MIDDELBURGSCHE A c or TS\ 25. Donderdag 1840. 27 Februarij. Qm0rtt0Atie~££f>tibicaAt,. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. ©penïwre cScvkooyiug NIEUWSTIJDINGEN. ZDuiterftlatib. ©root-iSrittanje. JVanfcrijfe. EeÏ0ic. ücbcrlatibcn. üc aboiinements-firijs deier Courant is a 75 voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt cornptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vtfdr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen aa Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is/,,50 en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in Zeeland adverteert, dat, van heden af, zoo ten zijnen Kan tore als bij de Ontvangers hunner Woonplaatsen zullen wor- den uitbetaald de Ridder-Soldijenover het vierde kwartaal 1839. Middelburg, den 27 Februarij 1840. De Administrateur voornoemd, P. P O U S. op 's Rijks Werven der Marine te VLISSINGEN op Dingsdag den tienden Maart aanstaande des voormiddags ten tien ure, van voor 's Rijksdienst afgekeurde GOEDEREN bestaande indrie Jollen eene Gig, eenige Kleedingstukkeneene partij BrandhoutSchalen en Spaanders. Zijnde een en ander daags vóór en op den Verkoopdag te zien. Vlissingen, den 24 Februarij 1840. De Vice-AdmiraalDirecteur en Kommandant der Marine O. W. G O B I U S. Agentschap Middelburg. VERP ACHTING FAN TOLLEN. De AGENT van het DOMEIN te Middelburg zal, op Donderdag den 12 Maart 1840, des namiddags ten één ure, ten Raadhuize der Stad Tholenen ten overstaan van den Notaris van Faorst Catshoek publiek verpachten: de op brengst der drie TOLLEN, No. 8 9 en 10, staande op den Grooten Weg der iste Klasse No. 3, in het Eiland Tholen en op Maandag den 16 Maart 1840 des voor middags ten elf ure, ten Raadhuize der Stad Middelburg, ten overstaan van den Notaris van der Horst Serléde op brengst der t-vee TOLLEN, No. x en 2 staande op den Grooten Weg der iste Klasse No. 3, in het Eiland IFal- c 'teren voor den tijd van drie jaren, ingaande 1 April 1840. De voorwaarden leggen ter lezing aan het Gouvernement der Provincie Zeeland in de Gemeenten langs den Weg ter gebruikelijke plaatsen; alsmede ten Kantore der Notaris sen voornoemd en van den Agent van het Domein te Mid delburg, bij wien alle verdere inlichtingen te bekomen zijn. De Agent van het Domein G. VAN DER MIEDEN. Middelburg, den 2<S Februarij 1840. De COMMISSIE ter voorziening in den nood der Armen en Behoeftigen betuigt bij deze haren dank voor de vol gende ontvangene giften Den 22 dezer, van S., zes Coupons Handel-Maatschap- pij primo Januarij 1840, k f 22 50 ieder; den 24 dito, van H. W. f 60, en van G. f 200. Namens de Commissie voornoemd F. Z. ERMERINS, Voorzitter. DIRK APPEL Secretaris. FRANKFORT den ai februarij. Volgens brieven van de Turksche grenzen zijn in de vesting Podguritza sporen eener zamenzwering ontdekt, welk ten doel had die vesting, zon der slag of stootaan de Montenegrijnen over te leveren. Om dit plan ten uitvoer te brengenzou het gerucht zijn verspreid geworden dat een algemeene opstand der Christe nen in de Turksche provinciën van Europa na op handen was. Men twijfelde niet of deze zamenz wering stond met die in verband welke voor eenigen tijd in Griekenland is ontdekt en verijdeld. De krijgstoerustingen van den Egyptischen onder-ko ning en de hooghartige taal die hij voert veroorzaken te Kon- stantinopel groote bekommering, daar zij de Porte tot we- cerkeerige maatregelen noodzaken, tot welke hare bijna uit- geputte schatkist ter naauwernood de middelen aanbiedt. üiet huisDde^ ff" 22 februariJ- Lord Palmerston heeft in van sir Rni g®mfe"tennaar aanleiding van eene aanmerking van de Leva,n dat de schikking der ■den pacha van'Egypte steefseShCh" T^" de" SU'tan onderhandelingen STichen devhfLT' U'tmaakC van hem moeijelijk toescheen te bepalen® d3C het uitslag zouden komen. epa'en Wa"neer d,e cot Het huis der gemeenten heeft eene buitengewone toelage van vijf-en-een-half mihoen sterling voor de vergrooting der zeemagt toegestaan. Bij deze gelegenheid heeft sir Robert Peel aan de ministers verweten, dat zij geen .genoegzamen invloed buiten 'slands bezaten. Zelfs Portugal weigerde se dert jaren de billijke klagten en vorderingen van Engelsche onderdanen gehoor te.geven en Spanje durfde aan Engelsche kooplieden het openen van eene kerk in de Havanna weige ren. Frankrijk, zeide hij, vergroot zijne vloot, in plaats van bewijzen van vriendschap aan Engeland te geven en dwingt dus van dien kant tot groote uitgaven, en in Ameri ka had men tot nog toe te vergeefs beproefd tot eene schik king omtrent de geschillen over de grensscheiding ie komen. Aan dezen onzekeren toestand in de betrekkingen