MIDDELBURGSCHE tJ R A NT. N°. 38. Zalurdag 1840. 28 Maart. Jvaaferijfe. BESTUREN en ADMI NiSTRATIEN. $3uMicatic. JUcbctrlanbschc ^aitbcl-itlaatsdiapptj. NI E U WSTIJ DIN GEN. Shaitschïaub. iSclfiic. Ü2cbcrlanöcn. ZEETIJDINGEN. A D VERTENTIEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, brengen bij deze ter kennis der In- en Opge- zetenendac hec Kohier voor de Scedeliike Belasting, be kend onder den naam van Omslag voor de LantarensBrand spuiten en Nachtwachtenvoor hec jaar 1840, door den Heer Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland in vorderbaar verklaard, gesteldis in handen van den Collecteur van dat middel, door wien op Maandag, Donderdag en Vrijdag van iedere weekdes namiddags van drie tot zes ure, ten zijnen Kantore op de HeerengrachcLett. M. No. 25, tot de ontvangst dezer Belasting zal worden gevaceerd. Wordende een ieder aangemaand om het bedrag van zijnen aanslag stiptelijk, binnen de daarvoor bepaalde en in de Aanslag-bilietten vermelde vier termijnente voldoen; zul lende de nalacigen overeenkomstig Art. 12 der Ordonnantie gepubliceerd den 3 December 1 829 door middel van Dwang bevelen Parate Executie medebrengende, tot de betaling worden genoodzaakc. En zal deze worden afgekondigd, mitsgaders in dezer Stads Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 27 Maart 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. De DIRECTIE maakt bekend, dat door haar zullen ge veild worden Te ROTTERDAMop Dingsdag den 7 April 1840 1348 Kisten Java INDIGO, liggende aldaar. Te AMSTERDAMop Vrijdag den 10 April 1840, 1203 Kisten Java INDIGO 1 14 dito COCHENILLE,) ''SSende aldaar. De Notitien met de Veil-Cohditienzullen in tijds wor den uitgegeven. Amsterdam, den 29 Februarij 1840. VAN DER IIOUVEN, President. KOOY Directeurfungerend Secretaris. FRANKFORT den 22 maart. Brieven uit Konstantino- peltot den 4 dezer, melden dat, ten gevolge van de toe treding der Spaansche regering tot de bepalingen van het han delsverdrag, in 1838 tusscheti Éngeland en de Porte gesloten de Spaansche gezant, Lopez de Cordovaden 2 dezer een soortgelijk verdrag cusschen beide staten geteekend heeft. Ook het sluiten van een handels-traktaat cusschen de Porte en Griekenland wordt bevestigd, met bijvoeging dac de minis ter Zographos terstond daarop naar Athene is wedergekeerd om zijne portefeuille te hernemen. Voorts behelzen deze brieven, dat de Grieksche patriarch van zijne waardigheid ontzet en door den aartsbisschop van Nicomedie vervangen is. Uit Alexandria is geen belangrijk politiek nieuws. Eene in Syrië uitgeschrevene ligting moet slecht uitgeval len wezen en men dacht dat in Egypte troepen aangewor ven zouden wordenom deze teleurstelling te vergoeden. In andere berigten wordt de toestand der Egyptische krijgs- magc als zeer jammerlijk afgeschilderd. Een tiende gedeelte der gewapenden zou uit knapen cusschen de tien en zestien jaren bestaan terwijl de officieren hoegenaamd geen be grip hebben wat tot eene welgeordende artillerie en infan terie vereischt wordt. De pest maakc treurige voortgangen in de Egyptische hoofd stad. Den 25 der vorige maand waren 7 personen begraven die daaraan binnen weinige uren bezweken zijn. De algemeene ongerustheid in Servie is thans groot se dert de ontdekking van eene geheime briefwisseling dieniets minder ten doel had dan den afgetreden vorst Milosch terug te roepen en te herstellen. Ten gevolge dezer ontdekking hebben te Belgrado en elders op nieuw arrestatien plaats gegrepen en zijn andere maatregelen van veiligheid genomen. De Russische consul heeft Belgrado den 9 dezer in stilte verlaten om zich naar den jongen vorst Michael te begeven welke den vorigen dag uit de quarantaine te Aiexineze ont- .slagen was. PARIJS den 24 maart. Men zegt, dat het huwelijk van den hertog van Nemours en de doopplegtigheid van den graaf van Parijs den i mei, den naamdag des konings zullen plaats hebben en hec feest twee dagen duren zal. Morgen is bij de gedeputeerden de beraadslaging over de wet op de geheime fondsen aan de orde van den dag en alsdan zal moeten blijken hoe de wezenlijke toestand der mi nisters is, en of zij in de daad op eene voldoende meerderheid in de kamer zullen mogen rekenen. De Gazette de Frattce.ee n dagblad, dat gewoonlijk niet uitmunt door de naauwkeurigheid zijner nieuwsberigten zegt, dat het gerucht in omloop is, dat de keizer van Ma- rocco den oorlog aan