MIDDELBURGSCHE C O m 'j W°. 26. Zaturdag 1840. 29 Februarij. BESTUREN en ADMINISTRATIE!*. MERRIEN-KEUR. NI ElT'WSTIJÜINGEN. SititsdUanb. Jfirankrijfe. i^cbcrlAtibcn. aN. y De abonnemeuts-|>rijs deier Courant isy 2 75 voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij bet einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdrfr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst Hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel met uilzondering van Huwelijks- Geboorte-en Doodbekei, ..nakingen, waarvan de prgs van één tot zes regels is/r,5o en voor iederen regel daa, boven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zege! geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. De COMMISSIE van LANDBOUW in ZEELAND, brengt ter kennis der daarbij belanghebbenden in de l\ c vin- cie, dat op Maandag den 16 Maart aanstaande, des mor gens ten 10 ure, in de Manege te Middelburgde keuring voor dit jaar zal plaats hebben van tiimmer gedekte Inland- sche vierjarige MERRIEN welke de Eigenaars zonden verlangen door den Hengst uit 's Rijks Stoeterij te doen dekken ter bekoming eener premie van 75. Zijdie hunne Merrien ter keuring willen aanbieden worden verzocht om, vóór den 16 Maart, daarvan kennis te geven aan den ondergeteekendein de Bogaardstraat, Wijk D. No. 36. Middelburg, den 28 Februarij 1840. Uit naam der Commissie, J, H. LIEBERT, Secretaris. Arnemuidenden 26 Februarij 1840. DIAKENEN maken met blijdschap dankbare melding over de milde ontvangst van 25 40, ten behoeve der Armen ingezonden bij den Heer van Schalk Serléonder de Letter S. God zegene den onbekenden gever of geefster met zijne dierbaarste zegeningen Diakenen voornoemd R. HOOGEZAND, Prtesesv. d. m. FRANKFORT dgn 23 februarij. Volgens brieven uit Warschau heeft de keizer van Rusland een uitgestrekt kroon- goed in de nabijheid dier stad aan den beroemden fabrijkant J. Cockerill geschonken, en ham verder in staat gesteld om de daarop reeds bestaande werkplaatsen nog aanmerkelijk uit te breiden. JJe heer Cockerill heeft een jong Keulenaar R. Lamz tot mede-directeur over zijne fabrijken aangesteld. Uit Konscautinopel luiden de laatste berigten ongunstig wegens den toestand der gezondheid van den jongen sultan. Eeuige vreezen dat bij hem de beginselen der borstkwaal be staan aan wier gevolgen zijn vader overleden is, terwijl sommigen de toenemende zwakheid van den jeugdigen vorst aan andere oorzaken toeschrijven. Naar mep zegtheeft de Russische gezant te Konstantino- pel een uitgeweken Pool die met den bekenden Engelsch- man Bell uit Circassie was teruggekeerdalwaar hij persoon lijk aandeel in den oorlog tegen de Russen had genomen, met toestemming der Porte in het huis van den heer Bell doen arresteren en naar het gezantschaps-hótel overbrengen. Het scheen nog niet bekend wat lord Ponsonby in dit moeije- lijk geval verrigt had. De Augsburger Zeitung zegtdat de door Holland wegens den afstand van grondgebied in het groot-hertogdom Luxemburg, aan Nassau betaalde schadevergoeding bedraagt ƒ750,000, welke som als depót ligt bij het bankiershuis der gebroeders Rothsckild alhier, zonder dat men tot dus ver re weet, welke bestemming aan dat geld zal worden gegeven. MADRID den 18 februarij. De opening der cortes heeft met eenen buitengewonen luister plaats gehad. De beide koninginnen zijn overal op hoogstderzelver togt met de levendigste toejuichingen eener talrijk zamengevloeide menigte begroet. De troonrede is in diepe stilte aangehoord en met geestdrift vernomen. Dezelve is van den navolgen den inhoud Heeren senateurs en afgevaardigden t Ik gevoel het streelendst genoegen mij 'te midden van u te bevinden vergezeld