MIDDELBÜRGSCHE C O N0. 44. Zalurtlag 1840. BESTOKEN en ADMINISTRATIEN. P«bUcaticu. NIEUWSTIJDINGEN. Suite ddawb. vo ot ri ttau j c België. ülcbctrianbcn. ZEETIJDINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gezien het besluit van den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie van den 8 dezer maand Brengen bij deze ter kennis der Veehouders, dat, tenge volge van genoemd besluit, al het Rundvee in de Gemeen te Sc. Laurens omringende plaatsenals het ambachc dezer *bad en de Geineen'»n Grijpskerke, Serooskerke Gtpinge Vrouwen-Polder en Oostkapelle, als van de Longziekte ver dacht worden beschouwd en alzoo geen vervoer van Rund vee, groot of klein, oud of jong, zonder bewilliging van Z. H. Edg. in- of uit de Gemeente zal mogen plaats heb ben, met aanbeveling en waarschuwing: Om tegen deze verwoestende ziekte op hunne hoede te zijn hun vee steeds zoo veel mogelijk afgezonderd en bui ten gemeenschap met ander te houdenzich vooreerst van den aankoop van Vee te onthouden en niet toe te staan dat een anders Vee op hunne stallen of weiden verblijven Om van het ontstaan van eenige ziekte onder hun Vee dadelijk aan den Burgemeester kennis te geventerwijl het verzuim daarvan hun aan de boete en gevangenisstraf zal blootstellen daartegen bij art. 459 van het Wetboek van Scrafregt bedreigd Om zich, ingeval van Longziekte, naar de aanwijzing van het Openbaar Gezag en naar die der Vee-Artsen stipte— lijk te gedragen en in alles het van hen gevorderd wor dende te volbrengen alsmede om alles te vermijden wat strekken kan om de Longziekte te doen ontstaan en voort te planten, onder voorhouding, dat afwijking of verzuim hiervan dezelven het genot ontzegt van de te gemoetko- ming welke door het Gouvernement tot nog toe voor het verlies van het ten gevolge der Longziekte, omgekomen of afgemaakt Vee worde verstrekt, onverminderd de scraffen die hunals de besmetting hebbende voortgeplantvolgens de bestaande wetten kunnen worden opgelegd. Burgemeester en Wethouders houden zich verzekerd, dat de Landlieden en Veehoudersonder deze Gemeente woon achtig, door onderwerping aan- en ondersteuning van de maatregelen van voorzorg, welke door het openbaar gezag bereids zijn en nog verder mogten worden genomeu zullen medewerken om zoo mogelijk de verspreiding der ziekte te helpen tegengaan. En opdat niemand hiervan onwetend blijve, zal deze wor den gedrukt, afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in de zer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 10 April 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd M A C A II L. P. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. B E C I U S. —ene, aris BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van alle belang hebbenden, dat het Suppletoir Kohier van het Patentregt 3de Kwartaal i8||, door den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie executoir is verklaard en ter invordering aan den Meer Ontvanger der Directe Belastingen is verzon den. En opdat een iegelijk hiervan kennis drage, zal deze wor den afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 10 April 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd M A C A R L. P. