MIDDELBÜRGSCHE C O li A Nf n1 N°. 18. Dingsdag 1840. 11 Februarij. .K W 9 re jJ BESTUREN ex ADMINISTRAT1EN. Slövcirtctttie. NIEUW STIJDINGEN. SDuitochUufc. (övool-iöriitanic. SSdgie. Cf,' Af .4 7-<ï\ BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG als daartoe door den Raad gemagtigd maken bij deze bekend, dac op Donderdag den 13 Februarij aan staande des middags ten 12 ure, ten overstaan van den Notaris Dirk Johan van der Horst Serlé in het openbaar zal worden overgegaan tot den Verkoop van eenige OL MEN-STAMMEN liggende op het Bolwerk tusschen de Noord- en Koepoorten dezer Stad op zoodanige conditiën als bij den Verkoop aan de gegadigden zullen worden ken baar gemaakt. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 7 Fe bruarij 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. B E C I U S. DEPARTEMENT VOOR DE ZAKEN VAN OORLOG. P110 VINCIE ZEELAND. 4 ©peufoairc ®l6t*koopiii0. De MAJOOR, Plaatselijke Kommandant van het FORT BATH als daartoe door het Departement van Oorlog ge magtigd, zal, ten overstaan van den eerstaanwezendcn Inge nieur en van den Magazijnmeester der Artillerie in die Sterkte binnen het Fort Bathop den veertienden Februarij dezes jaars publiek aan de meestbiedenden verkoopen, eene aan zienlijke partij oude en defecte GENIE-GOEDEREN, voornamelijk bestaande in BALKEN, RIBBEN, PLAN KEN, PALISSADEN, OUD-IJZER en meer andere voor werpen welke Goederen drie dagen vóór de Verkooping zullen zijn te zienen te bevragen bij den Ingenieur en Ma gazijnmeester voornoemd. I3eze Verkoop zal geschieden om Comptant Geld. Fort Bath, den 30 Jannarij 1840. De MajoorPlaatselijke Kommandant voornoemd G. J. BRUINIER. OPENBARE VERKOOPING VAN EF.N WOONHUIS en GEVOLGE te IJZENDIJKE. Op Maandag den 17 Februarij 1840, des voormiddags on elf ure, zal de Agent van het Domein te Sas-van-Gent als daartoe behoorlijk gemagtigd, ten overstaan van den No taris Benteijn residerende te Biervlietten Huize en Her- berge van Kriel, te IJZENDIJKE, op de algemeene voor waarden voor den Verkoop der Domeinenin het openbaar aan de meestbiedende of eerstmijnende presenteren te ver koopen Een WOONHUIS met deszelfs Erve en Gevolge, zijnde een Logement,- genaamd het Hof van Koophandel staande en gelegen op de Markt te IJzendijke, Ka dastraal bekend Sectie D. No. 223 laatst bewoond geweest door de Weduwe en Erven van wijlen den Heer A. Faro. De voorwaarden dezer verkooping, leggen behalve op de gewone publieke plaatsen ter lezing ter Plaatselijke Secre- tarien te IJzendijke, Oostburg, BreskensSchoondijke Hoofdplaat en Waterlandkerkjeten Kantore van den Nota ris Benteijn te Biervliet en van den Agent van het Do. mein, te Sas-van-Gent, bij wien nadere inlichtingen te be komen zijn. De Agent van het Domein E. C. L. D'HANENS. VERGADERING van het Middelburgsche Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen op Woens dag den 12 Februarij 1840, des avonds ten zes ure. - Verslag van de Spaarbank Voorlezing en Bijdrage. Namens Bestuurders P. de MARET TAK Secretaris. Arnemuiden, den 7 Februarij 1840. DIAKENEN geven met blijdschap hunnen hartelijken dank te kennen voorde aanzienlijke gifc van twintig Guldenont vangen door Adriaansen ten behoeve onzer bedeelde Armen van een' onbekenden Fleer uit Middelburg. Verder rekenen ■zij zich tevens verpligt nogmaals voor alle giften uit Mid delburg hunne erkentelijkheid te bewijzennaardien ze daar door hedeu in staat gesteld zijn te hebben kunnen voorzien in de behoeften der nooddruftigsten. God zegene alle weldoeners der onzen Diakenen voornoemd R. HOOGEZAND, Prtesesv. d. m. BERLIJN den 4 februarij. Eenige