MIDDEEBURGSCHE C O R A Njfi ÜS Y KANEEL.*«««■*-. N\ 41. Zaturdas 1840. -V;- 4 April, iïebccUttbsïcfce JVaufctrijfc. >7 ->':: BESTUREN ex ADMIN1STRATIEN. iheïtcttbmafcingcn. NIEUWSTIJDINGEN. S3uit0cU!anb. ilcöc cl «tuben. r. I BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, Brenger, bij deze ter kennis van de belanghebbenden Dat als in vorige jaren in een der Stallen dezer Stads Manége, van wege het Gouvernement, weder is geplaatst een uit 's Rijks Stoeterij afgezonden Borculoschen Scam- hengsc, genaamd Juliusmet oogmerk om dezen, gedurende den aanstaanden Dektijd aldaar te doen verblijven Datonverminderd het om niet dekken der toegelatene Merrien de gelegenheid zich daardoor voor de Ingezetenen van Walcheren wederom opdoet, om, naar het voorbeeld van andere Provinciën, ook het zoogenaamd Zeeuwsch Paar denras te verbeteren en te veredelenen langs dien weg door eene algemeene medewerking, eene nieuwe bron van handel en welvaart hier te lande te openen en eindelijk Dat zijwelke voor hunne Merrien hiervan gebruik zouden willen maken, deswege de noodige inlichtingen kun nen verkrijgen ter Stedelijke Griffie, alwaar ook de Billetten van toelating tot de dekking, zoo wel voor de gekeurde als andere Merrien, zullen worden afgegeven. Middelburg, den 3 April 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. De Provinciale COMMISSIE van ONDERWIJS in ZEE LAND zal hare gewone Voorjaars-Vergadering houden bin nen Middelburgin de Abdij, op Woensdag, den 29 April 1840, des voormiddags te half-elf uren; zullende op Don derdag, den 30 dier maand, des morgens te acht uren, worden overgegaan tot het examineren van zoodanige Aspi ranten naar eenigen Rang als Onderwijzer, welke, met overlegging van één of meer voldoende getuigschriften van goed burgerlijk en zedelijk gedrag, benevens van eene au thentieke acte hunner geboorte zich, ten minste acht dagen te voren bij den School-Opziener van hun District zuljen hebben aangemeld. Middelburg, ADR. P. van DEINSE, -r -- - secretaris. De ondergeteekenden vermelden met hartelijken dank aan den edelmoedigen gever of geefster, de ontvangst der aan zienlijke extra-gift van dertig Tienguldenstukkenonder de letters A. L.op hedenten behoeve der Diaconie-Armen der Nederduitsche Hervormde Gemeente alhier, bezorgd bij onzen Medebroeder M. J. Bootte. Middelburg, den 3 April 1840. Diakenen der voorschreven Gemeente, M. van OOIJEN, Praeses. N. VERHULST Wz., Scriba. De DISTRICTS-COMMISSIE van het Fonds ter aan moediging en ondersteuning van de Gewapende Dienst in de Nederlandenalhier gevestigdmet overleg van Heeren Burgemeester en Wethoudersden dag waarop de algemee ne jaarlijksche Collecte, ten behoeve van dat Fonds, zal plaats hebben, vastgesteld hebbende op Woensdag den 8 dezerbrengt bij deze ter kennis van de In- en Opgezete nen dezer Stad en Ambachtendatop uitnoodiging van het Stedelijk Bestuur, door Heeren Wiikmeesteren die Col lecte aan de Huizen zal worden gedaan, des namiddags tusschen twee en vijf ure van gemelden dag. De Commissie noodigt mitsdien alle In- en Opgezetenen dringend uit0111 door ruime bijdragen de pogingen van het Hoofdbestuur tot het verbeteren van het lot van zoo vele oude en verminkte Krijgslieden, de Verdedigers van het dier baar Vaderland, te ondersteunenen zulks te meer, daar door het herhaaldelijk verkoopen van een gedeelte van het Kapitaal-Fonds, waartoe het Hoofdbestuur zich heeft ge noodzaakt gezien, de inkomsten van hetzelve allengs zijn afgenomen, en, niet tegenstaande de vele beperkingen, wel ke in de opneming der deelgeregtigden bereids zijn daarge- steld een jaarlijksch te kort opleveren. Middelburg, den 3 April 1840. DE STOPPELAAR, Vt. Z. SNIJDER, Lid en Thesaurier. De DIRECTIE maakt bekend, dat de bij hare aankon diging van 30 Januarij jl. gereserveerde SPECERIJ-VEILING zal plaats hebben te ROTTERDAMop Dingsdag den 28 April 1840, en bestaan zal uit de volgende hoeveelheden: 270 Vaten NOTEN-M USCAAT liggende te Rotterdam. 