MIDDELBURGSC1IE V A. J 184°' N°. 16. Donderdag 6 Februarij. BESTUREN en ADMINISTRAT1EN. Nationale itTilittc» NIEUWSTIJDINGEN, jDuitecïiIatib. (Broot-Birittatiie. ifraufctrtjfc. ülcbcrlattbcn. W co BEKENDMAKINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van al degenen, die daarbij eenig belang mogten hebben dat de eerste zit ting van den Militie-Raad, voor dit Kanton, zal plaats heb ben op Woensdag den 12 Februari; des middags ten één «re, op het gewoon Lokaal in de Abdij binnen deze Stad; dat voor denzelven zullen moeten compareren al degenen, welke zich tot vrijwillige dienst bij de Nationale Militie voor dezen jare hebben verbonden, mitsgaders al de voor één jaar vrijgestelde dienstpligtige Lotelingen van de ligtingen van 1836, 1837, 1838 en 1839. Dat tot het afgeven der attesten of certificaten aan bo vengemelde Lotelingen, tot bekomen van vrijstelling voorde dienst der Nationale Militie door eene Commissie uit het Stedelijk Bestuur, zal worden gevaceerd op Zaturdag den 8 Februarij aanstaande, van des morgens ten 10 tot des mid dags ten 12 ure. Wordende mitsdien alle belanghebbenden bij deze aange maand om zich van de benoodigde bewijsstukken te voor zien en zich op de voorschreven plaats en uur voor den Militie Raad te sisteren. En opdat niemand hiervan onkundig blijve zal deze wor den gedrukt, afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in de zer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 6 Fe bruarij 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van al degenen die daarbij belang hebben dat de Alphabetische Naamlijst van al de Personen die aan de ligting van ditjaar moeten deel nemen ter visie van elk en een iegelijk zal liggen op het Raadhuis alhier, van den 10 tot den 18 dezer, des middags van twaalf tot twee ure ten einde een ieder in staat zoude zijn om ingeval op die Lijst eenigc Personen of omstan digheden mogten voorkomendie op dezelve nog zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan zouden moe ten worden weggelatenzulks ter kennis van den Militie- Commissaris te kunnen brengen. Wordende tevens alle Ingeschrevenen enderzelver Ouders, Voogden, Curators of Gemagtigden verwittigd, dat de Lo ting voor Ingezetenen van deze Stad zoo binnen als bui ten de Poorten, uitmakende het eerste Militie-Kanton, zal plaaats hebben op Woensdag den negentienden Februarij aan staande des morgens ten tien ureop de Voorzaal van het Stadhuis alhier, en dat, achtervolgens het bepaalde bij art. 75 der Wet op de Nationale Militie van den 8 Januarij 1817 {Staatsblad no. 1), bij de Loting geene andere aan- schouwers zullen worden toegelaten dan de Ouders, Voog den Curators of Gemagtigden der Ingeschrevenen. Terwijl al verder elk en een iegelijk wordt verwittigd Voor eerst: dat de bewijzen, die behooren te worden bij- gebragt tot staving der redenen van vrijstelling, welke op den dag der Loting zullen zijn aangevoerd uiterlijk binnen 5 dagen na de Loting ter Stedelijke Secretarie moeten worden ingediend. Ten tweede: dat tot het afgeven der attesten of certifica ten, tot bekoming van vrijstellingen voor de dienst der Na tionale Militie, door eene Commissie uit het Stedelijk Be stuur, zal worden gevaceerd op Woensdag den zes en-twin tigsten Februarij aanstaande van des morgens ten tien tot des middags ten twaalf ure. En ten derde: dat allen, die zulks zouden mogen verlan gen omtrent de bewijsstukken tot staving hunner reclames benoodigd, nadere inlichtingen kunnen bekomen ten Raad- huize der Stad van heden tot den achttienden dezer, van des middags ten twaalf tot