MIDDELBURGS CUE c o im a iv IV. 31. Donderdag 1840. 12 Maart. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. Jfranfetrijfc. NIEUWSTIJDINGEN. iDuitöchUub. <&«root~Ï9rittattje. België. £teberianDen. De COMMISSIE van LANDBOUW in ZEELAND, brengt ter kennis der belanghebbenden, dat de DEKHENG STEN in het District Walcherenwelke voor het jaar 1840 zijn goedgekeurd, behooren aan; A. Krijger, te St. Lau. rens; P. Geschiere, te Grijpskerke C. Fret, te Oostsou- burgen A. Bliekte Nieuwland. Middelburg, den 9 Maart 1840. J. H. LIEBERT, Secretaris. FRANKFORT den 6 maart. Het kies-collegie der stad Hanover heeft op nieuw geweigerd een vertegenwoordiger naar de stenden-vergadering te zenden. Van 36 ledenden 4 dezer tot dat einde vergaderd hebben niet meer dan 4 zich bereid verklaard om tot eene verkiezing over te gaan. Men dacht dat dit voorbeeld der residentie door verscheidene andere steden van het koningrijk gevolgd zou worden. Te Harburg had men het niet afgewacht, maar waren de kiezers reeds twee dagen vroeger tot gelijk besluit gekomen. Van de Turksche grenzen wordt onder dagteekening van i2i februarij geschreven: Uit Konstantinopel berigt men, dat de Porte aan de vertegenwoordigers der groote mogendheden verklaard heeft dat zij aan den tegenwoordigen voor haar zoo nadeeligen staat van zakendie haar tot zulke groote opofferingen noodzaakteeen einde zou makendoor zich geheel in de armen van Rusland te werpen, en de hulp in te roepen, die deze mogendheid haar, ingevolge de gesloten verdragen, verpligt is te verleenen. Een der berigtgevers merkt aan, dat deze verklaring ongetwijfeld alleen door Engeland aan den reis-effendi zou ingegeven zijnom, door het schrikbeeld eener Russische tusschenkomstde zwarigheden welke Frank rijk maakt uit den weg te ruimen, en die mogendheid te bewegen om zich met de voorstellen van Engeland tot be slechting der Ooscersche geschilpunten te vereenigenen daardoor grooter moeijelijkheden te voorkomen." KOCHEM (bij Koblentz) den 3 maart. In het dorp Illerich ontstond gisteren avond brand, die zoo spoedig toe nam, dat, niettegenstaande alle aangewende pogingen, 32 woonhuizen eene prooi der vlammen zijn gewordenen men eerst door het omverhalen van eenige huizen denzelven konde stuiten. De oorzaak van den brand is onbekend intusschen merkt men op, dat in een tijdverloop van 14 dagen in deze streken verscheidene branden hebben plaats gehad welker oorzaak men wel aan geene moedwilligheid kan toeschrijven, maar echter geheel onbekend is. LONDEN den 7 maart. Op het lévégisteren door de koningin gehoudenhebben de Pruissische en Nederlandsche gezanten brieven van hunnesouvereinen aan H. M. overgereikt. In het hnis der gemeenten heeft de heer Evans eene poging gedaan, om de doodstraf in alle mogelijke gevallen af te schaffen, welk voorstel hij onder anderen daarmede ver dedigde, dat, naar zijne meening, het aantal zware misdaden in gelijke evenredigheid met de mindere toepassing dier straf was afgenomen doch heeft geen voldoenden bijval gevonden en zijne motie is met 161 tegen 90 stemmen verworpen. De gezondheid van den hertog van Wellington is zoo geheel hersteld, dat hij den 3 maart in persoon aan het hoofd eener bezending van de hoogeschool van Oxford, koningin Victoriahaar gemaal en de hertogin van Kent, inet het ge sloten huwelijk heeft kunnen gelukwenschen. Volgens eene officiële opgave van het personeel der Engelsche zeemagthebben gedurende het jaar 1839 daarbij 20,970 matrozen 9,015 mariniers en 4,152 jongens gediend. Dezer dagen is hier eene groote vergadering van actie houders in de Tunnel gehouden. Volgens het rapportbij die gelegenheid uitgebragtheeft dit reuzenwerk tot nog toe minder geld gekost dan men wel dacht. Het is 15 jaren ge leden aangevangen en de