dagen geleden is een persoondie bij de Carlisten eenen hoogen rang be kleedde uit het leger van Cabrera alhier aangekomen. Vol gens eene schets van dien welonderrigten persoon konde de burger-oorlog in Spanje, indien Cabrera zelfs zou komen te overlijdennog jaren lang aanhouden doordien de Car listen zich nooit in groote menigte tegen de Christinos over- stellen maar slechts in geringen getale, even als roover- bendenverschijnenen bij eenen te grooten tegenstand zich in de sluipwegen der gebergten terug trekkenwaarheen geen leger kan doordringen. Militaire tucht heerscht er bijna niet onder de Carlistische troepen zij hebben gebrek aan kleedingstukken en mondbehoeften. HAMBURG den 4 februarij. De koning van Zweden heeft den 25 januarij den rijksdag te Stockholm plegtig ge opendmet eene aanspraakwaarin Z. M. een overzigt geeft van hetgene er sedert zijne komst aan de regering tot bevordering van 's lands welvè'art is gedaan, en van de ram pen die de natie in dien tijd hebben getroffen, als ook van de zegeningen die zij aan de Voorzienigheid te danken heeft gehad. De koning zegt ten slotte zijner rede, dat de po litiek van zijn rijk medebrengt, om den vrede der Wereld te wenschenen vermaant de beide volkeren die onder zijnen schepter levenom door eendragt de binnenlandsche welvaart en de nationale onafhankelijkheid te bewaren en die door gehoorzaamheid aan de wetten te versterken, FRANKFORT den 4 februarij. Volgens de jongste be- rigten uit Zwitserland neigen zich eindelijk de beide elkan der tot hiertoe in Walliserland zoo vijandig tegenover staan de partijen tot vrede. De verstandigen aan weerskanten schijnen de noodzakelijkheid ingezien te hebben om zich te verstaan. Veel moet tot deze betere stemming bijgedragen hebben de tegenwoordigheid van den overste Bontems van Genevedie zich een tijd lang in Walliserland opgehouden heeft 0111 het terrein te verkennen tegen het gevaldat het tusschen de partijen tot dadelijkheden komen mogten hij alzoo werkelijk Walliserland zou moeten bezetten met de vier daartoe bestemde bataillons, en waarover hem door het Voroth het bevel opgedragen is. Kortelings werden zeven gemsen-jagers boven Leuk door eene lavina overvallen en kwamen daaronder om op één na die zich als door een wonder redde. In berigten uit Polen wordt nu ook melding gemaakt van het in hechtenis stellen van eenige R. Katholijke geeste lijken wegens woelingen ter zake van den overgang der in gezetenen tot de Grieksch-Russische kerk. Ofschoon de laatste berigten wegens de zamenzwering in Griekenland minder verontrustend dan vroegere luiden zoo is men echter nog niet zonder bezorgdheid over het lot van dezen jeugdigen Staat, die ter prooi blijft aan de woe lingen van twee partijende eene van welke de herstelling der Grieksche kerkonder het patriarchaat van Konstantino pelverlangt, terwijl de andere, welke zich de liberaal-con stitutionele noemt, den koning tot de invoering eener consti tutie tracht te dwingen. Deze laatste partij gelooft men dat thans op zal treden nu de pogingen der eerste voor het oogenblik mislukt zijn. Intusschen wordt verzekerd, dat het Weener hof zich ernstig bemoeitom den invloed dezer par tijen minder schadelijk voor het nieuwe koningrijk te maken. Volgens tijdingen van Konstantinopel van den 17 janua rij over Smyrna ontvangen, schenen de ministers van En geland Rusland en Oostenrijk het volkomen eens om alle mogelijke middelen te beproeven ten einde Mehemed-AU te dwingen tot het aannemen der schikkingen die zij hein heb ben voorgelegd, en alzoo de verschillen tusschen Turkije en Egypte te beslechten. Men