O u MIDDELBUUGSCHE %JjF C N". 40. v 1840. Donderdag 5ffl^ BcfectibmAfcing. Zhtttechlaub. /wnfertjfe. BESTUREN ex ADMINISTRATIEN. jSIatiotnile Rltlitic. NIEUWSTIJDINGEN. STurïiijc. (öroot-öritAtije. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in Zeeland adverteert, dat, van heden af, ten zijnen Kantore zullen worden uitbetaald alle de Pensioenenover het eerste kwartaal 1840. Middelburg, den x April 1840. De Administrateur voornoemd P. P O U S. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Brengen bij deze ter kennis van een ieder dien zulks zoude mogen aangaan dat de Derde Zitting van den Mili tie-Raad bestemd tot beoordeeling en goedkeuring der Plaatsvervangers, alsmede tot regeling van hetgeen betrek king heef: tot de Nummerverwisselingzal plaats hebben voor de Inwoners dezer Gemeenteuitmakende het eerste Militie-Kanton, op Dingsdag den veertienden April aan staande, des namiddags ten één uur, in de Abdij binnen deze Stad, en dat, tot het afgeven van Certificaten van goed gedrag, ten behoeve van Plaatsvervangers, door de daartoe bevoegde Commissie, ten Stadhuize zal worden ge vaceerd op Woensdag den achtsten April des voormid dags van tien tot twaalf ure. Wordendede belanghebbenden aangemaand, om zich de bovengemelde Zitting van den Militie-Raad tot het beoor- deelen en goedkeuren van hunne te stellen Plaatsvervangers of Nummerverwisselaars ten nutte te maken daar de zoo danige welke deze Zitting van den Militie-Raad laten voor bij gaan, zich zullen blootstellen, daartoe geene gelegenheid weder te kunnen verkrijgen aangezien de vergunning tot de vervanging bij het Korps, volgens de bepalingen der Wet, slechts in zeer bijzondere gevallen zal worden verleend. En opdat niemand hiervan onkundig blijvezal deze wor den afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant ge plaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 30 Maart 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. B E C I U S. KONSTANTINOPEL den 4 maart. Uit Egypte wordt gemeld dat de ineensmelting der Turksche en Egyptische vloten geheel mislukt is, en dat Mehemed-/Ui voortgaat met de eerste te ontwapenen en het daardoor beschikbaar ge worden geschut grootendeels naar St. Jean-d'Acre zendt. jDeze vesting moet reeds in een geduchcen staat van verde- lgin^. £ebragt zijn want de aandacht van den onderkoning ïs schier uitsluitend opdat punt gerigthetwelk niet alleen tegen mogelijke aanvallen van Europesche strijdkrachten be- vei ig vvorc en maar ook dienen moetom de ontevredene pJr° hrS^r": bedwang te houden. Intusschen heerscbt me- in Syrië alleen, maar ook in Egypte, groote gistingen op grond van de geloofwaardigste berig en mag men het daarvoor houden dat het stelsel des onderkoning,8 om door dwang en geweld te regeren zoodanige hoogte be reikt heeft, dat de eerste belangrijke maatregel die met opzigt tot de belasting of rot de verdediging des'lands ce nomen wordt, tot bedenkelijke uitbarstingen aanleiding zou kunnen geven. De bevolking van den Libanon is weder zeer onrustigen de tegenwoordigheid van een aantal sterke afdeelingen van het Egyptische leger wordt voortdurend vereischt, om dezelve in bedwang te houden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad VLIS- SINGEN, zullen op Vrijdag den 10 April, des middags om 12 ure precies, ten Raadhuize dier Stad, publiek en aan de meestbiedenden presenteren te verhuren de navol gende Perceelen te weten 1. De JAGT onder de Ambachtsheerlijkheid Koudekerke. 