uitgaven hebben 363,000 p. st. be- ioopen ongeveer 4 millioen 356,000 guldens, en men bere kent dat er nog 500,000 ponden benoodigd zijn om het ge heel te voltooijen. In het vorige jaar heeft het getal per sonen, die de Tunnel bezocht hebben niet minder dan 34,000 bedragen. Volgens alhier ontvangen berigten is de koning der Sandwich eilanden door den Franschen kapitein la Place tot het sluiten van een tractaat gedwongen geworden, waarbij hij aan de Fransche regering grooten invloed op verscheidene lakken van zijn binnenlandsch bestuur afstaat. PARIJS den 7 maart. Sedert gisteren zijn H. M. de ko ningin en de prinses Clementine, benevens de hertogen van Orleans en van Nemours hier van Brussel terug gekomen. Het huwe ,,k van den hertog van Nemours zal den 26 de zer te St. Cloud gevierd worden. Twee dagen later moet de hertog van Orleans zich naar Algiers begeven Men verzekert, dat de liberale gedeputeerden', aan wier hoofd zich de heer Odillon-Barrot bevindten die een getal van 60 uitmakenbesloten hebben het tegenwoordig ministe rie te ondersteunen. Sommige lieden willen doen geloovendat het nieuwe mini- sterie weldra door een ander zal moeten vervangen worden en wel door de heercn MoléPassy en Duchdtel. De luitenant-generaal Guehéncuc heeft aan de dappere jagers, die de reduit van Mazagran tegen 12000 Arabieren, en niet tegen 1200, zoo als in het eerste rapport verkeer delijk opgegeven was, met zooveel dapperheid verdedigd heb ben als belooning voor hun heldhaftig gedragtoegestaan, als een zegeteeken het aan stukken geschoten vaandel te mogen behoudendat gedurende het vierdaagsche gevecht op de muren van Mazagran geplant is geweest. Ie Madrid was den 29 februarij de rust volstrekt niet gestoord gewordenen niets duidde ook aan dat men verdere wanorde te vreezen had. De wetgevende kamers hebben hare gewone werkzaamheden hervat en zijn dien dag voor de eer ste maal weder vergaderd geweest. Onderiusschen waren er buitengewone maatregelen van voorzorg genomen de wach ten nabij het paleis van het wetgevend ligchaam waren meer dan verdubbeld en er was een aanzienlijk getal nationale gar den onder de wapens. In de straten van den omtrek van het paleis hebben geene zamenscholingen van volk plaats gehad. In de voornaamste plaatsen van Arragon en in het hoofd kwartier van Espartero wordt groote vreugde bedreven over de overwinning door het innemen van Segura behaald. Men gelooft dat Espartero nu niet langer zal uitstellen om Cabre- ra aan te tasten en een beslissenden slag te wagen. Cabre- ra was den 23 te Mora-de-Ebro en dacht weldra naar Cata- lonie te gaan. BRUSSEL den 8 maart. Naar aanleiding van het vol doen dezer dagen aan de Nederlanden van eene eerste half jarige rentebetaling der ten laste van Belgiegebragte schuld, heeft de heer Delehaye in de kamer der vertegenwoordigers aangedrongen, om de redenen te leeren kennendie het gou vernement hebben geleid tot dezen stap na alvorens vroeger te hebben verklaard, daartoe niet te kunnen overgaan, tenge volge van de vorderingen, welke Belgie nog op de Neder landsche schatkist meende te hebben. De heer de Theux heeft daarop geantwoord dat het gouvernementdoor alzoo te han delengeenerlei antecedent heeft willen stellen, waarop men zich naderhand zou kunnen beroependat alle reserves dien aangaande waren gemaakt; dat het genoegzame waarborgen behouden, en de betaling slechts gedaan had, na zekere vol doeningen Qapaisemensj te hebben ontvangen. De graaf L. F. de Robiano de Borsbeek heeft in een der Brusselsche ministeriele bladen een brief doen plaatsen waarin hij het gevoelen ontwikkeltdat de bewegingdie zich thans in Vlaanderen ten voordeele der Vlaamsche taal openbaartin meer dan een opzigt bedenkelijk isen ook wegens het verband dier taal met