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. B E C I U S. BERLIJN den 4 april. Z. K. H. de grootvorst troon opvolger van Rusland is van Dresden alhier aangekomen en aan het koninklijk paleis afgestapt. - Men heeft bij onze artillerie verschillende uitvindin gen in het maken van ernst-vuurwerken gedaan, als ten op- .zigce van het vervaardigen van buskruidhet werpen van grennten, enz. Tot het doen van proeven ten dien einde be steedt het gouvernement jaarlijks aanzienlijke sommen en ten gevolge der gezegde proeven is het thans gelukt, aan het buskruit zonder groocere onkosten, een grooter ont- ploffings - vermogen te geven. Men verwacht, dat uit dien boofde voortaan bij1 de gebeele artillerie, de ladingen van A van de zwaarte des kogels, tot op i zullen verminderd worden dat zou gemiddeld op elk schot een voordeel van 30 zilveren gr. Q th.) geven. Ook worden alhier een ba- taillou jagers en een bataillon scherpschutters opgerigt, die beiden met getrokken buksen zullen worden gewapenden waarin slechts zonen van houtvesters en de zoodanigen die van hunne vastheid in het schieten bewijzen hebben ge geven worden aangenomen. Ten gevolge van de alhier heerschende verkoudheid- koortsenducht men wedér voor de griepdoor welke in 1832, alhier 60,000 personeu werden aangeca c. FRANKFORT den 5 apj?c Men ontvangt het gerust stellend berigc, dat de konlaar -an Pruissen den 30 der af- geloopen maand bijna geheel rsteld was. Z. M. heefedien dag het besluit geteekend waarbij talrijke bevorderingen bij het Pruissische leger verordend worden. Uit Posen Is eene deputatie van vier aanzienlijke ingeze tenen naar Berlijn afgezonden om te verzoeken dat den aartsbisschop, nog voor het paaschfeest, de terugkeering naar zijn bisdom moge toegestmn worden, LONDEN den 4 april E zijp hier 'ezer dagen proef nemingen met eene stoomboot gedaan gewordendie het vooruitzigt schijnen te geven, van weldra eene hoogst ge- wigtige verbetering in de stoomvaart te zien brengen. De nieuwe uitvinding bestaat hierin, dat de boot geene raderen of eenig ander werktuig ter wederzijde buiten deszelfs boord vertoontmaar dat de gansche toestel in het vooronder ge plaatst is en bestaat uit een enkel horizontaal gesteld rad hetwelk door den stoom in beweging wordt gebragten het welk het water van voren opscheppend en van achteren we der uitlatend den gang van het vaartuig eene verwonderlijke snelheid bijzet. Een zoo eenvoudig als vernuftig uitgedacht middel maaktdat men het vaartuig met de meeste gemak kelijkheid in alle rigcingen kan doen wenden en sneller of langzamer kan doen gaan en ook geheel kan doen stilhouden. In de Zoölogica! garden te Manchester heeft dezer dagen eene verschrikkelijke gebeurtenis plaats gehad. Een persoon aldaar werkzaam naderde onvoorzigtig het hok van eenen grooten tijger, stak zijne hand door de traliën en maakte eene beweging als of hij het beest wilde slaan; de tijger greep de hand. Twee of drie oppassers, die zich gelukkig in de nabijheid bevonden waren genoodzaakt den bek van den tijger te openenom er den verscheurden arm uit te trekken. De onvoorzigtige werd naar het gasthuis gebragt alwaar de arm tot aan den schouder is afgezet. BRUSSEL den 7 april. De uitkomst van de zitting der kamer van afgevaardigden heeft gisteren eenen Ievendigen in druk te weeg gebragt. Reeds vroegtijdig was eene groote volksmenigte in de vergaderzaal vereenigdom getuige te zijn van den strijdwelkegelijk men meendehet al of niet aftreden van het ministerie beslissen moest. In gespan nen verwachting verbeidde mrn den aanvang der beraadsla gingen over het voorstel van den heer Zoudedoch in de plaats daarvan, werd, dadelijk na de opening van de zitting, eene mededeeting voorgelezen van de ministerswaarbij aan de vergadering werd kennis gegeven dat de koning bepaalde lijk hun ontslag had aangenomen. Ten gevolge daarvan trok ook de beer Zoude zijn voorstel in, daar hetzelve nu geheel noodeloos was geworden. Gisteren is op nieuw de heer Lebeau bij Z. M. ontboden, doch men twijfelt er thans niet aanof hij zal wel in ernst door den koning over de zamensteiling van het kabinet ge raadpleegd zijn. De Moniteur bevat heden het koninklijk besluie, waarbij het ontslag van de heeren Rogier en Lebeau als gouverneurs van Antwerpen en Namen wordt aangenomen. 