1 5 dito DitoAmsterdam. 200 duo FOELIE Rotterdam. T? R U° ?'E°Amsterdam. Kanasser di'° D"°- - /imlerdam. 15 Kisten NOTEN-ZEEP D 13 dito DitoI - Rotterdam. De Maatschappij geeft bij dez'e' afkondiging dTverzeke'. ring, dat zij vóór hare gewone Najaars-Veilingen van 1840 geene andere Specerijen dan de bovengemelde partijen aan de markt zal brengen. De Monsters zullen op Maandag den 6 April verkrijgbaar zijn; terwijl de verkoop-conditien in tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdam, den 19 Maart 1840. VAN DER HOUVEN, President. KOOY, Directeur, fungerend Secretaris. FRANKFORT den 29 maart. De tweede kamer der Ha- noversche stenden heeft het eerste hoofdstuk der nieuwe grondwet aangenomen 11a het voorstel van een der leden te hebben afgekeurd om het ontwerp nogmaals aan de beraad- slagingen eener vereenigde commissie uit de beide kamers te onderwerpen. De Russische troonopvolger is den 23 dezer van graaf Orlof vergezeld te Warschau aangekomen en aldaar door de menigte met groot gejuich ontvangen. Des avonds was de stad geïllumineerd. Het verblijf van den prins in die hoofd stad zou denkelijk eenige dagen duren. Tegen den 9 april wordt Z. K. H. te Darmstad verwachtwaar hij den aanvang van het bad-saizoen zal afwachten en zich dan naar Ems be geven. Hij zou zich zijn verblijf te Darmstadt ten nutte maken om van daar bezoeken aan de naburige hoven af te leggen. Indien men brieven uit Konstantinopel gelooven mag, die van den 11 dezer dagteekenen zou het plan reeds be raamd zijn, volgens hetwelk een vereenigd Turksch-Russisch leger tegen Ibrahim-pacha moet optrekken om hem het koste wat het koste, over den Taurus terug te werpen. PARIJS den 30 maart. De Moniteur bevat een 3tal te legrafische depechesalle gedsgteekend uit Toulon van den 29 dezer, betrekkelijk de krijgsbewegingen van den maarschalk Vallée in het noorden van Afrika. Daaruit blijktdat het Frausche legerden 15 4p7pt tieeft in bozic gono- '.ondei uac er van de zijde des vijands ernstige tegen stand heeft plaats gehad. Den 21 daaraan volgenden was de bedoelde knjgsmagt in de legerplaats van Blida teruggekeerd en had nergens eenig gevecht moeten leveren het weder was zeer ongunstigen belette voor het oogenblik alle beweging, lerwtjl aldus deze onderneming, welke tot voorbereiding van eenen grooteren cogt tegen Abd-el-Kader strekt, waar aan ook de koninklijke prinsen zullen deel nemenmet den besten uitslag bekroond werd heeft de Arabische emir eene afwending aan eenen anderen kant beproefd. Den 12 dezer zijn de spahis van Oran en een bataillon van het eerste rege- ment van linie uit Mezerghin getrokkenom op een half uur afstands dezer legerplaats een hardnekkig gevecht het welk van des morgens 10 tot des avonds 5 ure geduurd heeft tegen eenige duizenden Arabische ruiters door te staan. Het verlies aan de Fransche zijde bedraagt 41 dooden en 51 ge kwetsten dat des vijands wordt op 400 gesneuvelden bere kend. De Franschen zijn meester van het slagveld gebleven. Uit Spanje is geen nieuws van belang/ Men gelooft nog altijd dat Cabrera besloteu heeft de wijk naar Frankrijk ce nemen. -- Te Versailles zal een standbeeld voor den beroemden abt de TEpée worden opgerigt. 