van mijne zeer verheven dochter de koningin dona Isabella wier troon rust op de liefde en getrouwheid der Spanjaarden en op den hechten en ge trouwen steun der cortes van het koningrijk. Onze betrekkingen met de mogendhedenwelke het viervoudig verbond hebben onderteekend, zijn steeds vol doende. Frankrijk en Groot-Brittanje geven mij dagelijks toewijzen hunner belangstelling en van hunnen vasten wil -dac de goede zaak zegeviere. de al)dere bevriende volken blijven wij steeds op fT* v,an,g°ede en °Preête verstandhouding. De fcomng der Nederlanden heeft de regten mijner doorluchtige .dochter erkend onze handelbetrekkingen met het koningrijk Sarduue zijn hersteld; met het gemeenebesc van de Fcuador is een tractaat van vrede en vriendschap gesloten hetwelk weldra door een handelverdrag zal gevolgd worden ook de andere Staten van het vasteland van America toonen dezelf de geneigdheidom de geschorste betrekkingen met ons të hernieuwen. Onze overzeesche bezittingen zijn voorbeelden van ge trouwheid zij genieten eenen ongestoorden vredein welks schaduw haren voorspoed dagelijks vermeerdert. Het grootste gedeelte der provinciën van het schier-ei- land smaakt de weldaden van den vrede, en oogst over vloedig, en met openlijke bewijzen van dankbaarheidde vruchten in van de gedenkwaardige overeenkomst van Bergara. n Dank zij den weldadigen invloed den ijver en der v-.sc heid van de autoriteiten en der ondersteuning van de zeer verdienstelijke nationale militie, die, ter bereiking van het belangrijke doel harer instelling heeft medegewerkt; de orde en rust zijn door geheel het koningrijk zonder dat er eeni- ge buitengewone uitzonderingen hebben plaats gegrepen bewaard gebleven de voorzieningen van mijn bestuur wa ren voldoende het gevaar af te wenden, en de heilzame teu gel der wetten zal de herhaling daarvan verhoeden. yt De gestrengheid van het jaargetijde heeft de voortgan gen onzer wapenen belet. Het grootste gedeelte van ons leger is in Neder-Arragon zamengecrokkenen bereidt zich voor om nieuwe overwinningen te behalen, hetwelk ik van de dapperheid, de krijgstucht en den vasten wil van deszelfs manschappen durf hopen. [ntusschen is de rust in de provinciën GaliciaToledo en Cuidad-Real hersteld, en ofschoon andere niet, zoo als ik wenschte, eene dergelijke weldaad ondervinden, heeft ech ter mijn gouvernement voegzame maatregelen genomen op dat eene zoo zeer begeerde uitkomst worde verwezenlijkt. Na eenen heilloozen oorlog van zeven jaren, is de staat der financiën niet zoo verblijdendals wel te wenschen ware. Er bestaan echter zonder buitensporige bezwaren voldoende hulpbronnen om het crediet der natie te herstel len en hare nimmer gelogenstrafte goede trouw ongeschon den te bewaren. Onverwijld zal mijn gouvernement n <je voorstellen en andere wetten voorleggen welke als tioodza- kelijk en dringend voor eene geregelde administratie worden beschouwd, zoo nuttig ter bevordering van den nacionalen rijkdom en ter opbeuring derzoo wel binnen- als buicen- landsche schuldeischers van den Staatalles gepaard met de beginselen der striktste spaarzaamheidwelke onze toe stand vordert. Daar aldus het groote werk der bevrediging voortgaat is het onvermijdelijkden volken de voordeelen van het constitutioneel regeringstelsel te doen gevoelen, door middel van wetten, die, de noodige overeenstemming met de con- stitutie van den staat bevorderende, aan het bestuur kracht gevenen de waarborgen en verzekeringen voor het behoud der orde en openbare rust opleveren. Met zoodanig belangrijk voornemen zullen er verschil lende gewigtige ontwerpen van wet worden voorgelegd welker belangrijkheid en behoefte door allen wordt