des namiddags ten twee ure. En opdat niemand hiervan onkundig blijve, zal deze wor den gedrukt, afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in de zer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 6 Fe bruarij 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. De OPPER STRANDVONDER Bewesten Schelde daartoe behoorlijk geautoriseerd, zal, op Zaturdag den 8' dezer maand, des morgens ten tien ure, aan den Nollebij Vlissingeu ad opus jus habentiumin het openbaar verkoo- pen eenige WRAKKEN, WRAKHOUT, SCHEEPS-AF- BRAAK een' MAST en verdere Goederen in de Plak- Biljetten nader omschreven. Middelburg, 4 Februarij 1840. J. P. HERKLOTS. FRANKFORT den 31 januarij. Door de stormen, die tusschen den 20 en 28 II. gewoed hebben is ook in het Wurtembergsche groote schade aangerigt. In den nacht tus schen den 24 en 25 wil men aldaar sterke schokken van aardbeving gevoeld hebben. Men meldt uit Napels den 18 dezer, dat het Neder- landsch fregat de Rhïji; aan boord waarvan prins Hendrik der Nederlanden zijne reis voortzet, den 15 de reede dier stad had verlatenen na een voorspoedigen togt van 36 uren te Messina is aangekomen. De koning van Napels zou zich eerlang naar Weenen begeven. Volgens de laatste telling, bedraagt de bevolking van St. Petersburg 476,386 personen, te weten 337,512 van het mannelijk en 138,874 van het vrouwelijk geslacht. Zij is sedert 1838 met 6666 zielen vermeerderd. Te Konstantinopel is de gewigtige tijding ontvangen dat Kamramde vorst van Herat beroemd door zijne ver dediging dier vesting tegen de geheele Perzische magtop het onverwachts de opperheerschappij van den shah heeft erkend. Men vermoedt dat de grond van dit besluit in de vrees ligtdat de Engelschen zich, na het slagen hunner on derneming tegen Kabul ook van Herat zullen willen mees ter makendaar zij dien vorst reeds aangeboden hadden hulptroepen in de vesting te leggen, hetwelk oogenblikke- lijk is van de hand gewezen. De Engelsche gezant, lord Ponsonbymoet, op het berigt dat Jbrahim-pacha zich gereed maakte om tegen Konstan tinopel op te rukken, met den admiraal Stopford maatrege len van tegenweer beraamd en een. courier naar Londen af gezonden hebben, om er bij zijne regering op aan te drin gen, dat Ibrahim van zoodanig plan werd terug gehouden, welks uitvoering het oogmerk der mogendheden, om den vrede in het Oosten te bewaren geheel zou verijdelen. Te vens moet aan genoemden gezant bij onderzoek gebleken wezen dat naauwelijks 6000 man bruikbare troepen in de Turksche hoofdstad aanwezig zijnen dat de geest die al daar onder de militairen heerscht ver van gunstig is, Onder de Momenegrijnen worden groote toerustingen opgemerktmet het voorgewend oogmerk om een aanval van de zijde der Turken te keer te gaan, maar vermoedelijk om in het aanstaande voorjaar eenige onderneming, welligt tegen de Turksche vesting Podgoritzate wagen. De vladika van Montenegro heeft op 6e vredes-voorslagen van den gouver neur dier vesting geantwoord, dat hij dienaangaande eerst de meening van Rusland den beschermer der provincie moest inroepen. Volgens nadere berigten uit Athene, is de minister van binnenlandsche zaken en eeredienstde heer Glarakis, die als een aanhanger der partij van Capodistrias bekend stond enten opzigte der onlangs ontdekte zamenz wering eene in het oog loopenue toegevendheid heeft aan den dag gelegdvan zijnen post ontzet en door den heer Thescharis vervangen. De dagbladen der Grieksche hoofdstad verzekerendat inliet gansche land wel groote spanning maar nogtans volkomen rust heerscht. Omtrent vroeger gemelde