwelk met den meesten spoed wordt opgetuigd: de equipagie van het fregat de Zaan, kapitein-ter-zee Buyszal op hetzelve overgaan, en vervol gens zal gemelde bodem naar Oos-Indie vertrekken, ter ver vanging vau het fregat de Maas aldaar. VLISSINGEN den 13 april. Vrijdag II. zijn de Schelde afgekomen en alhier gearriveerd de werkvaartuigen van het loodswezen alhier en van Antwerpen aan welker boord zich bevonden de heeren M. Wels, als Nederlandsch en V. la Hure en Donnetals Belgische permanente commissarissen voor de Scheldevaartwelke heeren, met de loodsboot no. 4 en vergezeld van den commissaris van het loodswezen alhier, .7. Engels, gedurende de laatste dagen onderscheidene reizen zijn uitgezeild tot het opnemen der zeegaten enz. MIDDELBURG den 13 april. Z. M. heeft, in verband met de gemaakte wijzigingen van het reglement op de reis- en verblijf-kosten van burgerlijke ambtenaren bij een be sluit ook eenige veranderingen gebragt in die voor de mi litairen der landinagt, en dienvolgens bepaald dat de reiskos-

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1