's GllAVENHAGE den j april. Eergisteren en gisteren zijn de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraai vergaderd geweestom te overwegen de zeven ont werpen van wet tot herziening der grondwetwelke laatste lijk aan dezelve zijn aangeboden. Ook bij die gelegenheid is op nieuw met den meesten ernst ?angedrongèn op eene meer afdoende wijziging der staatsregeling, en andermaal de wensch geuit, dat de Regering hare aandacht vestige op zoo vele punten als vroeger in de afdeelingen der Kamer zijn aangegeven. Vooral heeft men in alle sectien blijven volhouden bij het algemeene verlangen dat de onschend baarheid des Konings en de ministeriele verantwoordelijkheid, in den zin als de Kamer daaraan geeft, als grondslagen van onze grondwetin dezelve wierden geplaatst en geregeld. Met eenige der in de zeven ontwerpen vervatte wijzigingen heeft men genoegen kunnen nemen zoo was het 't meeren- deel der leden aangenaam dat de splitsing van de staatsbe- grooting in gewone en buitengewone afdeelingenen het vaststellen der gewone uitgaven en ontvangsten voor den tijd van tien jaren uit de grondwet zouden worden wegge laten. Men begreep echter niet, waarom de uitgaven voor twee jaren en de ontvangsten voor onbepaalden tijd zouden moeten worden vastgesteld. Terwijl men zich welligt met het eerste nog zou kunnen vereenigen, vondt het laatste niet den minsten bijval. Het verslag van deze nieuwe raadplegingen der afdeelin gen is thans aan de Regering medegedeeld. Reeds heb ben vele leden der Kamer de residentie verlaten, om tegen den 23 dezer herwaarts terug te keeren. Naar men verneemtheeft Z. M. aan geen der beide ontwerpen tot het leggen eener brug over bet IJ, te Amscer. dam, ingeleverd door de heeren Kater en Bradeconcessie verleend zullende de overvaart over dien stroom verbeterd worden door het aanleggen eener groote stoomboot. MIDDELBURG den 3 april. Uit eene statistieke opgave blijkt, dat Nederland op 1 januarij 1839, zonder Limburg, telde 2,615,029 zielen. In 1838 zijn in dit Rijk geboren 101,312 kinderen overleden 69,668 personen gehuwd 21,019 paren en 60 huwelijken door echtscheiding ontbonden. De provincie Zeeland telde, op den 1 januarij 1839, 147,081 zielen. In 1838 waren in dit gewest geboren 6963 kinderenals 3629 van het mannelijk en 3334 vr.11 het vrouwelijk geslacht, waarvan 6530 echte en 433 on echte geboortenoverleden zijn 4825 personen, waarvan 2546 van het mannelijk en 2279 van het vrouwelijk ge slacht; 1255 huwelijken zijn er gesloten; 7 echtscheidingen hebben er plaats gehad. Men verneemt, dat Z. M. dezer dagen bij de dienst doende schutterijen de navolgende benoemingen heeft gedaan, als: bij de dienstdoende schutterij te Middelburgtot majoor- kommandant den heer G. J. Sprengertot dusverre kapitein; bij die te Vlissingentot kapitein-kommandant den heer C. A. Gobius tot dus verre kapitein bij de rustende schutterij en bij die te Goes tot kapitein-kommandant, met den per- sonelen rang van majoor, jhr. A. R. de TlazeBomme, tot dus verre majoor bij het half bataillon rustende schutterij no. 2. Uit Zierikzee wordt het voor den handel en scheep vaart heugelijk berigt medegedeeld, dat op den 25 der vo rige maand de eerste doorgaande ontsteking heeft plaats ge had van het prachtig kustlichthetwelk op het westeinde van Schouwen is opgerigt. De eigenschappen die dit draaijend en schitterend kustlicht kenmerken en onderscheiden zijn officieel tot narigt voor den zeeman aangekondigd. Voor het ontwerpen