MIDDELSURGSCHE C O If-fSr'A W. 21. Dingsdag 1840. 18 Februarij. JVatifcrijfc. BESTUREN en AD3VIINISTRAT1EN. NIEUWSTIJDINGEN, üudlaub. SSiittöcfUaub. <öroot-BrHta«jc. Bslgic- Hebcviattdcn. DIAKENEN der Nederduicsche Hervormde Gemeente al hier berigten hiermede, met dank aan den edelen gever of geefster, de ontvangst eener extra-gift van een Tiengulden stuk, ten behoeve hunner armen, aan den lieer G. J. fVill, op den ii dezer, ter hand gesteld. Middelburg, den 17 Februarij 1840. Diakenen voornoemd, A. SCHIJF, Praeses. N. VERHULST VVz., Scriba. PETERSBURG den 28 januarij. Onze naar Chiwa be stemde troepen onder den generaal Perowski hebben de Yem- ba bereikt, en eenen tijd lang aldaar halt gemaakt, om zich tot den togt door de Barsuk-steppen voor te bereiden. De Pruissische Staats Courantdit berigt mededeeiende voegt er het volgende bij De hier onder den naam van Yemba aan geduide rivier kan geene andere zijn dan de Emba die zich in de Kaspische zee uitstort. Tevens is door dit berigt de onzekerheid weggenomen die tot hiertoe bestond omtrent de rigtitig die de expeditie ingeslagen was, vermits het nu blijkt dat zij haren weg tusschen de Kaspische zee en het Aralmeer genomen heeft. De bovengenoemde i3arzuk- (Burzuk) step pen bestaan uit zandheuvels, die op de hoogte van het oostelijk uiteinde van het Aralmeer eenen aanvang nemen." WEENEN den 2 februarij. Men verspreidt het gerucht dat het Oostenrijksch gouvernement eene nieuwe leening zou sluiten. Sommigen beweren dat zij zou dienen om de bui tengewone uitgaven die de Oostersche questie veroorzaakt, te dekken, en om op alle gebeurtenissen voorbereid te zijn; volgens anderen, zou dezelve ten doel hebben, om de sedert lang bekende financiële operatie in werking te brengen waar door de 5 pet. metalliek zouden worden ingetrokken, of eene vermindering van interessen zouden ondergaan. De gezegde leening zou 100 millioen guldens bedragen. De staatkundige wereld verkeert in gespannen verwach ting. De pacha heeft stellig verklaard dat hij van geene nieu we voorwaarden wil hooreh indien zijne vorderingen hem niet worden toegestaan en hij toout inderdaad dat hec hem ernst is om alles tot het uiterste te wagen. Alexandrie wordt in staat van verdediging gestelden zal eene bezetting van 25,000 man ontvangen. Bij Mehalid-Kebir wordt een leger van 60,000 man bijeengetrokken; de steden langs de kusten worden in staat van verdediging gesteld en buitendien zullen nog 20 regementen miliciens, ieder 3,200 man sterk, georganiseerd worden. Een ieder, die in staat is de wapens te dragen, wordt onder de militairen ingelijfd. Men zegt, dat Ibrahim- paclia bevel zou hebben ontvangen om met zijn leger voort te rukken. HAMBURG den 8 februarij. Onze Onpartijdige Corres pondent meldt het volgende uit Sleeswijk-Holstein De openbare veiligheid is door eene in ons vaderland ongehoorde geweidadigheid gestoord geworden bij welker vermelding wij moeten aanmerken, dat wel is waar het on geluk zelf ontwijfelbaar is doch dat wij voor de juistheid der bijzonderheden niet geheel en al kunnen instaan. Des avonds van den 4 februarij, zoo men vermoedt tusschen 10 en 11 ure is namelijk de van Eckernförde naar Kiel bestemde vraclu- post door roovers aangevallen, die den postiljon vermoord, de postkist opengebroken en van het in dezelve aanwezige geldhetwelk meer dan 4000 rijksdaalders bedragen moet hebben het grootste gedeelte hebben weggenomen. De paar den hebbenden verlaten wagen naar hetadelijke goed Marien- thal getrokken van waar men door den toestand van het rijtuig opmerkzaam gemaakt, nog in den nacht de vereischte navorschingen gedaan heeft. Ongeveer 50 schreden van den weg is de geweldadig om het leven gebragte postiljon gevon den geworden. Deze roof en moord is op het vak wegs tusschen Eckernförde en de Strand-Chaussde dus nog in de nabijheid der stadop het regtsgebied van het adelijke