de Nederduitschedoor den tijd zware slagen aan de godsdienstige overtuiging, de vaderlandsliefde en de eensgezindheid der Belgen zou kunnen toebrengen Van Luxemburg wordt gemelddat in den nacht van f v? 5 ,^er, ï5''"3 het geheele dorp Guilsdorf, in de nabijheid van Dieknch eene prooi der vlammen is gewor den. Men verzekert, dat meer dan zestig huisgezinnen zich dien ten gevolge van alles ontbloot bevinden. Twee huizen slechts waren tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van deze ramp schijnt niet bekend te zijn. AMSTERDAM, den 8 maart. Het gezamenlijke konink lijke gezin heeft heden morgen onder het gehoor van zijn weleerw. den leeraar van Meeteren de godsdienst-oefening in de Nieuwe-kerk alhier bijgewoond. Heden middag zal er andermaal groot diner ten hove zijn. Vrijdag avond hebben HH. KK. HH. de prinses van Oran je met de prinsenhoogstdeszelfs zonen en prins Frederik het inwijdingsfeest, hetwelk door de nieuw opgerigte socie teit de Vriendschap gegeven werd, met hoogstderzelver te genwoordigheid vereerd en aldaar van omstreeks half tien tot half een ure vertoefd. De prinsen en prinsessen zijn gisteren morgen uitgereden om onderscheidene inrigtingen fabrijken en magazijnen alhier te bezigtigen en des avonds heeft het gezamenlijk hof de voorstelling in den Franschen schouwburg bijgewoond; ook aldaar is hetzelve met de treffendste blijken van toegenegend- heid ontvangen. Z. M. is voornemens op morgen met het hof naar *s Gra- venhage terug te keeren. 's GRAVENHAGE den 9 maart. Z. M. de Koning en de verdere leden van het koninklijk gezin zijn heden middag van hoogstderzelver reis naar Amsterdam in deze residentie teruggekeerd. DORDRECHT den 9 maart. In den nacht van zatur- dag op zondag is in eene schuur, gevuld met turf, staande tegen den molen de Zeelteven buiten de stad, brand ont staan, welke gelukkig zoo tijdig door het werkvolk van den molen ontdekt werd dat er slechts geringe schade aan de turfschuur is toegebragt, en men nog de sporen ontdekken kon waar die brand het eerst ontstaan was. De bijzonder heden hierdoor aan het licht gekomen zullen vermoedelijk aanleiding geven tot eèn geregtelijk onderzoek in deze zaak. MIDDELBURG den 11 maart. De Staats-courant be vat een koninklijk besluit houdende nadere vergunning aan mr. G. J. de Martini, advocaat te 's Hage, om in eene door hem onder den titel De Nederlandsche Wetgeving voorgenomen uitgave der wetboekenvan ophelderende en verwijzende aanteekeningen voorzien, hetzij in derzelverge heel hetzij extractsgewijze op te nemenzoodanige in het Staatsblad voorkomende wetten, besluiten of reglemen ten, als hij voor dat werk dienstig zoude oordeelen, en zulks onverminderd de bepalingen van het besluit van den 18 junij 1829. Men verneemtdat de stoomboot van Middelburg op Rotterdam, op zondag 15 maart aanstaande van eersteemel- de stad zal vertrekken. 6 Men zegt, dat bet rijk in twee militaire divisien of kommando's zal verdeeld worden waarmede groote bezuini gingen zullen vergezeld gaan, als vermindering der militaire intendanten, en wat'dies meer zij. Zoo men wil, zou Z. K. H. de Erfprins van Oranje be» velhebber der 2de divisie wordenin plaats van den met groot verlof vertrekkenden luitenant-generaalZ. D. H. den hertog Bernard van Saxen-Weimar. Eerstdaags ziet men eene lijst te gemoet van gepensioneerde generaalsook verwacht men eerstdaags de onderscheidene overplaatsingen, pensioneringen als anderzins, der heeren officieren van de geneeskundige dienst. Uit Vlissingen wordt gemelddat, naar men verneemt, de etat-major van Zr. Ms. brik de Courier aldus is za- mengesteld kommandant, kapitein-luitenant Willinkiste offi cier, luitenant-ter-zee tste klasse van der Harten de lui tenants-ter-zee Hardy Muller en Valentini schrijver