MIDDELBURGSCUE IJ li A N T. N°. 14. Zaturdag 1 Februarij. ïseïgie. 1840. BESTUREN en ADMINISTRATÏEN. NIEUWSTIJDINGEN. Suitsrfttatib. JVflïiferijfe. Alcöcvlöïibcn. Sï De COMMISSIE ter voorziening in de buitengewone Be hoeften der Armen brengt door deze haren verschuldigden dank aan den gever of de geefster van f 50 ter harer be schikking onder de letter N.bij den Heer S'. Roe/se, te Middelburg, den 27 dezer ontvangen. Westkapelle, den 30 Januarij 184c. W. VERHULST, Voorzitter. P. BACKSecretaris. Arnemuiden, den 29 Januarij 1840. DIAKENEN maken met blijdschap dankbare melding voor de ontvangst eener nienschlievende gift van 26, onder de letters N. N. E., ingezonden bij den Heer de Blaecke de Lignyten behoeve der talrijke bedeelde Armen dezer Ge meente. Hij die eeuen biijmoedigen gever liefheeft, ze- gene den onbekenden gever of geefstermet zijne dierbaar ste zegeningen Diakenen voornoemd R. IIOOGEZAND, Pra;ses, v. D. m. FRANKFORT den 26 januarij, Z. M. de keizer van Rusland heeft, bij ukase van den 7 dezer, den graaf Pozzo di Borgohoogstdeszelfs gezant bij het Engelsche hof, op zijn verzoek uit die betrekking ontslagen. De koning van Napels heeftbij een decreetden 2 dezer gedagteekend de ridder-orde van Malta of St. Jan van Jeruzalem, in den geheelen omvang zijner Staten, in hare oude regten en statuten hersteld. Door het goed beleid van den kardinaal Tosti begin nen de inkomsten van den Kerkelijken Staat zich langs hoe meer te verbeteren. De staatsraad van Tessin heeft van den aartsbisschop van Milaan, die door genoemden raad op de rustverstoren- de predikatiën zijner ouderhoorige geestelijken was opmerk zaam gemaakteen zeer bevredigend antwoord ontvangen. Ook heeft de Zwitsersche consul in Loinbardye berigt ge zonden dat de betrekkingen van goede nabuurschap onver wijld hersteld zullen worden. De afgevaardigden bij den landdag uit genoemd kanton, Luvini en Molo hebben hunne instructien ontvangen welke onder anderen inhouden dat zij zich tegen alle bemoeijingen met de inwendige aangelegenheden van Tessin ten ernstige moeten verzetten. Het schijnt dat de pogingen van den Zwitserschen land dag, om de geschillen tusschen de beide deelen van Walli- serland in der minne bij te leggen haar doel geheel hebben gemisthetwelk aan de halstarrigheid der hoofden van de ontevredenen in Opper-Walliserland wordt toegeschreven. HANOVER den 21 -januarij. Z. M. de koning heeft, onder dagteekening van den 17 dezer, een besluit uitgevaar- digd waarbij verkondigd wordt, dat de regterlijke coilegicn zich niet zullen mogen inlaten met eenig onderzoek ofeeni- ge beslissing omtrent' de grondwettige daarstelling der wet ten verordeningen, enz.; dat alzoo de regtersevenmin als andere staats-beambten in geen geval zullen mogen beslis sen omtrent de geldigheid van 's konings patent van 1 no vember 1837, betreffende de opheffing der constitutie van 1833 en dat Z. M. beveeltdat de regters en andere open bare beambten, welke dit verbod overtreden, en alzoo zich schuldig maken aan tegenstand tegen de bestaande staatsre geling, deswege geregtelijk of door administrative maatrege len vervolgd zullen worden. Dit besluit des konings maakt bij alle voorstanders eener welbegrepene constitutionele orde van zaken eenen hoogst onguustigen indruk. Aan den anderen kant verlevendigt diezelfde verordening de hoop, dat de Hanoversche zaak eer lang andermaal bij de bondsvergadering in beraadslaging zal komen. Naar men verneemt, zullen de gewone zittingen der genoemde vergadering nog niet spoedig hervat worden maar men verwacht, dat, 11a de terugkomst van derzelver president uit Weenenbelangrijke aangelegenheden tot eene beslissing zullen gebragt worden. KRANENBURG den 27 januarij. Nadat sedert meer dan 8 dagen en gisteren, den geheelen dag door, een felle storm uit