BESTUREN en ADMINISTRATIEN. (ü)peul>Are Slcrkoojmig N IE UW STIJ DINGEN. ïöititscitlAttb. töroot-lS tritan je. JfvAuktrijk. flcbcrlanöcn. De abonnements-prijs dezer Courant is f 2 yS voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Adv er t e nt i en behoort te geschieden des morgens vdrfr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No, wil geplaatst hebben. üt Advertcntien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitsondering van Huwelijks Geboorte-en Doodbekendinakingen, waarvan de prijs van één tot ses regels is/i,5o en voor iederen regel daarboven 11 Cents. Deielve moeten niet op tegel geschreven zijn, alsoo het regt van xegel wordt betaald. bij het Loodswezen der Monden van de Schelde te Vlissingen De ONDER-INSPECTEUR over het Loodswezen der Monden van de Schelde te Vlissingen zal, op Vrijdag den 3 April aanstaande, des voormiddags ten 10 ure, in de Pakhuizen van het Loodswezen, in de Nieuwstraat te VLIS SINGEN, publiek aan de meestbiedenden verkoopen eenige afgekeurde Goederen, bestaande in: KABELS, ZEILEN, staand en loopend TOUWWERK, eenig RONDHOUT, oud IJZER, KOPER, LOOD, en andere Rommelarij benevens zes JOLLEN welke Goederen alle op Woensdag den 1 en Donderdag den 2 April voor een ieder zullen te zien zijn, van des morgens 10 tot 12 en van des namid dags 3 tot 5 ure. De Onder.Inspecteur voornoemd, M. WELS. FRANKFORT den 20 maart. De opening der Hanover- sche stenden-vergadering heeft den 19 dezer plaats gehad. In beide kamers was, reeds op dezen eersten dag der zitting, bet tot behandeling van zaken vereischc getal leden tegen woordig. Te Petersburg zijn nadere berigten omtrent de expedi tie naar Chiwa ontvangen. De generaal-adjndant Perowsky meldtonder dagteekening van den 11 februarijde aankomst van het detachement in de vesting Ak-Bulak. Kort na het verlaten der versterkte plaats aan de Emba was de marsch der troepen, door de strenge koude, die met de grootste he vigheid voortduurdedoor de met sneeuwvlagen vergezelde stormwinden inde steppen, en vooral door de dikke sneeuw, die de kameelen zwaar vermoeide ten hoogste belemmerd. De generaal zou dus zijne troepen concentreren tot gunsti ger weder hem het bereiken van zijn doel veroorloofde. De buitengewone hindernissen van den marsch hadden op de ge zondheid der troepen geen nadeeligen invloed uitgeoefend. Te Triest heeft in de eerste dagen dezer maand ze kere Johann Dietrichuit Gratz voor eene daartoe be noemde commissie, proeven gegeven van eene nieuwe door hem gedane uitvinding om zeewater drinkbaar te maken. Het water is daartoe uit zee geschept en is bevonden volko men helder, smaak- en reukloos te zijn. Het Oostenrijk- sche Lloyds blad deelt het deswege opgemaakte protocol mede. De uitvinding is echter nog een geheim. In eenen partiknlieren brief uit Arendahl'in Noorwe gen wordt gemeld, dat in die stad op den 4 dezer een ver schrikkelijke brand heeft gewoed, door welke elf huizen zijn in asch gelegd. Er zijn echter getukkiglijk geeue men- schen bij omgekomen. LONDEN den 20 maart. Op verschillende vragen be trekkelijk China heeft lord John Russell gisteren avond in het lagerhuis bepaald geantwoord, dat het oogmerk der te genwoordige oorlogstoerustingen van deze zijde is: 1. om voldoening te erlangen voor de beledigingen en het onregt Hr. Ms. super-intendant en onderdanen door het Chinesche gouvernement aangedaan; 2. om voor de Britsche kooplieden schadevergoeding te verkrijgen voor het verlies van goederen welke hun eigendom warenen welke zijop bedreiging van geweld hebben afgegeven en eindelijk 3. om voor het vervolg waarborg en zekerheid te verkrijgen voor eenen ge- regelden handelwaarbij personen en eigendommen geëerbie digd en tegen geweld en