verhaalt, dat deze drie mogend heden aan Mehemed reeds kennis van hun besluit hebben ge geven met bedreiging dat, zoo hij niet dadelijk Syrië ont ruimde, zij hem met geweld daartoe zouden noodzaken. Latere brieven van Alexandrie verzekeren dat Mehemed Ali buitengewone toebereidselen van defensie maakt. Alle weerbare mannen moesten de wapenen opnemen en hij wil een kamp van 50,000 man nabij Alexandrie vormen en een ander bij Cairo door 30,000 man doen betrekken. Uit het werkvolk uit de fabrijken en de lands ambtenaren wordt eene militie zamengestelddie in den wapenhandel geoefend wordtterwijl de soldaten van de Turksche vloot dagelijks aan wal groote manoeuvres moeten verrigten. De onderkoning zou verklaard hebbengeene aanvallen de beweging te zullen maken, maar zich mee kracht te zul len verdedigen bijaldien hij mogt aangevallen worden. Men bedroog zich te Konstantinopel, voegde hij er bij, zoomen hem door het volhouden van het status quo dacht in het verderf te storten of hem genoegen te doen nemen met het gene men hem wel wilde overlaten. Dat status quo was hem echter te stade gekomen om groote bezuinigingen in te voerenen daardoor geld te erlangen om zijne troepen en beambten, en de equipagie der Turksche vloot te beta len. Hij bleef in zijne eischen volharden en had besloten het erfelijk bezit van Syrië, tot aan den Tauruste ver werven, zonder hetwelk de vrede tusschen hem en de Porte op den duur onmogelijk was. LONDEN den 5 februarij. Volgens officiële aankondiging zal de voltrekking van het huwelijk der koningin aanstaanden maandag, den 10 dezer, des middags ten 12 ure, plaatsheb ben. De koninklijke kapel heeft tot dat einde belangrijke veranderingen ondergaan. De prins wordt vrijdag in deze hoofdstad verwacht, en zal aan eenen maaltijd deelnemen, welken dienzelfden dag ten hove moet gegeven worden. Nadat lord Melbourne maandag in het hoogerhnis had aan gekondigd dat de regering besloten had het artikel in de wet op de naturalisatie van prins Albert in te trekken, waar bij van den voorrang gesproken werd dien de koningin hem in het parlement en elders zou kunnen geven is die wet in genoemd huis doorgegaan en hetgene tot dien voorrang be trekking heeft tot een ontwerp van latere overweging gemaakt. Op voordragt van den bisschop van Exeterheeft het huis besloten een adres aan II. M. aan te biedenwaarbij hoogstdezelve verzocht wordt een onderzoek te bevelen naar de verspreiding van godslasterlijke en onzedelijke geschriften en inzonderheid naar de oogmerken en verrigtingen van het genootschap der socialistendie bij het huis zijn aangeklaagd als ten doel hebbendé, door de verspreiding hunner grond beginselen, de bestaande wetten en instellingen des rijks om ver te werpen. De conservativen beweren dat hunne vrienden in hec parlement geenszins door den uitslag der stemming over het voorstel vansir.7. T. Bullcri.\\\\ afgeschrikt, en dat zij voort zullen gaan in het aanwenden van pogingen om het ministe rie te doen vallen. Het heeft H. M. behaagd den staatsgevangenen Frost IVilliams en Joneswegens hoog verraad ter dood veroor deeld in zoo ver genade te verleenen dat de doodstraf in transportatie voor hun leven is veranderd geworden. Deze tijding is zondag avond te Monmouth, waar de galg reeds gereed wasaangekomenwaarop deze drie hoofden der chartisten nog dien eigen nacht, onder een sterk militair ge leide, naar Bristol vervoerd zijn. Lord Normanbyde mi nister van binnenlandsche zaken, heeft gisteren avond in het hoogerhnis verklaard, dat het alleen is uit aanmerking van de kleine meerderheidwaarmede de- regters de exceptie