MIDDELBURGS CUE C O A N M°. 32. Zaturdag 1840. 14 Maart, BESTUREN en ADMÏN1STR ATIEN. 3morti0atie~^m»bic»Tuit. PUBLIEKE AANBESTEDING. ~N 1 El WSTIJ DINGEN. SuitochlAtib. ï®;'™?1,'' tandc"'* d autoriteiten„Vd" Belgte» £LcbcrlaiiDcn. f'. **1$^ De abonnements-[irijs dezer Couranl is f 2 75 voor drie maanden, en franco per Post/3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, ol bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Gents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van dén tot zes regels is f 15o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. Administratie der Domeinen, IVegen Vaarten, enz. PROVINCIE ZEELAND. AGENTSCHAP SAS-VAN-GENT. VERPACHTING. Op Zaturdag den 21 Maart 1840, des voorniiddags ten elf ure, zal de AGENT van het DOMEIN te Sas-van- Gentdaartoe behoorlijk gemagtigden al of niet in tegen woordigheid van eenen Inspecteur der Domeinenten over staan van den Notaris Benteijnresiderende te Biervliet, ten Huize en Herberge van Kriel, ce Ijzen dijkeeerst in massa en daarna ieder afzonderlijk in het openbaar aan de meestbiedende presenteren te verpachtende navolgende TOLLEN, staande op den Grooten Rijksweg der iste Klasse No. 10 als 1. Tol No. t, bij den zoogenaamden Kruisweg, Ge meente Groede. 2. Tol No. 2te Schoondijke. 3. 3> te Oostburg. 4. n 4> bij de Draaibrug, Gemeente Aardenburg. 5» n n 5 te Eede. De voorwaarden dezer Verpachting liggen, behalve op de gewone publieke plaatsen, ter lezing in het Provinciaal Gouvernement van Zeeland, ter Secretarie van de Gemeen ten waaronder de Tollen zijn gelegen zoo mede op die der omliggende Gemeententen Kantore van den Notaris Ben teijn te Biervlieten van den Agent van het Domein te Sas-van-Gent, bij wien des verlangende, nadere inlichtingen te bekomen zijn. De Agent voornoemd E. C. L. D'H A N E N S. Men is, namens de Ingezetenen van den JVilhelmina-Pol- der en Oostbevelandvoornemens om te WILHELMINA- DORP, Gemeente Kattendijke c. a. Provincie Zeeland, in de Herberg de Rustende Jager, op Vrijdag den 20 Maart 1840, des voormiddags ten 11 ure precies, ten overstaan van den te Goes residerenden Notaris L. Lankhorstpubliek aan te besteden Het bouwen van eene geheel nieuwe KERK en PREDI. KANTSWONING, te kVilhelminadorp. De teekeningen, bestekken en conditiën liggen ter inzage bij den Heer van den Bosch aldaarbij wien inmiddels met vrachtvrije brieven nadere informatien te bekomen zijn. FRANKFORT den 8 maart. Blijkens de jongste volks telling te Berlijn bedroeg het getal der inwoners dier re sidentie op het einde des vorigen jaars, 298,010 zielen Uit Trier schrijft men, dat het in de nabijheid dier stad gelegen aanzienlijke vlek Wahlen in den nacht van den 3 op den 4 dezer geheel in de asch gelegd is; 150 huizen met een groot aantal schuren en stallen, voorts eene menigte vee en al het huisraad der inwonerszijn eene prooi der vlammen geworden, die zich, bij een hevigen stormwind, zoo snel verspreiddendac aan geene redding van hec een of ander te denken viel. Vijf menschen werden vermist. Ruim 900 menschen hebben bij deze ramp alles verloren. Uit Konstantinopel is geen politiek nieuws. Men bleef daar nog altijd den uitslag der onderhandelingen te Londen met ongeduld verwachten. PARIJS den 8 maart. In de zitting der afgevaardigden van gisteren heeft de heer Dugabé de ministers onderhouden over de onlusten die te Foix hebben plaats gehad. Hij wilde de aldaar voorgevallen ongelukken aan het bestuur en in zonderheid aan den prefect geweten hebben die eene ligte wonde door een steenworp bekomen hebbendebevolen had de