Frankrijk zou verklaard en gemeene zaak met Abd-el-Kader gemaakt hebben. Volgens dat zelf de dagblad zouden er dien ten gevolge door den minister van marine aan den admiraal Rosamel bevelen uitgevaardigd zijn ten einde met eene vrij aanzienlijke zeemagt naar de Afrikaansche kusten onder zeil te gaan. Zoo deze tijding zich werkelijk bevestigc, zou dit de handelwijze van den maarschalk Valleé op eene natuurlijke wijze toelichten die aisdan alleen door den drang der omstandigheden de ver antwoordelijkheid van het aanvangen van den togt tegen Abd- el-Kader op zich zal hebben moeten nemen. Wat hier van ook zijeene zoodanige gebeurtenis zou inderdaad van een groot gewigt zijn vooral bij de bestaande verstandhouding tusschen Engeland en Marocco, welke meermalen gebleken is. Wegens den schrikkelijken brand in de kolenmijn van la Commanterie departement van de Allier, wordt meer oin standig hec volgende gemeld. Zondag den 15 bemerkte men eeni- gen rook in de beneden werken onder de galerijen; men hecht te daaraan weinig gewigtomdat het bekend was dat er se dert 18 16, en dus sedert 24 jaren, brand in de mijn bestond, en hec altijd gelukt was dien te beperken binnen het gedeel te dac men daarvoor had afgesloien en men trachtte zoo als meermalen geschied was het gat te digren doch des namiddags ten 5 ure sloegen de vlammen uit en eenige uren later verspreidde zich de brhnd over eene oppervlakte van 500 ellen. De vlammen stegen uit alle gaten omboog en le verden weldra een cooneel op, waarbij eene uitbarsting van den Vesuvius zelve niet te vergelijken is. Het spreekt van zelve, dat brandspuiten hier van geen nut konden zijn en derhalve besloot men te beproeven een niet verwijderden stroom in de mijn te leiden en die aldus onder water te zecten. Of dit gelukken zou was echter onzeker. De onmiddellijke oorzaak van die ramp is niet juist bekend. Men had een grooten gang geboord van 400 ellen lengce die onder een gedeelte van de oude werken doorliep daar in moet waarschijnlijk eene instorting plaats hebben gehad die eene opening aan den luchtstroom verschafte, waardoor de brand aangeblazen zou zijn. Gelukkig was het zondag en bevonden zich om die reden geen arbeiders in de mijn. Het verlies voor de eigenaars en voor het land is alleraanzienlijkst. BRUSSEL den 23 maart. TObservateur bevat het vol gende De questien die met het opheffen van het seques- ter en met den verkoop der goederen in de omstreken van Laekenaan koning IVillem toebehoorendein verband stonden, waren reeds sinds eenigen tijd beslist; er bleven slechts nog eenige moeijelijkheden over omtrenc den vorm der daartoe betrekkelijke stukken; men verzekert alsnu, dat die moeijelijkheden, toe voldoening der beide gouvernemen ten, zijn uit den weg geruimd." De zamenscelling van het nieuwe ministerie heeft met allerlei moeijelijkheden te kampen en volgt ditmaal denzelf den tragen gang, dien men bij dergelijke gelegenheden zoo dikwijls in Frankrijk heefc opgemerkt. Een nieuw persoon, de heer Debehronder-voorzitter van de kamer der verte genwoordigers is daarbij op het cooneel getreden en gis teren bij den koning ten gehoore toegelaten. Niets schijnt echter aan te duiden dat de crisis weldra een einde zal nemen. De toestand der geldmiddelen van de schouwburgen alhier was zoo hagchelijk dat eene tusschenkomsc van el ders allernoodzakelijkst was geworden, om eene sluiting van hec cooneel te voorkomen. De stedelijke regering is dan ook met eene som van 63,000 frs. te hulp gekomen waar door hec gevreesde onheil voor alsnog is afgewend. Bij de beraadslagingendie daarover in den raad zijn gehouden is gebleken, dat de koning, in den tijd van 9 jaren, de aanzienlijke som van 200,000 frs.tot ondersteuning van den schouwburg, uic zijne eigen gelden, heeft toegestaan. MIDDELBURG den 27 maart. In de zitting van de Tweede Kamer der Scaten-Ge,.eraal van den 25, is hec onc- werp van wet toe wederinvoering eener belasting op de run deren paarden en schapen ten behoeve van het fonds van den landbouw, met 32 tegen 16 stemmen aangenomen. Tegen deze wet hebben hec woord gevoerd de heeren van Sijtzama, fVarltt, Corver Hooft en Cats. En voor de zelve de heer van Asch van PVijck. Zijne Exc. de minister van buicenlandscbe zaken heeft eene zeer uitvoerige rede tot verdediging der wet uitgespro ken. Hij heefc hec doel en de strekking van het veefonds ontwikkeld en de bedenkingen wederlegddie