en vic tualie-meester Bronneradjunct-schrijver Echausierklerk Daum. Volgens tijding van de Kaap de Goede Hoopvan den 11 december, was aldaar aangekomen Zr, Ms. fregat Bellona, kapitein Geesteranuskomende van Texelnaar Batavia bestemd. In een berigt uit Rotterdam leest mendat de direc tie der Nederlandsche stoomboot maatschappij het onnoodlg geacht heeft, in de nieuwspapieren berigten te plaatsen over de oorzaak der aanvaring harer stoombootde Stad Keulen bij Millingen in den avond van den 19 februarij 11., veel min om te antwoorden op de onwaarhedenin verschillende artikelen van de Duitsche papieren voorkomendedaar de zaak ter kennisse van den régter gebragt wordt en zij met vertrouwen deszelfs uitspraak afwacht. Zij geeft alleen de verzekeringdat het haar uit voldoende bewijzen gebleken isdat aan de zijde der Nederlandsche stoomboot, de Stad Keulenhoegenaamd geene aanleiding tot de aanvaring door de Duitsche stoomboot de Komeetgegeven is. Door de heeren staatsraden-commissarissen, belast met het voorloopig bestuur der weder in bezit genomen land- streken in Limburg, is bekend gemaakt, dat de scheepvaart op de Zuid-Willemsvaartin de weder in bezit genomen landstreken in Limburgweder zal kunnen plaats hebben te beginnen op den 5 dezer. _- De uitgever van valsche coupons werkelijke schuld, te Zutphen, waarvan vroeger is gewag gemaakten die had voorgegeven te Dieren als bakkersknecht te wonenbevindt zich thans in verzekerde bewaring in het huis van arrest te Zutphen. Zijn naam is Gerard Jansen Nijhofhij was voorheen serjant-majoor bij de schutterij. Er zijn nog val sche coupons bij hem gevonden. Uit Maastricht schrijft men, dat aldaar eenige valsche Zeeuwsche Rijksdaalders in omloop zijn. Dezelve voeren het jaargetal 1794, en gelijken zeer veel naar de echte. Na dezelve gesmolten tc hebbenis gebleken dat zij slechts* de helft der wettige waarde hebben. In de Russische dagbladen wordt het publiek opmerk zaam gemaakt, dat te Moscou thans vele Hollandsche duka ten in omloop zijn, welke niet het volle gewigt houden. Uit 's Hertogenbosch wordt gemeld In het laatste der maand januarij 11., is door H. de Gran- cy op het Bossche Veld geschoten, een groote Noordsche duikervogelzijnde de Ibrim volgens Bufon. Deze vogel welke in de Orcadische eilandenen op de kusten van Ys- en Groenland te huis behoortverlaat zeer zelden de koude streken dus is de verschijning van denzelven in dit gewest als eene zeldzaamheid te beschouwen terwijl deszelfs groot te en schoonheid niet minder opmerkelijk is. De grootte van dezen duikervogel is 3 voeten van den bek tot aan de nagels deszelfs vlugt heeft 4 voeten en 4 duimen. Dezelfde reden, welke de redactie noopte, in no. 28 de zer courant, de aanmerkingen van den heer lector de Kan ter eene plaats in te ruimen verpligt haar om ook het vol gende artikel niet van de hand te wijzen In de Middelburgsche courant, van den 5 maart j|.heeft de heer .7. de Kanter Phil.z., lector alhier, het door mij geplaatste in het vorig nummer van dit blad beantwoord. Ofschoon ik in algemeene bewoordingen sprakis het dien heer echter duidelijk voorgekomen, dat ik met de woorden* talrijke vergadering het natuurkundig gezelschap alhier der heeren, en door den lezer Z. Ed. bedoeld heb. Zonder nu te zeggen in hoeverre die gissing gegrond is, blijkt ech ter, dat die heer .n dat gezelschap, de opgegevene gevoe lens van den heer Persil en mij bestreden heeften wel zoodanig, dat zulks, ofschoon dan ook het woord belag- chelijk niet gebezigd isniet veel van de door mij opaege- vene wijze verschilt. Zonder met een enkel woord te gewa- gen van de door mij opgegevene werktuigenwaarmede ik mijne gevoelens meende te staven, zegt 2. Ed.„Dit is

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1