willekeur beschermd worden. Voor de sluiting der zittingen van het congres der Ver- eenigde Staten, is eene boodschap van den president ingeko men, waarbij de senaat verzocht wordt zijne bijzondere aandacht op den toestand der schatkist te vestigen. De mededeeling van den secretaris der thesaurie, welke deze boodschap ver gezelt ontwikkelt de redenen waarom, ofschoon de inkom sten voor dit jaar aan de uitgaven geëvenredigd zijn, de schat kist zich welligc in de onmogelijkheid zou kunnen bevinden om die uitgaven alle op baren tijd te bestrijden. Deze re denen zijn daarin gelegen dat de betaling der meeste posten de pens,oenen en de inkoop van schatkist-biljetten d.aronde? begrepen, in maart en mei van dit jaar moest plaats hebben, terwijl het meerendeel der mkomsten eerst in het tweede half jaar kan worden geïnd. Eene nieuwe uitgave van schatkist-biljetten zou waarschijn- lijk het gevolg dezer vertoogen zijn. PARIJS den 21 maart. In de zitting van de kamer van afgevaardigden van heden heeft de heer Berville het verslag omtrent de wet wegens de geheime fondsen uitgebragt. Hij heeft de aanneming dier wet als wenschelijk voorgestelden zulks niet zoo zeer op grond der behoefte voor elk bestuur om enkele uitgaven te doenwaarin de kamers niet worden gemengd, als wel der noodzakelijkheid, 0111 aan bet tegen woordig ministerie een blijk van vertrouwen te geven en het derhalve staande te houden. Die instandhouding van hec ministerie Thiers was volgens den heer Bervillenoodza kelijk, omdat bij de splitsing der kamer in onderscheidene partijen geen ander bestuur denkbaar wasen dit ministerie nog de meeste kans had, om uit de tegenstrijdige bestand- deelen eene meerderheid te vormen. Eene afstemming der wet zou de ontbinding der kamer met al de nadeelige gevol gen van dien na zich slepen. De linkerzijde der kamer be hoorde voor de wet te scemmen, ook om te toonen, dat zij geenszins geheel onhandelbaar wasen omdat zij daardoor het bestuur nader kwam. Deze laatste, bij zulk eene ge legenheid vreemde uitdrukkingen van den heer Bervillever wekten veel gelach onder de leden der behoudende partij. De openbare beraadslaging over de wet zal den 24 dezer be ginnen. Het ministerie Thiers zal daarbij ongetwijfeld de meerderheid behouden, maar blijft toch in eene hagchelijke stelling. De kamer der gedeputeerden heeft bewilligd in de som door het gouvernement gevraagd voor de onkosten welke gevorderd worden tot het veranderen van 700,000 geweren voor de armee in percussie-gewerennaar het model door den heer Brtinéel vervaardigd. De oudste man van het Fransche leger, Antoine Del- puech, is in de gemeente van Saint-Cernindepartement Can- tal in den ouderdom van 120 jaren gestorven. Hij had on der den maarschalk van Saksen in den successie-oorlog gediend en in 1745 den slag van Fonteuoi bijgewoond, waarin hij met slechts 4 makkers van zijne geheele kompagnie overbleef. Drie jaren geleden arbeidde hij nog op het land en ging hij alle zondagen een uur ver om de mis te booren. Tot zijn laatste oogenblik beeft hij het volkomen gebruik van zijne geest vermogens behouden. De Moniteur bevat een tweetal telegrafische depe- ches, waaruit blijkt, dat de maarschalk Val Ut werkelijk met de onderneming tegen Abd-el-Kader eenen aanvang heeft gemaakt, ofschoon het nog altijd een vraagstuk is, in hoe verre deze krijgsbevelhebber, door het geheel onverwacht beginnen van den oorlog in Afrika zijne mngt al of niet is te buiten gegaan. Den 10 dezer heeft de maarschalk in per soon de stad Algiers verlatenen algemeen houdt men het er voor, dat hij aan het hoofd van 15,000 man, ruim van a.Ie benoodigdheden voorzien, te velde trekt, om, na de rivier Chiffa te zijn overgetrokken, -de stam dér