tegen het voorstel der Regering waren gemaakt. Het doel van het fonds is eenvoudig ditdat er door eene ongevoelige en ge ringe bijdrage in de bevestiging van den veestapel wordt voorzien. Sinds 1830 waren de rencen van het fonds vol doende om de uitgaven te bestrijden. Over hec algemeen heefc de instelling aan het doel beantwoord. Ware de long ziekte niet ontstaan, dan ware de voordrage niet noodig ge weest. Met haar zal deze nuttige instelling in stand gehou den kunnen worden. Het daardoor te leggen bezwaar zal naauwelijks worden bespeurd. Z. Exc. onderzoekt vervol gens de door sommige aangegeven middelen waardoor bui ten deze voordrage hetzelfde doel zou kunnen worden be reikt. Z. Exc. tracht aan te toonen, dat geen daarvan aan nemelijk is. Het is verre af ilat deze wet alleen het belang van de veehouders op het oog zou hebben; haar doel is al leen bet behoud van den veestapel; de handhavingder maat regelen, welke strekken kunnen om de aanstekende ziekten on der hec vee te voorkomen of tegen te gaan enz. Volgens hec Handelsblad zou Z. M. de Koning dings dag II. zijn besluit hebben bekend gemaaktom van het huwelijk met de gravin cPOultremont af ce zien. Deze tij ding wordtzoo mij vernemen door alhier ontvangen parti- kuliere brieven bevestigd. Uit Rotterdam den 25 dezer wordt gemeld; H. K. K. H. mevrouw de Prinses van Oranje heefc we der doen blijken hoezeer zij hare beschermende hand leent daar waar iets nuttigs, iets edels te verrigten is, door aan het alhier gevestigd genoocschap ter afschaffing van het ge bruik van sterke dranken eene gift in bankpapier te doen geworden." Door den directeur-generaal voor de marine is ter kennis gebragt van ouders of voogden die voor hunne zo nen of pupillen de admissie op hec koninklijk instituut voor de marine te Medemblik reeds hebben verzocht, of als nog wenschen te erlangendat er op voorschreven instituut eeni ge vacatures van adelborsten voor de eigenlijke zeedienst en voor de mariniers in den loop van dit jaar zullen ontstaan, zoodat er, naar aanleiding van de bepalingen, vervat in hec reglement voor het gezegde instituut, in de eerste dagen der maand junij dezes jaars een examen van aspiranten te Me demblik zal plaats hebben tot welks toelating men zich bij requeste aan hec departement van marine, vóór of uiterlijk op den laatsten april aanstaande, zal kunnen en moeten aan melden met overlegging van de vereischt wordende beschei den, voor zoo ver die niet reeds vroeger mogten zijn inge zonden en niet bij het departement van marine zijn berus tende. PRIJZEN DER EFFECTEN. Amsterdam den 25 Maart 1840. Werkelijke Schuld 5a|a Idem Nieuwe Grootb. 98 - Rest. Uitgest. dito. - Kansbiljetten f a3J Amortisatie-Syndic. goj 5J pet, 52J 9»ï Handel-Maatschappij Dito Leening i3 m. Schatkist-Biljetten Rhijn Spoorweg Lcening 1,837 Losr. Fransche 3 pet. 75 *79i - a4 9'ï 7 5J 180 9SJ_ 96J- 99? 97? Engelsche gecons busland, Hope 81 C. io5|-io5{ Leening'ff IJ. jo5J-rio5| Idem ffJJ. 98|- g8J Inschrijvingen - 24 J- 25 J Spanje Ardoin üostenr.Goil.&C 4 pet. - Metaliek io5 - io5J Prnissen i83a. f - - Denemark. N. Lond, - Napelsche certificat. - Middblprijzen van de volgende Granen enz. Middelburg, 26 Maart 1840. Tarwe de Nederl. Mudde 10 Rogge Gerst, Haver, Boekweit Groene Erwten n v> - 6 - 6 - 3 - 6 9 10 80 25 30 35 5o Zetting van het Brood. Tarwenbrood 't Nederlandsch Pond I9i Cts. Roggenbrood, .,1 1T2 VLISSINGEN den 27 maart. Voor Antwerpen bestemd zijn aihier ter reede gekomen: die HojfnungC. J. Wilters van Hormerseel met garstHerkules, C. Lundquest, van Livorno, met marmer; the MenaïW. Phillips, van Lon den, met stukgoederen. Ondertrouwd L. J. van der HARST en A. C. BOS. Middelburg den 27 Maart 1840. J. C. van der HARST en A. S. JEYSKOOT. Men gelieve deze algemeene tevens als bijzondere kennis geving aan te nemen. Heden overleed, tot onze innige droefheid, ons oudste Zoontje, HENDRIK, in den jeugdigen leeftijd van 6 jaren Middelburg C. J. Van U IJ E. den 25 Maart 1840. C. P. Van U IJ E geb. Rii'ping. Heden overleed op het onverwachts, aan de gevolgen eener beroerte, mijn waarde Man, PIETER den BOER, in den ouderdom van 63 jaren tot droefheid van mij en mijne Kinderen. Middelburg m. J. PERRE, den 26 Maart 1840. Wed. P. den Boer. Dienende deze algemeene ook tot bijzondere kennisgeving, zoo binnen- als buiten de Stad.

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1