goed Marienthal of Windelije geschied. Van eene ontdekking der daders verneemt men tot nog toe niets. Men denkt dat het algemeene postbestuur de schade vergoeden zal, ofschoon de wet het daartoe niet verpligt. Ook zal het, na dit voorval, misschien doelmatig geacht worden den koninklijken vracht- post voortaan door twee man kavallerie te doen verzeilen; want een infanterist of gewapende zoogenaamde Schirrmeister 10c bescherming op den wagen te hebben zitten (gelijk zulks nu en dan gebeurt) kan slechts een ontoereikende maatregel genoemd worden." b I' RANlvFORT den 11 februarij. Nadat dezer dagen uit Home gemeld was dat de reis van den heer Laurent (die Zich, naar men verzekert, op last van den Pausselijken Stoel met den titel van bisschop voor het noorden naar Hamburg zou begeven ten einde in de Hanze-steden' De nemarken en naburige landstreken het bestuur der kerkelijke aangelegenheden op te vatten) vooreerst onbepaald is uitge steld gewordenwordt nu uit Aken géschrevendat den 4 dezer uit Berlijn aldaar bevel is ontvangen, om den genoem den prelaat uit die stad, waar hij zich sedert eenige weken ophieldte verwijderen. De heer Laurent had zich bereid betoond, om aan dit bevel te voldoen, en zou nog denzelf den avond de reis aannemen. (Van elders is gemeld, dat hij uit Aken in Belgie is aangekomen.) Men meende te Aken, dat het bedoelde bevel van verwijdering het gevolg was van cie onrust en woeling, die de prelaat daar stichtte. Uit Hamburg is voor eenigen tijd gemeld dat men hem daar gewis niet zou ontvangen en erkennen als kerkvoogd. Van Stockholm schrijft men dat de ministers ten ge volge der verkiezingen, die tegen den zin der regering schij nen uitgevallen te zijn, hun ontslag hebben gevraagd doch dat de koning dit nog niet had toegescaan. De staat van zaken in Griekenland is, volgens de laat ste berigten van daar alhier ontvangenzeer geruststel lend. Het oproer is zoo ver niet gogaandan het in het begin zich liet aanzien. Veel gewigt hecht men hier overi gens aan bet door de Grieksche regering aangevangen gereg- telijk onderzoek. LONDEN den 12 februarij. Het huwelijk van koningin Victoiia met prins Albert Frans Augustus Karei Emanuel van Saksen-Coburg en Gotha is maandag voltrokken. Gioot is de luister geweest, welke bij die gelegenheid is ten toon gespreid. Bovenal hebben de rijk versierde ka pel van St. James en de aldaar vereenigde voorname en prach tig gekleede personen, bij de plegtige inzegening des huwe lijks een ongemeen luisterrijk en treffend schouwspel opge leverd. De communie-bank was met een gouden bekleedsel bedekt; ter zijde van dezelve waren de zitplaatsen van den aartsbisschop van Canterbury en van den bisschop van Lon den terwijl aan de beide kanten der galerij de doorluchtige bloedverwanten van H. M. en van prins Albert gezeten waren. Z. K. H. prins Albert werd door zijnen vader en zijnen broeder en door de bisschoppen binnengeleid en nam ter linkerzijde van het altaar plaats. Kort daarna trad de koningin, met haar aanzienlijk gevolg, de kapel binnen, en plaatste II. M. zich nevens hare moeder, de hertogin van Kent, ter regterzijde van het altaar. Bij de terstond daarop aangevangene kerkplegtigheid sprak H. M. het gebruikelijke formulier voor de echtgenoote met eene vaste stem uit. Na den afloop der plegtigheid heeft H. M. in het paleis van Buckingham een prachtig dejeuner gegevenwaaraan behalve de leden van het koninklijke $"zinalleen enkele hooge geestelijkenministers en voorname Iiofbeamten deel namen. Te 4 ure zijn H. M. en hoogstderzelver gemaal van genoemd paleismet een klein gevolgnaar het kasteel van Windsor vertrokken. Des avonds is deze hoofdstad algemeen en zeer fraai ver licht geweest. I11 het paleis van St. James is des avonds een luisterrijk an -et gegevenwaarbij de hertogin van Kent en de herto gen van a sen-Coburg tegenwoordig waren. Bij onder scheidene