zamenz wering wordt in sommige be rigten gezegd, dat zij onder anderen ten doel had, den ko ning, op den nieuwejaarsdagtot de omhelzing der Griek sche godsdienst te dwingen, en hem, benevens de overige R. K. die hem omringen in geval van weigeringom het leven te brengen. Een ioootal gewapenden zou bestemd ge weest zijn om de stad te omsingelen, en een lootal anderen om de kerk te overvallen. De bron waaruit deze raededee- lingen voortkomen schijnt echter eenigzins verdacht. LONDEN den 1 februarij. Eindelijk is, nadat de debat ten over de motie van sir T. Bullerom te verklaren dat de tegenwoordige ministers het vertrouwen des lands niet verdienen, nog 3 achtereenvolgende dagen, somtijds tot zeer laat in den nacht, geduurd hadden, het lagerhuis tot eene stemming over dit aangelegen ontwerp gekomen, bij welke die motie met 308 tegen 287 stemmen is verworpen en de ministers dus met de betrekkelijk geringe meerderheid van slechts 21 stemmen over hunne tegenstanders hebben gezege vierd. De conservativen beklagen zich dan ook over den uitslag dier stemming niet. Zij zeggen dien wel voorzien te heb ben daar een aantal leden van het huis van de ministers af hankelijk zijn, en derhalve wel verpligt waren hunne partij te kiezen en meenen genoeg gewonnen te hebben door de oppositie in de gelegenheid te stellen hare krachten te too- nen en al de grieven tegen het bestuur uitvoerig te ontwikkelen. Onder de talrijke sprekerswelke gedurende deze debatten het ministerie aangevallen hebben, komt aan lord Stanley en sir R. Peel eene voorname plaats toe. Ook hebben lord Howick en de heer C. IVood de redenen ontwikkeld die hen genoopt hadden de posten neder te leggen, welke zij onder het tegenwoordig bestuur bekleedden. Behalve lord J. Russell is sir G. Grey een der ijverigste verdedigers der bestaande or de van zaken geweest. Intusschen blijft men in verschillende groote steden ver klaringen teekenen om van de ontevredenheid met het be staand kabinet te doen blijken. Te Glasgow telt die verkla ring reeds meer dan 4500 en te Bristol over de 2000 hand- teekeningen. In het hoogerhuis is gisteren gehandeld over den voorrang aan prins Albert toe te kennen, en heeft de lord-kanselier gezegd, te zullen voorstellen van aan de koningin magt te verleenen 0111 den prins den rang te geven dadelijk na een°ver- moedelijken erfgenaam van den troon. De wet op de natu ralisatie van prins Albert is daarop ten tweedemaal gelezen en aanstaanden maandag zal men op de bepaling van den rang terugkomen. .Men gelooft langs hoe meer datter. gevolge van verschil in meening onder de regters welke in de zaak van Frost fVil- liams en Jones uitspraak hebben moeten doen, het doodvon nis dier belhamels van het oproer te Newport niet zal vol trokken worden, waartoe van verschillende kanten ijverige pogingen worden aangewend. PARIJS den 31 januarij. Eergisteren was het kabinet zoo goed als ontbonden te beschouwen. Sedert hebben zich de ministers wederom verstaan en is de raad bij elkander ge bleven. Het is thans zoo goed als zeker, en de mi nisteriele bladen kondigen het aan dat de heer Guizot in plaats van den heer Sehastianitot gezant te Londen is be noemd. De officiële aankondiging daarvan in den Moniteur en zijn vertrek naar Engeland zouden tot na de huwelijks- plegtigheden aldaar plaats hebben. - De commissie der kamer voor de conversie der renten heeft beslist, dat zoodanige maatregel van nu tot aan de vol gende zitting kon plaats hebben. De meerderheid der bu- reaux heeft zich voor de dotatie van den hertog van Ne mours verklaard. MIDDELBURG