MIDDELBURGSCHE O IJ li A IV T. N°. 33. Diugsdag 1840. 17 Maart. Jxrtnfctrtjfc. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. PROVINCIE ZEELAND. QUnfredtebiug, NIEUWSTIJDINGEN. «Tuvlnje. ^uUschiAttb. De abonnements-prijs dezer Courant is 2 75 voor drie maanden, cn franco per Post/5. J)e Adverlcntien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Ilnweliiks- De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, cn de betaling n 11 1 j 1 j r k- 1. s 5;. Geboorte- en Doodbckendmakingen, waarvan de prns van ddn tot zes reeels is/-, geschiedt comptant, ol bq het einde van ieder vierendeel jaars, regcis ls 1bo De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr 10 ure, indien V0<" 'C ere" reS°' da;"'')oven 22 Cents. men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben.Dmc1vc m0CtCn niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. Op Maandag den 6 April 1840, des voormiddags om elf ure, zal, onder nadere goedkeuring, door Pastoor en Kerk meesters der Roomsch-Katholijke Gemeente te Sas-van-Gent in bijzijn van eenen Ingenieur van den Waterstaat inde Pro vincie Zeelandten Huize en Herberge van ,7. de Bruyne te SAS-VAN-GENT worden aanbesteed Het doen van eenige belangrijke reparntien en ver nieuwingen aan de PASTORIJ en KOSTERSWO NING van genoemde Gemeente, met het doen der leverantie van de daartoe benoodigde Materialen. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het bestekop hetwelk de bovengemelde Aanbesteding zal plaats hebbenzalbehalve op de gewone publieke plaatsen, ter lezing liggen bij den Secretaris der Kerk-fabrijk van voormelde Gemeente en in de Herberg bij J. de Bruyne bovengemeld. Zullende Vrijdags en Zaturdags vóór de Besteding de noo- dige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn bij de Kerkfabriek der Roomsch- Katholijke Gemeente te Sas-van-Gent. De Raad der Kerkfabrijk voornoemd J. B. de MEIJER Vt. Ter ordonnantie van dezelve F. de MEY, Secretaris. De DIRECTIE maakt bekend, dat door haar zullen ge veild worden s Te ROTTERDAMop Dingsdag den 7 April 1840, 1348 Kisten Java INDIGO, liggende aldaar. Te AMSTERDAMop Pr ij dag den 10 April 1840, 1203 Kisten Java INDIGO 1 14 dito COCHENILLE,/ ''SS61"16 aldaar. De Notitien met de Veil-Conditienzullen in tijds wor den uitgegeven. Amsterdam, den 29 Februarij 1840. VAN DER HOUVEN, President. KOOYDirecteurfungerend Secretaris. KONSTANTINOPEL den 19 februarijVolgens de tij dingen uit Smirna van den 16 februarij, is de geheele Fran- sche vloot in die haven binnengeloopen. De admiraals La- lande en Lasusse bevonden zich aan boord der genoemde vloot. Ook het Oostenrijksche eskader, aan boord van het welk zich Z. K. H. de aartshertog Frederik bevindt, ligt in genoemde haven zoodat de reede werkelijk een schitterend aanzien heeft verkregen. De Engelsche vloot is te Ouriac geblevendoch na de aankomst van den admiraal Levis heeft de admiraal Stopford de ankers doen ligten en is naar Malta gestevend. Eindelijk heeft men uit Londen de tijding ontvangen dat de onderhandelingen, die aldaar tusschen den heer von Brunow en lord Palmerston hebben plaats gehad betrekke lijk de Oostersche aangelegenheden, zoo ver gevorderd zijn dat men spoedig op eenen gunstigen uitslag mag hopen. Lord Ponsonby begaf zich onmiddellijk na het ontvangen van deze tijding, naar de Porte, en had vervolgens met Re- schid-pacha eene langdurige bijeenkomst, ten gevolge waar van Nuri Efendi tot gezant van de Porte bij de Londen- sche conferentie is benoemd en reeds toebereidselen maakt om zich naar zijnen post te begeven. Men gelooft, dat da delijk na zijne aankomst de besluiten der mogendheden door