troepcn geweld gebruikten, waarvan onschuldige vrouwen en kinderen het slagtoffer waren geworden. De heer Zluu/. Trd doa,rdeB heer 1'Arriègeonder- deze wilde dat men de betrekkingen der slagcoffers bSS;'n 25,000 f>. gaf. zoowel de minister van l ïnnenlandsche zaken, de Remusatals zijn voorganger 1 P laatste eenige woorden, dat het ver beten van bloed steeds a„ezins noodlottig en bet e trens- waardig was, maar dat de zwakheid der autoriteiten nog veel erger zou zijnenz. Het voorstel van den heeTpZs bad geen gevolg. c ,,eer aSei Uit Limoux een niet onaanzienlijk fabrijkstadje in het zuiden van Frankrijk, met ver van de Oostelijke Pyreneën schrijft men, onder dagteekening van den 4 maart: Eene betreurenswaardige gebeurtenis heeft de stad Li- tnoux in rouw gedompeld. Aan het einde der reu-de-la-Tri. fiité en het begin van den weg naar Carcassonnebezaten wij eene stads-poortin den vorm van een zegeboog gebouwd en die men als het merkwaardigste onzer openbare gebouwen beschouwde. Zij werd inde 18de eeuw opgerigtals eerf soort van gedenkteeken der welvaart, die onze stad toen ten gevolge van den hoogen bloei der nijverheid genoot. De vreemdelingen die ons kwamen bezoeken bewonderden al tijd den sierlijken en eenvoudigen trant van dit gebouw. Eeni ge jaren geleden heeft onze overheid van het lokaal boven deze poort een nuttig gebruik willende maken, hetzelve voor eene openbare bewaarplaats van het buskruid, dat men in den handel noodig heeft, bestemd. Door een afleider werd de poort tegen het vuur des hemels beschermden ten ge volge van andere voorzorgen, was dit lokaal niet door 011- voorzigtigen te genaken. Desniettemin hadden behoedzame lieden en met namen de eigenaars der belendende huizen vrees doen blijken, en op de verwijdering eener zoo gevaar lijke nabuurschap aangedrongen; maar de moeijelijkheid om een ander geschikt lokaal te vindenen hec geuitte gevoelen der overheiddat die vrees hersenschimmig was hadden die pogingen vruchteloos gemaakt. Gisteren avond, tegen 7 ure, op een oogenblik dat on ze arme handwerkslieden hunnen nood vergetende zich al gemeen aan het vieren van het vastenavondsfeesc overgaven kondigden eene schudding van den grond, een zware slag, hec verbrijzelen van alle vensterruiten en dikke wolken rook de ramp aan, die ons getroffen had. Het kruidhuis is ge sprongen was de algemeene kreet. Geheel de bevolking snelde naar het tooneel der uitbarsting. Alle stads-lancaar- nen waren verdwenen maar welk een afgrijsselijk schouwspel vertoonde zich aan aller oog, toen men met fakkels naderde! De poort was van boven tot onder vernield. Groote steen blokken van het gebouw waren tot op 100 meters (ellen) af- stands geslingerd. Op de straat moest men over het puin heenklimmen. Verscheidene huizen waren ingestort. Aan alle zijden hoorde men noodkreten en angstig gekerm. Vier personen waren op straat verpletterd. Anderen, die'in hun ne woningen wel gewond waren gewordendoch door op eene gelukkige wijze nedergestorte balken en houtwerk, voor een anders onvermijdelijken dood werden behoed, werden door de zelfsopoffering dier zeldzame braven geredwelke men altijd in oogenblikken van gevaar ontmoet. Een armoedig gezin van 4 personen, hetwelk in een ver trekje van naauwelijks twee meters breed aan den haard ge zeten washeeft vooral reden tot dankbaarheid voor buiten gewone redding. Een vervaarlijke steenklomp, die op het dak van het huis was neérgekoinen stortte door de zolde ringen der tweede en eerste verdieping heen maar viel ver volgens aan de voeten dezer personen néérzonder hun