MIDDELBURGSGHE C O U ivm^ N°. 28. Donderdag 1840. 5 Maart. BESTUREN en ADMINISTRATIE. MERRIEN-KEUR. Jfvrtufitrijfi. NI EU WSTJ JD ÏNGEN. ©root-ÏH-ittamc. ücbcvl."tuben. 7 Z&-M.CT*# W v- <y-V&»sr X)c abonncments-(>iijs dezer Courant is 2 76 voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr jo ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertcntien worden berekend tegen 11 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van een tot zes regels is 1 5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het ragt van zegel wordt betaald De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEELAND adverteertdat van lieden at', ten zijne Kantore, zullen worden uitbetaald de Intressen der Lijfrenten op een en twee lijven gevestigd, over het jaar 1839. Middelburg, den 3 Maart 1840. De Administrateur voornoemd P. P O U S. Agentschap Middelburg. FERP ACHTING FAN TOLLEN. De AGENT van het DOMEIN te Middelburg zalop Donderdag den 12 Maart 1840, des namiddags ten één ure, ten Raadhuize der Stad Tholenen ten overstaan van den Notaris van Foorst Catshoekpubliek verpachten de op brengst der drie TOLLEN, No. 8 9 en 10, staande op den Grooten Weg der iste Klasse No. 3, in het Eiland Tholen; en op Maandag den 16 Maart 1840, des voor middags ten elf ure, ten Raadhuize der Stad Middelburg ten overstaan van den Notaris van der Horst Serléde op brengst der twee TOLLEN, No. 1 en 2 staande op den Grooten Weg der iste Klasse No. 3 in het Eiland fVal- c her en voor den tijd van drie jaren, ingaande 1 April 1840. De voorwaarden leggen ter lezing aan het Gouvernement der Provincie Zeeland in de Gemeenten langs den Weg ter gebruikelijke plaatsen alsmede ten Kantore der Notaris sen voornoemd en van den Agent van het Domein te Mid delburg, bij wien alle verdere inlichtingen te bekomen zijn. De Agent van het Domein G. VAN DER MIEDEN. De Provinciale COMMISSIE van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigt, in ZEELAND residerende te Middelburg berigt bij deze de belanghebbenden dat zij hare ge wone Vergadering houden zal op Donderdag den tweeden April aanstaande; en verzoekt tevens allen, welke als dan verlangen toegelaten te worden tot het Heel-Verlos- of Artsenijmengkundig Examen of tot dat van Oog- of Tandmeester of Drogist, zich vóór den 20 dezer maand, bij requestmet overlegging van de noodige bewijzente vervoegen bij den Heer J. R. de FassyVoorzitter derzelve Commissie. Middelburg, den 2 Maart 1840. De Provinciale Geneeskundige Commissie voornoemd Namens dezelve Js. de MAN Jz.Secretaris. De COMMISSIE van LANDBOUW in ZEELAND, brengt ter kennis der daarbij belanghebbenden in de Provin cie dat op Maandag den 16 Maart aanstaande, des mor gens ten 10 ure, in de Manege te Middelburgde keuring voor dit jaar zal plaats hebben van nimmer gedekte Inland- sche vierjarige MERRIEN welke de Eigenaars zouden verlangen door den Hengst uit 's Rijks Stoeterij te doen dekken, ter bekoming eeuer premie van 75. Zij, die hunne Merrien ter keuring willen aanbieden, worden verzocht om, vóór den 16 Maart, daarvan kennis te geven aan den ondergeteekendein de Bogaardstraat, Wijk D. No. 36. Middelburg, den 28 Februarij 1840. Uit naam der Commissie, J. II. LIEBERT, Secretaris. Westkapelleden 3 Maar; 184c. De COMMISSIE ter voorziening in de buitengewone be hoeften der Armen brengt door deze haren verschuldigden dank aan de gevers van het ondervermelde ter harer beschik king bij den Heer S. Roelsete Middelburg, ontvangen: Den 25 febr. jl.van SS. 25, 40. 