MIDDELBURGSCHE C li A W"fc N°. 20. Zaturdag 1840. 15 februarij, BESTUREN en ADMINISTRATÏEN. Ivcnniögcuiug. NIEUWSTIJDINGEN. 23nitc.chl»i«ï>. ücelgic. Jlebevlaubett. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Scad MID DELBURG van den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie eenige Certificaten van aandenken ontvangen heb bende voor diegenen welke, sedert 's Konings proclamatie van den 5 Octolier 1830 Staatsblad no. 62), vrijwillig en voor eenen onbepaalden tijd bij het Leger, de Mobiele Schutterij of andere afzonderlijke actieve Wapenkorpsen heb ben gedimd brengen ter kennisje van de belanghebbenden datvoor zoover die bereids aanwezig en nog niet uitgereikt mogten zijnop Dingsdag en Woensdag den 18 en 19 Febru- arij aanstaandedes morgens van tien tot één uur tot afgif te daarvantegen vertoon van het Paspoortter Stedelijke Secretarie zal worden gevaceerd. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 14 Fe- bruarij 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. B E C IU S. DIAKENEN dezer Gemeente maken dankbare melding eener gift ii to Gulden gevonden in de Armbus op Zon dag den 9 11., met het opschrift: ter beschikking van den Predikantvoor de Armen. De Heer zegene den edelen gever of geefster. Vrouwenpolder, den 14 Februarij 1840. Namens Diakenen, J. van LEEUWEN, Predikant. Arnemuideu, den 12 Februarij 1840. DIAKENEN maken met blijdschap dankbare melding, over de ontvangst van twintig stuks Snuite Dekensinge zonden bij den Heer van Schaïk Serléten behoeve der Armen dezer Gemeente. De Allerhoogste zegene den onbe kenden gever of geefstermet zijne dierbaarste zegeningen Diakenen voornoemd, R. FIOOGEZAND, Pra;ses, v. d. m. WEENEN den 2 februarijDe gezoudheids-toestand in onze hoofdstad is zeer bedroevend de typhus en andere kwaadaardige koortsen nemen dagelijks toe en worden van eenen ernstigen aard. Er zijn zoo vele zieken, dat er bijna geene plaats meer in de hospitalen is om dezelve op te ne men zoo dat ze elders moeten worden overgebragt. Onder de slagtoflfers die reeds bezweken zijn noemt men de echt genoot van den heer Clayzaakgelastigde van de Noord- Amerikaansche Staten alhier. FRANKFORT den 9 februarij. Te Rome is in de laat ste dagen der vorige maand de oudste prelaat der kerk mon- signore Virgilius PesceteHideken van de congregatie dei- sacri-riti, inden hoogeu ouderdom van bijna 100 jaren over leden. Op nieuw is aan de Pauselijke regering, door eenebuiten- landsche maatschappijde voorslag gedaan om de Adriatische en Middellandsche zeëen door een spoorweg van Ancona naar Civita-Vecchia te vereenigen. Brieven uit Weenen verzekeren, dat, volgens aldaar uit Londen ontvangen depeches, het voorstel van lord Palmerston ten opzigte der Oostersche questie sterken wederstand in den Engelschen ministerraad heeft ondervonden. De meer derheid der ministers zou zich niet hebben kunnen vereenigeu met de inwilligingen die zijn lordschap aan Rusland maken wilde, door toe te staan dat een Russisch legerkorps, inge val van nood in Klein-Azie binnenruktezelfs zonder de uitdrukkelijke voorwaarde dat alsdan de vereenigde Engelsch- Fransche vloot voor Konstantinopel post zou vatten, terwijl zij meenen dat0111 Mehemed-Ali te dwingen aan de eischen der mogendheden toe te geven het voldoende is Alexandria en de Syrische en Egyptische kusten te blokkeren. Deze conferentien zouden dan ook tot geen beslissenden uitslag ge leid hebben. LONDEN den 9 februarij. Men spreekt weder van eene aanstaande verandering in het kabinet, en verhaalt dat lord Melbournelord Landsdowne en lord Minto hun ontslag zul- ien nemen, en dat lord John Russe/l eerste minister zal wor den lord Durham het departement van