ministers waren mede prachtige maaltijden. Na een a oop ezerpartijen vereenigden zich verscheidene le- en van net 011111 dijk gezin de vreemde gezanten en een n-3"!]8! aanzien'Ü'<e genoodigden op eene gala-soirée op Stafford house. Het wordt niet onopgemerkt gelaten, dat geen der tot de Toiy-parcij behoorende pairs of andere aanzienlijke personen genoodigd zijn geworden bij de huwelijksplegtigheid. Alleen ten aanzien van graaf Liverpool en den hertog van Welling ton is te dien opzigte eene uitzondering gemaakten nog is deze laatste eerst 3 i 4 dagen vóór het feest genoodigd geworden. De bladen der genoemde partij voeren deswege eene heftige taal tegen de raadslieden der kroon. In de beide huizen van het parlement is door de ministers aangekondigddat zij eerstdaags een adres van gelnkwen- sching aan H. M., ter zake van hoogstderzelver huwelijk, zullen voorstellen. Langs den nieuwen weg over de landengte van Seuz en de Middellandsche zee is den 7 februarij te Mnrseille eene brievenmaal uit Britsch-Indie aangebragt. Met die gelegen beid heeft men berigten uit Bombay tot den 1 januarij ont vangen. De inhoud daarvan is niet onbelangrijk. Het blijkt daaruit namelijk dat men toen in Britsch-Indie van den togt der Russen naar Chiwa reeds onderrigt wasdat men alge meen dien togt als eigenlijk tegen Herat, aan de oostelijke grenzen van Perziegerigtbeschouwde, en dat men dien tengevolge uit het oprukken dor Russen nieuwe gevaren voor de veiligheid der uitgestrekte Britsche bezittingen in Indie voorspelde. De tijding van de onderneming der Russen was den 13 november te Pcschawer aangekomen, waar toen de Britsche krijgsmagt die van den togt naar Kabul terugkeer de, gelegerd was. Dadelijk was besloten om den terugtogt van het Britsche leger naar Bombay niet verder voort te zetten. Te Bombay had men tijdingen uit Macao tot den 30 oc- tober. Zij honden in, dat de laatstelijk aangeknoopte on derhandelingen tusschen de Chinesche overheden en de En- gelschen overliet hervatten van den handel dezer laatsten, weder afgebroken zijn. Dien ten gevolge waren wezenlijke vijandelijkheden begonnen. Het Britsche fregat Volage was door een twintigtal Chinesche oorlogs-jonken aangetast en had deze gedeeltelijk vernield. De toebereidselen, die in Britsch-Indie voor het wapenen van naar China bestemde oorlogschepen gemaakt werden hadden door het overlijden van den Engelschen vlootvoogd Maitlanddie aan het hoofd dezer zeemagt zou hebben gestaan eene aanmerkelijke ver traging ondergaan. PARIJS den 12 februarij. De commissie uit de kamer der afgevaardigden, die zich met het onderzoek der wet wegens de begiftiging van den hertog van Nemours bezig houdt, heeft thans, met 6 tegen 3 stemmen, beslist, dac het inkomen van het bijzonder domein des koniiigs niet ge noegzaam is, 0111 in het onderhoud van dien prins te voor zien. Zij heeft met dezelfde meerderheid het cijfer van 500,000 franken, waarop het ministerie de jaarlijkscbe be giftiging bepaald wil hebben goedgekeurd. De commissie der kamer voor de reductie dei- renten heeft besloten, dat men aan de renteniers de keus zou laten, om bij de conversie te kiezen tusschen renten h 4I pCt.of die een lageren intrest geven met verhooging alsdan van het kapitaal. Omtrent den titel dier fondsen en hec motitanc hunner uitgifte heefc zij nog geen besluit kunnen nemen. BRUSSEL den 13 februarij. Ten aanzien van den terug keer van den heer Laurent, bisschop van Cliersonnesusen benoemd als stedehouder van den Paus voor Noord-Duitscii- land uit Aken, zijne geboorteplaats, naar Luik, meldt hec bekende blad der geestelijkheid, hetwelk in laatstgenoemde stad in het licht wordt gegeven, dat het bevel tot dezen terugkeer met den telegraaf uit Berlijn is overgebragt, en dat de prelaat daarop besloten heeft, om des avonds ongemerkt de stad te verlatenten einde geene aanleiding te geven tot opschudding; maar