MIDDEL® U® GS CHE C O bmêi ii, f&è N°. 22. Donderdag 1840. 20 Februarij. BESTUREN en ADMINISTRATIE*. iüïcbcvlattbdcltc i$atibc I~itla.it öcïiajïjjij. NI EUWSTIJ DINGEN. Shiitsclilanb. toonde hem dien, „"kSfe" ©fooi-fipittanje. Xraaftrijfc. fdclqie. HtbcclanDcn. De tialatigen in de voldoening hunner aanslagen het Ste delijk Middel der Lantaren-Gelden enz., 1839, betreffende, worden bij dezen laatstens aangemaand tot voldoening van hetzelve, en zulks uiterlijk vóór het einde dezer maand, ten einde de bij de Wet voorgeschrevene vervolgings-midde- len voor te komen. Middelburg, den 8 Februarij 1840. De Collecteur van voorschreven Middel, DE TROIJE Nz. De DIRECTIE maakt bekend, dat door haar zullen ge veild worden, te AMSTERDAMop Donderdag den 27 Fe bruarij 1840: 37,650 Kranjangs en Kanassers). ctti/co i- j 1,208 ZakkenJava SUIKER, liggende 89 Kistenj aldaar' 4,238 Kranjangs en Kanass. Dito Dito, Iigg. te Dordrecht. 954 Dito Dito, Iigg. ie. Middelburg. Waarvan de Noticien met de Veil-conditien in tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdam, den 25 Jannarij 1840. VAN DER HOUVEN, President. KOOYDirecteur, fungerend Secretaris. De COMMISSIE onder de Zinspreuk: LOON FOOR WERKheeft besloten, een exemplaar van de Algemeene Bepalingen voor hare Inrigting rond te zenden bij alle die Ingezetenen, welke haar door inteekeningen of giften onder steund hebben. Terwijl zij op deze wijze aan dezelven een hlijk van hoogachting geeft, vertrouwt zij tevens dat deze maatregel dienstig zijn zal, zoo wel ter juiste beoordeeling harer handelingenals om de belangstelling in hare Inrigting levendig te houden. Mogt onverhoopt iemand der geregtigden geen exemplaar ontvangendie gelieve zulks van een der Leden te vragen. De Commissie voornoemd, Namens dezelve, A. M. CRAMER, President. H. REKKER, Secretaris. BERLIJN den 13 februarij. Sedert acht dagen bevindt de vorst-bisschop van Breslau de heer von Sedlinskizich alhier en woont de zittingen van den staatsraad geregeld bij. Men zegt, dat andermaal over de wetten op de gemengde huwelijken waarvan vroeger reeds zoo veel gesproken werdwordt beraadslaagden dat men ten dien opzigte den raad en het inzigt van den vorst-bisschop die der verstan dige bedoeling der regering steeds getrouw gebleven isbij zonder in aanmerking zou nemen. Men zou intusschen om trent dat punt reeds veel met Oostenrijk hebben onderhan deld daar men gaarne in deze wetgeving met die regering zou willen overeenstemmen. Ook daartoe is de heer von Sedlinski de regte man doordien zijn bisdom zich tot in Oostenrijksch-Silezie uitstrekt. Het door verschillende Duitsche dagbladen verspreidde gerucht, dat de viering van het vierde eeuwfeest der boek drukkunst in de Pruissische Staten zou verboden zijn is van allen grond ontblootveel eer bestaat er hoopdat die feestviering ook in deze hoofdstad zal worden veroorloofd en men slechts het daarvoor ontworpen programma eenigzitts wil veranderen. Op den 21 januarij 11., toen het zoo vrecsselijk storm de kwam een reizigerwiens rijtuig onderweg gebroken was, te Kudersdorfnabij Frankfort aan den Oder, en klopte aan het huis van een' inwoner aan daar in het dorp geen voegzaam logement was. De nog kortelings gehuwde huis vader ontving den reiziger gastvrij doch de man gevoelde zich ongesteld en begaf zich vroegtijdig te bed. Des ande ren daags morgens wilde de gastheer zijnen gast roepen om te ontbijten doch vond hem overleden. Terstond gaf de huisheer daarvan kennis aan de regering en ook aan den zoon van den gestorvene, die in eene veertig mijlen van Kudersdorf verwijderde landstad woonde, werwaarts zich de vreemdeling had willen begeven. Op den tweeden