i MIDDELBURGS CIIE HA JV 1840. Dingsdag 25 Februarij. 24. BESTUREN en ADMINISTRAT1EN. iScficnbmaimtg. CUinÏH'ötcbiug. NIEUWSTIJDINGEN. Ouitecïtlatiö. Üiïroflt-'ijcittrtuje. IfvAiiftrijfc. Belgte. ilcberlanbcn De abonnemenu-prijs deier Courant is 2 75 voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abohnemenlen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt coinptant, ol bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vrfdr ao ure, indien men deaelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regelmet uitzondering van Huwelijks Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is/ 1 5o eu voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van alle belangheb bendendat Heeren Gedeputeerde Staten dezer ProvkiCie bij besluit van den 7 Februarij II., No. 10 {Provinciaal Blad No. 12) hebben gearresteerd de Lijst der bevoegd erkende Beoefenaren van de onderscheidene takken der Geneeskunst in deze Provincie, voor het jaar 1840, en dat de voor- schrevene Lijstbenevens die van de voorwerpen welke de Drogisten niet beneden de bij elk derzelve bepaalde hoeveel heid mogen verkoopen mitsgaders de Lijst der Vergiften welke in de Winkels moeten worden afgesloten, van heden af tot en wet den laat sten dezer maanddes middags van twaalf tot twee ure ter Stedelijke Secretarie voor een ieder tér inzage zullen liggen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 21 Fe- bruarij 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIE- RlKZEE zijn voornemens op Zatiirdag den 29 dezer maand, des middags ten Raadhuize over te gaan tot de aanbeste ding in liet openbaar aan.den minst-eischenden van het leg gen van eenige gedeelten Wormhuid een stel nieuwe Deu rende herstelling der Mureu en het onderhoud voor drie jaren, van het digeste Sas te Zierikzeeachtervolgens het bestek van die werk, door den Edel.Achtb. Raad dezer Stad geairesteerdhetwelk van heden af voor de gegadigden ter visie ligtzoo ter Stedelijke Secretarie als bij den Stads- Architect, door wien inmiddels de verlangde aanwijzing zal worden gedaan. Zierikzee, den 22 Februarij 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE Vt. Ter ordonnantie van dezelve, W. J. P. KROEF. DIAKENEN der Nederduitsche Hervormde Gemeente al- i hier betuigen hunnen dank aan den edelmoedigen gever of geefster, voor eene extra gift van twee tienguldenstukken, ten behoeve hunner Armen, gevonden in de kerkcollecte bij de morgen godsdienst-oefening, in de Koorkerk, op Zondag den 23 dezer. Diakenen voornoemd A. SCHIJF, Praeses. N. VERHULST Wz., Scriba. De COMMISSIE LOOM FOOR IVERK berigt met har telijke dankzeggingde ontvangst eener gift van Honderd Gulden, heden morgen onder letter A. bij haar Medelid, den Heer F. J. Takingekomen. Middelburg, den 24 Februarij 1840. A. M. CRAMER, President. H. REKKER, Secretaris. FRANKFORT den 19 februarij. De jongste tijdingen uit Petersburg omtrent den togt naar Cliiwa blijven voldoen de maar de troepen hebben felle koude moeten uitstaan daar de thermometer somtijds 25 gr. onder nul teekeude'. De soldaten zijn dan ook met rokken en mutsen van zwaar pelswerk voorzien en dragen vilten laarzendie tot aan de heupen reiken. Ieder officier heeft slechts twee paarden en een kameel moge mede nemen terwijl de mondbehoeften en den gedragen' V°°r k°fpS d°°r I2'°°° kameeien wer- Berigcen uit Konstantinopel van 29 jannarij melden om- 're'k« hA Va" de" grootvizier Chosrew-pacha dat de ze hoogbejaarde staatsman eenige dagen te voren door eene gastrische koorts aangetast was, die zijn leven in groot ge! vaar had gebragt, maar welke aanvankelijk voor de kunst <!er geneesheer». geweken was, zoodat Chosrew.pacha lang zaam begon te herstellen. 6 Eene Turksehe stoomboot is in het laatst der vorige maand naar Alexandria vertrokkenom het bevel aan den onderkoning over te brengenden voormaligen kapitein pa. cha Achmed-Fewzi de decoratie der Turksehe ridderorde te ontnemen hem uit zijne betrekking als groot admiraal der te Alexandria liggende vloot te ontslaan eu zijne vervanging door Mustapha-pacha aan de officieren en manschappen dier vloot bekend te maken. Men is zeer verlangende naar be- rigtin hoeverre Mehemed-Ali deze bevelen van zijnen leen heer zal opvolgen. Tot nieuw bewijs van de weinige overeenstemming die tusschen de Hongaarsclie stenden en de regering heerscht kan strekken, dat de landdag gemeend heeft het getal der aan te werven troepen ^>38,000 man te moeten beperken, ter wijl door de regering slechts 500 man meer waren aange vraagd. Sterk beklaagt men zich over dezen geesc van te genspraak, die op de belangen van het koninkrijk