dat niettemin de gensdar- mes den geheelen namiddag op de been zijn geweest, en dat de troepen, in de kazerne vereenigdvan scherpe patronen zijn voorzien geworden. Uit een aan de kamer gedaan rapport is geblekendac de Paus, in augustus jl.de aan Nederland toekomeude ge deelten van Limburg heefc afgescheiden van hec bisdom Luik. AMSTERDAM den 15 februarij. Uitliet antwoord door Z. Exc. den gouverneur-generaal der West-Indische bezittin- gengegeven op de requescen van onderscheidene eigenaren en administrateuren van plantaadjen en gronden binnen de ko lonie strekkende om de slavenmagten dier gronden op de privé- namen der eigenaren te doen overschrijven, blijkt hoe door het verminderen der slavenmagt op de plantaadjeh vele de zer gronden waaraan zoo vele moeite en kosten zijn besteed minder bebouwd en eindelijk tot groot nadeel der kolonie geheel verlaten worden. Vervolgens weidt Z. Exc. uit eens deels over de onmenschelijkheidom de slaven, welke inen ten onregte als zaken beschouwt, huns ondanks van de plan taadjen, waaraan zij gehecht zijn, te verwijderen, en soms mannen van vrouwen ouders van kinderen te scheiden en an derdeels van hec ondoelmatige om van plantaadje-slaven huis- en lijf bedienden te maken en zoo doende in de stad hec ge tal ledigloopers te vermeerderen, terwijl de landbouw, daar onder lijdende nog daarenboven kost voor dezen moet op leveren. De verzoeken der requestranten worden dan ook ge wezen van de hand voornamelijk op grond dat het blijkba re doel der gevraagde overschrijving isom de slaven ver volgens zonder daartoe voorafgaande inagciging te behoeven in publieke veiiiging of onderhands tot hooge prijzen, en dus uit baatzucht, te verkoopen. Naar men verneemt, worde dit besluit des gouverneurs in de kolonie zeer toegejuicht, door allen, die waar belang in den duurzamen bloei onzer West-Indische volksplantingen stellenen die in de laatste jaren met billijk leedwezen gezien hadden hoe de eigenaren der plantaadjen ot hunne agenten de belangen dier plantaadj en en dat dei kolonie verwaarloozendoor dezelve van de noodi- ge slavenmagt te beroovenen uit dadelijk winstbejag enke le slaven te verkoopen. UTRECHT den '14 februarij. Heden werd het stoffelijk overblijfsel van den hoogleeraar A. C. G. Stierman op eene plegtige wijze grafwaarts gebragt. Eene talrijke schare was tot hec bijwonen vai; deze droevige plegtigheid naar de be graafplaats alhier zamengevloeid. l iet lijk werd door de leden van bet collegium praesidum en andere vrienden en leerlin gen van den overledene naar den grafkelder gedragen, en ge volgd door vele kweekelingen der hoogeschool. De hoogleer- aar H. J. Roijaards wijdde eenige roerende woorden aan de nagedachtenis van zijnen vriend en ambtgenoot. De eerbie dige stilte, waarmede zij werden aangehoord, en de tranen, die in veler oogen blonken waren de onfeilbare tolken van de diepe droefheid die aller harten vervulde en van de deel neming in het verlies van den zoo algemeen geachcen vader, die in dien zoon zijne laatste hoop en troost op deze aarde heefc moeren missen. MIDDELBURG den 17 februarij. Gisteren zijn van hier, onder behoorlijk geleide, vertrokken 224 manschap pen der staande armee, behoorende tot de 6de afdeeliii"- in fanterie, ten einde bij de 3de, 5de en 7de afdeeling" van dat wapen te worden ingelijfd welke maatregelzoo als wij reeds hebben gemeld, is vastgesteld ten einde 'hec getal vrijwilligers, bij de verschillende korpsen infanterie aanwezig zoo veel mogelijk te egaliseren, en tevens hec onvermijdelijk gevolg is van het terugbrengen der armee op den voet van vrede. Op heden komen bij het alhier in bezetting leggende ba- taillon der 6de afdceling infanterie terug de tot nu ;oo gesta tioneerde detachementen te Aardenburg, Sluis en Ijzendiike. Men meldt uit 'i Hage dat de kabinetsraad in de

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1