Hadjoutes voor hunne gepleegde rooverijen te kastijden. Opmerkelijk is het, dat deze tijding juist komt op een oogenblik, dat de dagbladen veel over de waarschijnlijke vervanging van den maarschalk geredeneerd hadden, tegen welken krijgsman de heer Thiers meermalen van zijnen afkeer heeft doen blijken. De hertog van Orleansdie verzocht moet hebben oogen- blikkelijk naar Algiers te vertrekken zal vooreerst nadere bij zonderheden omtrent den togt afwachten. Mogelijk zal de heer Thiers er op die wijze inslagen, den prins alhier te hou den hetgeen met de geheime inzigten zijner bijzondere staat kunde zeer schijnt te strooken. MIDDELBURG den 25 maart. Door Z. M. is be paald datbehalve de gevallen dat de doorhaling van in be slagneming van onroerende goederen bij regterlijk gewijsde is bevolen, die doorhaling ook zal kunnen geschieden in de re gisters van de bewaarders der hypothekenop de toestem ming van den schuldeischer die het beslag heeft gelegd dat, wanneer meerdere beslagleggingen op dezelfde goederen heb ben plaats gehad de toestemming van al de beslagleggers zal worden vereischtdat de doorhaling van de bedoelde beslagleggingen door de bewaarders der hypotheken niet zal mogen worden bewerkstelligd dan op overlegging van eene autentieke acte of autentiek afschrift van zoodanige acte of vonnis daartoe strekkendehetwelk in het hoogste ressort is gewezen of in kracht van gewijsde is gegaan. Op de toe stemmingdoor derden verleend, zal de doorhaling niet kun nen geschiedenten zij ook ten genoege van den hypo theekbewaarder voldoend bewijs worde geleverd dat zij in de regten van de beslagleggers zijn getreden. Wanneer de doorhaling wordt bewerkstelligd zal van het vonnis of van de verleende toestemming in het register behoorlijke melding moeten worden gemaaktter zijde van de plaats gehad heb bende overschrijving van het proces-verbaal. Deze bepa lingen zijn tevens van toepassing verklaard op de in beslag nemingen van schepen en vaartuigenwaarvan naar de be staande wettelijke verordeningen de processen-verbaal in de openbare registers moeten worden overgeschreven. Z. M. heeft vastgesteld dat bij de hoogescholen een cursus zal geopend worden tot het geven van onderwijs in de landhuishoudkunde aan niet studerende personen waartoe een ieder van genoegzaam gevorderden ouderdom zal wor den toegelaten zonder tot eenige betaling daarvoor gehou den te zijn mits teekenende op eene lijst en zich onderwer pende aan een reglement van ordehetwelk door curatoren van elke hoogeschoo!met overleg van den daarin betrokken hoogleersar zal worden vastgesteld. Het bedoeld onderwijs zal gegeven worden te Leyden door den hoogieeraar van der Boon Mesch, te Utrecht door den hoogleeraar Bergsma ente Groningen door professor van Hall. Gisteren werd alhier ten grave gebragt het lijk van eenen man, die als een nuttig en achtingwaardig burger, kundig en regtschapen staatsman in de algemeene achting deelde de heer mr. Franpois Ermerinsridder der orde van den Nederlandscben leeuw. Hij overleed in den hoogen ou derdom van 86 jaren en tot kort voor zijn overlijden waren nog al zijne geestvermogens helder en ongekrenkt; ook ge noot hij eene sterke, bijna onafgebrokene gezondheid. Ge durende een aantal jaren heeft hij onder verschillende staats besturen aanzienlijke en gewigtige betrekkingen vervuld en het Vaderland maar in het bijzonder de provincie Zeeland verpligtende diensten bewezen, en wel laatstelijk als lid der gedeputeerde Staten. Eerlijkheid, verlichte denkwijze en vastheid van karakter, kenschetsten dezen grijsaard tot in zijnen iaatsten levenstijd en wij rekenden ons verpligt zijner nagedachtenis deze geringe hulde toe te brengen. Donderdag laatstl. zijn te Amsterdam ,°onder meeran dere oude merkwaardige drukken van de 15de eeuw, door de boekhandelaren D. Groebe en ,7. Radinkverkocht een exem plaar van de zoogenaamde Biblia Pauperum en een van de Ars Moriendiwelke voor voortbrengselen van de pers van Laurens Janszoon Koster worden gehouden. Deze belangrij ke werken die met den Fasciculus Temporum in eenen band waren gebonden, hebben de som van 300 gulden opgebragt en zullen, naar men meent te weten, hier te lande blijven. Uit Parijs wordt gemeld dat de beroemde Nederland- sche bloemschilder van Dael aidaar is overleden. In het departement van Allier, in Frankrijk, is den 15 dezer, in eene kolenmijn, een verschrikkelijke brand uitge barsten welke reeds vier-en-twintig jaren lang bij gedeelten had gesmeuld en waardoor het rijk on bijzonder deu heereu Rambourg een ontzettend verlies is toegebragt. Een te Parijs ontvangen telegrafisch berigc behelst het volgende Madrid 18 maart 1840. Het congres der afgevaardigden is eindelijk geconsti tueerd. De heer Isturitz is met eene groote meerderheid tot voorzitter benoemd. De andere leden van het bureau zijn in den zin dier zelfde partij. Madrid is volmaakt rustig. De tijdingen der provinciën zijn alle voldoende. De staat van beleg is opgeheven." De Javasche Courant van 23 october behelst het vol gende Batavia, den 22 october 1839. Op den 13 dezer :s alhier ter reede van een kruistogt teruggekeerd Zr. Ms. schoener Janus, gekommandeerd door den luitenant-ter-zee der iste klasse, J. H. van Boudnk Bastsaanseop sleeptouw hebbende de zich in eenen zin kenden staat bevindende Nederlandsche bark.7*«e, gezag- voert er Middletonna dit vaartuig van eene droogte tusschen de Duizend Eilanden te hebben gered; omtrent welk voor val ons de volgende bijzonderheden zijn medegedeeld Aan boord van gemelden schoener weid op den 10 de- zerdes namiddags ten half 6 ure, tusschen de bedoelde eilanden, een bark gezien, die de Nederlandsche vlag verkeerd had waaijen en eenige noodschoten deed, terwijl van dezelve eene sloep aan boord van den schoener kwam, met de kennisgeving, dat het in nood zijnde vaartuig de bark Jane was, die, van Sincapoera komende, door ver- leiding van stroom tusschen de Duizend Eilanden, getrok- ken en, door het niet houden der ankers, in zeer aan- merkelijke en ongelijke diepten op een rif was vascge- raakt en geweldig stootte, weshalve om de noodige hulp werd verzocht. Zr. Ms. schoener Janus, daarop naar de bark toehoudende, kwam digt daarbij ten anker en ver- leende met de meeste bereidvaardigheid zoodanige hulp als noodig werd bevonden, met dat gevolg, dat, na het over boord werpen van verschillende goederen, het gelukt is, oin de bark, ongeveer ten half 11 ure in den avond, weder vlot te brijgen, echter niet dan in eenen zeer lek- ken staatzoodat de equipagien der beide bodems voort- durend aan de pompen en het uitscheppen van water moesten bezig gehouden worden. Hoezeer het veel moeite kostte, 0111 het nu van de klippen geredde vaartuig boven water te houden, zoo werd den volgenden morgen als het raadzaamst voor schip en lading, besloten, om' zoo veel mogelijk van de lading op den schoener over te sche- pen en, b.j voortdurend pompen, met dadelijk onder zeil te gaan te trachten de bark naar de reede' van Batavia te slepen, om dezelve aldaar op den modder te zetten, waarin men dan ook bijzonder wel heeft mogen slagen."" yy Het behoud van de bark Jane en derzei ver lading, voor zoo ver zulks mogelijk was, kan derhalve aan de toege- bragte hulp van de kommanderende en verdere officieren en equipagie van Zr. Ms. schoener Janus worden toegeschreven. H Dit is de derde maal, dat het den luitenant-ter-zee van

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1