koloniën zal aan vaarden en lord Clarendon aan het hoofd der admiraliteit zal komen. Z. K. H. prins Albert is op het paleis van Bucking- bam aangekomen en met luid gejuich begroet door eene me nigte lieden van aanzien die derwaarts gereden waren om Iioogstdenzelven te verwelkomen. H. M. de koningin heeft Z. K. H. prins Albert van Sak- sen-Coburg benoemd tot den rang van veldmaarschalk bij 'het leger gaande zijne commissie in met den 8 februarij van dit jaar. De koningin heeft vrijdag namiddag de koninklijke kapel bezocht, en hare goedkeuring betuigd over de toebereidselen die aldaar voor de viering van hare echtverbindtenis gemaakt zijn. De juffers die bij den optogt der koningin-bruid den sleep van haren mantel moeten dragen en die ter gelegenheid der krooning een prachtigen ring daarvoor ten geschenke ontvin genzullen nu elk met eene rijke doekspeld worden vereerd. Deze spelden stellen een vogel voor, waarvan het lijf geheel uit turquoisen bestaat, de oogen robijnen zijn en de bek van diamant is, de klaauwen zijn van zuiver goud en rusten op zeer groote en kostbare parelen. Het laat zich aanzien dat de illuminatie maandag allerschitte rendst zijn zaldaar men overat daartoe aanstalten ziet ma ken. Aan het Indisch-huisde bank, mansion-house, gnild- hallhet postkantoorde ministeriel) en andere publieke ge bouwen worden hiervoor geene kosten gespaard. Te Kensington zullen de kinderen der arm-en zondagscho len op kosten der inwoners op roast-beef, plumpudding en ale worden onthaald, en dergelijke feesten zullen ook op an dere plaatsen gegeven worden. Het huis der lords heeft, op voorstel van den bis schop van Exeter een adres aan H. M. aangeboden ver zoekende om ten strengste onderzoek te laten doen naar de leeringen en daden der zoogenaamde socialisten, of nationa listen die, het gezag des Bijbels ontkennende en bestrijden, de, tevens eene geheele verandering in de maatschappelijke zamenleving zoeken in te voeren. H. M. heeft op het adres geantwoord, dat zij aan het verzoek voldoen zal, en dat hunne lordschappen zich verzekerd kunnen houden dat zij alle leeringenwelke voor godsdienst en zeden gevaarlijk zullen bevonden worden met alle magt zal onderdrukken. De aanleiding tot dit adres is geweest de verklaring van het ministerie in het huis der lordsdat de socialisten tot hiertoe niets gedaan hebbende, wat strijdig is met de wetten, het gouvernement geene reden gevonden had zich met hen te be- moeijenvan oordeel zijnde, dat het beter is eene dwaze leer aan zichzelve over te laten dan dezelve door tegen- Werking berucht te maken. De geestelijkheid is echter van gevoelendat de godslasterlijke taalwelke in sommige bij eenkomsten der socialisten in het openbaar gesproken wordt hen wel degelijk schuldig maakt aan overtreding van de wet en dat bovendien het gouvernement behoort aclu te hebben op, en te verhinderen zulke pogingen, als welke strekken om de geheele maatschappelijke orde om te keeren. Eergisteren avond is een schrikkelijke brand ontstaan in greet castle-street, tusschen regent-street en john street. Ge lukkig was er genoegzaam water voorhanden, waardoor men belet heeft dat het vuur zich verder uitstrekte dan het pand waarin de brand was uitgebarsten hetwelk echter geheel in te asc 1 is gelegdzijnde een huis van den heer Mitchiver waarvan een gedeelte bewoond werd dooreen schilderij-lijs tenmaker en door den boekverkooper Atwood. o10 feb'uarij. De lang verwachte benoeming van den heer Gutzot tot Fransch ambassadeur in Engeland m plaats van den generaal Sebauianiwordt door den Mo- mteur van heden aangekondigd. Het beveischrift des konings tot 's mans benoeming draagt de dagteekening van den 9. Hij zal naar men