29AA./' 10. De Commissie voornoemd, W. VERIIULST Voorzitter. P. BACK Secretaris. ontvangen. Na ontbeten te hebben, is Z. Exc. ten 9 ure van daar naar Londen vertrokken en is tegen den avond in deze hoofdstad, aan het hotel van de ambassade, afge stapt. De ministers hebben gisteren avond in het lagerhuis weder de minderheid gehad op een ontwerphun bestuur betreffende, en waarover reeds sedert lang met veel afkeu ring in het publiek gesproken is. De zaak betrof zeker jaargeld van 1000 p. st.aan sir John Nesport, gewezen comptroller van de schatkist In Ierlandnadat hij voor de zen post bedankt had, toegelegd, uit een fonds, op de ci viele lijst toegestaan tot belooning van dezulken, welke zich in kunsten of wetenschappen verdienstelijk gemaakt hebben en waarover H. M. jaarlijks, tot een bedrag van 1 200 p. st. te beschikken heeft. Het voorstel door den heer Liddeil gisteren avond op dit onderwerp gedaan vorderde niet dat het pensioen ingetrokken zal worden, maar dat het huis zou- de verklaren, dat het voorbeeld niet navolgenswaardig is, en dat er 11a dezen*geene gevolgen tot het doen van iets dergelijks uit hetzelve zullen mogen getrokken worden. Dan, ofschoon het voorstel in de zachtste uitdrukkingen gedaan was hebben de ministers onder de beraadslagingen' harde waarheden moeten hooren. Dit heeft echter niet kunnen ver hinderen dat verscheidene hunner aanhangers uitgezonderd O'Connell en de zijnenin dit geval tegen hen gestemd hebben, en dat het voorstel, met 240 tegen 212 stemmen, aangenomen is. PARIJS den 29 februarij. Er is nog niets stelligs om trent het ministerie bekend. Heden was bij de kamer der ge deputeerden het uitbrengen van rapport over verschillende petitien aan de orde van den dag, doch de afgevaardigden hebben zich eigenlijk meer bezig gehouden met onderling te redeneren over den toestand van het ministerie en de door den koning te doene keuze. Heden omstreeks half 2 ure is aan de beurs eene tele. grafische depeche van den ouder-prefect van Baijonne aan den minister van binnenlandsche zaken aangeplakt, van dezen inhoud Ten gevolge van ernstige wanorden in den boezem der kamer en van pogingen tot oproer, is Madrid den 24 in staat van beleg gesteld de zitting is geschorst geworden. Bij het afgaan van den courier begon zich de rust te herstellen." Reeds van het begin der zitting af heeft zich ouder de l oppositie buitengewoon misnoegen vertoond en wel naar het schijntover de verkiezingen. Van Sarragossa wordt den 22 dezer geschreven dat het fort van Segura op het punt staat van'te bezwijken Het garnizoen was in opstand gekomen en had den gouverneur den plaats-majoor en een kapitein die zich tegen de over gave verklaard hadden vermoord. Een gedeelte van de be zetting was ontwapend en opgesloten geworden. Zurbano stond het digst bij de plaats en belette alle gemeenschap naar buiten. De generaal O'Donnel was den 21 te Muniesa aangekomen weinige oogenblikken voor Espartero. Den volgenden dag bevond hij zich nog aldaar, en toen was er ook de zware artillerie aangekomen. LONDEN den 28 februarij. Prins Alberttoegestemd hebbende om lid van het rijke goudsmidslgiide te worden waarvan H. M. de koningin het hoofd is heeft deze week eene commissie uit de overlieden bij zich toegelaten om van hem te