een zoo nadeeligen invloed uitoefent. HANOVER den 13 februarij. De president van den staatsraadprins Bernhard van Solws heeft zich plotseling op reis begeven. Men zegt, dat hij naar Weenen en Ber- lijn is vertrokken, en het ontwerp van de grondwet over brengt waarover in de aanstaande zitting der stenden zal worden beraadslaagd en waaruit zon blijken dat de rege ring al liet mogelijke heeft gedaan om aan de eischen des volks te gemoet te komen. LONDEN den 19 februarij. Gisteren zijn de adressen van gelukwensching wegens het huwelijk van H. M., door bezendingen van het huis der lords en het huis der gemeen ten, aan H. M. en prins Albertalsmede aan Hr. Ms. moe der, de hertogin van Kent, plegcig aangeboden, Onlangs hebben zich twee heeren bij den hertog van Wellington vervoegd en hem te kennen gegeven, dat zij als executeuren-testamentair van een hunner vrienden, een man van zonderlinge denkbeeldenin last hadden een legaat van 500 p. st. uit te keeren aan den dappersten man van het En- gelsche legeren geloofdendoor aan den hertog die som ter hand te stellen getrouwelijk aan ue meening van den testateur te voldoen. De hertog bedankte hen voor de eer die zij hem bewezenmaar weigerde de som aan te nemen zeggende dat in de Britsche armee menig man gevonden w-erd die zoo dapper was als hij zelve hij liet zich echter einde lijk op aanhouden der executeurs welgevallen om, na eenig beraad, den man aan te wijzen, aan wien hij begreep dat het legaat toebehoorde en werkelijk noemde hij als zooda nig den generaal-majóor sïr James Macdonelldie in den slag van Waterloo in de hóeve van Hougueniont het bevel voer- e, en met eene oud ridderlijke dapperheid en een gezegen- den uitslag dien belangrijken post verdedigd had. De execu teuren vervoeg en zich nu met de aanbeveling van den her- '0g.t.°.t. generaal, die zich zeer gevoelig betoonde over dit blijk van goedkeuring van zijnen grooten veldheer doch verklaarde het legaat te zullen deelen met den sergeant-ma joor van de coldstream-gardes Frater, als hebbende deze, op net oogenblik dat de Franschen met zooveel geweld op de prachthoeve inliepen dat de poort opensprong, hem bij gestaan 0111 de deuren daarvan op den vijand weder te slui ten, hetwelk aan beide door eene buitengewone inspanning van ligchaamskrachten gelukt was en waardoor het lot van Houguemout beslist was geworden. Op de west-klist van Afrika wordt de slavenhandel aanhoudend op eene zeer breede schaal gedreven. Alleen in de eerste helft van november moeten niet minder dan 20sla- ven-haalders onder PortugescheSpastische en Braziliaansche vlagdoor de Britsche kruissers opgebragt zijn. Naar men meldt, zijn deze kruissers gelast, om geene Noord-Ameri- kaansche schepen aan te houdenten zij men vooraf stellige bewijzen heeftdat dezelve slaven aan boord hebben. Tot nadere beproeving van de veronderstellingen door eenige Fransche geleerden aangenomen, dat namelijk de positieve electriciteit de ligchamen zwaardereu de negatie ve ligter maakt, heeft men hier onlangs in de elecirische maatschappij voorgeslagenaan eenen goeden timekeeper eenen slinger te maken bestaande in eene groote glazenbuis, welke men opvult met glazen schijven, die tot op eenen kleinen afstand van den rand me; bladtin bekleed zijn en welke alle aan dezelfde zijde dan eens positief dan eens ne gatief geëlectriseerd zijndezoo de veronderstelling waar is, eene verplaatsing van het gemeenschappelijk zwaartepunt moeten daarstellen welke verplaatsing door het verschil van het aantal slingeringen in denzelfden tijd blijkbaar moet worden. PARIJS den 19 februarij. De hertog van Nemours is, vergezeld van zijnen broeder, den hertog van Orleansnaar Brussel vertrokken, waarde prinses van Saksen-Coburg Co- hary, met welke hij in den echt zal treden, zich met den hertog haren vader bevindt. Men meent dat het huwelijk weldra voortgang zal hebben en het maken van de laatste be schikkingen alleen afhangt van de beslissing der gedeputeer den over het ontwerp van wetwaarbij de dotatie voor den jongen prins wordt vastgesteld. PARIJS den 20 februarij. In de kamer der gedeputeerden was heden een overgroot aantal personen vereenigd om de beraadslagingen over het ontwerp van wetbetreffende de dotatie van den hertog van Nemours, bij te wonen. Al de ministers waren tegenwoordig. Verscheidene pairs en vreem de gezanten alsmede dc aidcs-de-catr,p der koninklijke prin sen woonden de bijeenkomst bijen alles kondigde eene be langrijke zircing en levendige beraadslagingen aan. Wat dit laatste betreft heeft men zich gedeeltelijk te leur gesteld gevonden. De leden, welke het ontwerp