meentden 12 naar zijne nieuwe bestemming vertrekken. Volgens een rapport van den maarschalk Faliezijn de Arabieren in den nacht van den 28 op den 29 januarijde Ouad-el-Kebir overgetrokken en tot op den weg die de stad Belida met het bovenste kamp vereenigt voortgerukt, doch zijn zij spoedig en met groot verlies terug gedreven, en ge noodzaakt geweest de rivier op nieuw te passeren en naar het gebergte weder te keeren. Dadelijk op het ontvangen van liet berigt, dat er Arabi sche of Algerijnsche kapers beoosten kaap Gata gezien wa ren is naar Toulon per telegraaf order gegeven om derwaarts eenige ligte vaartuigen en eene stoomboot af te zenden, en is de brik la Flèche dienvolgens reeds onder zei! gegaan. Men verzekertdat eene ujj Baijonne ontvangene tele grafische depeche het berigt inhoudtdat een Garlistische opstand in de Baskische gewesten is uitgebrokenen dat een detachement Christino's, hetwelk ter beteugeling der oproerigen was afgezondengeslagen en ontwapend is ge worden. De opstandelingen hebben don Carlos uitgeroepen en aan derzelver hoofd bevinden, zich ecu pastoor en eenige voormalige Cariistische officieren. De Parijsenaars houden zich op dit oogenbük bezig met het ongelukhetwelk eene hooggeplaatste Parijsche fa milie, welke men echter niet anders dan met de voorletter C. aanduidt, heeft getroffen. Eenje dochter namelijk van den bankier C. sedert eenigen tijd met den heer Lajfarge ceTulle gehuwd bevindt zich in de gevangenis dier stad beschul digd haren man vergiftigd te hebben. Intusschen schijnen er nog geene stellige gronden tegen haar te bestaan en de be schuldiging meer op gissingen dan op uitgemaakte daadza ken gegrond te zijn. De beschuldiging bedient zich, als van een voornaam wapen, van eenen brief, dien in der tijd mevrouw Lafargc aan haren man heeft geschrevenen waar in zij hem bekent, dat zij vroeger eenen anderen bemind had en thans besloten had te vlugten uit het huis van eenen man die nimmer hare liefde had bezeten. Sedert dien tijd was wel weder, door bemiddeling van de moeder der vrouw eene volkomene verzoening tusschen de beide echtelingen tot stand gekomendoch eenige kleinere omstandigheden de verdenking van vergiftiging weder hebbende doen geboren wordenmoesten niettemin de meeste vermoedens op de jonge vrouw vallen. Onlangs kocht de heer M. de L. het hotel van me vrouw de hertogin de C.van welke dame het bekend is, dat zij millioenen schats bezat. Dezer dagen werkten eenige arbeiders in den tuin van het hotelen groeven eenen zwn- ren koffer op. Het kon niet anders of dat was een schat. De welgesloten koffer bevatte gewis niet anders dan goud* edele gesteenten of andere kostbaarheden. Alle met de zaak bekenden scharen zich om den koffer; met naauwgezetheid vervult men alle formaliteiten, welke in dat geval gebrui kelijk zijn. Het plegtig uur is geslagen, weldra zal men den schat zien en bewonderen. De koffer wordt geopend de nieuwsgierigheid neemt toe: de koffer bevat een kleiner koffertje ook dat wordt geopend en wat ontwaren de wijd geopende oogen: het geraamte van eenen hond; achter een schaterend gelach poogt men zijne teleurstelling te verber gen maar weidra verkeert dit lagchen in aandoeningwant een der aanwezenden herinnert zich de geschiedenis van het arme dierhet was de hond van Maria Antoinettahet eenigst gezelschap dier ongelukkige vorstin in de gevange nisde getuige van alle hare tranen, het eenigste legaat, dat Frankrijks koningin aan hare waardige vriendin, mevrouw de Tourrelkon vermaken, toen zij het schavot beklom BRUSSEL" den 10 februarij. De Commerce Beige ver meldt dat er weder spraak is van het vertrek naar Utrecht der Belgische leden van de commissie voor de liquidatie. De