dag na zijn overlijden werd de vreemdeling op het dorps kerkhof mlra" e beste'd* Daags daaraanvolgende kwam de zoon dankt rpn(.M°SC e" "a den Sas^,eer vo°t de zorgen be llij mar p e" den overledene had bewezen vroeg mj naar eene som van .1. t mdat hij ontdekte dat de vreemdeling dood was, in tegen woordigheid zijner vrouw en huisgenooten deels -esloten deels verzegeld had. Men doorzocht alles, doch de 0000 th. waren niet te vinden; alleenlijk vond men in de porte feuille 1900 th. aan papier, welke som als bloot reisgeld veel te groot voorkwam, en verdenking wekte. In stilte liet de zoon des overledene policie-beambten uit Frankfort aan den Oder komen, en deze lieten het lijk weder uitgraven, en men vond aan hetzelve sporen van vergiftiging. De gast heer nam een daartoe geschikt oogenblik waaren hing zich in zijn vertrek op. Nu werd er gestrenge huiszoeking gedaan, en men vond in de kleederen der 23jarige vrouw van den huizeeene predikants-dochter, 2000 th. FRANKFORT den 14 februarij. Bij besluit van den 10 dezer heeft de koning van Hanover de algemeene stenden- vergadering van het koningrijk tegen den 19 maart weder bij eengeroepenten einde te beraadsiag -n over een nieuw ont werp van grondwethetwelk huw d*en einde zal worden voorgelegd. Naar men uit Rome, van den 3 schrijft, had de her tog van Bordeaux den 1 dezer een afscheidsgehoor bij den Paus gehaden dacht hij den 5 naar Florence te vertrekken. Hij moet door den H. Vader zeer minzaam ontvangen zijn. De kardinaal-staats-secretaris even als andere hooge geestelij ken hadden den hertog hunne opwachting gemaakt. Veel opspraak had te Rome verwekt eene poging tot moord op een der meest geachte prelatendoch welke gelukkig ver ijdeld was. In eene der zalen van de groote bibliotheek van het Collegio Romano was voor eenige dagen brand ontstaan waardoor omstreeks duizend boeken en eenige handschriften vernield werden. Het gerucht wint meer en meer veld, dat eene nieuwe huwelijks-verbindtenis tusscben de huizen van Orleans en Sak- sen-Coburg op het tapijt zou wezen naardien prins August Louis Fictor van Saksen.Coburg kapitein bij de Oostersche ka vallei ieen broeder van prinses Fictoria die aan den her tog van Nemoers verloofd ismet prinses Clementine twee de dochter van den koning der Franschen in het huwelijk zou treden. Officiële berigten uit Peters burg behelzen belangrijke bijzonderheden omtrent den togt der Russen naar Chiwa. Ge durende den marsch is een gedeelte dezer troepen den 30 decemberdoor den vijand in hunue verschansingen aangeval len maar heeft dien met groot verlies teruggeslagenzon der meer dan 5 man te verliezen. De laatste tijdingen liepen tot den 6 januarij wanneer de expeditie de gunstigste voor- uitzigten op een goeden uitslag had. LONDEN den 15 februarij. In Ierlands hoofdstad Du blin is de algemeene illuminatie, bij gt'.cgznheidvan bet hoo ge huwelijk, allerprachtigst geweest, en het scheen of dien dag de partijen welke dat land verdeelen hare onderlinge ge- schillen voor de vreugde van het oogenblik vergeten hadden. Gisteren zijn in de beide parlementshuizen adressen van ge ukwensching aan de koningin hoogstderzelver gemaal en r«rpm^ t,ëe "1° erbij gelegenheid van Hr. Ms. huwelijk, munirin feW en" In het laSerhuis is daarna de wet op de pa e corporatien in Ierland, met 149 tegen 14 stem- e"«"- Si' P>» e andeten be- ec ter het maken van eenige aanmerkingen voor wanneer over de derde lezing zou worden beraadslaagd, an nog meer gewigt in de tegenwoordige omstandigheden is et es uiten vorigen dag in het lagerhuis doorgegaan. Met 182 tegen 272 en dus met de meerderheid van 1 o stem menis toen namelijk het voorstel