het Z. W. geloeid had, vergezeld van afwisselende regen- en hagelbuijen, brak in den namiddag, tusschen 4 en 5 «re, in deze omstreken een onweder los, dat aller verschrikkelijkst was, en waarvan de oudste lieden zich geen voorbeeld in het tegenwoordig jaargetijde kunnen her inneren. De storm die even te voren scheen te willen be daren stak toen eerst met verdubbelde hevigheid op en de lucht werd donker. Uit de verte hoorde men het gerol wan den donder als op de vleugelen van den woedenden orkaan snel naderenen nien zag de vuurstralen in getal en hevigheid toenemen. Nu brak boven Kleef eene gewel dige hagel- en regenbui losvergezeld van aanhoudenden don der en bliksem, waarbij zich een zoo geweldige slag.deed hooren dat men onwillekeurig sidderde en de gedachten aan eene mogelijke aardbeving als ingegeven werddewijl de storm en het liclu den indruk nog ontzagwekkender maak ten. Er vielen groote hagelsteen en met den geweldigsten plasregen, zoodat vele straten in het lage gedeelte dezer stad geïnundeerd werdenen het vuur viel aanhoudend van den hemel, waardoor het eenen alles vernielenden brand geleek. Met schrik vernam men, dat de bliksem was inge slagen op den zoogenaamden Schlostoren en wel in het ge deelte dat tot gevangenhuis gebruikt wordt. Dezelve heeft echter gelukkig geen brand veroorzaakt, en minder schade aangerigc dan men met reden vreesde. PARIJS den 27 januarij. De oppositie verhefc zich sterk tegen de aanvraag van 500,000 francs als dotatie voor den hertog van Nemours, bij gelegenheid van zijn huwelijk, en beweert, dat men in dagen waarin de toestand des volks buitengewone bezuinigingen in de staatsuitgaven vordert, geen zoodanig jaargeld aan een der prinsen mag toestaan. De ministeriele bladen antwoorden daarop met verwijt, dat de oppositie zich zoo door hare vooroordeelen als taal steeds revolutionair tooncen de oude jacobijnsche denkbeelden met den waren geest van vrijheid verwart. Men wil dat de conferentien tusschen de Franscheen En gelsche commissarissen tot het daarstellen van eene wijzi ging in de wederzijdsche tolregten op sommige voorwerpen van handeltot een gewenscluen uitslag schijnen te leiden en dac alles op die oogenblik alleen van de beslissing der ministers afhangt. I11 brieven van Las Matas van den 19 dezer wordt de tijding van Cabrera's dood bevestigd doch zonder opgave van eenige bijzonderheden over deze zoo belangrijke gebeur tenis. BRUSSEL den 27 januarij. De jongste stormen hebben alhier in Belgie vooral niet met minder hevigheid dan elders gewoed. Op vele plaatsen zijn boomen ontworteld, schoor- steenen omgewaaid en huizen beschadigd. Onder anderen hebben de gebouwen van het kamp van Beverloo veel gele den. Te Antwerpen is in den namiddag van den 26 de or kaan meteen zwaar onweder gepaard gegaan. De ramen van den koepel der lieve vrouwenkerk zijn toen door de kracht van den wind gedeeltelijk naar beneden gestort; waardoor aan de talrijke scharedie in dit fraaije kerkgebouw bijeen was, geen geringe schrik is aangejaagd. Te Brussel is dienZélfden namiddag het kolossale standbeeld van den II. Michaeldat op den hoogen toren van het raadhuis prijkt, en reeds zoo vele stormen had getrotseerd aanmerkelijk beschadigd. Het zwaard van dezen patroon der stad is gedeeltelijk naar bene den gestort, hetgeen door de bijgeloovige menigte als een ongunstig voorteeken beschouwd werd. sGRAVENFIAGE den 27 januarij. De Staats-Cou- tant van eden deelt het berigt mede eener geldleening, ter somma van twee miliioen guldens, uitmakende de eerste serie ci negotiatie van acht miliioen guldens, tot goedma- mg er osten van droogmaking van het Haarlemmermeer, vastgesteld bij koninklijk besluit vau 20 mei 1839, .10. 