's GRAVENHAGE den 8 april. Bij besluit van den 7 dezer heeft Z. M.op voordragt van president, directeuren en commissarissen' der Nederlandsche bank en op grond dat eene vergrooting van het fonds der bank met de uitbreiding van den Nederlandschen handel en nijverheid in verband staat, en alzoo strekken kan tot meerdere bereiking van die oog merken waartoe de bank is ingesteld, besloten, dat het te genwoordig kapitaal der Nederlandsche bank van tien mil- lioen guldens, voorgesceld door 10,000 aandeelenzal wor den vergroot met vijf millioen guldens en alzoo gebragt tot 15,000 aandeelen. Gisteren namiddag heefc A. Spaanseene visschers- pink voerende, te Scheveningen aangebragt eenige Katwijk- sche visschers, die hij had overgenomen van eene Fransche stoomboot, waarop dezelve waren overgegaan, nadat hunne visschersschuit door aanstooming van dit Fransche vaartuig was aan den grond geraakt. Het Kacwijksche scheepje werd gevoerd door M. van der Hoeverde Fransche stoomboot was naar Hamburg bestemd. Achteloosheid van de zijde der laatste schijnc het ongeluk te hebben veroorzaakt; de lucht was zeer helderen vergeefs schreeuwden de visschers ter waarschuwing; er werd geene behoorlijke wacht op de stoom boot gehouden. VLiSSINGEN den 8 april. Dezer dagen zijn alhier parti culiere berlgcen ontvangen van officieren dienende aan boord van 's Rijks fregat Bellona, en wel uit de Simonsbaai niet ver van de Kaap de Goede Hoop alwaar het schip, na in de 70 dagen reis, zonder ongelukken was aangekomen, hebbende tot dus ver bijna alle dagen goed weer gehad. Ailes was wel aan boord en zoodra bet schip van versch water voorzien was zou hetzelve de reis naar Java voortzetten. Eenige heeren waren de kaapstad gaan bezigtigen. Aan de Simonsbaai meldt men verder wonen meestal Noord-Ne derlanders welke zeer goede menschen schijnen te zijn. Deze tijding is alhier met genoegen ontvangen en is de in deze stad wonende veelvuldige achtergelatene betrekkingen regt welkom geweest. Het nadeelig gerucht hetwelk omtrent dezen bodem in november 11.is verspreid gewordenis dus even onwaar als de kwaadwillige uitstrooisels nopens 's Rijks fregat den Riiijn welke onlangs algemeen werden verhaald. MIDDELBURG den 10 april. Bij besluit van Gedepu teerde Staten dezer provincie, van den 3 dezer is bepaald dat de jaarlijksche herijk van al de Nederlandsche maten eti gewigten zal worden aangevangen den 1 mei aanstaande en gesloten den 1 augustus daaraanvolgende. (Dit besluit van HEd. Gr. A. zal in ons eerstvolgend No. voorkomen.) Zijne Exc. de heer directeur generaal van oorlog heeft, bij deszelfs dispositie van den 6 dezer, no. 3, be paald, dat üe werving 101 de vrijwilligerszoo mede die der miliciens, ingevolge art. 171 der wet, om bij de staande armee over te gaan, weder in werking testellen, met uit zondering bij de korpsen artillerie der regementen dragonders no. 4 en 5 huzaren 110. 6 en lanciers no. 10; het korps mineurs en sappeurs en het algemeen depot der landmagt ny. 33 5 mec bepaling, dat geene gratificatie aan miliciens die zich, ingevolge art. 171 der wet van 8 januarij 1817, mogten verbinden zal worden tegoed gedaan, uitgezonderd bij de afdeeling grenadiers. Z. K. I-I. de Prins Veldmaarschalk heeft het bevel over de 2de divisie infanterie voorloopig ad interim opgedragen aan den generaat-majoor baron van Q_uadt von Hüchtenbruch thans het bevel voerende over de 2de brigade dier divisie' en zulks uit hoofde van het door Z. M. den Koning aan Z. D. I-I. den hertog van Saxen-Weimar