van den heer Merries goedgekeurddat de staat der inkomsten en uitgaven van verscheidene takken van financieel bestuurgedurende het vo rig jaar 1839, en de raming daarvan voor het loopend jaar, met name dien der geconsolideerde fondsen, aan het huis voorgelegd zouden worden. De heer Merries toonde in het breede aan hoe gedurende de drie laatste jaren een te kort bestaan had, dat 1111 reeds tot 2 inillioen 678,000 p. st. was opgeloopen en hoe het te vreezen stond dat het geheel te kort, bij het slot van 1840, bijna 6 millioen p. st. bedra gen zou vooral wanneer men de mindere opbrengst der brief porten in aanmerking nam. De kanselier van den exchequer de heer Baringheeft te vergeefs getracht de finantiele maatregelen der ministers te verdedigen. Volgens berigten uit Oost-Indie hebben de Engelsche troepen aldaar eene nieuwe, maar bloedige zegepraal bevoch ten. Ten gevolge der vroegere gebeurtenissen in dat gewest was tot de onttrooning van Mehrab khan van Khelatdie zich hoogst vijandig jegens de Engelschen betoond had, be sloten. Een korps van 1200 man heeft, den 13 november, khelat en de citadel stormenderhand ingenomen in de verdedi ging van welke laatste de khan en zijne voornaamste krijgs oversten, met het zwaard in de hand, gesneuveld zijn, ter wijl zijne troepen een zwaar verlies in dooden hebben gele den. Van de zijde der aanvallers zijn 138 man gesneuveld of gekwetst. De togt der Russen naar Chiwa, van welken men alge meen geloofde dat hij zich tot Bokarah en Herat zou uit strekken maakte de bevelhebbers der Engelsche troepen op versterking der regementen bedacht. Omstreeks het midden van november heeft te Madras een verschrikkelijke orkaan gewoed waardoor bijna 20,000 menschen omgekomen en 60 ter reede liggende schepen ver gaan zijn. De nadere berigten die men thans wegens de jongste gebeurtenissen in China heeft, bewijzen dat de vijandelijkhe den die aan den mond der rivier van Canton tusschen twee Engelsche oorlogschepen en eene geheele vloot van Chine- sche oorlogsjonken hebben plaats gehad, van eenen ernstigen aard zijn geweest. Men berekent dat 900 Chinezen door het kanonvuur der Engelsche schepen gedood of gekwetst zijn geworden. Er heerschte onder de Engelschen ten gevolge van dit gevecht, veel ongerustheid over bet lot van sommi gen hunner landgenootendie zich in de magt der Chinezen bevonden. PARIJS den 15 februarij. Sedert eenige dagen vindt men in ouze voornaamste bladen artikelen, die aan het bestaan van eene verkoeling tusschen den Russischen gezant en ons ministerie doen gelooven. Uit Metz schrijft men, dat aldaar iaatsten tijd eenige militaire voorzorgen genomen zijn, die, zoo men meent, het voorkomen eener nieuwe poging tot stoornis der rust van de zijde van Lodewijk Bonaparte ten doel hebben. Men wil, doch dit klinkt vrij onwaarschijnlijk, dat die prins' thans in Duitschland bij de Fransche grenzen rondzwerft. Uit Mas-de-las-Matas het hoofdkwartier van Espar- teroin Arrngon schrijft men van den 2 dezer: De her stelling van Cabrera is thans niet twijfelachtig meer. Heden wordt, zoo als uit eene overal en ook hier verspreidde pro clamatie blijkt, in al de aan zijn gezag onderworpene steden en plaatsen een Te Deum gezongen. De klokken worden ge luid, en men kondigt allerlei openbare vermakelijkheden aan. Daaronder behoort een stierengevecht, waarbij, zoo men zegt, Cabreradie voor een uitmuntend matador doorgaat, voornemens is als zijne gezondheid dit toelaatin persoon te strijden. Men maakt zich de tegenwoordige werkeloos heid van de troepen der koningin ten nutte, om op alle punten, waar later krijgsverrigtingen moeten plaats hebben magazijnen van levensmiddelen