vernemen, welken dag Z. K. H.tot het'doen van den gewonen eed als zoodanig zoude willen bepalen. De nieuwe Fransche gezant, de heer Guizotis gis teren morgen ten 7 ure van Calais te Dover aangekomen en met de gewone salutschoten en andere eerbewijzingen 's GRAVENHAGE den 2 maart. De leden van de Twee de Kamer der Staten-Generaal zijn thans werkelijk aangeschre ven om zich op woensdag den 18 dezer maand, des na middags ten 2 ure, in deze residentie te vereenigcu ten ein de hunne werkzaamheden te hervatten. In het Vaderland is berigt ontvangen dat Z. Hoogw. inonsignore van IVyckerslootkbisschop van Curium den 31 januarij jl. te Rome is aangekomen en den 5 februarij door graaf Liedekerke Beaufort, Nederlandsch gezant bij den II. Stoel aan Z. H. zou worden voorgesteld. I11 het voorjaar zal zich Z. H. de hertog Bernardvan Saksen-Weimarluitenant generaalkommanderende de 2de divisie, met deszelfs familie, naar men verzekert, voor een paar jaren naar Manheim begeven, om aldaar verblijf te hou den tot welk einde Z. M. aan dezen krijgsoverste, met behoud van half traktementeen buitenlandsch verlof voor dien tijd heeft verleend. Bij het wapen der infanterie in Oost-Indic zijn in rang en anciënniteit overgeplaatst, de 2de luitenants J. G. IV. Beek en IV. ,7. UT. Stokvan de 5de afdeoling. Bij koninklijk besluit is de plaatsing in het Staatsblad bevolen eener overeenkomst met den senaat van het gemee- nebest van Lubeck, betrekkelijk de wederzijdsche afschaffing van het aftogtsregt en de belasting op de landverhuizing. Heden morgen bij het uitgaan van de Kloosterkerk heeft de ongelukkige vrouw van den II. maandag, met des- zelfs medepligtigc door het hof van Holland ter dood ver oordeelden Ligtlijfeen request om gratie voor haren man aan Z. M. aangeboden. Men heeft opgemerkt, dat de Ko ning zich met deze vrouw, welke van hare drie kinderen vergezeld werd en vóór en gedurende het regtsgeding zulk eene voorbeeldige grootmoedigheid heeft betoondvrij lang en op de minzaamste wijs heeft onderhouden. Te Amsterdam zullen in den loop dezer maand 9 jaag schuiten verkocht worden, welke in het veer tusschen Am sterdam en Haarlem gediend hebben. UTRECHT den 29 februarij. In de omstreken van lyTaar- sen beerscht thans de longziekte onder de runderen er zijn stallingen, als, ouder anderen, bij den landman Jansen waarin 13 koebeesten aan die ziekte lijden. DORDRECHT den 2 maart. De in de laatste helft der vorige maand op nieuw ingevallen vorst heeft zich meer door aanhoudendheid dan door den graad van koude onderscheiden. Ondercusschen heeft 'zich reeds in het begin der voorgaande week wederom ijs op onze rivieren beginnen te vertoonen, hetwelk zich langzamerhand zoodanig vermeerderd heeft,dat er sedert donderdag verscheidene stoomboot-diensten door'zijn geschorsten thans genoegzaam alle scheepvaart door gestremd is. Voor deze stad was het vooral bij de eb dat zich nog al veel, de Merwe af komend drijfijs vertoonde. Van meer belang is evenwel, achter dit eiland het door de Werken- damsche killen van boven komende ijs geweest, zoodat op de boven-rivieren zich meer ijs dan wel hier móet gevormd hebben. VLISSINGEN den 2 maart. De bevolking dezer stad en grondgebied bedroeg op 1 januarij 1840, met inbegrip van het militaire garnizoen, destijds bestaande uit 1256 man, 8981 personen; van deze behoorden 4555 tot het mannelijk en 4326 tot het vrouwelijk