de gevolmagtigden zullen worden getcekend en geratificeerd. De gezegde tijding heeft alhier eenen levendigen indruk geJ maakt. Intusschen bevatten de alhier onvangen berigten in tegendeel de tijding, dat de onderhandelingendoor de be- moeijingen van de zijde van Frankrijk voorloopig zijn ge staakt zoodat men als het ware over de juistheid van het bovenstaande berigt nog in twijfel verkeert. -FRANKFORT den u maart. Een Beijersch dagblad meldt, dat bij de thans vergaderde tweede kamer van den Beyerscheu landdag een zeer merkwaardig adres van de se zamenJijke Roomsch-Katholijke en Protestantsche geestelij ken welke leden dier vergadering zijnis ingediend be treffende den godsdienstigen en zedelijken toestand des volks. In dit stuk wordt op eene ernstige wijze geklaagd over dé onder de bevolking hand over hand toenemende zedeloos heidbepaaldelijk ook over het op eene meer en meer be denkelijke wijze aangroeijende getal der onwettige geboorten. Men doet in hetzelve opmerkendat op deze wijze een kwaad doordringthetwelk ieder jaar grooter en schadelij ker wordten welks heillooze gevolgen niet te berekenen zijn. Als de voornaamste grond van de toenemende zede loosheid omtrent welke treffende bewijzen worden aange voerd wordt op den voorgrond gesteld het alomme merk bare gebrek aan ware godsdienstigheid tevens wordt ook als eene van buiten bijkomende oorzaak opgegeven het ge- brek aan gepaste verordeningen tot bestraffing en verhinde ring van openbare losbandigheid. Behalve dit adres, het welk veel indruk in de kamer gemaakt moet hebben, is door twee geestelijken een afzonderlijk voorstel ingediend waarin aangedrongen wordt op het tot stand brengen eener wet op de viering van den zondag. Volgens te St. Petersburg ontvangen berigtzou eene afdeeling der naar Chiwa bestemde Russische troepen te As- terabadaan de zuidkust der Caspische zee gelegenzijn binnengerukt. Men maakt te Warschau vele toebereidselen om den grootvorst troonopvolgerop hoogstdeszeifs doorreis naar Dnitschland luisterrijk te ontvangen, en vleit zich dat het bezoek van den prins in genoemde hoofdstad verscheidene dagen duren zal. Te Wilna is eene amnestie van den keizer uitgevaar digd ten behoeve der deelnemers aan den opstand van 1831 in de Lithausche en aangrenzende gouvernementen met uit zondering echter van diegenen, welke zich aan het hoofd van dien opstand hadden geplaatst. De finantiele verlegenheid der Porte schijnt langs hoe meer toe te nemen en alle pogingen om zich daaruit te red den zijn tot heden toe mislukt. Verscheidene plannen moeten even spoedig weder verworpen als beraamd zijndewijl men tot geen besluit heeft kunnen komen. Het ontwerp om pa- pierengeldter waarde van 20 millioen francs uit te geven heeft schipbreuk geleden op de weigering der Armenische bankiers, om dit papier in plaats van geld aan te nemen en het aanbod van Engelsche huizen, om tot gemeld bedrag eene leening te sluitenzouin weerwil der bemoeijingen van een bevriend hof, van de hand zijn gewezen. De Por te schijnt overigens weinig lust te gevoelen om voor zooda- nigen bijstand een zeker onderpand te geven. IIANOVER den 9 maart. Ook de kies-collegien van de steden Hameln en Emden hebben geweigerd afgevaardig den voor de stenden-vergadering te benoemen. Men ver wacht intusschendatten gevolge van de benoemingen die reeds gedaan zijn, en denkelijk nog in eenige plaatsen gedaan zullen worden, in de eerlang te houden bijeenkomst der stenden-vergadering ruim 40 leden tegenwoordig zullen zijn, en derhalve meer dan volstrekt noodig is om te kun nen beraadslagen. Daar echter uit de grootste en belangrijk ste steden en