Moniteur hield gisteren een koninklijk bevelschrift waarbij eeue nieuwe verdeeling van het Belgische gedeelte van Luxemburg wordt vastgesteld. in Hen Gentschen Messager van den 8 dezer leest men. Het petitionneren voor de weder-invoering van het Vlaamsch als de taal van het bewind en van de regters in de Vlaainsche provinciën, alsmede voor het uitsluiten der Wa len van openbare betrekkingen aldaar, vindt veel voorstan ders. Er heerscht buitengewone ijver om de daartoe opge maakte verzoekschriften te onderteekenen. Aan het hoofd der onderteekenaren van een dier stukken hebben zich de heer van Crombruggheburgemeester van Gent, en de meeste leden van onzen gemeenteraad geplaatst." sGRAVENHAGE den 11 februarij. De Ilooge Raad heefc lieden uitspraak gedaan in het beroep tot cassatie in gesteld door Gaspar Seyntegen een arrest van het provin ciale geregeshof van Holland, waarbij hij terzake van het ontvreemden van gelden welke hij in zijne betrekking had ontvangen en aan de stad moest verantwoorden tot tentoon stelling, gevangenisstraf, boete enz., was veroordeeld. De Raad beeft deze voorziening in cassatie verworpen en bij deszelfs arrest beslist, dat de veroordeeling des requirants op wettige bewijsmiddelen berustte onder anderen op de ver klaring van getuigen welke aan geen nader onderzoek kun nen worden onderworpen en dat er mitsdien geene schen ding van eenig wets-artikel had plaats gehad. De zieke schipbreukeling van het te Scheveningen ge strande schip la Prbvideneedie op het badhuis verzorgd werd, is gisteren morgen aan eene hevige zenuwzinkine- koorts overleden. De wijze waarop die ongelukkige door de directrice van het badhuis is verzorgd geworden en de behandeling die hij van den heer doctor van Aenesse beeft ondervonden, verdienen allen lof. De zieke is doorden wei. eerw. heer pastoor Quant tot het laatsce oogenblik bijge staan geworden. UTRECHT den 10 februarij. Heden trof onze akade- mie op nieuw een zware slagdoor het overlijden van den jeugdigen en algemeen beminden hoogleeraar A. C. G. SuermanEene hevige zinking-koorts deed hem heden morgen ten 8 ure, in den ouderdom van slechts 31 jaren, bezwijken. De akademie, welke hij slechts sedert 'eenige maanden als hoogleeraar tot sieraad verstrekte, verliesc veel aan hem, en betreurt nu binnen een jaar drie harer geliefde hoogleeraren. Allersmartelijkst wordt zijn afsterven door zijne ouders gevoelddie in hem den eenig overgebleven zoon van drie kinderen beweenen. TI EL den 7 februarij. Heden morgen hadden vele inge zetenen dezer stad het genoegen, door den beer notaris va» Everdingen alhier in het open veld proeven ce zien nemen met eenen waterstroom-molen grootendeels van zijne eige ne uitvinding en toegepast op het uitmalen van water uit polders. Zijn ed. had bij de zamenstelling vooral onder 'net oog gehad het land gelegen tusschen Maas en Waal het welk jaarlijks zoo veel van overstroomingen door kwelwater te lijden heefc, en tot dat einde het verhang, de rivierstan den enz. in die streken naauwkeurig onderzocht. V-o~ >r waren deze proeven, doch meer gebrekkig, in het natuur kundig gezelschap alhier, waarvan zijn-ed. »en zeer w<*rk~ zaam lid is, gedaan, doch het bleek nu duidelijk ."hoe kimn het weikiuig ook is dat het volkomen aan het doel k-h beantwoorden en het water bij eene rivierhoogte vau 17 rijnlaudsche voeten nog kan uitmalen. Behalve de leden van het natuurkundig gezelschap en andere ingezetenen waren er ook twee beambten van den waterstaat, die alhier gestationeerd zijn tegenwoordig en zagen de proeven met belangstelling en genoegen, Wenschelijk ware het, dat van wege het gouvernement

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1