MIDDELUÜRGSCHE COUR Afftffc N°. 43. Donderdag 1840. 0 April, jS ieüwstijdingen. ïïclqic. «TJee,BVodoatLrv:rs hrt\5re0ke"jn% "hF-rIo,,"iir Shiitcscfrlanb. ^frankrijk. ilcbcriatidcn. PH06RAMM A. WEENEN den 29 maart. Andermaal loopt het ge rucht, dat het Oosteurijksche gouvernement Voornemens zoude zijn eene leening te sluiten, ten einde de 5 pet. ren- tegevende metallique op 4 pet. te verminderen. Men meent echter te kunnen verzekeren dat dit gerucht van allen grond is ontbloot. De ziektestaat in onze hoofdstad wordt steeds erger het aantal zieken in het algemeene hospitaal bedraagt 1111 2855. BERLIJN den 2 april. Z. K. H. de grootvorst croon- opvolger van Rusland wordt heden alhier, of beter gezegd te Potsdam verwacht. Of Z. K. H. aldaar zal blijven ver- toeven of herwaarts komen is nog niet bekend het laat ste is wel het waarschijnlijkste, daar Z. M. vooreergisteren ongesteld is geworden. Deze ongesteldheid is echter niet van ernstigen aard en alleen het gevolg van koude, welke Z. M., bij gelegen heid dat hoogstdezelve een door Z. K. H. prins llbert zaturdag 11. gegeven schitterend feest bijwoonde heeft ge vat. Maandag 11. heeft Z. M. dientengevolge het bed gehouden doch thansofschoon nog niet geheel hersteld bevindt Z. M. zich veel beter. HANOVER den 31 maart, I11 de zitting der stenden van hedpn zijn de paragrafen 27 tot 30 van het ontwerp der grondwet, na korte debatten aangenomen. Morgen zullen de werkzaamheden worden voortgezet. FRANKFORT den 1 april. Het bevestigt zich, dat de Napelsche minister van buitenlandsche zakenprins Cassero zijn ontslag gevraagd en verkregen heeftterwijl in den staatsraad besloten isdat twee commissarissen naar Enge land gezonden zouden worden, om het geschil over de zwa- vel-monopoti';zoo mogelijk in der minne bij te leggen. Prins Castelcicala en de advocaat Cacace zouden met deze zending worden belast. Intusschen werden de maatregelen van verdediging voortgezeten hadden alle linie-regementen ais mede het korps Zwitsers last ontvangen om zich marsch- vaardig te houden. uONDEN den 4 april. De motie, welke sir.7. Graham den 7 dezer in het lagerhuis doen zal, en van de stemming wakrover, naar sommiger meening, het lot van het minis terie zal afhangen, komt hierop neder, dat het huis, na het onderzoek der medegedeelde stukken betrekkelijk China van gevoelen isdat de stremming in het handelsverkeer met dat rijken de vijandelijkheden welke sedert hebben plaats gehad alleen aan gebrek aan voorzigtighèid en voor zorg van de zijde der tegenwoordige ministers zijn toe te schrijven, en meer bijzonder daaraan, dat zij den Èngelschen super-iritendent te Canton geene zoodanige volmagten instruc- tien hebben gegeven als berekend zouden geweest zijn om de nadeelen te voorkomen welke uit den smokkelhandel in opium ontstaan zijn. Hij behoudt zich echter voor, zoo danige wijzigingen in zijn voorstel te brengenals de in zage van nog niet overgelegde papieren raadzaam zou kun nen maken. Het onderzoek van al wat tot den in China verbeurd verklaarden opium in betrekking staat is aan een comité uit het huis opgedragen, Men heeft thans hier berigten van de Kaap de Goe de Hoop, tot het einde van januarij. Zij behelzen eenige opmerkelijke bijzonderheden wegens de Hollandsche boeren dieom zich aan het gezag der Engelsche regering te ont trekkenvoor eenigen tijd uit .de Kaapsche binnenlanden naar den omtrek van Porc-Natalin het Kafferland, zijn uitgewe- ken. Het aantal dezer uitgewekenen in staat om de wa penen te dragen," zeggen de bedoelde berigten, die natuur lijk van Èngelschen oorsprong zijnbedraagt in het ei genlijke landschap Natal 600, terwijl aan de westzijde van de Modda- en Zandrivieren zich een nog veel grooter aan tal heeft nedergezet, hetwelk door sommigen op 3000 ge schat wordt. Zij leven in vereenigingen van 100, 60 of 50 huisgezinnen bij elkander. Zekere plaats door hen Pie- ter-Mauritsburg geheetenen nog twaalf dagreizen van