op te rigten." BRUSSEL den 15 februarij. Prins Ferdinand xan Sak- sen-Cobnrg en deszelfs dochter, prinses Fictoriazijn den 14 dezer alhier gearriveerd, en den volgenden dag heeft de baron de Bussierrein plegtige audiëntie, de hand dier vor stin voor den hertog van Nemours gevraagd. Een onzer bladen meldtdat het bataillon grenadiers hetwelk in de stallen van het paleis des Prinsen van Oranje te Brussel kazerneerde, dezelve verlaten heeftdat ook het artillerie-park t welk op het binnenplein stondvervoerd wasde in die stallen gemaakte zijduren waren weder toegemet- seldenz. Dit alles was geschied, aangezien de Prins van Oranje zijn verlangen had te kennen gegeven, dat zijn palels weder in den vorigen stand, zoo als het in 1830 was, her steld werd. In twee der Belgische bladen, den Luikschen Politique en den Brusselschen Indépendantvindt men hevige artike len tegen het algemeene verlangen, dat zich thans in de westelijke provinciën van Belgie openbaart, om het Vlaamsch weder als landtaal ingevoerd te zien. Met de uiterste min achting spreken die bladen van het Vlaamsch hetwelk zij voor eene soort van boeren -patois uitkrijten. Zij meenen dat de Walen in Luikerland daar met evenveel regt de in voering van hunnen tongval als landtaal zouden kunnen vor deren, als de Vlamingen die van het Vlaamsch. Indien men dan zeggen deze bladen met zoo vele woorden vol strekt eene officiële taal wil hebben dan ware het duizend maal beter, om in plaats van een tongval dien niemand meer gebruikt, het Hoilandsch daarvoor te kiezen, hetwelk niets anders is dan het meer beschaafde oude Vlaamsch." sGRAVENHAGE den 15 februarij. Dezer dagen heefc Z. Exc. de directeur van oorlog de navolgende circulaire aan de gouverneurs der provinciën gezonden Het heeft Z. M. behaagd mij te magtigen, om dadelijk, nadat de door hoogstdenzelve bevolen egalisatie der vrij willigers bedoeld bij mijne aanschrijving van den 5 dezer no. 19, zal zijn tot stand gebragt, de vereischte bevelen uit te vaardigen, dat alle de miliciens van de ligtingen van 1838 en 1839, thans in active dienst bij de korpsen infan terie, onverwijld in het genot van groot verlof worden ge steld. Dien ten gevolge heb ik goedgevonden te bepalen 1. Dat, zoodra de egalisatie der vrijwilligers, invoege als bij mijne hic-voren aangehaalde depeche voorgeschreven zal hebben plaats gehad, de veld-bataiilons op de hoogst- mogelijke sterkte en ten minste op die van 250 260 vrij willig aangeworven soldaten zal worden gebragt. 2. Dat alle de vrijwillig aangeworven soldaten die bij de school.compagnien zijn gedetacheerd met uitzondering van de vrijwilligers, dingende naar den rang van officier, naar hunne respectieve compagnien zullen worden terugge zonden, ten einde daarbij weder dienst te doen, 3. Dat daarna alie de miliciens van de ligtingen van 1838 en 1839. de zonder loting ingelijfden alleen uitgezonderd in het genot van groot verlof zullen worden gesteld. 4. Dat, wanneer het, in het een of ander garnizoen in verhouding tot de aliernoodwendigste behoefte van de dienst niet mogelijk mogt worden geacht, alle de miliciens'der twee genoemde ligtingen dadelijk en gelijktijdig met groot verlof te zenden, alsdan voorloopig zooveel miliciens der laatst- gemelde hgting onder de wapenen zullen mogen worden ge houden als volstrekt noodzakelijk zal worden bevonden, in welk geval de plaatsvervangers daarvoor allereerst zullen moeten worden gedesigncerd. 5. Dat de bij mijne aanschrijving van den 20 januarij 11. no. 19, gegeven voorschriften, opzigteliik bet vertrek met groot verlof van een gedeelte der miliciens van 1838, voor

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1