met vreem de landen schreef sir Robert Peel den ongunstigen staat der geldmiddelen toedie ook weder het gevolg was van de daar uit voortvloeiende vermeerdering van krijgsmagt. Lord Pal- menton beeft deze beschuldiging niet onbeantwoord gelaten, en onder anderen gezegd dat, zoo er van de zijde van Frank rijk in de daad minder hartelijkheid bestond jegens Engeland, dit hoofdzakelijk te wijten was aan de tergende taal, waar van zich de vrienden van sir Robert Peel ten aanzien van dat land steeds bedienen. De prijzen op de openbare thee-verkooping alhier wa ren, gedurende de geheele week, den eenen dag iets beter, den anderen dag iets slechter, maar over het geheel is er weinig lust tot koopenin de veronderstelling, dat er veel aanvoer van Amerika en elders zal komen. Ook heeft het gouvernement verklaard dat de thee welke door Engelsche schepenterwijl zij vlottende of onder zeil zijningeladen wordt, als regelregt van Canton komende aangemerkt zal wordenen dus in Engeland ingevoerd mag worden waar door aan de Amerikanen de gelegenheid gelaten worde, om de thee van Canton te halen en aan de Engelsche schepen in de Chinesche zee aan te brengenimmers zoo lang de Chinezen zeiven dit zullen toelaten. Uit de dagbladen van de Kaap de Goede Hoop gaande tot den 25 december 11., vernemen wij, dat de Hollandsche boeren te Port-Natalop het aanbod van den bevelhebber der Engelsche troepen in het naburige kampom hunne wapenen terug te geven, onder voorwaarde, dat zij beloven zullen die niet anders dan tot zelfsverdediging tegen de inboorlingen te gebruiken, stellig geweigerd hebben zoo- danige belofte te doen. Zij hebben voorts hunne verontwaar diging te kennen gegeven over het planom eene andere Engelsche kolonie op het grondgebied van Port-Natal op te rigcen en stellig verklaard dat zij geen kolonist in hunne nabijheid zullen dulden die zich niet aan hun bestuur on- derwerpu PARIJS den 22 februarij. De verwerping van het ont werp van wet omtrent de begiftiging van den hertog van Ne mours en de vermoedelijke gevolgen daarvan, houden alhier de openbare aandacht sterk bezig. De hertog van Nemours, met Z1,nen broeder den hertog van Orleans naar Brussel op reis was gegaan, ooi zijne verloofde, de prinses van Co- burg, te begroeten, is, zoo als thans blijkt, te Compiegne gebleven om den uitslag der beraadslagingen in de kamer van afgevaardigden af te wachten. De beide prinsen zijn daar door eenen renbode van de verwerping der wet verwittigd geworden en hebben dien ten gevolge de reis naar Brussel niet voortgezet. Zij worden in den loop van den dag te Parijs terug verwacht. Volgens sommigen zijn zij alhier reeds aangekomen. Het blijkt nog niet stelligof de koning het door al zijne ministers gedane verzoek om ontslag heefc toegestaan. Een der ministeriele bladen beschouwt het verwerpen van voormelde weten vooral de ongewone wijze waarop dit geschied is, niet zoozeer als eene nederlaag voor de mi nisters maar als een slag aan de kroon toegebragtdie een langen en droevigen weerklank kan hebben en een revolu- tionnair blad bekent zelfdat het met het verwerpen dezer wet geenszins zake was van een handvol goudmaar dat het hier wel degelijk een grondbeginsel gold. Ook beweren de mi- nisterielendat de partij der radicalen eene zegepraal heeft be vochten, en toonen zich vooral gebeten tegen den gedepu teerde Cormenin die door het uitgeven van een vlugschrift zeer veel toegebragt heeft om de publieke opinie tegen de voordragt der dotatie in te nemen. De Fransche akadeiuie heeft zich gisteren onledig ge houden met de benoeming van twee ledenter vervanging van den overleden aartsbisschop van Parijs en van het mede overleden lid den heer Michaud, In deze verkiezing werd over het algemeen veel belang gesteld, omdat onder de kan didaten ook de beroemde dichter Fictor Hugo zich bevond die reeds vroeger bij andere vacatures door de meerderheid van dit geleerde ligcliaam geweerd was geworden. Ook dit- maal is hij niet gelukkiger geweest, en heeft de meerderheid begrependat Fictor Hugo de eer niet verdiende van in de akademie te worden opgenomen. Zijn mededinger voor de plaats van den heer Michaudzekere heer Flaurenssecre taris van de akademie van wetenschappenheeft11a dat er vier stemmingen hadden plaats gehad de overwinning be haald en is met 17 stemmen benoemdterwijl de heer Hu go er slechts 12 op zich vereenigde. In de plaats van den aartsbisschop van Parijs is de heer Moli met schier een parige stemmen benoemd. De Moniteur bevat twee telegrafische depeches de eene uit Baijonne van den 20 dezer, van den onder-prefect aldaar, aan den minister van binnenlandsche