2. De JAGT onder de Ambachtsheerlijkheid Bekerke en Krommenhoeke 3. De JAGT onder de Ambachtsheerlijkheid Zoutelande en PVeerendijke En 4. De VISSCHERIJ in den Watergang, zoo als dezelve tegenwoordig bii Joseph Menu in gebruik is. Zullende de Jagt der gemelde drie Ambachtsheerlijkheden niet in cumulomaar ieder derzelve afzonderlijk worden ver huurd. Alles op de voorwaarden welke ter Stedelijke Griffie ter lezing liggen. Vlissingenden 28 Maart 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. van der SWALME. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare S. van der SWALME, Secretaris. FRANKFORT den 27 maart. Te Gnezen is een adres in omloopwaarbij de afgevaardigden der R. K. geestelijk heid aan Z. M. den koning verzoeken, dat hoogstdezelve den aartsbisschop yon Dunin moge veroorloven in zijn bis dom terug te keeren. De Leipziger Allgemeine Zeitung verzekertdat het voorstel van de Oostenrijksche s taats-kanselarijom inden loop van den aanstaanden zomer een congres te houden ten einde over de Oostersche zaken te- beraadslagendoor de overige mogendheden gunstig is aangenomen, en dat hetzel ve te Töplitz zal plaats hebben. Men weet dat Z. M. de koning van Pruissen zich alle jaren naar die badplaats be geeft. Dit jaar zouden ook HH. MM. de keizers van Oos tenrijk en Rusland zich insgelijks derwaarts begeven. LONDEN den 28 maart. H. M. de koningin en Z. K. H. prins Albert hebben woensdagavond de tooneel-voorstelling in den schouwburg van Coventgarden bijgewoond. De heer Kembledie in het dien avond gegeven stuk, the JVonder eene hoogst belangrijke rol vervuldewerd bij het einde van het stuk bij II. M. geroepen, die hem eenige vleijende woor den over zijn voortreffelijk spel toevoegde. De geestdrift van het publiek om H. M. in den schouwburg te zien was zoo grootdat voor eene loge tegen over die der ko ningin 10 guinjes werden betaald; voor eene enkele plaats gaf men van 15 sh. tot 1 guinje. De behoudende partij heeft in het huis der gemeenten eene belangrijke zegepraal behaald. Woensdag werd door lord Stanley voorgeslagen, dat de wet op de inschrijving der stemgeregtigden in Ierland ten tweeden male gelezen zou worden, welk ontwerp het dubbel doel heeft om, door eene jaarlijksche herziening der registers, het bedrog te we ren dat thans uit eene herziening om de acht jaren ont staat, waardoor het niet zelden gebeurde dat personen op de lijsten voorkwamendie sedert lang overleden of, door ver schillende oorzaken, van hun stemregt vervallen waren, en om hen aan wie de uitspraak verbleven is in staat te stel len evenzeer op de onwettige toelating als op de onwettige verwerping der kiezers inspraak te kunnen doen. De vrienden van den heer CfConnell hebben zich te ver geefs tegen dit ontwerp verzetterwijl hij zelf zijne af keuring er van betuigde, uit hoofde het getal kiezers in Ier land daardoor te veel besnoeid zou worden, en dewijl het geene bepalingen tot meerdere uitbreiding van het stemregt behelsde. Het is met eene meerderheid van 250 tegen 234 stemmen aangenomen. De heer Hume heeft de politiek der ministersbetrekke lijk de zaken van het Oosten, in eene lange redevoering ge gispt. In gemeld huis der gemeenten vroeg gisteren avond de heer Colquhoun of thans de regten op Java op eenen met het handel-tractaat tusschen Engeland en Holland overeen- komstigen voet waren gebragten of het gouvernement van H. M. ook met betrekking tot de nieuwe kolonie op Sti- matra eenige stappen had gedaan. Het eenigzins langgerekt antwoord van lord Palmerston kwam in substantie hierop nederDat er van de zijde van Hr. Ms. gouvernement vol strekt geen grond aanwezig was om ten opzigte der han delingen van het gouvernement van Java tusschen beiden te komen evenmin kon men eenige veronderstelling koeste ren dat het gedrag der Hollandsche regering het geringste