te gen den vorm van het proces verworpen hebbendat het ministerie er toe gekomen isom de veroordeelden die de doodstraf dubbel verdiend hadden, aan de genade van H. M. aan te bevelen, en dat hetzelve, zonder dit, hiertoe volstrekt geene vrijheid zoude gevonden hebben. Van alle kanten blijkt het, dat het Chinesche gouver- ment verschrikkelijk op de Engelscheti gebeten isen dat in allen gevalde handel voor langen tijd gestremd zal zijn. En in weerwil van dat vooruitzigtgaan de smokkelaars nog voort China het vergif van den opium op te dringen. Een gedeelte van het Engelsche volk bederft dus den handel van het andere gedeelte. Vrije handelschrijft men in eenen brief uit Oost-Indic is inderdaad een groot voorregtmaar als men deze gevolgen ondervindtwordt men geneigd te vragen, of het monopolie van de O. I. compagnie, hoe laakbaar ook, toch nog niet beter was? De Courier van de Noord-Araerikaansche Staten van den 16 januarij behelst het treurig verhaal van het verbran den van de fraaije stoomboot Lexington op den 14 dezer. Deze boot was des namiddags ten 3 ure van Nieuw-York naar Stowinton in de rigting van Bostonvertrokkenmet 175 passagiers aan boord. Tegen 7 ure des avonds ontdek te men in eene groote menigte nabij den schoorsteen ge plaatste katoenbalenbrand. Alle aangewende pogingen tot blussching waren vruchteloos. De kapitein liet de boot wal- waarts sturen; doch eer dat men land kon bereiken, was de schrik aan boord zoo geweldig geworden dat de passagiers drie sloepenwaarvan de stoomboot voorzien waste water lieten, maar dezelve met zoo weinig voorzigtigheid stuur den dat alle drie omkantelden en met al wat zij in hadden zonken. De reddingsboot werd mede te water gelaten maar deze geraakte vast in de raderen en werd even als de anderen verzwolgen. Eenige oogenblikken later stortte de stoomma chine in. Het tooneelhetwelk alstoen plaats vondis bij geene mogelijkheid te beschrijven. De brand die in het mid den van de stoomboot woedde, had alle gemeenschap tusschen den voor- en achtersteven afgesneden de passagiers gilden hunne wanhoop uit, en eindelijk, door de vlammen bereikt, wierpen zij zich in alle rigtingen te waterdezen op katoen- balenanderen weder op het eerste het beste wat zij had den kunnen grijpen. Dekapitien heeft het geluk gehad zich op eene katoenbaai te redden. Ook een stoker en de loods van de stoomboot zijn mede gered, doch in een' staat van volstrekte bewus teloosheid. Men vermoedt, dat deze drie mannen de eenige geredden zijndoch met zekerheid kan hiervan nog niets worden gezegd. Nog eene andere stoombootde Belle of Missouriis on langs op hare reis van Nietiw-Orleans naar St. Louis, door brand vernield. Al de passagiers zouden vermoedelijk zijn omgekomen, indien niet, door een gelukkig toeval, de boot zeer nabij het land geweest ware. Naauwelijks waren deze behouden of de vlammen sloegen over tot eene aanzienlijke hoeveelheid buskruid, welke een gedeelte der lading uit maakte. De ontploffing was vreesselijk zijnde nog vele der vlugtende personen door de spaanders van het schip gewond. BRUSSEL den 7 februarij. De Belgische representan ten hebben de wet op den uitvoer van het meel van vreem de tarwe met 49 tegen 5 stemmen aangenomen. In de Vlaanderen heeft zich eene maatschappij ge vormd om aan het gouvernement een plan te onderwerpen tot daarstelling van eene nieuwe haven tusschen Blanken berg en Ileyst, als ook tot het graven van een groot ka naal waardoor die haven met de steden Brugge en Gent in verband zou komen, Dit ontwerp is op dit oogenblik in

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1