verleende tweejarig verlof. De hertog heeft reeds het bevel der divisie overge geven en is naar buitenslands vertrokken. Het bevel over de 2de brigade is aan den oudsten officier der brigade opge dragen. Men verzekert dat het Belgische aandeel in de schuld zal worden gekapitulariseerd en dat de onderhandelingen te Utrecht op eenen goeden voet staan. In een brief uit Athene van den 15 maart 11.aaneen handelhuis te Amsterdam mede de aankomst van Zr. Ms. schip den RiiijN in Griekenland berigtende, worde verder aangaande de ontvangst van Prins Hendrik aldaar het vol gende gemeld Z. K. H. is in Griekenland op eene altervoldoendste wijze ontvangen geworden. Bij hoogstdeszelfs ontscheping aan den Pira:us, zoo wel ais voor het oude paleis te Athene, ter bewoning voor Z. K. LI. bestemdbevonden zich eere- wachten. Bij het binnenkomen der stad werd Z. K. H. door het volk op de straten deelnemend begroet, en men ont waarde algemeene belangstelling in de komsc van eenen telg uit het doorluchtig Nederlandse!) vorstenhuis. Nadat Z. K. H. met deszelfs gevolg den koning en de koningin was gaan begroeten stapte hoogstdezelve af in het Nederlandsche consulaat-generaal, alwaar Z. M. de koning den prins een tegenbezoek kwam maken, en vervolgens hoogstdenzelven ten diner ten hove liet afhalen nadat alvorens door Z. K. H. aan eenige personen gehoor was verleend. Daags daarna zijn de leden van het korps diplomatiek, de staatsraad, de minister van marine met het korps zee-officieren, de minister van oorlog met de hoofd-officieren van het garnizoen, bene vens de overige ministers en plaatselijke autoriteiten hunne opwachting komen maken. Heden is er groot diner ten hove en men verwacht Z. K. H. heden avond in den schouwburg te zullen zien. Zoo ras de sneeuw, welke ons geheel int gesloten heeft, door het gisteren avond ingevallen zachte weder, de communicatie niet meer stremtverwacht men dat Z. K. H. het merkwaardige in onze omstreken zal gaan be- zigtigen. Reeds^ heeft hoogstdezelve eenen aanvang gemaakt met de Akropolis en de oudheden in de stad zelve." De b;j Millingen gezonken stoombootde Stad Keulen is, 11a vele moeite, eindelijk geligt geworden, en den 5 de zerin eenen zeer ontredderden toestand, tusschen 2 sche pen door eene sleepboot getrokken voorbij Nijmegen ge passeerd. Men meldt uit Ubbergenin Gelderland, dat de be roemde kunstschilder B. C. Koekkoekte Cleef, (wiens wel gelijkend portret in het laatste no. van het Leeskabinet voor komt) eene heerlijke schilderij onderhanden heeft, welke voor Z. Keiz. H, den grootvorst troonopvolger van Rusland besteld is. Verder wordt gemeld dat dit schoon knnstge- wrocht, dat, zoo men meent, omstreeks mei e. k. zal ge reed zijn, te Nijmegen eenige dagen voor het belangstel lend publiek ter bezigtiging zal gesteld worden. Z. M. heeft het verzoek van gratie der door het pro vinciaal geregtshof van Gelderland, wegens moord, tot de straf des doods veroordeelde personen, van Veen en van Harpvan de hand gewezen, maar die straf ten opzigte van den derden veroordeelde, Ladruveranderd in geese- ling met den strop om den hals aan de galg vastgemaakt brandmerk en confinemeiic van 15 jaren. Dien ten «evolgé zijn beide eerstgenoemden onder behoorlijk, geleide van Arnhem naar Cuilenbiirg vervoerd geworden, om in die stad waar zij den vreeslijken moord aan eenen 73jarigen grijs! aard gepleegd henbenhunne straf te ondergaan VLISSINGEN den 10 april. Voor Antwerpen bestemd zijn s icr ui reede gekomen: la Jeune ClementeT.Smit, van Huil, met stukgoederen; Sacre FamilieF. Gothusse, Ean de Havann.rhnut koffijEtta SophiaJ. Ila(en, vaa

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1