den 5 februarij. De in den nacht van zaturdag te Goes plaats gehad hebbende brand, wordt aldus door de courant dier stad vermeld Heden omstreeks middernacht openbaarde zich in de wo ning van den heer mr. Foyerin de wijngaardstraat alhier, een allerhevigste brand, waaruit de bewoners, toen zij den zelven bemerkten, ter naauwernood zich redden konden. Spoedig nam het geweld der vlammen dermate toe, dat de aangebragte hulp ontoereikend scheen om dezelve te beteu gelen, en er vrees bestond dat zij zich alras aan de belen dende gebouwen zouden mededeelen, terwijl de door den wind voortgestuwde vonken zich verre verspreidden en een groot gedeelte der stad met vernieling bedreigden. Op de door den kortelings neergevallenen en toen ook aanhoudenden regen doorvochtigde daken werden zij echter gelukkiglijk uitgebluschten door het bedaren van den wind, voor eeni ge oogenblikkengelukte het aan onze toen werkende spui ten door de aangesnelde hulp uit Kloetinge en het Wilhel- minadorp krachtig ondersteund den brand meester te wor den voor de wind wederom opstak. Genoemde woning met het meerendeel van den huisraad, als ook de aangrenzende stal en pakhuis, dat met hennep opgevuld was, zijn alzoo alleenlijk eene prooi der vlammen geworden. De belendende gebouwen hebben eenige ligte schade bekomen, die evenwel grooter is ten opzigte van de zich daarin bevindende en uit- gedragene meubelen. De verbrandde gebouwen waren tegen brandschade verzekerd bij de Ilotterdamsche algemeene brand waarborg-maatschappij onder directie van den heer van der Looyen ingeschreven bij den correspondentden heer C. C. van den Boschalhier. Hoewel sommigen bijzonder smartelijke herinneringen aan dit voorval hebbenzoo mag men over 't algemeen de bewaring Gods danken waardoor van onze stad groot gevreesd gevaar is afgewend. De aanleiding tot den brand is onzekerdoch voorzigtigheid zal hierdoor wel op nieuw aanbevelenswaardig zijn." Men meldt uit 's Hagedat aldaar den 1 dezer drie personen in hechtenis genomen zijnals beschuldigd van deel gehad te hebben aan den bekenden diefstal bij den heer Heldewier, op de prinsengracht. De Fransche dagbladen tot den 2 dezer behelzen het vonnis, uitgesproken door het hof der pairs, ten laste der be schuldigden wegens de oproeren van den 12 en 13 mei 11. Blanqui is ter dood verwezen Qut'gnot en F-lie tot vijftien jaren gevangenzetting, welke straf ook voor zeven of min der getal jaren is toegepast op 24 andere beschuldigden. Moulines en Huart zijn vrijgesproken. Het heeft echter den koning behaagd de doodstraf van Blan qui in verbanning te verzachten. Ook de bekende Barbèz heeft andermaal 's konings genade mogen ondervinden vroeger was zijne doodstraf reeds in altoosdurenden dwangarbeid veranderd; thans is ook deze straf door den koning in verbanning verzacht. De Javasche Couranten, loopende tot 16 october j!., behelzen eene beschrijving van het huisselijk feest, dat dén 12 en 13 october in het hotel van Z. Exc. den'luitenant- generaal de Eerens, gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indiete Buuenzorg, ter gelegenheid van zijne vijf-en-twiu- tigjarige echtvereeniginggevierd is geworden. Dat feest is door den gouverneur-generaal ook op eene godsdienstige wijze in het openbaar herdachthebbende de Bataviasche predikant van Höevellden 13, in een' der vleugels van bec hotelin tegenwoordigheid van den gouverneur-generaal zijn gezin en andere genoodigdeneene daarop toepasselijke leerrede gehouden. Er bestond nog geen voorbeelddat

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1