de baai van Natal verwijderd hebben zij tot hunne hoofdstad gekozen. Hunne woonhuizen zijn daar, even als in hunne andere dorpen of .kampendigt bij elkander gebouwd en door eene omheining van paalwerk omringd, waardoor zij raeenen eiken vijandelijken aanval te kunnen afslaan. Hun- me wijze van beheer is op de oude Hollandsche wetten ge grond en deze boeren noemen hunne maatschappelijke ver- eeniging thans de republiek van Natal. De opperste magt .aldaar hen.se bij eenen raad van 24 leden, door het volk ge- kozen en welks voorzitter bij den aanvang van iedere zit- «og wordt benoemd, ofschoon reeds het kiezen van jaarlijk- sche voorzitters in gebruik begint te komen. Er zijn daar- enboven in de kleine republiek twee landdrosten die elk zes heemraden tot bijzitters hebben, en welke in alle burger lijke of lijfstraffelijke regtszaken uitspraak doen. Een dood vonnis heeft echter de bekrachtiging van den regeringsraad noodig." PARIJS den 3 april. De commissie uit de kamer der pairsbelast met het qnderzoek van het ontwerp van wet rakende de geheime fondsen schijnt niet in allen deele gun stig voor het ministerie te zijn gestemd: de debatten, bij het benoemen van deze commissie in de bureaux voorgevallen, schijnen tot eene hevigheid te zijn gekomenwelke aan de beraadslagingen van dit staats-ligchaam zelden eigen is. Men ziet het rapport der commissie met belangstelling te gemoet. Uit hec rapport van den generaal Gueheneucdie te Oran het bevel voertblijktdat de luitenant-kolonel Jusuf, aan het hoofd van al de eskadrons spahiseene zeer talrijke bende Arabieren, welke 2000 stuks vee uit de vlakte geroofd hadden, vervolgende, bij Ten Salmet in eene hinderlaag ge vallen en door 8000 vijanden omringd geworden is. Hij heeft zich echter met den grootsten moed en een voorbeel dig beleid uic den gevaarlijken toestand waarin hrj zich ge- bragt zag weten te redden en is dapper bijgestaan gewor den door de troepen die ter zijner hulp in allerijl uit Oran waren afgezonden. Bij dit gevecht moeten 70 manschappen van het vreemde legioen, en wel Spanjaarden, naar de Arabieren overgeloo- pen zijn. De inneming Yan Cherchel heeft zonder slag of stoot plaats gehad, aangezien de inwoners de stad geheel ontruimd had den. Thans houdt daar een regement van linie met een ba- taillon jagers garnizoen. De officiële tijdingen uit Tanger bevestigen geenszins de geruchten wegens eene oorlogsverklaring van den keizer van Marocco tegen Frankrijk. Echter meenen vele lieden dat de regering niet alle berigten, die zij ontvangen heeftaan het publiek mededeelt. In het dagblad le Phare des Pyrenéesvan 1 april, leest men, dat, volgens verschillende tijdingen van de gren zen zoowel als uit Spanjede Carlistische vlugtelingen die zich naar Frankrijk hebben begeven, pogingen in het werk stellen om eenen opstand in de Baskische provinciën te bewerken. De Fransche regering heeft echter krachtda dige maatregelen genomen om te beletten dat de zoodani ge dier Carlistenwelke bekend stonden als voornemens zijnde om zich aan het hoofd dier beweging te stellen, naar Spanje terug te keeren. De prefect van Baijonne heeft reeds een aantal hunner doen arresterenonder anderen de beide voormalige chefs van het Carlistische leger Elio en Alzoa omtrent welke hec gouvernement reeds bevel heefc gegeven hen, onder goed geleide, naar Parijs te voeren, alwaar zij onder bijzonder toevoorzigt zullen worden gesteld. Een arbeider, Sylvestre Fauryheefc de monomanie van alles in brand te steken. In den avond van 24 maart II. na zijne kamerdeur gesloten, zijn bed op stoelen, en, daar boven opzijne andere meubelen in den vorm van eenen brandstapel gelegd te hebben stak hij er den brand in. De buren werden spoedig door eene diitke rook met het gevaar, dat hen bedreigde, bekend, en klopten aan zijne deur; doch haury zong en sprong en blies vlijtig in het vuur, maar deed niet open. Men was gedwongen de deur open te breken en vond