12. De tweede en volgende series zullen in 1840 niet worden uitgegeven. De interest f15 pct> ga!U jn raet l januarij 1840. De aflossing zal bij loting plaats hebben een jaar na de vol- tooijing der dioogmaking. De uit te geven obligatie» kun nen ook worden in betaling gegeven voor den aankoop der droog te maken landen. De inschrijvingen zijn geopend van 2 tot 7 maart 1840, bij de Nederlandsche bank en bij de agenten van den rijkskassierin de provinciënalwaar te vens coupon-betaling en aflossing plaats hebben. Ingeval op den eersten dag de inschrijvingen meer dan twee miliioen be dragen, zal het geheel bedrag over de ingeschrevene posten verdeeld of bij loting toegekend wordenen even zoo op den tweedenderden en volgende dagen. De inschrijvers zijn op stialle van vernietiging hunner inschrijving, gehouden, vijf dagen na die inschrijving 10 pet. te storten. De uit te geven ob'.igatieti zijn a f 1000 ieder, met twintig halfjarige coupons, en genummerd van 1 tot 2000. Het fournisseinent zal geschieden in twee gelijke termijnen, op 15 april eerst komende en op 15 julij daaraanvolgende. De betaling van den tweeden termijn kan echter onder genot van rènte-ver- goeding worden vervroegd. Aan makelaars en commissionairs wordt voor provisie A toegestaan. MIDDELBURG den 31 januarij. Bij ons stedelijk be stuur is, op den 27 dezer maand, gestort geworden eeue som van ƒ870,25, uitmakende het zuiver provenu van eene op den 23 te voren plaats gehad hebbende verloting van vrouwelijke handwerken ten behoeve der armen dezer stadwelke aanzienlijke somovereenkomstig het verlan gen der oprigters dezer loterij, gelijkelijk is verdeeld en uit betaald aan de commissie tot voorziening in den nood der armen en behoeftigen aan de instelling tot uitreiking van kleeditigstukken aan behoeftigen de Zeeuwsche Dorkas en aan de commissie Loon voor Werk. Mogten zij allen, die door hunnen belangloozen ijver heb ben medegewerkt om deze menschlievende onderneming tot stand te brengen, van wat staat of rang ook, voor hunne opoffering van tijd of geld het loon genieten dat vroeg of laat den weidenkenden wedervaartdie zich het lot aantrekt van zijne verarmde natuurgenooten. Als eene bijzonderheid verdient gemeld te worden dat op den 26 dezer maand binnen de gemeente Aagtekcrke iu het eilaud Walcheren u overleden de landman Jan Dom leinin die gemeente geboren den 25 october 1744 en alzoo den hoogen ouderdom van 95 jaren3 maanden en één dag bereikt hebbende. Hij was ongehuwd; is nimmer ziek geweest, en heeft vóór zijn 94ste jaar geene medicijnen ge- bruikt. Bijna op zijn 90ste jaar las hij nog zonder bril eii hij heeft dien ook 11a dien tijd niet gebruikt. Dom lein 'was tot het einde zijns levens gezond en in het voile bezit zijner verstandelijke vermogens in zijn' vroegeren leeftijd was hij boeren-knecuten, zoo wij vernemen steeds zeer matig in zijne levenswijze. Eene beroerte was oorzaak vau zijnen olot- selingen dood. In een brief van den Helder, van den 24 dezer, wordt geschreven, dat Zr. Ms. fregat Rotterdam, kapitein Tuning, bestemd naar de Oost-Indien en liggende ter reede van 1 exelin den hevigen storm, welke in den nacht van den 20 op den 21 gewoed beeft, zeer groot gevaar geloo- pen heeft te stranden, naardien hetzelve achtervoigensdoor het breken van den ketting en de touwendrie ankers ver loor. Slechts één anker bleef nog over, en ware ook dit verloren geraakt, zonde het schip; en vermoedelijk het leven van het ineerendeel der 279 zielen die zich aan boord bevonden, weg geweest zijn. Te vergeefs had men dien nacht om de twee minuten noodschoten gedaan, welke door den hevigen storm die tot een orkaan aangroeide aan land niet gehoord waren; eindelijk zag men bij het aanbreken vau den dag het vuur der losbrandingen, waarop drie ioodsboo- ten van wal staken, die, wel vermoedende wat er gebeurd was twee ankers met kettingen en touw aanbragcen. In