landelijke districten afgevaardigden ontbreken zullen, acht men het zeer twijfelachtig, of de regering het wel geraden zal vinden, om met zoodanige onvolTedige ka mer, als naar alle waarschijnlijkheid bijeen zal komen, eene nieuwe staatsregeling tot stand te brengen. TRIER den 7 maart. Andermaal heeft in ons regerings district een vreesselijke brand gewoed. Op den 3 dezer denzelfden dag, waarop in de gemeente Wahlen 150 huizen in asch zijn gelegd, ontstond in de gemeente Huttingenin de Bitburger-kreits des namiddags ten 2 ureeen brand waardoor 27 woonhuizen en 29 stallingen eene prooi der vlammen zijn geworden. Door de snelheid, waarmede zich de vlammen verspreidden, kon bijna niets worden gered, terwijl 33 familien alles daarbij hebben verloren. LONDEN den 11 maart. Het ontwerp van wet tot her vorming van de gemeente-besturen in Ierland heeft in het huis der gemeenten zijn beslag erlangd, en is naar het huis der lords verzonden. De warme verdedigers van de belan gen der gevestigde of Protestantsche kerk dragen die bill steeds voor als een maatregel, welke ontwijfelbaar den in vloed der Katholijke priester-partij in Ierland zal vermeerde ren en alzoo grooteiijks tot nadeel van de genoemde kerk daar te lande zal strekken. Zij vleijen zich dat het huis der lords de bill, ten minste zoo als dezelve thans luidt, niet zal aannemen. In het huis der gemeente heeft de heer Leader eene motie gedaan, om aan de verbannen cbartisten FrostWil- liams en Jones volkomene vergiffenis te doen geschenken, naar aanleiding van petitiën, dit verzoek inhoudende, welke door meer dan 120,000 personen waren geteekend. Dit voorstel, dat door den heer Hume ondersteund doch door den heer F. Maule en anderen bestreden werd is met 68 tegen 5 stemmen verworpen. Maandag heeft het huis zich bezig gehouden met de aan gevraagde sommen ten behoeve der landmagt. Als naar ge woonte heeft de heer Hume die uitgaven gegispt en daarin merkelijke bezuinigingen verlangd. Hij beklaagde zich dat men dagelijks de uitgaven vergrootte en 's lands geld met eene voorbeeldeiooze ligtzinnigheid verspilde. Zijne aanmerkingen werden door lord John Rüssell beantwoord, die aantoonde, dat de vermeerdering van de begrooting voor het departement van oorlog veroorzaakt werd door den staat van Canada, den toestand van Engeland zeiven en de noodzakelijkheid om eenige regementen te ondersteunen, die langer dan 10 jaren buitenslands dienst hebben gedaan. De minister Paltnerston heeft op eene vraag van den burg graaf Sandonomtrent de questie van den slavenhandelten antwoord gegevendat hij van Harer Majesteits ambassadeur te Lissabon berigt ontvangen had, dat de Portugesche rege ring gezind was om toe te stemmen in de benoeming van eene commissie te dier zake, welke te Londen zitting moet hou den. Men spreekt hier van een plan, om de communicatie met de Indien door middel van groote en buitengemeen sterke stoombooten te verbeteren die alle maanden zullen varen van eene haven in het kanaal naar Alexandriamet de brieven malen voor de Indienen voor de Middellandsche zee, en bij de uit- en tehuisreis alleen Malta en Gibraltar zullen aandoen. Elke boot moet de geheele reis naar Alexandria en terug doen te Alexandria na het lossen der malen wachten naar de brieven die voor hier bestemd zijn en naar de passagiers en des noods bij hare terugkomst in de Engelsche haven qua rantaine houden. Men berekent dat tot de reis naar Alexan dria 15 en tot de terugreis 16 dagen noodig zullen zijn. Men meent ook, zoo het plan doorgaat, den weg over Mar- seille onnoodig temaken, en dus Engeland niet langer afhan kelijk te doen zijn van Frankrijk in