hem geheel ontkleed, met zijne blaasbalk immer het vuur aanblazende. De gevaarlijke buurman is nu in de handen van het geregt. Eenige weken te voren had hij het vurig verlangen geuitdat de geheele wereld in de vlammen mogte vergaan. De Semaphore voegt erbij, dat Faury gee- ne geschikter woning zou kunnen kiezen dan in den krater van den Vesuvius. Laatstleden zaturdag, ten 5 ure in den avond, kwam een deftig gekleed vreemdeling op het landgoed van den her tog de Contadeshem huisvesting tot den volgenden dag verzoekende, dewijl zijn rijtuig, zoo ais hij zeide, onderweg was gebroken. Dit werd hem toegestaan, en hij bleef al daar dien dag. Des avonds werd hem zijne slaapkamer aan gewezen. Toen alles stil op het kasteel was geworden en ook de heer de Contades zich ter ruste wilde begeven wordt zijne kamer eensklaps geopend en de vreemdeling met een pistool in de hand vordert hem den sleutel van zijne secre taire afhem bedreigende met zijn pistoolindien hij de min- ste beweging maakte. De bertog behield zijne tegenwoordig heid van geest en geeft hem denzelven doch op het oogen brik, dat de dief met zijne regterhand de secretaire wil ope nenvalt de hertog hem aan, rukt hem het pistoolhetwelk hij in zijne linkerhand had genomen, uit de hand, en schiet hem daarmede ter neder. Men heeft den dief nog niet herkend. BRUSSEL den 6 april. Heden moet de kamer der re presentanten beraadslagen over het belangrijk voorstel, dat door den heer Zoude is gedaan en betrekking heeft op den generaal van der Smissenvan welks aanneming, volgens de verklaring van den heer de Theux zeiven zal afhangen of de tegenwoordige ministers zullen volharden bij hun ver zoek om ontslag, of dat zij aan het bewind zullen blijven, Het voorstel strekt om aan officieren, die in het geval van genoemden generaal verkeerenpensioen toe te staan, zonder hun te vergunnen de uniform of distinctive teekenen aan hunnen rang verbonden te dragen. Te Gent is in de katoenspinnerij van den heer Lotts- bergs Theryin het lokaal waar de stoom-machine stond, brand ontstaan waardoor, ondanks alle pogingen tot blus- schende geheele fabrijk eene prooi der vlammen is ge worden. ANTWERPEN den 4 april. Men verzekert, dat de be velhebber van het fort Lillo, die, 14 dagen geleden, op eene zeer onheusclie wijze twee Hollandsche officieren had af gewezeneene ernstige vermaning van de militaire autoritei, ten daaromtrent ontvangen heeft. De afkeuring van eene der gelijke daad is vooral noodzakelijk op een tijdstip waarin de betrekkingen van goede nabuurschap zoo min'mogelijk behooren belemmerd te worden. MIDDELBURG den 8 april. Z. M. heeft goedgekeurd het plan tot inrigting van een algemeen rijks-entrepdt tc Dordrecht, en vergund dat tot goedmaking der kosten voor de daarstelling daarvan eene geidleening worde geopend van een kapitaal van f 470,000, tegen 4^ pet. rente, welke renten door Z. M. zijn «gewaarborgd. Naar men verneemt, heeft Z. M. aan gemelde stad ook toegestaan dat hare haven vrij zal wezen. Met den 1 dezer zijn bij de marine bevorderdtor schrijver en victuaüemeester der 2de klasse, die van de 3de klasse, G. G. Venaigrten tot de 3de klasse, de adjnncc schrijvers L. le Comte en C. IV. Uhlenbeck. Den 3 dezer is te Utrecht uit Brussel aangekomen als derde commissaris van de Belgische zijde, de heer de Ca-lliewelke met de overige leden van de commissie tot liquidatie der Belgische schuld dagelijks de zittingen bijwoont. De generaal-majoordirecteur van 's rijks stoeterij te Borculo heelt ter kennis gebragc van alle belanghebbenden, binnen dit rijk woonachtigeti die eigenaars zijn van merrie- paaiden zoowei gebruikt wordende voor weelde als voor den landbouw dat van genoemde stoeterij welke bij Zr. Ms. besluit van 2 junij 1826 no. 115 is opgerigtdit jaar weder om door het rijk zijn verspreid eenige zeer vermaarde, echt Engelsche volbloed-hengsten die reeds in Engeland bij on derscheidene wedloopen zeer belangrijke