geslacht; het mannelijk geslacht bestond uit: ongehuwde» 3242, gehuwden 1273 weduwe- naars 140. Het vrouwelijk geslacht bestond uit: ongehuw- den 2650, gehuwden 1275, weduwen 401. Ten aanzien der godsdienstige gezindheid bestond deze bevolking uit Protestanten 6890, Roomsch-Katholijkenj2042 en Israëliten 49. En is bij de gedane volkstelling tevens gebleken, dat de alhier bestaande woonhuizen ten getale van 1092 door 1727 huisgezinnen worden bewoond. AXEL den 2 maart. Volgens de tweede iojarige volks- telliug, bedroeg de bevolking op den 1 januarij jl. 2275 zielen waaronder begrepen zijn 25 militairen destijds al hier gedetacheerd, en wei van het mannelijk geslacht 402 gehuwden 35 weduwenaars en 700 ongehuwde» van het vrouwelijk geslacht 403 gehuwden, 88 weduwen en 647 ongehuwde». Het getal der Protestanten bedroeg 2103 eti Roomsch-Katholijken 172. Het aantal huizen 407 en dat der huisgezinnen 479. MIDDELBURG den 4 maart. Het getal der nieuw ge bouwde Nederlandsche schepen, waarvoor in het jaar 1839 voor de eeistemaal zeebrieven zijn verleend, bedraagt 123 bodems, houdende te zamen 19,959 lasten. I11 hetzelfde jaar zijn, door vcrongclukkingslooping of buitenlandschen verkoop, 34 schepen, houdende 1,935 lasten, buiten de vaart geraakt. Op ultimo december 1838 bedroeg het getal der in de vaart voorhandene Nederlandsche zeeschepen 1,439, houden de ''7j3'5 lasten, en was hetzelve op ultimo december 1839 tot 1,528, houdende 135,339 lasten, vermeerderd; terwijl 111 1839, 6,179 schepen, houdende 940,723 tonnen zijn ingeklaard en 3984 schepen houdende 596,046 tonnen zijn uitgeklaard. Bovendien zijn nog in ballast ingeklaard 466 schepenhoudende 29,906 tonnen en uitgeklaard 2,723 schepen, houdende 404,649 tonnen. Uit deze opgaaf blijkt, dat de handel en scheepvaart in Nederland gedurende het afgeloopen jaar in een' bijzonder bloeijenden staat verkeerd hebben. De hoeveelheid en capaciteit der Nederlandsche koopvaar- d ij-vloot is, na aftrek van die bodenis welke buiten de vaart zijn geraakt, wederom toegenomen met een getal van 89 schepen en eene belaadbare ruimte van 1 8,024 lasten waar door de sterkte derzelver vlooc thans is geklommen tot 1528 bodems, metende 135.339 lasten; terwijl de in 1839 in de vaart gebragte nieuw gebouwde schepen het getal van 1838 heeft overtroffen met 42 schepen houdende i 0,986 lasten kunnende de Oost-Indische vlooc gerekend worden te zijn vermeerderd met ruim 40 bodems, waaronder 27 fregatsche pen. Ook de in- en uicklaringen leveren boven het reeds zoo gunstige jaar van 1838, weder in totaal eene vermeerdering op, voorde inklaringen van 684 schepen metende 173,081 tonnenen voor de uicklaringen van 403 schepennietende 95.315 tonnen; komende onder de vermeerderingen de Ne derlandsche vlag tot een bedrag bij de inklaring van 23- sche pen, houdende 41,836 tonnen, en bij de uitklaring vÓin-60 schepen, houdende 44,197 tonnen. Z. M. heeft dezer dagen bepaald: i° dat er >redu rende dit jaar geene andere troepen voor'de Oost'.Indien zullen worden bestemd dan die welke noodig zijn ter be geleiding derwaarts van de Ncger-recmten der'kust van Guinea en 2 dat ter completering enz. van de onder scheidene garnizoenen in de West-Indische bezittingen, ge ldt,rende opgemeld tijdvak, een bepaald getal onder-ollicieicn en manschappen derwaarts zal worden gezond.».

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1