zaken, het be- rigt inhoudende, dat de koningin-regentes van Spanje, twee dagen te voren, in persoon, de zitting der cortes heefc geopend en de andere uit Madrid van den 18, van den Fianschen gezant aldaar, aan den minister van buiten- landsche zaken waarin nadere bijzonderheden over de ge zegde opening voorkomen en volgens welke de koningin regentesalsook de koningin Isabellaoveral op hunnen togc van het paleis naar de vergadering der cortesmet de meeste geestdrift door eene talrijke menigte zijn begroet. De troonrede schijnt van eenen zeer voldoenden aard te "zijn alle opzigtenniets te terwijl de toestand van Madrid in wenschen overlaat. Berig-en van den 15 uit het hoofdkwartier van Espartero bevestigen de vervoering van Cabrera naar San Mateo, in het koning! ijk Valencia. De oproerige bewegingen in de Baskische gewesten zijn bijkans geheel tot bedaren gebragt. BRUSSEL den 23 februarij. De vertegenwoordigers heb ben na eene allerouscuimigsce discussie, waarbij het weder niet aan hatelijke en persoonlijke uitvallen ontbrak der beide partijen die bij zulke onderwerpen over elkander staan de ge vraagde subsidie van 100,000 fr. voor het seminarie van St. Truijen toegestaan ia leden verklaarden zich tegen den on derstand. Bij koninklijk besluie is bepaalddat de miliciens der lig. ting van 1838, thans met verlof naar hunne haardsteden, den 3 roaarc aanstaande in werkelijke dienst zuilen worden gesteld. Vrijdag II. heeft te Antwerpen de installatie van den heer IFappersals directeur der ceeken-akadetnieplaatsge had, en wel met buitengewone, openbare plegtigheden. De klokken der Lieven Vrouwenkerk werden geluid een ge deelte der stad was des avonds verlicht. De heer IFappers werd door eene commissie onder fakkellicht naar het akade- miegebouw geleid en aldaar met aanspraken begroet; door de kweekelingen werd hem een gouden potlood-houder aan geboden en de plegcigheid door muzijk opgeluisterd. 's GRAVENHAGE den 23 februarij. Naar men verze kert zal de Tweede Kamer der Staten.Generaalwaarschijn lijk den 18 maart aanstaande, hare werkzaamheden hervatten. De Regering schijnt zich op dit oogenblik bezig te houden met de beantwoording van het in de afdeelingen der Kamer verhandeldeten aanzien van de herziening der grondwet. Men spreekt er van dat de Regering geneigdheid zou be- coonenom aan vele der door de vertegenwoordiging uit gedrukte wenschen gehoor te verleenen. Het schijnt nog onzeker, of de antwoorden der Regering wel voor dat de Kamer wederom bijeen zal zijn aan dezelve zullen worden toegezonden. Sommigen spreken er ten minste van, dat de Kamer, bij- de opvatting van hare werkzaamheden zich dadelijk zou be zig houden met het afhandelen der aanhangig gebleven ont werpen van wet, en voorts met het onderzoek der financie- l voor lagten, die aan dezelve zouden worden gedaan, terwijl in dien tusschentijd bekend zou worden de weg, dien de Regering ten aanzien van de wijziging der grond wet, zal vermeenen te moeten volgen. Er wordt in deze residentie bij voortduring veel gesproken van de bezuinigingen en vereenvoudigingen welke de Rege ring voornemens schijnt in vele takken van administratie te brengen. De departementen van oorlogfinanciën en kolo niën schijnen daarbij al spoedig in aanmerking te zullen komen. Ook gewaagt men er van dat de meeste Belgen uie na de gebeurtenissen van 1830 als gecrouwe ambtenaren in ons vaderland eene wijkplaats gezocht en zoo ruimschoots gevonden hebbenen waarvan velen het wachtgeld hadden verkregen, allengs naar hun vaderland zouden cerugkeeren en de hun verstrekte jaargelden zouden worden ingetrokken; terwijl men al verder verzekert, dat zij in Belgie betrekkin gen zouden bekomen of door de Belgische regering zouden worden ondersteund, weswege, naar men wi! onderhande lingen tusschen de gouvernementen der beide rijken moeten hebben plaats gehad. Eergisteren en gisteren heeft het provinciaal hof van Holland de zoo veel geruchts makende zaak behandeld van H. Ligt lijf en F. Fisserbeschuldigd, de eerste van po«in<r tot moedwiliigen doodslag, met voorbedachten rade enz 3 en de tweede van medepligdgbeid daaraan, en wel op dé persoon van J Ltgtljfhuisvrouw van den eersten beschul digde, door haar uit een venster te werpen. 1 De!e lra1!udaaJd 'S. den 6 oct°her j] te Rotterdam ge pleegdhebbende beide beschuldigden, door arglistige hande lingen, hun ongelukkig slagtoffer op een zolder gelokt, en e eeisce, naar man, haar een' stoot gegeven, waardoor zij van eene hoogte van i2| Ned. ellen op straat is nederge- storti,e tweede beschuldigde had het venster1aam daartoe

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1