erkend zoo als daai zijn de zoodanige, welke de provinciale verga deringen en de Ayuncamientos in overeenstemming n.ec den inhoud en geest der bestaande constitutie moeten brengen die waardoor de gebreken welke de ondervinding heefc geleerd dat in de wet op de verkiezingen bestaan, worden verbeterddiewaardoor de vrijheid der drukpers wordt geregeld aan hare buitensporigheden perk stellende die welke te gelijker tijd de zekerheid en waardigheid der gods dienst, en het jt der geestelijken ten doel heefc, zonder den droevigen toestand der geestelijke zusters en vroegere kloosterlingen voorbij te zien; die, waarbij de staatsraad wordt georganiseerd op dat hij de kroon voorlichte en lei- de, en tevens de wetgevende middelen, welke de regtsbe- deelingde nationale zeemagtsteeds 200 zeer de naauw- lettendste aandacht waardig, en andere niet minder belang rijke onderwerpenvereischen. Heeren senateuren en afgevaardigden 1 de vrede de eensgezindheid en vereeniging der Spanjaarden zijn en waren altijd de wenschen van mijn hart. De Voorzienigheid heeft mijne pogingen gezegend door de zegepraal onzer wapenen te verzekeren het overige blijft aan u in medewerking met mijn gouvernement overgelaten. Ik reken op uwe ondersteu ning en getrouwheid en dat allen om den troon van mijne verheven dochcer vereenigdouder de banier der constitutie, waaraan wij trouw gezworen hebben genoegzaam zullen zijn om de hinderpalen die zich tegen de bevestiging der orde en ware vrijheid mogten opdoente boven te komen. Deze zijn mijne wenschen, dat verwachc het volk van u, en eene zoo edele hoop zal vervuld worden." PARIJS den 24 februarij. In het dagblad la Preste leest men De renbode die den brief des konings aan den hertog Fcrdinand van Saksen-Coburg (over de verwerping der wet omtrent het inkomen des hercogs van Nemoursheeft over gebragtis heden teruggekeerd. Hij brengt een antwoord tnede, waarin de hertog van Saksen-Coburg aan Z. M. te kennen geeft, dat hij geenszins in het terug nemen van zijn gegeven woord toestemt; maar meer dan ooit in den wensch volhardt van hec ontworpen huwelijk tusschen de prinses Victorie en den hertog van Nemours voltrokken te zien." Een ander Parijsch blad betoogtdat de korte beraadsla gingdie over de dikwijls genoemde wet in de kamer van afgevaardigden heeft plaats gehad, ten minste dit nut heeft aangebragt, van eene bijdrage temeer tot hec karakter van den heer Laffitte te leveren. Het is namelijk buiten allen twijfel gesteld, dat de koning op het einde van 1830, toen uitgestrekte vaste goederen in Frankrijk volstrekt onverkoop- waren, en de heer Laffitte zich Jn dringenden gelds- nood bevond, van dezen het bosch van Breteuil voor 10 millioen franken heefc gekocht, en dat die heer in 1827 voor 6 millioen franken eigenaar van dat bosch was gewor- den. üe koning, zegt het genoemde blad, is dus groot- inoedigiijk den heer Laffitte te hulp gekomen, en heeft hem letterlijk 4 miliioenen franken geschonken. En dan heefc men nog van de ondankbaarheid des konings jegens den heer Laffitte die zich zoo als men weetthans zoo erkente lijk jegens Z. M. toont, durven spreken! Ziet daar dan een dier verhevene karakters, die de tegenpartij met zoo veel gedmisch ten hemel toe verheftArm Frankrijk hoe laat gij ti door staatkundige kwakzalvers omdencuin leideul" De leden der vroegere ministeriele partijwelke bekend waren onder den naam van de 221 houden weder bijeenkom- sten ten huize van den generaal Jacqueminoten hebben rijpe lijk beraadslaagd over de noodzakelijkheid om de ministeriele crisis zoo kort mogelijk te doen duren; ook hebben zij be sloten om de doctrinaireszoo deze zulks mogten verlangen op hunne