van den kapitalen kustlichttoren en de inrigting van denzelven tot een zoo fraai en nuttig baken mag door den handel en den zeeman in de eerste plaats dank geweten worden aan Z. Exc. den vice-admiraal jonkheer A. C. Twent, inspecteur-generaal van het loodswezen, enz. onder wiens bestuur reeds zoo vele nuttige verbeteringen in dat vak zijn daargestelden naar wiens aanwijzing het plan is uitgewerkt en opgemaakt door den heer Leendert Kalk die ais bouwkundige aan genoemden heer Twent is toegevoegd endoor wien ook de voltooijing van dat kunstwerk als hoofd- opzigter is geregeld en verzorgd. Van af het tijdstip, waarop de eersce steen gelegd werd, tot op de geheele voltooijing, was de toevloed van belang stellenden en nieuwsgierigen talrijk met regt begeerig om een kunstgewrocht te zien daarstellen hoedanig Nederland geen tweede opleverten hetwelk den naam des ontwer pers met lof tot de nakomelingschap zal overbrengen. Op den 29 is te Leeuwarden onverwacht aan eene beroerte overleden de hoog edel gestr. heer .7. A. baron van Zuylen van Neyeveltstaatsraad in buitengewone dienst, gouverneur der provincie Vriesland. In ruime mate genoot de heer van Zuylen de achting en toegenegenheid der be woners van het gewestwelks bestuur aan zijne zoru- was toevertrouwd. Zijne kunde, ijver, minzame inborst en on vermoeide dienstvaardigheidgaven hem daarop aanspraak, liet Vaderland verliest in hem een ervaren staats-ambtenaar j de Koning eenen getrouwen dienaar. Dezer dagen is in de residentie 's Hage in het licht verschenen eene verhandelingden titel voerende van Pa- tentdekking, behelzende het aanbod ter sessie of vergunning per stad, gemeente of gebouw, van het aan den heer C. Soetens aldaarvoor tien jaren door Z, M. verleend octrooi voor de verbeterde waterdigte dek_-specieter vervaardiging van platteen hollende daken, zolders, vloeren, overwulving van kelders, dekking van terrassen en bekleeding van muren kuipen, bakken, bloem-en tuinkisten enz., en de beschrij ving van de aanwending dezer dek-speciemet platen opge helderd. Wij bevelen al degenen die in die zaak belang stellen de lezing dezer verhandeling aan. Men schrijft uit Luik, dat in de kolenmijn van Ivoz wederom een verschrikkelijk ongeluk is gebeurd door het breken van een touw, waarmede 9 werklieden in een bak naar beneden gelaten werden. Allen zijn jammerlijk om het leven gekomen, en hunne lijken deerlijk verminkt in de diepte teruggevonden. De koning der Belgen heeft een besluit genomen, vol gens welke de spoorwegen, die naar hec noorden en zuiden van het Rijk loopen zich ce Brussel zullen vereenigen. De Fransche dagbladen behelzen een telegrafisch be rigt uit Baijonne, van den 30 maart, behelzende dar. het fo-t Castillote den 26 na een hevigen tegenstand heeft "ekapitu leerd het garnizoen had zich op discretie overgegeven. Men schrijft uit Londen den 13 maart- liet alhier gevestigd genootschap ter bevordering van het Christendom onder de Joden, heeft een stuk land. aan den voet vanden bergS.on, bij Jeruzalemaangekocht, ten einde aldaar een tempel te bouwen, in welke de eeredïensc over! eenkomstigde Anghcaansche kerk, doch in de Hebreeuwsche r f ,en SCuaan. De heer Nichohoneen zeer kun- c'n go. ge eeide, die door den bisschop van Londen tot pries ter is aangesteld is door het genootschap gekozen om deze nieuwe kerk te bedienen. Hij zal in zijn apostolisch werk bijgestaan worden door de heeren Pierritz en Gombay ge boren Joden d.och die het Christendom hebben omhelsd."

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1