de gemeenschap met de Indien. Nog zegt men dat eene linie van stoombooten tus schen CalcuttaMadras Ceylon en Seuz opgerigt zou wor den om dus den geheelen weg te volmaken. Het gelukken van het plan zou hoofdzakelijk daarvan afhangendat men Portsmouth tot haven van aankomst en afvaart koosin plaats van Falmouth. Volgens brieven uit Lissabon heeft de koningin van Por tugal den 25 der vorige maand de kamer der afgevaardigden ontbonden en de opening der aanstaande cortès tegen den 25 rnei bepaald moetende de verkiezingen voor de senateurs en gedeputeerden den 22 maart een aanvang nemen. Men wil dat H. M. tot dit besluit gebragt is geworden door den weinigen voortgang in de werkzaamheden der kamers en de tegenkanting welke hare ministers voortdurend ondervonden. De matigheids-maatschappij onder den naam van Thee Totalerswint dagelijks meer veld in Ierland; eene afdeeling in november 11. te Dublin opgerigt telt reeds 6,000 leden welke voornemens zijn op St. Patricks-dag in processie door de stad te gaanen reeds spreken van een gebouwtot het houden van vergaderingenop te rigten. De Roomsche geestelijken zijn overal voorstanders dezer heilzame maat schappijdaarin navolgende het voorbeeld van vader Theobald Matheu die, naar men zegt, reeds meer dan een millioen menschen in Ierland de belofte van matigheid afgenomen heeft. Een reiziger, onlangs uit het Zuiden van Ierland terug gekomen, zegt, in de vier voornaamste steden, Wa terford, Ciommel, Cork en Limmerick, niemand beschon ken gezien te hebben. In de Electrical Society heeft de heer Polock verleden week trachten te bewijzen, dat de verborgen warmte (cha- leur latente)! in de ligchamen en de electrieiteit inderdaad hetzelfde zijnzich daartoe beroepende op het slingeren van de magneetnaald vóór het opgaan der zon, en andere derge lijke verschijnselen. PARIJS den 11 maart. Het huwelijk van den hertog van Nemours met de prinses Victoria van Saxen-Coburg-Cohary schijnt spoediger voortgang te zullen hebben dan men al gemeen verwacht had. Althans men leest in de gewone correspondentie, dat reeds op het kasteel van Compiène alle de daartoe noodige toebereidselen gemaakt worden. Het ko ninklijk gezin zal den 21 dezer uit deze hoofdstad vertrek ken; het huwelijk zal den 24 gesloten worden, en men zal tot 1 mei te Compiègne blijven. Dadelijk na de plegtigheid zullen de hertogen van Orleans en van Aumale het kasteel verlaten om zich te Toulon naar Algiers in te schepen. Volgens andere berigten zou het bedoelde huwelijk eerst na paschen plaats hebben. De aanvrage van geheime fondsen, van welker toe stemming of verwerping het ministerie Thiers zijn voortdu rend bestaan af hankelijk maaktis heden in de kamer der afgevaarden gedaan. Uit de memorie van toelichting door den minister van binnenlandsche zaken gelezenbleek dat de'aanvrage 200,000 franken minder was gesteld dan het vorige jaar, naardien men begrepen had, dat naarmate de rustige stemming der gemoederen toenam de buitengewone uitgaven voor politie moesten verminderen. Wijders werd daarin toegezegd, dat alle tegemoetkomingen aan de drukpers zou worden afgeschaft. Beide deze punten verwierven de goedkeuring van het linker-centrum en van de linkerzijde Na dat de kamer bepaald haddat het onderzoek over deze wet in de afdeelingen zaturdag aanstaande zou aanvangen, weid nog in deze zitting door den heer Chapuy Montlaville het voorstel gedaan om aan de 123 Franschen die te Maza- gram het hoofd geboden hebben aan 12,000 Arabieren, eene nationale belooning toe te kennen. Eeu brief uit Madrid van den 5 dezer houdt de ver-

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1