eerste vergadering toe te laten. Toen zij tot dit besluit gekomen zijn was de hertog de Broglie nog niet naar den koning gegaan. De zitting van de kamer der gedeputeerden van zaturdag is vrij onstuimig geweest. De heer Dugabé heeft den minis ter van justitie tot hét geven van ophelderingen omcrent het oproer, dat te Foix heeft plaats gehad, willen noodzaken. Deze heefcop grond dat die zaak thans geregtelijk onder zocht wordtalle ophelderingen voor alsnog geweigerd en de kamer heeft dan ook beslist dat de heer Dugabé die niet vragen mogt. Hiermede hebben echter verscheidene leden der liberale oppositie geen genoegen genomen, die tegen het be sluit der kamer als onregematig willen protesteren en de heer Joh heeft voorgeteld om den minister woensdag aan- su^nde de bedoelde inlichtingen te vragen. Anderen wilden tot de orde van den dag overgaanen nu besliste de kamer weder dat de orde van den dag verworpen moest worden hetwelk volstrekt met haar eerste besluit streed; doch dit was nog niet genoeg, daar zij weinige oogenblikken daarna bepaalde, dat de zaak verschoven zou worden tot na de uitspraak van de gezworenen, zoodat zij nu ten derdemale van meening ver. anderde, MIDDELBURG den 28 februarij. De jaardag van Z. K. H. Prins Frederlk der Nederlanden is alhier, door hec uitsteken der vlaggen en het houden eener groote parade van het garnizoen dezer stad op heden gevierd. Z. M. heeft, naar men verneemt, den generaa'-ma- joor van Stirumafgetreden directeur van het personeel bij hec departement van oorlog, benoemd tot opper-boutvescer. Op het door hun gedane verzoek zijn de volgende officieren der landmagt eervol uit Zr. Ms. dienst ontslagen: .7. Custusofficier van gezondheid 2de klasse, bij het iste bataillon jagers; J. C. Casparyiste luitenant bij de 8ste afdeeling infanteriebaron V. M. F. Bentinck van Nijen- hutjs, me luitenant, en IV. F. G. L. Sehtrer2de luite nant beide dienende bij het 3de bataillon artillerie militie. Het traktement van non-activiteit is toegekend aan jonk heer F, de Rivecourtiste luitenant administrateur van klee ding van de gesupprimeerde 18de afdeeling infanterie. Op hun verzoek zijn in rang en anciënniteit bij het leger in de Oost-Indien overgeplaatst: de 2de luitenants D. Mole naarK. P. H. Hofmann B. Engelbregt en J. E, Baten burg, alle van de iste afdeeling infanterie. Het is niet de 2de luitenant Stolkertmaar de iste luitenant G. L. R. A. de Vernejoulwelke den 26 dezer met het transport lotelingen van 1838 en 1839, behoorende tot de veld bacaillons der 5de afdeeling infanterie, van hier naar 's Bosch op marsch is gegaan. Z M. heefc bepaald, dat van de twee bacaillons van hec korps mineurs en sappeurs er slechts een zal worden za- mengestelddat het personeel van het gesupprimeerd batail lon bij het nieuw te formeren bataillon zal worden ingedeeld, en dat aan de officieren, die daarbij niet kunnen dienen eene andere bestemming zal worden gegeven, en zij in af wachting van die bestemming voorloopig bij het bataillon k-la-suite zullen worden gevoegd. Van gouvernements-wege is ter gemoetkoming in de uitgaven voor het daarstellen vaneen gebouw, bestemd voor een provinciaal geregtshof in Zeeland eene rijks subsidie ver strekt. Maandag heeft in de residentie de partij plaats gehad, we e Z. E. sir Edward Cromwell Disbrowe zou geven, ter viering van het huwelijk van H. M. de koningin van Groot- Brittanje met Z. K. II. prins Albert van Saksen Coburg. Dezelve is vereerd geworden met de tegenwoordigheid van Z. K. hL den Prins van Oranje, die in eene Engelsche ge- .ïeraais montering gekleed en met de Britsche ridder-orden

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1