het minste lecsel toe te brengen. Eene aanzienlijke vrouw en hare dochter zijn als dooreen wonderwerk van onder de bouw vallen van een ander huis gered." Vanneerbij giooce gevaren, moed en menschenliefde zich vereenigen verdienen de bewijzen daarvan steeds ver melding eenen trek van dien aard, verhaalt de Courtier de risère. Bij den aanleg van eenen weg cusscben Secliilienne en Livec had een mijnwerker, na eene mijn gevuld te heb ben, hec loop vuur aangestoken dat dezelve moest doen sprin gen. Een iooral werklieden, gewaarschuwd dat de uitbar sting zoo straks stond te gebeuren, waren in allerijl begonnen de helling van den berg, waar aan het effenen van den ko ninklijken weg gearbeid worde, op ce klouteren om zoover mogelijk buiten den werkingskring van het buskruid te ge raken. Die werklieden wisten echter nietdat zij op eenen grond gekomen waren waar men eene tweede mijn geladen en aangestoken had. De heer Franquinaannemer van een deei oes wegs, die van Sechilienne naar Livec loopt, en die ongeveer 30 schreden van de bovenste mijn stond bemerkt in welk een dringend gevaar de werklieden zich bevinden. Het was ce laat om hen eene andere rigting te doen nemen en daarenboven hoe zou hij zich door een lootal arbeiders te gelijk doen hooren en verstaan Ziende dac er geen mid del was om aan al die menschen het leven te redden zon der het zijne ce wagen, aarzelt hij niet, rent naar de mijn, rukt de zundbuis weg en behoedt dus al dit werkvolk, het welk hem uit eenen mond als hunnen redder prijsc. BRUSSEL den 10 maart. Hec gouvernement heeft eene commissie van 7 lederr benoemd ten einde te onderzoeken van hoe veel nut en belang het bezit van koloniën voor Bel gië zijn zou vooral om het vertier der voortbrengselen van nationale volksvlijc te bevorderen. De heer Donny eerste advocaat-generaal bij het hof van appel te Gent en lid van de kamer der representanten is tot lid van de gemengde commissie van Utrecht benoemd, in plaats van den heer Fallon die zijn ontslag heeft verkre gen. Tevens is tot plaatsvervangend lid van dezelfde com missie benoemd de heer van Cailliedirecteur der registratie en domeinen in de provincie. Luxemburg. GENT den 8 maart. Uit Oudenaarden wordt geschre ven, dat de kazerne van de gendarmerie aldaar gisteren ge heel door eenen feilen brand verwoest is. Al de getim merten ter lengte van meer dan 300 voeczijn met nagenoeg al wat zich daarin bevond, afgebrand; slechts de paarden en eenige weinige meubelen zijn gered. De brand heeft ge duurd van 's avonds 7 tot 11 ure. 's GRA VENIIAGE den 11 maart. Het huis in het west einde alhierwaarin zich thans nog de muzijkschooi bevindt is naar men verneemcdezer dagen voor rekening eener nieuwe maatschappij van schoone kunscen aangekochtwel ke in deze residentie onder bescherming en medewerking van Z. K. H. den Prins van Oranje, door de heeren van Rijc- kevorsel, de Smeth van DeurneHuyssett van Kattendijke Drieling, van den Heuvel, de Ceva en Eeckhout is opgerigt. Reeds sedert lang gevoelde men de behoefteom in Ne derland de graveerkunst, steendrukkerij en houtsnede, tak ken der kunst die groocendeels in verval zijn, op te heffen en ce brengen op die hoogte waarop zij buitenslands zijn gestegen. Dit heeft de nieuwe maatschappij ten doel die tevens zal trachten, door ruil met hare voortbrengselen, op eene min kostbare wijze de groote menigte prachtuitgaven, plaatwerken en geïllustreerde boeken van buitenslands voor Nederland magcig te worden waarvoor tegenwoordig groote sommen gelds jaarlijks aan de vreemdelingen worden uitbe taald. MIDDELBURG