gemelden brief worden de bedaardheid, de ijver en'moed van den bevelhebber Tuning zeer geroemd aan wien, na God de equipagie erkent haar behoud te danken te hebben. - Door de Liverpoolschc menschlievende maatschappij tot redding van schipbreukelingen, is aan kapit.Schakeling, voerende de Hoilandsche kof de Harmonie van Dordrecht, met betuiging van den warmsten dank, uit hare kas, 10 pond. st. benevens 15 pond. st. voor het scheepsvolk ge schonken wegens derzelver menschüevend en prijzenswaar dig gedrag, iu het ter hulp komen van het in zinkenden staat zijnde Engelsche brikschip licathen de liefderijke zorg en verpleging der equipagie van hetzelve. - Een particuliere brief uit 's Gravenhage behelst, ten aanzien der stranding van het slocpschip la Providenccnog het volgende Het is zeer te betreuren, dac de scaphanders of drijf- omkleedsels die van kurk ofbiezen zijn, van de reddingboot af waren dit is inderdaad een groot verzuim. Nu kwamen het geweiden de vracht alleen op de binnenverkassingen aan welke sprongen en de kurken er uit dreven zoodat daar door de boot aan den eenen katic zonk en omsloeg. De ongelukkige IV. C. Kuypers van Scheveningen is op eene jammerlijke wijze omgekomen, zoo ellendig, dat'gij er u geen denkbeeld van kunt maken; hij is, als ware bet, geheel uit een gerukt. Ziehier hoe, naar mijne infonuatien het geval gebeurde. Vóór dat dat de boot afvoer, bragt een kordaat Sche- veningerJob den Duik genaamd die nog niet in de couran ten genoemd is maar voor zijn wakker bedrijf allen lof verdientmet levensgevaar een anker in zeewaaraan een cotivv bevestigd was. Aan da: touw trok de bemanning der boot en zoo kwam de boot in zee. Het anker voorbij zijn de, roeide zij verder tiaar het schip en vierde nu het anker touw uit, dat bij het terugkeeren 'van hec schip naar strand weder werd ingepalmd. Maar nu trok men ook aan strand de boot strandwaarts met een touw hetwelk aan de boot was vastgemaakt en toen de boot het anker weder voorbij was, moest hec touw daaraan vast zittende weder uitgevierd wor den. Toen gebeurde het, dat Kuypeisdoor de snelheid, waarmede de getrokken boot, voor stroom, naar strand liep, in het ankertouw verward en over boord raakte. Om hem te kunnen iedden, moest nu de boot, aan hetzelfde ankertouw, waarin hij met het been verward zattegen den zwaren stroom op weder een eind vvegs zeewaarts worden voortgetrokken. Men kan zich ligt voorstellen hoe hij toen alreeds daardoor geklemd en gehavend werd en hoe hij verder ais uit elkan der moest gerukt worden eer menden ongelukkige bereikt hebbende in bet slingerende en dobberende vaartuig geslaagd was hem los te maken. Dit oponthoud is dan ook de oor zaak geweest van hec ongeluk dat gevolgd is en dat bij het omslaan der boot, het scheepsjongentje is verdronken; waar bij het nog een geluk is te achten, dat niet al de manschap pen zijn omgekomen. Het is bij deze gelegenheid gebleken van hoe veel nut de scaphanders zijn welke de bootslieden aan haddenwant een der bootslieden greep den kapitein om hem te redden bij de hand, en beiden zijn op dien éénen scaphander drijvend gebleven. Van Assen den 27 dezer schrijft men Door de stormen welke dezer dagen hebben gewoed is 11, ettelijke plaatsen van dit hooggelegen gewest schade aan geoouwen geleden. In het gehucht Schiphors, gemeente Anloo, is de wind-korenmolen omver gerukt; en te Stuif- zand, een ge nicht onder de gemeente Ruinen, is het school gebouw omgeslagen juist toen de onderwijzer daarin bezig was zijne leerlingen te onderwijzenen zulks met dit droevig gevolg, dat een leerling, zijnde een jongentje van 11 jaar, hieidoor het leven verloor, en alle dc overigen ten getale van 29, benevens de onderwijzerofschoon niet gevaaiiijk, werden gewond.

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1