nadeel aan den Engelschen handel zou toebrengen. PARIJS den 28 maart. De overwinning van het minis terie Thiers houdt bij voortduring de algemeene aandacht be zig. De aanzienlijke meerderheid, waarmede het bewuste amendement verworpen en de wet zelve is aangenomen [zie ons vorig 110.] is grooter dan het sinds 1830 aan eenig mi nisterie gelukt was te erlangenen steunt geheel op de lin kerzijde der kamer en een gedeelte der oude 221 die zich van hunne partij hebben afgescheiden ora zich onder de vanen van het nieuwe kabinet te scharen. Opmerkelijk is de tegenwoordige houding der drukpers schier alle de dagbladen die tot dus verre in het belang der beweging de elkander zoo snel opvolgende besturen hebben bestreden zijn alsnu de ijverigste vrienden van het ministerie Thiers geworden alleen de republikeinsche National vorhardt in zijnen tegenstand en verklaart zich den eenigen tolk der ge nendie de julij-omwenteling niet alle hare gevolgen inder daad in toepassing willen gebragt zien. De dagbladen daar entegen die der eigenlijke behoudende partij zijn toegedaan zetten den strijd voort. Intusschen valt het voor als nog moeijelijk te beslissen in hoe verre de lieer Thiers werke lijk zich geheel in de armen der bewegings partij zal wer pen; zoo veel is zeker, dat de berigcen uit het buitenland, welke door eenen wonderlijken zamenloop van omstandighe den gelijkcijdig met de bevestiging van het ministerie Thiers van eenen zeer oorlogzuchtigen aard zijn de nieuwe be windslieden al dadelijk de gelegenheid zullen geven om hunne staatkunde bloot te leggen. Onderscheidene dagbladen deelen brieven uit Livor- no mede, onder dagteekening van den 11 dezer, volgens welke eene botsing tusschen Napels en Engeland ter oor- zake van her zwavel-mooopolieals dreigende wordt voor gesteld. Te gelijker tijd zou de koning van Napels in eene verwikkeling met den bey van Tunis zijn geraakt. HcbcvlAtlöCII. s GRAVENIIAGE den 29 maart. Nopens het nader onderzoek hetwelk gisteren in de afdeelingen van de Twee de Kamer der Staten-Generaal gehouden is, ten aanzien der eerste 5 ontwerpen tot wijziging der grondwet, verneemt men nog dat men de antwoorden der Regeringover het algemeen weinig voldoende heeft beschouwd. In het bijzonder was dit het geval met hetgene daarin gezegd wordt'nopens den in de afdeelingen uitgedrukten wensch dat er vertegenwoor digers uit het hertogdom Limburg behoorden te worden af gevaardigd 0111 deel te nemen aan de beraadslagingen tot herziening der grondwet, onder welke de ingezetenen van dat hertogdom zullen moeten leven en door welke ook zij zul len geregeerd worden. Wat aangaat de opmerking des gou- vernementsdat daardoor de herziening der grondwet zou worden vertraagd deze werd gereedelijk toegegeven maar men antwoordde dat die grond niet voldoende voorkwam 0111 aan het te kennen gegeven verlangen geen gehoor te verlee- nen. Men meende ten minste dat er zorg gedragen behoor de te worden dat er nooit van de zijde van Limburg zou kun nen worden tegengeworpen dat het daar, waar het de groot ste duurzaamste en wezenlijkste belangen des vaderlands geldt, van alle medewerking en deelneming was uitgesloten geweest. Daarenboven, hoe dringend noodzakelijk men ook eene herziening der grondwet achtte en hoe nadrukkelijk de wensch was dat zij spoedig mogt stand grijpenwas men echter van oordeeldat de herziening op eene regelmatige wijze behoorde plaats te vinden; en dat daar, waar het be trof het daarstellen van een werkdat niet telken jare aan wisselvalligheid blootgesteld kon wordenmen er de voor keur aan gaf, dat het op goede gronden gevestigd en ten algemeenen genoege zou worden tot stand