den 13 maart. Uit Amsterdam schrijft men: „Men meent ce weten, dac drie ministers: de heeren van Maanen Verstolk van Soelen en van Doorn van kf'est- kapelledoor Z. M. zijn belast geworden met het ontwer pen van eenige veranderingen en bijvoegingen in de bestaande grondwet. De heer Groen van Prinsterer zou zich onledig houden mee het ontwerpen eener proeve van herziene grondwet." Naar men zegt zouden 's Konings commissarissen in Luxemburg zich onledig houden mee hec vervaardigen eener constitutie voor het groothertogdom. Volgens het Handelsblad zou Z. M. de Koning het stellig voornemen hebben opgevat zich in deu echt te bege ven met mevrouw de gravin Henriette dOultremont. Ook meldt men dat de reis van den Rtissischen groot vorst-troonopvolger naar herwaarts tot in den aanstaanden zomer is uitgesteld. Uit Utrecht meldt men, dat alles aldaar reeds in ge reedheid is gebragt tot ontvangst van de leden der gemengde financiële commissie, wier komst men met eiken dag te ge- moet ziet. Men dacht dac de werkzaamheden nog in den loop dezer week weder hervat zouden kunnen worden. Z. M. heeft tot staatsraden in buitengewone dienst be noemd de heeren mr, D. J. van Eivijck gouverneur van Noord-Holland, kV. E. Cramerburgemeester van Amster dam, en Mogge Muilmanpresident der Nederlandsche bank. Bij een dezer dagen genomen koninklijk besluie zou bepaald zijn 1. Dat het te Willemsoord liggende fregat de Zaan het welk, ter vervanging van het fregat de Maas, naar Oosc- Indie bestemd was, met den laacsten dezer maand zal wor den buiten diensc gesteld en opgelegd en 2. Dat hec fregat de Sambre, liggende ce Amsterdam, met den 1 april aanstaande zal worden in dienst gesteld en bestemd naar Oost Indie ter aflossing van het gemelde fregac de Maas, met bepaling tevens, dat de kapitein-ter-zee D. Buijs, thans het fregac de Zaan kommanderendemet deszelfs état-major en equipage, zal overgaan op het fregat de Saaibre, en daarover hec bevel voeren, Zr. Ms. stoomschip Piioenix, gekommandeerd door den luitenant der eerste klasse kV. Stollis den 15 oc- tober jl. van Batavia vertrokken naar Muntok alwaar het den 17 des morgens een 8 ureis aangekomenden 18 heeft het de reis voortgezet naar Soerabaya den 20 Carimon Java in het gezigt geloopen den 21 met zons ondergang binnen de tonnen van Oedjong Panka en den 22 des morgens voor Soerabaya ten anker gekomen. De Javasche couranten tot den 2 november behelzen een besluit van Z. Exc. den gouverneur-generaal houdende Dat als een uitvloeisel van hec gesloten 24arcikelen-trak- taat (openbaar gemaakt in de Nederlandsche staatscourant van den ii julij jl.) door den Koning is bevolen te bepa len, gelijk bepaald en vastgesteld wordt bij deze: Eerscelijk, dac de schepen, varende onder Belgische vlag, in de havens van Nederlandsch Indie voortaan zullen worden toegelaten op denzelfden voet als de vaartuigen van andere bevriende natiën; enten tweede, dac, in verband hiermede alsnu niet verder op de Belgische wollen en katoenen stof fen zal worden toegepast de bepaling der resolutie van d»n 1 julij 1834 110. 4 (Scaatsblad no. 32) strekkende, dat van soortgelijke goederen, afkomstig uit landen waarmede de Ne derlandsche regering niec in vriendschap is een vemoogd regt van 50 en 70 per cent zal worden geheven." De Milaansche ingenieur Rachetti kwam, eenigen tijd geleden, op de gedachte, dac men een paardhetwelk door gaat, terstond tot stilstaan moet kunnen brengen door de oogen van .iet dier te bedekken. Na veelvuldige proeven is

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1