prijzen hebben be haald en hier te lande uitsluitend bestemd zijn tot verbete ring en veredeling van hec paardenras. Een ieder, die er be lang in steltom zijne merrien door deze edele hengsten te doen beleggen kan daarvan ingevolge art. 242 van hec re glement, om niet gebruik maken. Dezelve zijn op verschil lende plaatsen gedurende den dektijd van dit jaar gestationeerd. Uit Breda wordt als stellig gemelddat de brand welke in den nacht van den 28 maart bij den winkelier P. Brandte Sprang heeft plaats gehad niet door kwaadwil ligheid (zoo als men in 't eerst meende) maar door onvoor- zigtigheid is ontstaan. Uit Nijmegen den 5 april wordt gemeld: „Gisteren nacht ontdekte men van hier een' hevigen brand in de dus- genoemde Ooijvelden nabij Erlekom. Heden verneemt men dat de brand zaturdag avond vóór elf ure oncstaan is en wel ten huize van den landbouwer DriessenGelukkig werden de bewoners gewektanders had men grooter on geluk te betreuren. Twee hulzen zijn geheel afgebrand en eenige varkens omgekomen. De oorzaak van den brand is nog niet bekend." Men schrijft uit Oidenzaal den 30 maartBij Nieu- wennuis heeft een landmail bij hec zandgraven een zeer merkwaardig stuk gevonden namelijk eene soort van gou den kelk zonder voetdie omgekeerd als deksel op eene Germaansche lijkurn van gebrande leem rustte, zoo als men reeds vroeger in groot getal in hetzelfde oord gevonden heeft. Deze kelk of deksel is zeer ruw bewerkt, dus waarschijn, lijk ook van zeer hoogen ouderdom. Er zijn echter in de ze urne geene verbrande menschenbeenderen gevonden het geen met alle tot hiertoe opgegravene het geval was." Het BESTUUR der AKADEMIE van Beeldende Kunsten, Bonw- Toegcpaste Werktuig-en Zeevaartkunde, onderden naam Mfverva te Groningen, heelt, ,n deszelfs Vergadering van den ,8 Februari! 11 ingevolge art. 5q van de Wet dier Akademie, besloten, onder opgave van de daarbij vermelde Onderwerpen, aan de Binncnlandsche Konstoefenaars uit te loven de navolgende Pi ijzen: 1°. In het vak der Schilderkunstvoor de best geoordeeld worden de Schilderij geheel afgewerkt, hoog 62 breed bi Neder! dui men, een Sladsgezigl, voorstellende eene Binnengrachtop den voorgrond eenige oude Gehouwen; ter regterzijde van den aan schouwer een Toren in het verschiet, en verdere stoiTaadje, een Getuigschrift en vijftien VijTguIdenstukken 2°. In het vak der Teekenkunde voor de. best gekeurde Teekening in kleuren, behoorlijk afgewerkt, hoog bi, breed do Nederl. dui men, voorstellende een gezigt op een Dorp; np den voorgrond, ter linkerzijde, een Boer met eene Boerin in gesprek bij eenen ouden Boom, en verdere stolïaadje een Getuigschrift en vijf Vijfguldenstukkcn. Alles met herinnering aan de navolgende, omtrent de Prijsuitloving beslaande bepalingen: t. De Stukken, met welke men naar de uitgeloofde Prijzen wil dingen, zullen vdrïr den eersten October 184o ingezonden moeten zijn aan het gebouw der Akademie, in de Oude Kijk-in-'t Jatstra atonder adres van den Secretaris van het Bestuur. 1. De ingezondene Stukken zullen moeten voorzien zijn van eene zinspreuk oi een ander kennelijk merk welke zinspreuk of merk door eene andere hand dan die van den Vervaardiger geschreven' j ook gesteld zal moeten zijn op een verzegeld, bij het Stuk te vocen briefje, in hetwelk (ie naam en woonplaats van den Maker van het Stuk moeten vermeld staandit naambriefje zal verzegeld moct/i. wezen met een duidehjkcn afdruk van een cachet in lak 3. Dc Teekening wordt door de bekrooniTV de i j .1 demie; het bekroonde Schilderstuk blijft de eigendom' va'n d^nMal en vrfrfr de terugg'avc van het Stuk, aan de t verschaffen. Akademie kosteloos tc 4. I»e mededingers kunnen des verkiezende, in het naambiljet den U O w?a""or"J gezonden Schilderstuk, ingeval van ,b k Te e'ge^0m aan d.e Akademie willen afstaat; zullen de het Bestuur, na de prqs-uitwjjzingaan den Bekroonde kenbaar

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1