gebragt, dan dat hier met overijling zou worden te werk gegaan, en daardoor voorbijgezien dat gene waarover men zich later zeer zou kunnen beklagen. Het was om deze redenen dat men er steeds op bleef aandringen datalvorens eenige wijzigingen der staatsregeling wierden vastgesteld, het hertogdom Lim burg door de benoeming van zijne vertegenwoordigersin staat gesteld werd om aan dit gewigtige werk deel te nemen. Over het algemeen heeft de splitsing van Holland in twee gewesten aan de leden zeer veel genoegen gegeven. Men vermeende dat beide de deelen, zoo om "hunne bevolking, uitgestrektheid als vermogenallezins geregtigd warenom al die voordeelen te genieten welke aan iedere provincie van het vaderland zijn toegekendwaaronder men voor zooveel Noord-Holland betreft, ook de vestiging van een provin ciaal geregtshof in haar midden begreep. Wat echter het getal leden aangaat dat beide de gewesten ter Tweede Kamer zouden afvaardigente dien aanzien werd de reeds vroeger geuitce wensch herhaald, dat het getal le den voor ieder gewest zou worden geregeld naar de bevol king des landsen dat men bij de betrekking en den omslag daarvan tot rigtsnoer zou nemen de volkstelling, welke on langs door het geheele Rijk is gehouden. Morgen zullen de afgevaardigden in hunne afdeelingen een begin maken met het onderzoek der laatstelijk voorgedragen 7 ontwerpen houdende nadere wijzigingen in de staatsrege ling. Na den afloop daarvan zullen de zwaarwigtige be denkingenwelke men zoowel tegen de finantiele ontwerpen als nopens die tot wijziging der grondwet van den Staat in de afdeelingen heeft in het midden gebragtaan de overwe gingen der Regering worden onderworpen. Daar men het gouvernement in de gelegenheid stellen wildie bedenkingen met de meeste zorg te onderzoeken eu te beantwoorden en de nadere voorstellen in dien geest in te rigtenof wel de voorgedragene te wijzigen zoo zullen er waarschijnlijk gedurende 14 dagen geene zittingen der Kamer ot bijeenkomsten in de sectien plaats hebben. Na den ijver dien de leden bij het onderzoek der aanhangige wets-ontwer- pen welke met de gewigtigste aangelegenheden des lands in betrekking staan hebben betoond en na de naauwgezette overweging, welke dienaangaande in de afdeelingen is waar genomen, worden de antwoorden der Regering en de mede- deeling van den weg, dien zij denkt te volgen, met de mees. te belangstelling te gemoet gezien. Z. M. heeft aan den heer A. Jal, historieschrijver der Fransche zeemagt bij het departement van de marine in dat rijk, eene gouden medaille doen uitreiken, onder betui ging van hoogstdeszelfs tevredenheid, wegens de aanbieding- van een exemplaar van een door hem geschreven werk, ge titeld Archéologie Navale. HEUSDEN den 28 maart. Heden nacht, tusschen vrij dagen zaturdag, ten xijure, werden de inwoners van Sprang door het gelui der klok en het vreesselijk geschreeuw van brand! uit den slaap gewekt, en werkelijk stond reeds de woning van P. Brandwinkelier, in volle vlam, welke zich spoedig aan eene naastbij gelegen groote boeren hoeve mededeelde. Het eerste huis is tot den grond toe afgebrand- met moeite hebben zich de bewoners in hun nachtgewaad gered. De hoeve is door inspanning van alle mogelijke krachten, gedeeltelijk blijven staan. Aangezien, evenals vroeger ook tnans de vlam het eerst in het achterhuis van den winkelier P. Brand gezien is, eene plaats, welke men nimmer met vuur of licht bezochtbestaat er alle reden om deze ramp aan kwaadwilligheid toe te schrijven. MIDDELBURG den 1 april. Op heden is van de werf der commercie-compagnie dezer stad met het beste gevolg

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1