zouden bestrijden, hebben er van afgezien om het woord te voeren, en daardoor zijn de verdedigers der voordragt van zelf ver hinderd geworden zich te doen hooien. Slechts de heer Laffitte heeft meer of min in het breede het woord gevoerd, om bedenkingen te opperen, omtrent eetie hem persoonlijk betreffende aangelegenheid, te weten omtrent de waarde van het door hem aan Z. M. den koning verkochte bosch van Breteuil. Hij gaf te kennen, dat die bezitting door de daartoe benoemde deskundigen veel te laag geschat, en dienvolgens beneden de waarde gekocht was. De heer Amilhanpresident van de commissie heeft den heer Laffitte geantwoordmaar is toen hij nogmaals het woord opnam door een geweldig gedruisch der opposanten die de sluiting der beraadslaging verlangdengestoord eu tot zwijgen gebragt. Vermits door zoodanig aantal leden, als hiertoe bij het reglement der kamer vereischt wordteene geheime stemming verlangd werdis de vergadering tot dusdanige stemming overgegaanen wel over de vraagof men zou overgaan tot de ber. ajslnging over de afzonderlijke artikelen der voor dragt. Van de 426 tegenwoordig zijnde leden hebbem 200 voor en 206 tegen gestemd; weshalve, met eene meerder heid van zes stemmen, de verdere behandeling der voordragt afgekeurd en mitsdien de voordragt zelve verworpen is. Deze uitslag heeft geene geringe opschudding te weeg ge bragt. Ter beurze heeft de verwerping van het ontwerp mede een levendigen indruk gemaakt. De daling is echer niet be langrijk geweest. De 3 pet. renten zijn tot 81 fr. 75 te ruggegaan, doch later weder hooger verhandeld. BRUSSEL den 20 februarij. De abt de Foere heeft gisteren in de kamer van vertegenwoordigers her voorstel gedaan om eene commissie re benoemen die naar de oorzaken van derr ongnnstigen toestand, waarin dé binnenlandsche nijverheid en en de buitenlandsche handel thans in Helgie verkeerenon derzoek zou doen. Hij nam tot dit voorstel aanleiding uit eenen brief van den gezant van de JVeijerwaarin aan de Belgische kooplieden kunde moed en ondernemingsgeest wor den betwist. Dat voorstel is, in weerwil van den tegen stand der ministers, naar de afdeelingen verzonden. In diezelfde zitting der kamer heeft eene levendige be raadslaging plaatst gehad over het ministeriele voorstel om uit 's rijks kas 100,000 fr. toe te staan voor het kleine se minarie, hetweik de bisschop van Luik te Sc. Truijen wil oprigten ten einde dat te Rolduc welke plaats tot het af gescheidene gedeelte van Limburg behoort, te vervangen. De heeren Delfosse, Delehaye en Verhaegen hebben dit voor stel bestredenen zich bij die gelegenheid op eenen zeer vijandigen toon tegen den bisschop uitgelaten. Het was in die zitting nog tot geene stemming gekomen. Hec verlangen van de Vlamingen dat ten minste in die oorden des rijks, waar alleen Vlaamsch gesproken wordt, en de menigte geen Fransch verstaatde aangelegenheden van bestuur en regtsbedeeling in 't Vlaamsch mogen worden behandeldschijnt niet vee! te zullen uitwerken. I11 een Fransch dagblad 'c welk als hec orgaan van de bewindslie den worde beschouwd wordt onbewimpeld verklaard dat de VUamsche taal bestemd is om uit te sterven eene uitdruk king welke daar het Vlaamsch nog de moedertaal is van een paar milllöehen Belgen, voor het minst als onvoorzigrig kan worden aangemerkt. GRONINGEN den 19 februarij. Heden avond, om streeks acht ure, ontstond er een hevige brand in de boe renschuur van den landbouwer Roelf Hillebrandswonende in het gehucht het Heidenschap onder de gemeente Gar- merwolde. De brand schijnt te ziiii uitgebarsten terwijl de bewoners reeds te bed lagen hebbende genoemde land bouwer met een zijner zonen 0111 half acht ure in de schuur rondgezien en niets ontdekt. Bij deze ramp heeft men te betreuren het omkomen van twee zonen van genoemden landbouwer, een oud 19 en de andere oud 17 jaren; hec lijk geheel misvormd van een derzelve is gevonden bij eene achterdeur, waaruit hij zich misschien beeft gepoogd te redden behalve dit zijn hierbij verbrand zes paarden en drie-en-twintig koeijenalsmede de geheele voorraad van koren in de schuur voorhanden en al het boerengereedschap, zoodat alleen het woonhuis met eenige meubelen behouden' is gebleven. Het geheel was verwaarborgd voor 2200, doch de schade word; op ten minste ƒ6000 begroot. De oorzaak van dezen brand is onbekend. NIJMEGEN den 21 februarij. In den avond van eer gisteren, ongeveer acht uren, is op onze rivier, drie uren boven onze stad vóór het dorp Millingen, een verschrik kelijk ongeluk gebeurd. Aan den zuidwal uameiijk, onc.

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1